Netopyr07

HanaHanaAlena Mornštajnová

Knihu mi doporučil můj dobrý přítel... říkal, že je o utrpení. Páni... to tedy ANO. A přitom se čte tak lehce, že se nemůžete odtrhnout. A ten konec, ten mi téměř vyrazil dech. Člověk si přečte TU větu a jen lapne po dechu... Přitom se kniha na začátku tváří jako jednoduchý příběh šťastné rodiny... Hrůza mistrně "našlehaná" na 300 stánkách. Mohu jen doporučit.

06.04.2020

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Pomoc! Knihu mi doporučil kamarád a já teď nevím, zda mu mám poděkovat, nebo mu ji omlátit o hlavinku jeho koumavou! Je to fantastické, řekla bych. I když se nemusí nutně líbit všem. Osobně ji zařazuji mezi nejčtivější knihy pojednávající o druhé světové válce, situaci v Německu a situaci Židů, ačkoli se jedná o ryzí beletrii. Posledních 40 stran mi dalo největší práci a já se vyloženě bála je dočíst, co se ještě stane, co se ještě dovím. Ale i konec stojí za to, vážně.

14.07.2016

Krvavé jahodyKrvavé jahodyJ. S. Kupka (pseudonym)

Tož přátelé, toto je soda. Kniha se dá srovnat se zážitky z koncentračních táborů, pokud ale nejsou ty zážitky dokonce HORŠÍ. Když se dokážete vžít do situace Věry a Nadi, běhá vám při čtení každé stránky mráz po zádech. A to, jak se jim nakonec podařilo dostat zpátky a hlavně za jakou cenu, je poslední kapka...

30.08.2018

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Kdo nečetl Babičku... kromě mistra Jana Husi? (Nemravnou spisovatelku já nečtu :-D ) Jako školou povinné dítko jsem ji teda FAKT nečetla. Poprvé jsem ji četla v 19ti letech a ohromila mě - na 19. století je to skvělé prozaické dílko. Takže jsem se k ní již několikrát vrátila.

26.01.2016

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

Páni, tak musím říci, že mě to mile překvapilo. Jak se o knihách všude mluví, vždycky mě to odrazuje od čtení. Nicméně když zájem trochu opadne, zvědavost mi nedá. Toto dílo mě ovšem NADCHLO, až mě to samotnou překvapuje. Sice jsem viděla první film, nicméně kniha rozhodně překonala má očekávání. Jedna z výborných detektivek, nebo psychothrillerů.

30.07.2018

Povídání o pejskovi a kočičcePovídání o pejskovi a kočičceJosef Čapek

Nejdříve pověsil Pejsek Kočičku, pak Kočička slezla a pověsila Pejska, a tak tam viseli oba :-D

06.02.2016

Dalajlamova kočkaDalajlamova kočkaDavid Michie

Opravdu vtipné vyprávění :-) Kniha se četla výborně a pro ty, kteří inklinují k buddhismu (i když mnohé postoje a názory vykazují i jiné směry), je příběh jistě obohacující :-) Mně se zvláště líbila kapitola o možnosti změny pohledu na svět a závislosti na věcech a lidech.

27.12.2018

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Děsím se zapomínání :-) Už teď velmi často hledám např. klíče, které někde nechám položené... Ale co jsou klíče proti zapomínání na lidi, zapomínání milých vzpomínek, zapomínání času a prostoru... Dílko nemohu jinak, než doporučit.

26.05.2020

Jméno růžeJméno růžeUmberto Eco

Jméno růže jsem četla neskutečně dlouho. Bylo mi mnohokrát doporučeno jako kniha, která se odehrává celá v knihovně. Do čtení jsem se ale musela nutit, ovšem ne proto, že by kniha nebyla doslova úchvatná, např. co se týče jazyka, ale proto, že mi hodně připomínala knihy, které jsem byla nucena číst při studiu filosofické fakulty. Nejedná se de facto o "typickou" beletrii. Je zde náboženská filosofie, církevní dějiny, učení o heretismu, tomismus a samotná teologie a přitom všechno předložené jako "historická detektivka". Smekám před Umbertem Eco.

22.06.2017

Záhada na zámku StylesZáhada na zámku StylesAgatha Christie

Agatha je Agatha. Poirot je Poirot. Jako vždy dobře napsané, přeložené, čtivé... překvapující :-)

04.02.2020

Dvakrát sedm pohádekDvakrát sedm pohádekFrantišek Hrubín

Po dlouhé době se mi knížka dostala do ruky a já se musela smát, jak často některé obraty používám i v běžné mluvě. Sem tam se mi vloudí do řeči třeba "Levá pravá, přední zadní, pozor, kozle, neupadni..." nebo "pozdravuj tam, ve stodole..." nebo "pejsek s kočkou nečekají, až se dědek s bábou nají..." a také "vlku, vlku, to je lež, vlci trávu nejedí..." Je to krásná kniha.

16.07.2019

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

Dobrá kniha :-) Výborný černý humor, který mně osobně sedí. Místy kapku rozvleklé, ale celkově čtivý příběh. Některé dialogy famozní (také díky dobrému překladu). Nombeko mi byla sympatická od samého začátku. "Zápletka" s dvojčaty mi přišla vážně vtipná. Až se dostanu konečně ke Staříkovi, budu vědět, o čem nadšení čtenáři mluví, víc :-)

10.08.2016

SněhulákSněhulákJo Nesbø

Páni, to byla "nechuťárna" :-)) Četlo se to výborně. Rozhodně doporučuji. Viděla jsem i film a musím říci, že se dost liší od knihy, takže když člověk shlédne film a přečte si i knihu, neudělá chybu.

29.04.2018

VolavkaVolavkaSharon J. Bolton

Tak tohle se četlo vážně samo. Napřed jsem trnula hrůzou, co z toho bude, když mi to asi tři kamarádi doporučovali jako výbornou detektivku a já viděla 475 stran. Ale... po dlouhé době jsem se nemohla od nějaké knihy odtrhnout a i přes morbiditu obsahu jsem četla do noci :-) Jediné, co mi lezlo na nervy, bylo "jiskření" mezi hlavními postavami. V detektivkách se to v poslední době milostnými vztahy jen hemží, ať se jedná o mužské či ženské autory :b Naštěstí to ale moc neuškodilo :-)

19.06.2019

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Již po x-té "přečteno" ušima. V podání Vladimíra Čecha je to těžko překonatelné. Mohu to poslouchat pořád dokola.

Nedělňátko aneb S Cimrmanem v zádechNedělňátko aneb S Cimrmanem v zádechMiloň Čepelka

Úžasný, krásně otevřený rozhovor s mým oblíbeným Cimrmanologem a stálicí Divadla Járy Cimrmana, nejen o divadle, ale i literatuře a životě :-)

13.04.2017

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiRansom Riggs

Neznala jsem přesnou anotaci knihy, takže jsem se domnívala, že se bude jednat o příběh z II. světové války.. haha... Ono se "více méně" jedná o II. světovou, ale tak nějak... zcela nečekaně. Fantazie a skoro horror. Krásně se čte. U mě patří mezi jednu z nejrychleji přečtených. A líbila se mi hodně :-)

10.05.2017

Bylo nás pětBylo nás pětKarel Poláček

Tak mám za sebou "povinnou školní" a musím říct, že mě mrzí, že jsem ji nečetla již dříve, i když druhá polovina knihy se z mého pohledu trochu táhla - nicméně vzhledem ke "stavu" vypravěče (ať neprozrazuji děj) chápu... Je to vtipné :-)

08.03.2018

Už mě vidíš?Už mě vidíš?Sharon J. Bolton

Kdybych byla bývala nečetla jako první druhý díl, poté čtvrtý a teprve pak ten první... Ale jo, dílky zapadly do skládanky, jen mi to delší dobu trvalo. Čte se to výborně, je to vkusně "nechutné", občas logice se vymykající :-) Rozhodně doporučuji.

17.09.2019

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

Četla jsem ji na základní škole a prvních 100 stran mi šlo jak psovi pastva. A najednou fíííííí... a nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Vážně skvělá kniha!

04.03.2016

BroučciBroučciJan Karafiát

Doháním opět četbu, kterou jsem měla znát v dětství. Broučci jsou vydařené "poučné" (až katechetické) příběhy. Věřím, že místy dokáží skoro až lézt na nervy :-) A ten konec... P. Karafiát jistě chtěl jen prokázat, že k životu patří všechny "etapy". Nicméně.. na dětskou literaturu mi to tedy přijde DRSNÉ. Osobně bych dětem poslední stránku nečetla :b

04.09.2016

Klaun si povídá s BohemKlaun si povídá s BohemJiří Suchý

To bylo opravdu milé počtení :-) Našla jsem u pana Suchého dosti myšlenek, které se mi také honívají hlavou. Často jsem se i nahlas zasmála. Třeba otázka "Po čem se plazil had, dokud mu Hospodin neřekl, že se bude plazit po břiše a žrát prach" je famozní :-)

16.10.2018

Už nikdy pěšky po Arménii a GruziiUž nikdy pěšky po Arménii a GruziiLadislav Zibura

Přiznám se, že jsem původně myslela, že to ani nedočtu. Ladík se tu "rozjel" a opravdu více popisuje, s kým se kde opil, kolik toho vypil a kde potom, slušně psáno, vykonával svou potřebu. Nicméně uznávám, že jsou zde i velmi vtipné části, např. mě dost pobavilo setkání s ruskou rodinou ve skalním městě. Takže také díky koroňáku kniha úspěšně dočtena... sorry, ale ilustrace se mi nelíbí...

27.03.2020

Cyrano z BergeracuCyrano z BergeracuEdmond Rostand

Ó, krása nesmírná to jest! Příběh, v němž takřka nic nechybí. Doporučují všici romantiční čtenáři :-)

16.06.2016

Přítelkyně z domu smutkuPřítelkyně z domu smutkuEva Kantůrková

Kniha, ačkoli to vůbec není veselý příběh, se četla takřka sama. Člověk může být vděčný, že něco podobného nemusel prožít sám. Obávám se, že setkat se s takovou Věrou, ocitla bych se okamžitě "v díře". Psychologický rozbor jednotlivých postav je úchvatný. Jedna baba "lepší" jak druhá...

20.06.2019

BábovkyBábovkyRadka Třeštíková

Zajímavé dílko. Vtipně propojené postavy, až se nechce věřit tomu, že by se všichni mohli takhle sejít :-) Ale jak tu bylo psáno, svět je malý. Mezi jednotlivými profily mi chybí žena, která má NORMÁLNÍ HEZKÝ vztah, řádová sestra a lesbička :-)) Jinak tam byly snad všechny typy. Mít za šéfku Renatu muselo být terno... Ti "spratci" byli taky pěkně vykreslení. Možná teď budu více chápat "dnešní mládež". V dřívějších příspěvcích je cosi ve smyslu, že je tu "hodně prostoru na fantazii, jak to s těmi postavami bylo dál"... to tedy je :-)))

22.05.2020

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Prostě super, fakt super :-) Mám aji CD verzi a mohu to poslouchat dokola.

25.01.2016

Barva kouzelBarva kouzelTerry Pratchett

Musím vřele souhlasit s kolegou Totojsemja - Barva kouzel a Lehké fantastično jsou (zřejmě) nejlepší ze Zeměplochy. Dupou jim na paty Soudné sestry, ty jsou naprosto famozní. Meč Kring je můj favorit :-)) A důležitá a podstatná!!! je i práce překladatele přece!

06.02.2016

Lev, čarodějnice a skříňLev, čarodějnice a skříňC. S. Lewis (pseudonym)

Musím říci, přátelé, že mě Lucinčini sourozenci pěkně štvali. Takhle rubat nejmladšího z rodiny a říkat mu, že lže, místo aby se třeba radovali z jeho bujné fantazie :-) Kniha se četla svižně. Boj mezi dobrem a zlem. Krásný popis jara :-)

04.02.2019

ŽertŽertMilan Kundera

Tož... mám za sebou pana Intelektuála Kunderu. Některé pasáže mi šly ztuha, vyprávění z vojny (z Ostravy) šlo lehce, dovědět se něco z hudební teorie bylo přínosné a starých lidových zvycích jakbysmet :-)

22.03.2019