newtory newtory komentáře u knih

Korán Korán neznámý - neuveden

Jeden zo zásadných myšlienkových zdrojov Mein Kampf-u, vynikajúce čítanie pri depresii v rámci logoterapie.
Človek pochopí, že to s ním nie je až také zlé a knihu s úľavou odloží.

18.02.2024

Německo: Mýtus a realita Německo: Mýtus a realita Aleš Valenta

Tak akosi postrádam v komentároch svojich predchodcov esenciu toho, čo táto kniha naozaj "obsahuje" preto sa aspoň pokúsim:
Podľa mňa je to vynikajúca "diagnóza" Nemecka po skončení II. sv. až do dnešných dní. Zachytáva tragické míľniky jeho cesty za posledných cca 75 rokov. Mainstream má tendenciu popisovať toto obdobie od porážky nacizmu len ako úspešné prekonávanie problémov doby, ale...(!)
Málo, alebo vôbec nič sa nedočítate v oficiálnych zdrojoch o tom, čo bolo obetované tomuto úspechu a obeťou číslo jedna víťazného ťaženia bola predovšetkým sloboda a demokracia. Nemci skrátka v panickom strachu z nacizmu pristúpili na oklieštenie slobody a demokracie spolu s bojom proti možnej recidíve nacizmu realizovali drakonické opatrenia, ktoré ich mali chrániť proti takémuto scenáru. Problém je, že sa tejto agendy chytila ľavica a rafinovaným spôsobom presvedčila spoločnosť, že to čo robí, nie je len jej ľavicová agenda, ale že v skutočnosti zachraňuje celú spoločnosť. Pod týmto krytím sa jej podarilo presadiť množstvo sporných riešení a zabetónovala ich do spoločenského kódexu ako záväzné a "navždy" platné. Autor podrobne popisuje ako sa z CDU/CSU stala prakticky ľavicová strana, ako sa na univerzitách začala presadzovať ľavicová ideológia o boji s R.A.F. ako sa v Nemecku právne pretláčala Lisabonská zmluva, likvidácia nemeckej marky na úkor eura, zjednotenie Nemecka, potieranie a systematická démonizácia AfD, euroústava aj o tom, ako Angela Merkelová prakticky zlikvidovala Helmuta Kohla a tak ukončila transformáciu pravicovej konzervatívnej strany CDU na stredoľavú, až po rok 2015 kedy otvorila hranice a zasadila smrteľnú ranu myšlienke svojprávnych národných štátov v rámci EU.
Záver, vynikajúce zhrnutie politického vývoja Nemecka od roku 1945 do dnešných dní, veľmi odporúčam, najmä keď si uvedomíme, že Nemecko je lídrom a hegemónom EU.

P.S. A ešte čosi, všetko o čom sa v knihe dočítate je poctivo ozdrojované, takže žiadne varenie z vody.
P.S.1. Nie som fanúšikom Inštitútu Václava Klausa (irónia) ale mám rád pravdu (fakt).

26.01.2024 5 z 5

Tragédia Eura Tragédia Eura Philipp Bagus

Vynikajúco napísaná kniha, zrozumiteľná aj pre laika (ako som aj ja). Myslím si, že by si ju mali prečítať "všetci" predovšetkým v krajinách (bratia za riekou Moravou) kde ešte tento euro projekt do pekného počasia nemajú zavedený.
P.S. Má 159 strán, ale keď ju dostanete do ruky, tak zistíte, že je to pomerne útla brožúrka.
P.S1. Hlúpy človek sa učí na vlastných chybách, múdry človek sa učí na chybách druhých.

04.08.2023 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Dobrú detektívku nerobí brutalita, surovosť, ale zápletka, opisy postáv, prostredia a interakcie medzi nimi.
Hitchcock vytvoril tajomno z mála, nepotreboval drastické opisy, stačilo navodiť správnu atmosféru.
Nič z toho tento krvák zabalený do posledného vydania The Times nemá.
Opismi postáv a vzťahov medzi nimi mi tak trochu pripomína skôr "ženský román".

03.05.2023 2 z 5

Gabrielove kopovy Gabrielove kopovy Mary Stewart

Príjemné, nenáročné čítanie v síce staršom, ale peknom slovenskom preklade (nebýva pravidlom). Čo sa týka obsahu, tak cca dve tretiny deja hrajú na romantickú strunu a asi jedna tretina vťahuje čitateľa do dobrodružstva. Je to taká Angelika mierne "švihnutá" červenou knihovnou.

14.02.2023 3 z 5

Neberte stopárov Neberte stopárov Ellis Peters (p)

Už dávno som s takou ľahkosťou nehodnotil piatimi hviezdičkami. Pohodové čítanie, krimi starého dobrého strihu, trochu romantiky, nejaké to prekvapenie a to celé s príchuťou dobrodružstva, čo viac si priať ?
Nuž snáď len viac takýchto kníh.

04.02.2023 5 z 5

Tíživé noci Tíživé noci Dino Buzzati

Trochu Borges, tak trochu Kafka, znepokojujúci je tento Dino naozaj znepokojujúci.

26.01.2023 5 z 5

Menu / Kto bol prvý? / Libertíni Menu / Kto bol prvý? / Libertíni Douglas Clark

1.Príjemná zmena, čerstvý vidiecky vzduch a skupina vyšetrovateľov ktorá má v prvom príbehu dosť ďaleko k idylickým vzťahom. Príbeh je komorný, pripadal mi tak trochu ako pondelková bratislavská inscenácia za spoločného štátu. Zápletka nebola príliš oslnivá, ale dialógy boli príjemné a pri čítaní pohoda...4*
2.Druhý príbeh bol zamotanejší a prostredie sa mi veľmi páčilo, zápletka bola dobre vymyslená a postavy zaujímavé. 5*
3.Tretí bol z môjho pohľadu najslabší, rozvíjalo sa to zaujímavo, ale potom sa to zadrhlo a čítanie stratilo prívlastok: "radostné"...koniec to síce napravil, ale už nezachránil, celkový dojem. 3*
Záverom príjemná zmena, pôsobilo to ako novoobjavená klasika. Škoda, že toho od autora nevydali viac.
P.S. Príjemný bol aj fakt, že šéf vyšetrovacej skupiny, fajčil fajku a tak som si v tejto hyperkorektnej, idiotizmom poznačenej dobe spomenul na svojho nebohého otca.

15.12.2022 4 z 5

Italské pohádky Italské pohádky Italo Calvino

Čítam ju synovi a veľmi sa mu to páči, rozprávky sú "iné" než na aké sme zvyknutí, ale určite menej závadné ako svet reklám, množstvo morbídnych a lascívnosťou preplnených TV programov a rozprávky nadupané progresívnym dobrom, ktoré poskytujú akurát tak falošný obraz reality plný bezbrehej a preto až trápne od života odtrhnutej empatie.
Aby pochopil, že absolútne dobro je práve taký nezmysel, ako absolútne zlo.

01.11.2022 5 z 5

Blaho a jiné povídky Blaho a jiné povídky Katherine Mansfield

S Virginiou Woolf sa to nedá porovnávať, jediné čo majú spoločné je doba v ktorej žili, pohlavie, povolanie...etc.
Katherine sa veľmi snaží zachytiť atmosféru (to jej celkom ide) ale na príbeh sa už nedostáva (bez-príbehovosť síce pristane Raymondovi Carverovi, ale on si to môže dovoliť).
Ale páči sa mi dobový opis sociálneho prostredia, vzťahov, (že vraj práva menšín) to by sa progresívci "poprskali" .
Suma sumárum, tri slabé hviezdy.

18.10.2021 3 z 5

Pověz mi, jak žijete Pověz mi, jak žijete Agatha Christie Mallowan (p)

Toto bola taká bezstarostná-radostná jazda po častiach planéty, ktoré znamenali v pred islamských časoch počiatky ľudstva a v neskorších islamských časoch už len vrásky na tvári civilizovaného sveta.
Pani Agátha srší vtipom a pred nami sa odvíjajú životy nedotknuté civilizáciou, zamrznuté v čase.
Keby svetové mocnosti predtým ako naplánujú nejakú vojenskú misiu čítali takéto knihy, dozvedeli by sa o mentalite domorodcov oveľa viac ako z múdrych kníh ktoré oprašujú v hlavnom štábe.

12.10.2021 5 z 5

Vyberte si pejska Vyberte si pejska Ivo Vaculín

Dlhé roky počas zdanlivo vlečúceho sa detstva to bola moja najobľúbenejšia kniha, ktorá ma verne ako psík sprevádzala počas snívania o nesplniteľnom sne: Pes v bytovke.
Dnes som už zo sna vyliečený, psíka mať nemusím, ale vďaka tejto relatívne útlej knihe dokážem o kynológii blufovať ako starý psíčkar.

12.10.2021 5 z 5

Černý potok Černý potok Leopold Buczkowski

Na začiatku bola tma a chaos a keď sa rozvidnie, dej vás chytí za srdce a potom prudko trhne "rukou".
Kniha ktorá by pokojne mohla byť "Nabarveným ptáčetem II." nebyť tak málo známa.

03.06.2021 5 z 5

Afrika a Afričané Afrika a Afričané John Iliffe

Zaujímavé čítanie, človek si uvedomí obrovskú rozmanitosť "čierneho" kontinentu a zároveň odpudivosť domorodých kultúr, a mentality ich nositeľov, ktoré môžu vzrušovať a podnecovať fantázie pri sledovaní blikajúcej obrazovky, ale ako susedov by ste ich nechceli mať.
Únavné fňukanie západných "elít" o tom, ako sme sa previnili na tomto kontinente nadobúda nové obrysy, pre človeka premýšľavého a nachádzajúceho súvislosti umožňuje množstvo informácii zachytiť falošné tóny tohto intelektuálneho chorálu.
Len tak námatkovo: "percento otrokov vyvezených do karibských oblastí bolo cca 42 %, do Brazílie 38 % a do severnej Ameriky cca 5 % (!) ..."
Kde sú tie veľkolepé reparácie pre potomkov bývalých otrokov z Francúzskej Guyany, Salvádora, Venezuely, Guatemaly, Panamy, Kolumbie, Surinamu, Brazílie...etc ?
Prečo neplatia napríklad Španieli a Portugalci ? Odpoveďou je nie, pretože, patria k najväčším poberateľom dotácií z EU.
Ak tu vznikol dlh, tak všetkým spravodlivo, padni, komu padni.
Nie, brať treba od tých, ktorí sa vedia o seba postarať (!)
Nehovoriac o "bývalých" moslimských otrokároch, ktorí v súčinnosti černošskými vládcami obchod organizovali.
Iný príklad: "britský parlament sa už v roku 1807 rozhodol, že atlantický obchod s otrokmi zruší a tak Británia rozmiestnila okolo brehov západnej Afriky svoje vojnové námorníctvo, aby chytalo otrokárske lode a oslobodených otrokov vracali naspäť na africké pobrežie" ( zachytili 1635 lodí a oslobodili 160 000 otrokov).
Dnes rozbesnené bandy fanatikov BLM rúcajú v UK sochy významných predstaviteľov britskej histórie.
Zaujímavé, aká je pamäť "potomkov" krátka.
Knihu odporúčam, ale upozorňujem:
Je to "čítanie na dlhé trate".

29.05.2021 4 z 5

Pošli to dál Pošli to dál Jana Klusáková

Podnetný, myšlienkovo nadčasový rozhovor so sympatickým psychológom.

04.01.2021 5 z 5

Sama v lese Sama v lese T. J. Brearton

Nepresvedčivé, ku koncu až únavné.

19.12.2020 1 z 5

Byli jsme a buben: Odvrácená tvář Járy Cimrmana Byli jsme a buben: Odvrácená tvář Járy Cimrmana Jiří Šebánek

Pre toho kto je už trocha unavený tandemom Smoljak & Svěrák je to príjemná (priam ideálna) zmena. Duch nášho velikána Cimrmana zostáva zachovaný, mení sa len optika nazerania a aj následnej interpretácie diela neuznaného génia. Množstvo dobových fotografií výborne dotvára celkovú atmosféru.

07.11.2020 5 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Neviem, alebo je D.D. unavený písaním, alebo som ja unavený jeho čítaním. V každom prípade niekde sa stala chyba a čítanie tohto silne predvídateľného príbehu sa stalo takmer príťažou...

22.10.2020 2 z 5

Ivan IV. Hrozný Ivan IV. Hrozný Władysław Serczyk

Tak som sa dozvedel, kto má na svedomí vznik samoderžavia (ako spôsobu vládnutia absolútne, absolutisticky) na matičke Rusi k tomu navyše množstvo rôznych "pikantérií" z ktorých normálneho človeka mrazí.
Veľmi príjemne napísaná kniha, ktorá sa usiluje zostať nad vecou, aj keď je to asi ťažké, keď sa píše o "človeku" ako Ivan IV.
V každom prípade vynikal krutosťou aj zbabelosťou, bol impulzívny a natoľko zákerný, že bol vo svojej zákernosti až vypočítateľný (jednoducho človek pri styku s ním, musel vždy rátať s následkami).
Je síce pravda, že detstvo mal mimoriadne ťažké, ale určite nebol jediný...
Počas svojej vlády neustále viedol vojny, ale ich efekt bol minimálny, oveľa úspešnejší bol v represáliách voči vlastným ľuďom, v podstate mu zverenú krajinu systematicky devastoval.
Kniha neveľká rozsahom no o to väčšia obsahom.
Kto chce pochopiť ruské "špecifiká" táto mini monografia je k nim dobrý kľúč.

30.09.2020 5 z 5

Všetko pre prachy Všetko pre prachy Michael Connelly

Pre všetkých "unavených" dokonalým Boschom ktorý dokáže vykorčuľovať z každej situácie, vítaná zmena.
Svojim spôsobom aj lepšie ako "boschovky".
Zaujímavé prostredie, zápletka aj rozuzlenie, plný počet.

18.09.2020 5 z 5