NemmamSlov NemmamSlov komentáře u knih

Lhář Lhář Jakub Ćwiek

Zaujímavá zbierka poviedok. Už dlhšie som sa chystal pustiť do Lokiho príbehu od Jakuba Ćwieka. Samozrejme ako každá zbierka poviedok má slabšie a silnejšie časti. Autor veľa čerpal s filmov, príbehy sa podobajú dosť kultovým filmom.

Strážny anjel (3*)
Loki je na Zemi a musí plniť služby anjelov a archanjelov. Tentokrát Loki pomáha strážnemu anjelovi zachrániť jeho zverenkyňu pred sériovým vrahom.

Kladivo, had a skala (5*)
Autor nám vysvetľuje, ako sa Loki dostal do služby archanjelov. Opisuje sa tu pád Valhally, samotný Ragnarok.

Samovrah (4*)
V tejto krátkej poviedke sa dozvedáme, prečo Loki musí robiť prácu anjelov. Musí zachraňovať ľudské duše, aby sa nedostali do pekla a neposilňovali Luciferovo vojsko.

Baránková krv (5*)
Loki musí vyjednávať. Archanjeli opäť potrebujú pomoc od Lokiho. Tentokrát sú unesení potomkovia kráľov a jediný, kto ich môže zachrániť od mocného Anubisa, je majster klamstva.

Cleaner (5*)
Tak toto bolo dobré. Satanisti a vyvolávanie démonov. A ako využiť knihu démonov, keď ju dostane sám archanjel?

Proroctvo (5*)
Tentokrát trochu z gréckej histórie. Predpovede sú väčšinou neomylné, no keď je do toho zapojený Loki, ani také proroctvo nemusí byť 100 %.

Galéria (3*)
Trošku slabšie, ale stále dobré. Loki a Michael sa na večierku, kde sa dražia obrazy.

Tichá noc (5*)
Pekná vianočná poviedka, kde sa Loki stretáva so slovanskou mytológiou. Tentokrát musí zabiť samotného Svantovíta.

Exorcista (5*)
Samozrejme, v cirkevných príbehoch nemôže chýbať vyháňanie diabla. Na zaujímavosti to naberá, keď sa do toho zamieša boh klamstva Loki.

Hlupák na kopci (4*)
Lokiho prianie sa vyplní. Jeho žena sa preberá z kómy, no kým k nej dôjde, opäť spí. Stretávame sa tu s druhou stranou, no samotný Lucifer sa ešte neobjavil.

21.04.2024 4 z 5

Thatcherová a thatcherizmus: Radikálna politika, ktorá dodnes ovplyvňuje svet Thatcherová a thatcherizmus: Radikálna politika, ktorá dodnes ovplyvňuje svet Eric J. Evans

"V poslednej štvrtine 20. storočia sa thatcherizmus vyvinul v rovnako necitlivú a ,,odhodlanú" ideológiu ako boľševizmus v jeho prvej polovici. Thatcherová však nebola Stalinom. Na rozdiel od neho mala rada politickú argumentáciu a rešpektovala rozhľadeného protivníka, ktorý bol odhodlaný zručne a odvážne bojovať za svoje názory."

Možno som očakával od knihy niečo viac, prípadne niečo iné, ale išiel som do histórie anglickej politiky absolútne od nuly. Netušil som, aké problémy rieši anglická politika, a bol som milo prekvapený, že sa to od slovenskej politiky moc nelíši. Samozrejme, ak neberieme do úvahy vojenské spory, pretože Slovensko skoro žiadne nemá.

Pri čítaní som ani nevedel, či Thatcherovej politike fandím, alebo nie. Určite sa mi nepáčilo, ako sa zachovala k Európskej únii, ale to je len môj osobný názor. Určite bola veľkou hráčkou, keďže sa udržala ako premiérka pomerne dlho a ako žena to musela mať v tej dobe obzvlášť ťažké. Za toto ju obdivujem. Určite táto pani by spravila mnoho vecí inak, ale politika chyby neodpúšťa a preto aj tak dopadla.

Čítanie bolo ťažké a miestami nezáživné. Dosť informácií ma absolútne nezaujímalo, keďže nie som Angličan a veľa vecí som nepochopil, pretože o tej dobe, ako sa žilo, som čítal len minimum, alebo vôbec. Niektoré kroky boli proste pre mňa nepochopiteľné.

14.04.2024 3 z 5

Naruto versus Sasuke Naruto versus Sasuke Masaši Kišimoto

„Keď som bol mladý, doba bola zlá. Rozumiem pocitu straty blízkeho viac, ako by som bol rád. Áno, ani o jednom z nás sa nedá povedať, že by sme mali v živote šťastie, ale rovnako tak sa nedá povedať, že sme na tom tak zle. Obaja máme skvelých spolubojovníkov.“

Naruto sa vracia do Listovej aj s legendárnym saninom, ktorý sa stáva piatym hokagem. Opäť sa nám otvárajú dejové línie so Sasukem, Shikamarom a Leem. Tento diel je hlavne citovo založený. Lee má obrovskú dilemu. Jeho cesta nindžu je ohrozená. Sasuke sa vďaka pomoci Tsunade prebúdza z Itachiho genjutsu. Tu sa uzatvára veľká cesta Naruta za piatym hokagem, no otvára sa tu kopa nových dejov. Treba brať na vedomie, že ani Orochimaru nepovedal posledné slovo.

05.04.2024 5 z 5

Následnice Následnice Masaši Kišimoto

„Dneska ťa naučím, že najdôležitejšou schopnosťou nindžu nie je počet techník, ktoré ovláda. Najdôležitejšie je mať odvahu to nevzdať!“

Naruto pokračuje vo svojej ceste za titulom Hokage. Tsunade sa rozhoduje, či pomôže Orochimarovi, a Jiraya je tak trochu odpísaný. Veľkým prekvapením je opäť Naruto. Zvládol techniku Rasenganu, čo nie je ľahké sa naučiť. Videli sme to v predchádzajúcich častiach. Orochimaru taktiež nepovedal posledné slovo a určite o ňom ešte budeme počuť.

27.03.2024 5 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Veľká spokojnosť. Kniha je venovaná 200. výročiu narodenia Gregora Medela. Všetky poviedky sú venované genetike. Každý autor sa s touto témou popasoval/a po svojom a každá poviedka je v niečom výnimočná. Nájdu sa tu sci-fi poviedka, ale aj fantasy. Musím pochváliť aj vzhľad knihy, každú poviedku od začiatku až po koniec sprevádza na bočnej strane hrach.

Zachránil jsem Mendela, pánové! (4*)
Cestovanie časom, kde sa skupina vedcou snaží zastaviť degeneráciu ľudstva. Plán je jednoduchý. Zabiť Mendela, u ktorého začali počiatky genetiky.

Pacient rekrut (5*)
Je to poviedka ku sérii Centrálne impérium, kde som si prvú časť prečítal a nejak som na túto sériu pozabudol. No vďaka Hile a jej príbehu sa určite k nej vrátim. Samozrejme plný počet hviezd, dobre napísaný príbeh, ako bolo už spomínané, chcelo by to niečo viac o tejto postave. Snáď sa Hila objaví aj v iných knihách Kotouča.

Stvořitel (3*)
Nález Martina odhaluje život vedca H. E. Wellingna. Príbeh študenta, ktorý sa dostáva k nálezu, ktorý objasňuje Darwinovu teóriu.

Mendelovy včely (5*)
Hlávka snáď ešte nenapísal zlú poviedku. Tento krát na tému genetiky riešime celosvetový problém pliesne, ktorá ničí úrodu na celom svete. Jedina záchrana sú Mendelove spisy, ktoré popisujú kríženie rôznych druhou rastlín a včiel.

Plevel (3*)
Trošku do alternatívneho sveta Sovietskeho zväzu, kde sa Lysenko snaží ovládnuť genetiku. Má to ťažké, keďže ZSSR robila za Stalina čistky a významných vedcov musí získať zo zahraničia.

Pláž (3*)
Menšia kombinácua Votrelca a Robinsa Crusoa. Príbeh posledného stroskotanca vesmírnej lodi na neznámej planéte. Páči sa mi ako autor zapojil aj minulosť pilota. Dobrý začiatok tejto zbierky snáď sa to bude zlepšovať.

Akcelerace aneb Brightonská hvězda (3*)
Dieťa podľa vlastných snov by chcel mať snáď každý. Tu je poviedka, kde si doslova poskladáte svojho potomka, no stojí to nemalé peniaze.

Operace Fénix (4*)
Čo by sa stalo keby ste naklonovali Hitlera a Stalina s možnosťou zachovania ich vedomostí? Ondrej Neff celkom dobre opísal túto situáciu v alternatívnom ZSSR.

Královnovrazi (3*)
Zo začiatku som sa strácal, ale poviedka slušná. Znova niečo z vesmírneho prostredia.

Sousedská láska (5*)
Tak toto bol vynikajúci príbeh, aj keď genetika išla trochu bokom. Smutný príbeh o láske a trápeniach hlúpeho tesára. Za mňa najlepšia poviedka.

Eden (2*)
Aaron je zapletený do povstania vo svete, kde ľudia s pokazeným genom sú rovno odvádzaný do Edenu. Je to virtuálny svet, kde v premnoženom svete slabé články musia byť odstránené.

Za Sofii (5*)
Invaziu som dočítal nedávno a teší ma, že je tu opäť príbeh Rónana. Dokonca sa tu obkavuje ďaľší polodémon. Dúfam, že bude ešte nejaký príbeh z Inferia.

Mendel 47 (3*)
Opäť len kvalitovo priemerná poviedka. Východný blok nejakým zázrakom vyhralo 3. sv. vojnu, za cenu jadrového nakazenia. V jednom podzemnom bunkry operuje vedec, ktorý experimentuje s DNA.

Nedžentlmenská dohoda (4*)
Tak toto sa mi páčilo. Alternatívny svet, kde je opäť planéta v studenej vojne. Vynálezca má prísť s braňou, ktorá rovnováhu sili preváži na ich stranu, čo sa aj podarí. Aké to bude mať následky pre obe strany?

Ztraceno z paměti (5*)
Bomba. Spokojnisť. Chcelo by to knihu. Super svet kde hmyzáci z ďalekoho vesmíru žijú s ľuďmi v polorozpadnutom svete.

Zákon genu (5*)
Záverečná poviedka od majstra Kotletu. Poviedky autorovi jednoznačne idú, dokazuje to v každej zbierke poviedok. Tento krát sa príbeh odohráva neďaleko Brna, kde sa vyskytuje v ľuďoch zvláštny gén, no majú problém počať potomka.

20.03.2024 4 z 5

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

"Klesol na kolena. Bolelo ho celé telo. Nebolo to len v tom, že jeho mozog vypisoval šeky, ktoré telo nedokázalo vybrať. Bolo to horšie. Teraz si jeho chodila požičiavali peniaze, ktoré nohy nemali a chrbtové svalstvo už hladalo stratené drobné pod kredencom."

Opäť vynikajúca práca spisovateľa. Znova Nočná hliadka, ktorú mám z Terryho sveta najradšej. Tento krát Elánius musí plniť svoje guvernérske povinnosti a bohužial nie je možnosť ako sa z toho vykrútiť. Elánius je ako veľvyslanec mesta, kde bude obhajovať záujmi Ankh-Morporku. Musí jednať zo samotným trpasličím kráľom, čo je ťažké, keďže sa do toho pletú vlkodlaci a upíri. Vynikajúci Pratchettov humor nechýba, čo ma teší, pretože hlavne kvôli nemu tieto knihy obdivujem. Smelo odporúčam.

14.03.2024 5 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

(SPOILER) Druhé pokračovanie Inferia určite nesklamalo. Do deja tento krát vstupuje aj nebo a celkový nápad autora celkom prekvapil. Nebo fungujúce ako demokrarická krajina, kde dobré duše fungujú ako zdroj elektrickej energie. A nie je prekvapením, že čím je duša šťastnejšia tým má večí zdroj energie. Celkom dobre opisané prostredie neba. Samozrejme kniha nemôže byť bez pekla, a to je tu opäť. Dokonca ak si tu odmyslíme duše, ktoré tu trpia za svoje hriechy a sú pre démonov ako krmivo, tak mi to pripadalo, že hierarchia démonov fungovala lepšie ako demokracia anjelov.

Nechýba tu ani polodémon Ronan a Amálka, ktorý sa dostávajú do neba, no neumierajú, a sú dôležitým kľúčom na otvorenie brány do pekla. Človek by si povedal, že celá Invázia sa bude odohrávať na Zemi, ale bohužial nie. Celkom logické vysvetlenie, prečo démoni ani anjeli nezasahujú do diania ľudí.

Kniha sa mi páčila, a na to aká hruba bola, chcelo by to ešte pokračovanie.

24.02.2024 5 z 5

Bitva vzducholodí Bitva vzducholodí Vlado Ríša

Tak konečne ďaľšia časť zo série Johna F. Kovářa. Už je to nejkaý rok, čo sme si museli počkať na ďaľšie pokračovanie tejto série. Pera sa tentokrák chytil Vlado Ríša, ktorý nás opäť odvezie k nebesám s kapitánom Bigglesom. Príbeh je plný vzducholodí, no akcie je plno. Sme v medzivojnovom období, kde sa k moci dostáva Hitler a zháňa vzducholode, aby sa v tomto svete dostal do mocenskej prevahy. Samozrejme vzducholode zháňa aj JFK, ktorého cesty sa znova križujú z priateľom zo starých čias. Je tu aj trošku magie a dostávame sa až do ďalekého Sibiru. Celkovo vydarené dielo. Dokonca sa prvý krát stalo, že majú prísť ďaľšie 2 knihy, ktoré sa odohrávali ešte pred týmto príbehom. Dúfam len, že na ne nebudeme čakať vyše roka.

10.02.2024 4 z 5

Roboramus Roboramus Stanislav Švachouček

Roboramus je pre mňa veľké prekvapenie. Na to v ktorom roku boli poviedky písané, tak sú celkom výstižné aj pre túto dobu. O autorovi som nič nevedel, a je veľká škoda, že sa venuje len poviedkovej tvorbe. Najviac sa mi páčili poviedky Deň, keď padal sneh a poviedka Elixír smrti. Naopak najmenej mi sadla krátka poviedka Prespolní beh. Určite si je z čoho vyberať, knižka je malá tak je to vhodné čítanie snáď kdekoľvek.

10.02.2024 4 z 5

Syn černého meče Syn černého meče Larry Correia

"Jeden múdry muž mi kedysi povedal, že tam, kde sa zákony tvoria, ich najmenej dodržiavajú."

Veľmi som bol prekvapený kvalitou príbehu. Zo začiatku mi hlavný hrdina pílil nervy, ale postupne si Ashok uvedomuje, že stojí na nesprávnej strane. Démonom patrí more a ľuďom pevnina, taká bola dohoda, no nie každý démon to dodržuje. Ashok je hrdina, ktorý dodržiava prísne pravidlá, pričom sám je ruka zákona. Má neľahký výcvik a pomáha mu legendárny meč. Trošku mi to pripomínalo Indickú kultúru, hlavne rozdelenie ľudí do niekoľkých kást. Prekvapil ma aj koniec. Ku koncu sa objavili nové postavy, ktoré bohužial nemali v tejto časti veľa priestoru, čo sa snáď napravý v pokračovaní série.

08.02.2024 5 z 5

Medzinárodná bezpečnosť v kríze Medzinárodná bezpečnosť v kríze Daniel Šmihula

"Práve EÚ a NATO nám poskytujú prístup na veľký trh, relativny blahobyt, stimuly na modernizáciu ekonomiky, politiky, spoločnosti a najmä nebývalú mieru bezpečnosti. Áno, členstvo v aliancii znamená, že sa musíme podieľať na ochrane vonkajších stien nášho, "bezpečnostného skleníka", hľadať kompromisy s ostatnými spojencami a participovať na aktivitách, s ktorými nie sme možno na sto percent uzrozumení, lebo vyplývajú zo širších aliančných cieľov. Ale to je dan za ochranu našich základných záujmov, ktoré by sme si mimo týchto aliancií vôbec nedokázali obhájiť."

Vždy sa poteším, keď edícia Civilizácia vydá ďaľšiu knihu a to hlave o svetovej politike.

Táto kniha sa zaoberá vojnou na Urkajine. Autor sa skúša vysvetliť dôvody Vladimíra Putina. Samozrejme logicky tu vysvetluje aj postoj samotnej USA. Rusko už nie je veľkým hráčom, jediná vec ktorú môže Rusko robiť, je zastrašovať svet jadrovými hlavicami, čo bohužial aj robí. Rozoberá sa tu aj rozmach Číny, ktorý bude ešte niekoľko rokov rásť, no potom ju čaká úpadok. Vysvetlenie v knihe. Krásne sa tu rozoberá aj Česko-slovensko po vojne a po príchode komunistou. Človek, čo preferuje Rusko, by si to mal prečítať. Kniha dáva veľa informácii, čo sa mi páči od tohot autora si musím nájsť aj iné knihy.

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

"Zhan-dangových príbuzných už som mal po krk a jedine , čo sme potrebovali, bola teta, ktorá si rezervuje naše vlasy na nové záclony."

Tak autorka opäť prekonala moje očakávania. Légia si neustále drží svoju kvalitu a nehanbím sa povedať, že toto dielo je jedno z najlepších. Sněgoňová ma talen a tento príbeh mal doslova hororové prvky. Prvá časť knihy bola uvolnená, cestovali vesmírom, kde si spravili zastávku na morskej planéte. Tam sa dozvedeli o komikse, ktorý doslova pripomínal ich príbehy. Je tu typická humorná scéna, rozvýjajú sa tu vzťahy medzi posádkou a trochu nás pripravujú na druhú polovicu knihy.

To už bola iná káva. Ako náhle pristáli na súradniciach, tak to nabralo rýchli spád. Autorka veľa čerpala z Hviezdnej brány, bolo to dosť cítiť, no tu sa náš príbeh rozbieha. Ako náhle Fifinka skočí do portálu tak sa spúšťa sled udalosti, ktoré na seba nenechajú čakať. Stretávame sa tu z novou rasou, ktorá mi trochu pripomínala Predátorov. Každá postava dostáva svoj priestor, takže je sa na čo tešiť. Odporúčam prečítať.

Kde všade som (ne)zomrel Kde všade som (ne)zomrel Peter Popluhár

"Bol som ochotný zísť z klamstvami až na úroveň Vladimíra Mečiara, len aby som tu mohol niečo robiť a dostávať za to peniaze."

Pppítra poznám z youtube kanála, a oslovil ma hlavne cestami po Afrike, kde so svojou priateľkou navštevuje najmenej známe miesta tohto kontinentu. Keďže sa konal dotlač tejto knihy, tak som neváhal a hneď si ju zaobstaral. Aj keď veľa príbehov z Afriky som videl z youtube, písomná podoba bola nadmieru zaujímavá. Peter tu viac opisuje svoje pocity z týchto ciest. Samozrejme kniha obsahuje aj iné zážitky, napríklad príbehy z Južnej Ameriky, ale aj jeden príbeh z Kalifornie. Ten sa mi asi najviac páčil. Autor opisuje svoje pracovné zážitky zo Severnej Ameriky. Jeden príbeh je ale vymyslený, čo autor prezrádza na konci knihy. Nedovolujem si tipovať ktorý z nich, samozrejme okrem tých, čo sa dal pozrieť na youtube. Dúfam, že to nie je ten z Kalifornie, pretože ak áno, tak Peter sa môže v kľude vydať na cestu spisovateľa fiktívnych cestovateľských kníh.

Kniha je skvele napísaná. Príbehy sú napínavé, plné emócii a človek sa niekedy dokázal vžiť do danej situácie, čo je pri takýchto knihách dosť dôležité. 250 strán dokáže človek prečítať za necelý deň. Musím pochváliť hlavne ilustrácie knihy, ktoré knihu skvele obohajucujú.

28.01.2024 5 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

"Démoni byli proradní, ale lidé, od těch se ještě měli co učiť."

Ďaľšia Kotletovka, tentokrád v podaní démonskej atmosféry. Ani neviem čo som očakával, ale niečo tomu chýbalo. Nebolo to, to pravé orechové. Samozrejme nechýbajú tu páni pekla, rôzne sekty, kríženci ľudí a démonov, kopu krvi a sexu, ale aj tak sa mi kniha zdala trochu iná, ako ostatné diela Kotletu. Najviac ma mrzelo ako dopadol celý rád, ktorý bojoval proti démonom nečakal som, že zanikne tak rýchlo, keďže bojoval proti démonom tak dlho, ale všetko musí mať svoj začiatok a koniec. Záver bol cwlkom zaujímavý, uvidíme či bude ešte nejaké pokračovanie Čiernej smečky.

21.01.2024 4 z 5

Koniáš & Bakly - Mrtví muži Koniáš & Bakly - Mrtví muži Miroslav Žamboch

Koniáš a Bakly opäť spolu. Príbeh dosť nadväzuje na knihu Hledáni smrti a knihu V objetí smrti. Tento krát dostáva oveľa viac priestoru Koniáš.

Kniha má v sebe dva príbehy jeden Koniáša a druhý Baklyho. Ktorý je lepší? Mne viac sadol ten Baklyho príbeh. Bakly ma za úlohu previesť veľké množstvo artefaktov, ktoré sa snaží získať cisár, a na jeho získanie cisár a Varatchi použije najlepšiu gardu, ktorou disponujú. Bakly potvrdzuje svoje kvality a znova tu nechýba kopu krvi a odseknutých končatín. Bitky sa odohrávajú na vode, čo je celkom zaujímavé prostredie.

Koniášov príbeh je o niečo menej zaujímavý, no o moc nezaostáva. Koniáš ako nový barón potrebuje potvrdiť staré spojenectvá. Varatchi má ale iné plány. Chce Koniáša, ako najväčšiu hrozbu cisárstva, odstrániť. V tom sa mu bohužial nedarí a to hlavne vďaka Zuzane a Baklymu. Koniáš pri ceste po vlasti napadnú Varatchiho muži a uniká do hôr, kde proti ním uniká a vedie partizánku vojnu. Veľa mu napomáha zvláštny kraj plný mágie.

Nesmiem zabudnúť na novú postavu, ktorá sa tu objavila okrajovo a to je Molak. Je to hladač vzácnych artefaktov a narazil rovno na zlatú baňu magických predmetov, ktoré môžu nakloniť misky váh.

Strašne sa teším na pokračovanie. Žamboch ma dokonale vytvorené zázemie, na nové príbehy.

11.01.2024 5 z 5

Cunadino rozhodnutí Cunadino rozhodnutí Masaši Kišimoto

"Mám na to jen týden! Musím tu rasecosi techniku zvládnuť."

Naruto pokračuje vo svojom výcviku Rasenganu a robí pokroky. Dostáva sa do tretej fázy, ktorá je bohužial náročná. Jiraya sa snaží presvedčiť Tsunade aby prijala post Hokageho. Tsunade má bohužial aj inú ponuku od Oročimara a to takú, ktorá sa neodmieta. Dozvedáme sa tu dosť z histórie Tsunade. Vnučka legendárneho 2. Hokageho nie je žiadne orezávatko a preto sa aj stala jednym z legendárnych saninov. Tsunade má obrovskú silu, pobavil ma hlavne súboj Naruta, pričol vznikla aj zaujímavá stávka medzi Narutom a Tsunade.

02.01.2024 5 z 5

Pád Númenoru Pád Númenoru J. R. R. Tolkien

Svět mladý byl, hory zelené,
světlo měsíce čerstvě zrozené,
potok i kámen bez jmen byl,
a tu se Durin probudil.
Horám a dolům jména dal,
z pramenů vodu ochutnal,
a v Zrcadlovém jezeře
spatřil sám sebe v nádheře
s hvězdnou korunou zářivou
vlastnímu srínu nad hlavou.

Vynikajúco spracované. Zdá sa mi, že je to úplne v inej kvalite ako boli knihy Hurínové deti a Pád Gondolínu, aj keď Pád Númenoru mal čo ponúknuť. Autor sa zameriava na 2. vek, a to je od pádu Morgota až po koniec Isildora, ktorý uťal prst Sauronovi a získal prsteň moci. Končí to presne tam, kde začína príbeh Spoločenstva prsteňa. Krásny opis ako ľudia, bojujúci proti Morgotovi, dostali za spoluprácu od mocných Valar ostrov, kde mohli prežívať život v miery a omnoho dlhší.

Prebiehajúci seriál Pána prsteňou sa presne odohráva v tomto prostredí a kto má záujem pozerať aj 2. sériu, tak by si mal prečítať túto knihu, alebo Silmarillion.

27.12.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Tak Sudetenland prečítaný a musím povedať, že ma príbech moc nenadchol. Autor vie písať detektívky, Kosek je dôkazom, aj keď vo fantasy svete. Najprv ma naštval koniec, pripadalo mi to nedotiahnuté. O Sudete som vedel len veľmi málo a nápad nebol zlý, preto som sa na knihu tešil. Príbehy od Kotletu sa mi páčia viac. Vždy na ne siaham, keď chcem čítať niečo jednoduché s kopov humoru.

19.12.2023 4 z 5

Fico: Posadnutý mocou Fico: Posadnutý mocou Peter Bárdy

Je to tretia kniha o Ficovi, ktorá sa ku mne dostala. Osobne by som si ju nekúpil, pretože veľa vecí sa povedalo už vo Vagovičových knihách Vlastnou hlavou. Dostal som ju ako dar, a keďže Róbert Fico znova vyhral voľby, trebalo si pripomenúť jeho činy v predchádzajúcich volebných obdobiach.

Kniha doslova opisuje politický život Fica. Jeho začiatočné pôsobenie až po jeho páde ako premiéra za čias vraždy Kuciaka. Keď si pozerám momentálnu politickú situáciu na SR, nemožno si povšimnúť, že na kauzách bude určite niečo pravdy. Róbert Fico sa znovu pokúša zrušiť druhý pilier a čo je do oči bijúca drzosť, tak zrušiť špeciálnu prokuratúru a znížiť tresty za korupciu. Myslím si, že viac netreba dodávať. Kto čítal knihu a sleduje politiku, určite si vie dať 2+2 dokopy.

12.12.2023 4 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

"Bohovia, myslím si, že mier so zdravím rozumom by som neprežil."

Tak dalo to zabrať, ale dočítané. Erikson je jeden z najlepších autorov fantasy tvorby, na ktorých som zatial narazil. Jeho tvorba je geniálna. Mágia fungujúca na otváraní brán a rôznych dómov, robí jeho knihy unikátne. Nevyžíva sa v opise bojoch, skôr sa ich snaží čo najrýchlejšie opísať, aby sa venoval dôležitým príbehovým vzorcom, ktoré na konci do seba dokonale zapadli. Znova sa tu vyskytuje mnoho postáv, hlavné mená začínajúce na K sa mi plietli, vstupujú do deja, či už sú to nové postavy, alebo postavy s ktorými sme sa stretli v Mesačných zahradách. Nie je to jednoduché čítanie a už nie vôbec krátke. Vyžaduje si to vašu úplnú pozornosť.

Príbeh obsahuje veľa dejových liniek, ktoré sa striedajú, a časom si každá z nich vnutí pozornosť. Najviac som si obľúbil časti Coltaina a historika Kalousa. Sú to časti, ktoré ma zaujímali najviac a už na začiatku čitateľ tuší, že to pre určité osoby nedopadne dobre. Najviac ma tu zaujala moc mladých zaklínačov.

Za spomienku určite musím spomenúť Felisín a Heborika. Felisín mi asi najviac liezla na nervy, ale jej posun v deji ma prekvapil asi najviac.

Keď sa Šumar, Kvítko a Apsalar stretávajú s chodiacou legendou Icariom a Mappom dozvedáme sa veľa nových, ale neustále záhadnych veciach tohto sveta. Autor nám informácie posúva bohužial po kúskoch.

Potom je tu samostatná cesta Kalamana, kaprála a assasína Paličou mostou. S Coltainom som najviac výrazné postavy knihy. Kalaman sa ženie sa pomstou proti cisárovne, no nemá to ľahké, hlavne kvôli Spáru, ktorá sa ho snaží za zradu spolku zabiť.

Ako som spomínal, kniha má toho veľa ponúknuť. Skvelý darček pre trpezlivých čitateľov, ktorí nemajú problém z hrúbkou knihy.

Knihu smelo doporučujem.

26.11.2023 5 z 5