Netopyr07 Netopyr07 komentáře u knih

Autobiografické spisy /Dějiny duše/ Autobiografické spisy /Dějiny duše/ Thérèse de Lisieux

Ano, musím souhlasit s lenkou0383 - není to čtení pro každého. Terezičku mám ráda, nicméně možná je to i grafickým provedením knihy, nebo poznámkovým aparátem až na konci knihy... Prostě jsem asi tak v polovině a dál to nejde... Třeba se k ní ještě vrátím.

10.09.2023

Mandolína kapitána Correliho Mandolína kapitána Correliho Louis De Bernières

Doufám, že tuto knihu mohu zařadit mezi "boj za lidská práva" - je to z doby válečné, obyvatelstvo Kefallenie o svá práva bojuje s okupanty, Carlo bojuje za svou "odlišnost"... Krom toho mám ráda ten film a potěšilo mě, že v knize jsou moje oblíbené scény. Postavy doktora Jannise a Pelagie jsou skvělé v obou provedeních, Drosula je sympatičtější v knize a Mandras, který je na zabití ve filmu je v knize ještě větší "eso". A kdo se chce naučit nějaké "základy" italštiny a řečtiny má možnost díky slovníčku na konci knihy :-))

08.09.2023 5 z 5

Jako laň na výšinách Jako laň na výšinách Hannah Hurnard

Uf uf... asi nejsem typ, který by zvládal "alegorie". V knížce jsou tzv. hluboké myšlenky a určitě si z toho "něco" vyberu, ale text na mě působí, že je hlavně určen zasvěceným osobám a ne "obyčejným smrtelníkům". Pokud jej ale někdo uchopí jako pohádku, zřejmě zklamán nebude.

26.08.2023 3 z 5

Co si vaše kočka doopravdy myslí? Co si vaše kočka doopravdy myslí? Sophie Johnson

Tak to je výborná oddechovka pro zasmání :-))) Už chápu, že jak mi kamarádčin kocour donesl krtka, že to nebyl dárek, ale prostě "mrtvý krtek" :-)))

10.08.2023 5 z 5

Veteráni v bitvách o duše - 3. díl Veteráni v bitvách o duše - 3. díl Jiří Miček

Další knížka rozhovorů se salesiánskými osobnostmi, z nichž všechny znám, některé více, některé méně :-) Padre Klement je teda Borec s velkým "B".

07.08.2023 5 z 5

Výstup – ctižádost pohřbená na Everestu Výstup – ctižádost pohřbená na Everestu Anatolij Nikolajevič Bukrejev

Nejprve jsem četla Krakauera. Je čtivý... a je to novinář, takže psát umí. Následně jsem sáhla po Výstupu... Co si člověk má myslet? Různé pohledy na jednu expedici. U Bukrejeva žádný pokus o vylíčení "senzace". Skoro mám dojem, jako kdyby Krakauerovi nepůjčil na noc plyšáka a Jon mu to vrací tím, že ho ve svém "Pekle" očernil, jak se dalo. Jo, introverti a samotáři to mívají těžké... Ať dělají svou práci poctivě, jak mohou, nedrží-li přitom ještě někoho za ručičku, někdo začne plkat. V závěru Výstupu je přepis rozhovorů na páscích. Běhá mi z toho mráz po zádech. Asi mám moc bujnou fantazii.

31.07.2023 5 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Příběh tragédie na Everestu v roce 1996 mě zaujal díky filmu z roku 2015 a hledala jsem na internetu, "jak to tedy bylo". Jon Krakauer byl jasná volba a Bukrejev bude následovat (v této knize uveden jakou "Boukrejev"). Je to čtivě napsané a v knize jsou i "historické souvislosti", takže vřele doporučuji. Ovšem pokud šílíte z překlepů, pravopisných chyb a chybně upravených odstavců, nedokončených poznámek pod čarou etc., a umíte angličtinu, přečtěte si knihu v originále !!! Redaktory zřejmě kniha vůbec nebavila a na korektury se vyflákli, čímž eliminovali opravdový čtenářský požitek.

11.07.2023 5 z 5

Opět splněna Výzva. Povídky z 16. století. První byla vážně dobrá. Ty dvě další mi už přišly kapku přes kopírák, i když se odehrávaly na jiných místech. Člověk by řekl, že 2/3 žen se v 16. století živily prostitucí. Za každým mordem hledejte ženu... Vondruška ale psát rozhodně umí, to jo. A v povídce Nepohřbený rytíř je famózní závěrečná replika: Kolik blbců musí člověk v životě potkat, aby byl spasen? :-))

27.06.2023 4 z 5

Krev na Maltézském náměstí Krev na Maltézském náměstí Vladimír Medek

Mno... z anotace to vypadalo zajímavěji, jako taková "upírská a vlkodlačí" oddechovka, courání po Malé Straně v Praze... Kdybych neměla úctu ke spisovatelům... Je to zřejmě velká fantazie a ne vedlejší produkt po pár panákách či marjáně. Výzva ovšem splněna.

26.06.2023 3 z 5

Tetička Julie a zneuznaný génius Tetička Julie a zneuznaný génius Mario Vargas Llosa

Teda... opravdu neznám peruánskou mentalitu, ale každá z "povídek" je vskutku "dechberoucí" - to je drsoň, ten Vargásek... Čtenářská výzva splněna, ale mráz mi běhá po zádech. Opomenu-li tedy příběh tetičky Julie a Vargáska :-)))

16.06.2023 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Toto není můj žánr, sorryjako... a to jsem dřív četla sci-fi i fantasy, ale toto mě neoslovuje hlavně díky četným sexuálním glosám a narážkám - mně to ve sci-fi vadí. Asi to není ani tedy klasická scifka. No co... výzva splněna. Za mě - autor je "divnej"... Ovšem nápad s městem přímo na Měsíci a pokus o popis tamního života je zajímavý nápad, vyhlídkové trasy po Měsíci... místo přistání Apola11...

15.06.2023 3 z 5

Kdo neriskuje, nevyhraje Kdo neriskuje, nevyhraje Edmund Hillary

Hillary je borec! Kniha obsahuje mapy ;-) Není to ani tak vyloženě o horolezectví, jako Hillaryho životopis. Ale čte se dobře.

12.06.2023 4 z 5

Strašidelné historky báječného kamaráda Rowleyho Jeffersona Strašidelné historky báječného kamaráda Rowleyho Jeffersona Jeff Kinney (p)

Mno, to byla zas oddechovka :-))) Docela jsem se pobavila. Velkoryse přejdu tu urážku s netopýrem (holčička upírka).

12.06.2023 4 z 5

Blahoslavený Carlo Acutis Blahoslavený Carlo Acutis Nicola Gori

Tož to byl ogar... Někdo zkrátka nemůže a někdo zase nemá (to je teda citát od Ijáčka). Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí. I když by se člověk mohl více snažit. Minimálně v tom kladném přístupu ke všem lidem bez rozdílu.

27.05.2023 4 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Splněný jeden bod Výzvy ;-) Fajn oddechovka. Až na ty vzorečky a teorém - nejsu matematický nadšenec :-D Např. hláška typu "Je to jako dávat francouzáka drakovi" je ovšem vynikající!

16.05.2023 4 z 5

Popelka Nazaretská Popelka Nazaretská Václav Renč

Nenapadlo by mě, že přečtu tak rychle a docela i s chutí knihu poezie, respektive dlouhý "kus poezie", ale je to tak, přátelé... U mě dobrý... ;-) Nádherně přebásněný Nový Zákon.

04.05.2023 5 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Některé kapitoly byly velice zajímavé, ale celou knihu přelouskat nedokážu, i kdybych se... ;-) Nicméně zde každý může najít něco, co ho osloví.

25.04.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Knihu mi doporučili dva lidé, nezávisle na sobě. S napětím jsem čekala, co z toho bude... No překvapení :-) Báječná oddechovka, která také nutí k přemýšlení a přehodnocování vlastního života :---)

17.04.2023 5 z 5

Na vrchol žádné zkratky nevedou Na vrchol žádné zkratky nevedou Ed Viesturs

Knihy z horolezecké oblasti mám ráda. Většinou jsou opravdu výborné!!! A těší mě, že Ed se zabýval např. i tím, jak se člověk cítí v různých nadmořských výškách :-)

02.04.2023 5 z 5

Čas tvého života Čas tvého života William Saroyan

Splněno na Výzvu. Ten chlap má teda fantazii.... Přidávám se k názoru, že by stálo za to tu hru VIDĚT, ne jen číst. Lidskou komedii mám ale ráda!

21.03.2023 3 z 5