neveralone neveralone komentáře u knih

Kamenné obležení Kamenné obležení Terry Goodkind

Je to sice pořád tak nějak stejné, ale příběh je nový, takže proč ne. Nicci, Nathan a Bannon bojují za záchranu Ildakaru a my se díváme na nejen jejich osudy, ale třeba i krále norukajských pirátů nebo bývalé vládkyně Ildakaru Thory či čaroděje Maxima. Jen mě štve to neustálé opakovaní zřejmého a jasného všem, kdo má IQ větší než moje klávesnice. Někdy je to únavné, jak se autor snaží čtenáře moralizovat a vnucovat jim co je dobré a co ne.

Příběh graduje a graduje až najednou v tom nejlepším..upss, konec, počkejte si na další díl. OK, proč ne, ale jen bych nerad, aby se z toho stala druhá Neverending story jako s mečem pravdy a Richardem, o kterém je v knize několikrát zmínka, ale o Kahlan vůbec, proč? Ona snad nebojovala? a nebyla součástí vytvoření nového sjednoceného světa? Zřejmě nějaké kouzlo zapomnění. Já jsem nebyl vyložené fanoušek Kahlan, ale myslím, že svůj díl práce odvedla, no dobře, to byla jen vsuvka, pardon.

Nedávno jsem dočetl Kletbu Krkavců (Kevin Hearne) a také Černou píseň (Anthony Ryan), obě knihy jsou o poznání jinde než takhle, ale přesto všechno myslím, že je ke čtení. Potkáte zde staré známé a i přes jednodušší postavy a charaktery je prostě kniha zábavná, tedy aspoň z mého pohledu. Děj běží zvesela dál od prvního okamžiku a nezastaví se, což mám rád. Místy se děj odvíjí jinak než bych třeba chtěl a to se mi vlastně také docela líbí. Z 5 hvězd bych dal knize tak 3,5, to by asi bylo fér.

05.12.2021 3 z 5

Černá píseň Černá píseň Anthony Ryan

Dočtena poslední stránka a neobráním se smutku. Byl to poslední díl a je to tak asi v pořádku, že se s Vélinem Al Sornou rozloučíme navždy a necháme ho jeho osudu. Jako vždy měla kniha dynamiku, spád, velice rychlý děj. Souhlasím s tím, že natahování příběhu o další knihu by asi nebylo ku prospěchu, ale přesto by mě zajímal další osud Vélina a jeho další příběhy.

Je vidět, nejen z této knihy, že Anthony Ryan má velikou zálibu k lodích a lodních bitvách, což není úplně moje TOP kulisa, ale nevadilo mi to. Doufám, že se dočkáme dalších knih Anthonyho Ryana, protože patří k současným TOP autorům fantazy žánru.

17.11.2021 4 z 5

Kletba krkavců Kletba krkavců Kevin Hearne

Stejně jako Útok obrů je Kletba krkavců skvělá. Je to jako svěží vítr, který zafouká otevřeným oknem do zatuchlé místnosti fantazy žánru. Vyprávění příběhu jednotlivých postav prostřednictvím barda je neuvěřitelně dynamické. Za mě jsem nenašel žádná hluchá místa. Měl jsem strach z nových postav, ale autor je skutečně zručně zakomponoval do příběhu. Nehrozí žádné prodlevy, kde byste nudně četli o popisu postav, okolí, ne, jen příběh a děj, který hezky plyne.

Jednotlivé charaktery postav jsou napsány skutečně dobře, s ladností a lehkým smyslem pro humor. Zkrátka všechno v knize do sebe zapadá, vše spolu ladí. Kniha sice předkládá některá závažná morální témata, ale naštěstí s lehkostí a nevtíravostí. Každý si vybere, co si z knihy odnese. V žádném případě vám ale nevnucuje žádný názor, ten si uděláte sami.

Mám hroznou radost, že jsem si mohl knihu přečíst. Nechci vám nic, ale vůbec nic prozrazovat o příběhu, protože bych vás připravil o to potěšení, které s příběhem strávíte, proto ani náznakem nechci zmiňovat. Myslím, že kvalita vyprávění příběhu je srovnatelná s jedničkou a ani jiný překladatel (ka) není problém (měl jsem z toho původně docela strach, víte jak to někdy chodí). Naštěstí bezdůvodně, nevšiml jsem si žádných názvů jmen, věcí nebo zkrátka čehokoliv, co by v prvním dílu bylo překládáno jinak.
Shrnutí: Pro ty, kdo četli Útok obrů je tohle povinnost. Pro ty, kdo zatím ne, by čtení "dvojky" smysl moc nedávalo, takže doporučuji začít u prvního dílu, aspoň nemusíte čekat na dvojku. Pro všechny, kdo mají rádi fantazy a už je nudí běžné scénáře a zaběhnuté příběhy je tohle stejně osvěžující jako kapky deště po horkém letním dnu. Mé hodnocení je 4,5 bodu z 5. A jediné, co mi vadí je, že na poslední díl budeme čekat do roku 2023, nyní se to zdá jako neskutečně dlouhá doba za kterou si Kletbu krkavců přečtu určitě ještě jednou, možná i dvakrát, stojí to za to. Doporučuji a Kevinu Hearnemu asi pošlu dárkový koš :-)

17.10.2021

Písek Písek Hugh Howey

Silo jsem četl, proto mě zajímala i tato kniha. Ihned poznáte, že ji psal ten stejný autor. Nechci zde psát spojlery, tak aspoň všeobecně: Kniha se mi líbila, má spoustu zajímavých postav a děj, který plyne rychle a svižně od začátku do konce. Bohužel zůstává více otázek nezodpovězených, než těch, které ukojí čtenářovu zvědavost a bohužel velmi rychle přÍjde konec, který "jako by" zůstává otevřený.

Nevím, zda tím autor sleduje, že si nechává prostor pro další díly a byla by to opravdu velká škoda zahodit takové prostředí, dějové linky jednotlivých postav, které jsem si oblíbil...No ale stejně jako Silo musím říct, že ač se mi kniha hodně líbila, tak z nějakého důvodu ve mě nezanechá moc velkou stopu a za půl roku mi v hlavě neutkví žádná z postav. Zvláštní že třeba ze Zaklínače si pamatuji na některé trpaslíky, z Tetovaného na některé démony a na všechny hlavní postavy, ale na postavu ze Sila si nevzpomenu a obávám se, že zde to bude stejné.

Přesto si myslím, že kniha pobaví a mohu ji vřele doporučit, přestože konec je dost useknutý a zkrácený, jako by si autor řekl, že už to stačí a víc se mu psát nechce. Ale kdo ví, třeba se dočkáme pokračování, byla by velká škoda nevyužít potenciál, který tento nový svět má.

08.09.2021 3 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Knížku jsem přečetl jedním dechem. Měl jsem trochu obavy, aby se začátek nevlekl do půlky knížky stejně jako tomu bylo ve všech třech knihách série o dracích, ale musím říct, že už od první stránky je kniha čtivá a nepustí vás až do té poslední.

Děj je předvídatelný, ale i tak je to náramně zajímavé čtení, protože i když znáte kostru, tak jednotlivé detaily nikoliv. Kniha je skvěle napsaná a propracovaná, myslím, že svou kvalitou navazuje na Píseň krve.

Po třech slabších knihách mě Anthony Ryan dokázal opět nadchnout a připoutat mě ke své knize tak, že jsem nedělal ve volných chvílích nic jiného než četl a četl. Skvělé, doporučuji.

13.11.2020

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Z mého pohledu jeden z nejlepších dílů, hlavně proto, že jsem se neztrácel v časových posunech a děj svižně plynul. Tento díl mohu opravdu vřele doporučit. Bavil mě od začátku do konce a nenašel jsem hluchá místa.

30.07.2020 4 z 5

Rubáš věčnosti Rubáš věčnosti Terry Goodkind

Myslím, že šlo o dobrý díl. Zaujalo mě především samotné město a jeho fungování. Souhlasím se zdejším komentářem, že už je to recyklace jednou přečteného, ale i tak mě to baví. Hezké čtení, pro fanoušky Terrryho nutnost a myslím, že i někdo, kdo dostane do rukou knihu samostatně si bude schopen dát příběh dohromady a zaujme jej.

30.07.2020 3 z 5

Říše popela Říše popela Anthony Ryan

Velké finále, jak se dalo tušit už z předchozího dílu. Celý děj knihy spěje prakticky do jednoho bodu. Nebudu prozrazovat nic, čím bych odhalil nějaký spojler, ale asi všichni tuší, jak to dopadne :-)

Přiznám se, že mě tato trilogie bavila podstatně méně než příběh Al Sorny z první Anthonyho trilogie. Nebylo pro mě jednoduché zorientovat se v tom, kdo je vlastně členem korporátní společnosti, kdo z jakého kraje pochází a jaké mezi sebou mají vztahy. Navíc draci a jejich krev, která dává lidem napřirozené schopnosti mi prostě nepřijde úplně zajímavé. Možná je to ale tím, že celý ten příběh není podán úplně civilně (nebo jak to správně nazvat). Když to srovnám třeba s Útokem obrů, tam jsou také nadpřirozené schopnosti u vyvolených lidí, ale celé to působí nějak víc přirozeně. Ale zpět ke Clayovi :-) Každá z těchto tří knih cca od poloviny začne děj tak gradovat, že knihu už nedáte z ruky a nejinak tomu bylo i u tohoto dílu.

Takže celkově bych to shrnul tak, že kniha pokračuje v nastoleném trendu předchozích dílů, nijak nevybočuje a ničím neuchvátí. Uviidíme, jak si povede nová kniha opět s Al Sornou.

30.07.2020 3 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Když si tady pročítám ty komentáře, tak si říkám, zda jsem tak nenáročný čtenář nebo co...Já jsem byl fakt spokojen. Příběh se hezky uzavřel. Celá série mi připadá moc povedená. Nečetl jsem úplně málo fantazy, ale u této "ságy" jsem se fakt dobře bavil. I poslední kniha byla skvělá. Ostatně jako ty předešlé. Pro mě, je momentálně Brett s touto ságou nejlepší fantazy jakou jsem kdy četl, zkusím napsat důvody proč:
- Děj plyne neustále kupředu - neskomírá, neumírá na popisech prostředí, neustále se něco děje. Neztrácí dech v žádné knize, stále jde svižně kupředu
- Postavy jsou sympatické, hned jsem si je oblíbil a každý má svůj osobitý charakter i vystupování. Jednotlivé postavy jsou snadno zapamatovatelné
- Nápad s démony není asi nejvíc originální, ale ochrana proti nic pomocí symbolů - Chran je hezky zpracovaná a i vše okolo démonů je perfektní
- Hezky zpracovaný svět, blízká podobnost s východem v určitých okolnostech

Kniha vás nutí otáček stránky jednu za druhou a číst dál a dál až do padnutí nebo do přečtení poslední stránky.

08.07.2020 5 z 5

Útok obrů Útok obrů Kevin Hearne

Autor byl pro mne zcela neznámý, zaujala mě jen obálka a popis a musím říct, že jsem chybu neudělal. Nebudu srovnávat s R.R. Martinem, to ani nejde, ale bavilo mě, že se zde stále něco děje a kniha se čte v podstatě sama. Navíc mi svět, který autor vytvořil přijde hodně rozmanitý a příjemný. Vyprávění příběhu pomocí postav je skvělý nápad a výplň vypravěče mezi jednotlivými postavami je také skvělé.

Líbí se mi také na knize také to, že zde není tak složitá historie postav jako třeba ve Hře o trůny, není zde nudné popisování postav na stránku a půl jako u R.R. Martina a ani zde nejsou takové skoky v místě a čase jako u Sapkovského. Je to velmi srozumitelné a snadné čtení. Knížku jsem už četl dvakrát a na podruhé byla snad ještě lepší než poprvé. S postavami jsem se rychle sžil a jsem spokojen s jejich rozmanitostí.
Netrpělivě očekávám druhý díl...Možná, že o trochu lepší než tohle je Tetovaný od Bretta. Jinak super.

07.07.2020 4 z 5