nemer nemer komentáře u knih

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Začátek a první část knihy velmi slibná, konec aspoň na mne trochu uspěchaný a předvídatelný. Na druhé straně všechny drobné nešvary vyvažují sympatičtí detektivové, ryšavý kocour a ve výsledku, navzdory traumatickým zážitkům většiny postav, i optimistické vyznění knihy. Ráda si přečtu další díl.

11.09.2018 4 z 5

Zatímco jsi spala Zatímco jsi spala Liz Lawler

Po třetině knihy jsem četbu vzdala, námět by nemusel být nezbytně špatný, ačkoli jsou podobných na trhu už mraky, ale zpracování je otřesné. Neustálé omílání téhož, stylistika jako ze ZŠ, nulová atmosféra, nuda, hlavní hrdinka nevěrohodná a nedůvěryhodná, na lékařku působící až hloupě. Zlaté thrillery od B. A. Paris. Vrhla jsem se raději na nesrovnatelně čtivého Robothama. Zatímco jsi spala byla pro mne pouze zbytečně ztracený čas, takové slátaniny nehodlám dočítat.

16.08.2018 odpad!

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Opět jednorázová oddechovka na léto, z tohoto pohledu plní svůj účel skvěle. Začala jsem jako audioknihu, ale urychleně jsem přešla na čtení, přece jen to čtení u thrillerů odsýpá líp, audio je z mého pohledu v tomto případě unylé a nebavilo mě. Sice rozuzlení lze vytušit brzy, ale příběh je čtivý a stejně se potřebujete přesvědčit na vlastní oči, kam směřuje autor. Jako napínavou relaxační četbu mohu doporučit, zabaví a pobaví - pokud hledáte něco náročnějšího, líbit se Vám nebude. Tři a půl *

04.08.2018 4 z 5

Zajímavé a poučné, vřele doporučuji. Kéž by se dané informace přenesly i do praxe a skončil skřivánčí terror, ne každý může vzhledem k nastavení české společnosti zavádět výsledky prezentovaných výzkumů do praxe. Někteří z nás, zcela v rozporu s obsahem knihy, holt budou dospávat až v rakvi

29.07.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Pro mne celkem predikovatelné drama, ale oceňuji zařazení postavy Millie, díky níž se příběh odlišuje od desítek podobných, které zaplavily knižní trh. Chování hlavní postavy mi často připadalo víc než hloupé, příběh místy silně nevěrohodný, ale jako celek kniha funguje dobře. Vracet se k ní sice nebudu, ale jako jednorázovou, čtivou psychodramatickou oddechovku mohu doporučit.

29.07.2018 4 z 5

Sice poučné a zajímavé, ale jako beletrie nevěrohodné. Autor měl spíš napsat odbornou příručku o utrpení Židů, z tohoto pohledu lze knihu hodnotit kladně, dozvíte se spoustu informací. Styl psaní je bohužel nevyzrálý, hlavně překlad je neskutečně mizerný (nebo je to tak i v originále?), jako bonus mraky pravopisných chyb.
Dojem z knihy kazí i neustále přítomný mravokárně zdvižený prst a okatě černobílé pojetí světa. Takových přešlapů by se dobrý příběh neměl dopouštět, dobré příběhy poučují pod povrchem, zdánlivě mimoděk. Tady je naopak všechno podané příliš polopaticky.

05.07.2018 3 z 5

K domovu pohleď, anděle! K domovu pohleď, anděle! Thomas Wolfe

Do této knihy jsem se zamilovala jako náctiletá a četla se mi lehce, sice obsah se časem vypaří, ale ten je pro mne u této knihy druhořadý, tady jde spíš o poezii v próze. Pravdou je, že ta mnoho čtenářů dnes už asi neosloví. Teď po mnoha letech jsem se k "Andělovi" vrátila. V podstatě mě na ni navedla opakovaná zmínka v knížce Nebe, na němž nesvítily hvězdy, která je sice "historicky" zajímavá, ale jako beletrie, z literárního hlediska selhává. Narozdíl od "Anděla".

05.07.2018 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Příběh je čtivý, autor dokázal obstojně vykreslit jednotlivé scény i postavy, dokáže dobře pracovat s psychologií (např. jména smrtek jsou s ohledem na fungování lidského mozku skvělý tah), nicméně podstatou se pořád zjevně jedná o čistokrevnou young adult. Právě místy zjednodušující pojetí a uspěchaný závěr dojem z knihy trochu kazí. Námět je jistě nesmírně zajímavý, ale zpracování není dokonalé. Na druhé straně musím ocenit autorův posun, protože Bez šance, navzdory poutavému námětu, jsem zhodnotila jako pro dospělé čtenáře prakticky nepřijatelné čtivo (nejvíc mi vadila stylistická nedotaženost). O Smrtce se to říct už nedá, naopak.
K této knize je třeba přistupovat jako k lehce morbidní oddechovce, která popisuje osudy postmoderních katů, poeticky nazývaných Smrtky. Čeština je jazyk bohatý, proto mi vadí jeho devastace nevyužitím přechylování, kdy i osoba mužského pohlaví je ta smrtka, ačkoli v češtině máme i smrťáka. Možná jsem jen neporozuměla nové verzi politicko-jazykové korektnosti :) Přiznám se, že spojení typu smrtka Faraday mne hlavně ze začátku neskutečně iritovalo. Nakonec je však největším kamenem úrazu logika, pokud se jen trochu zamyslíte, příběh se okamžitě zbortí jako domeček z karet – v éře, kdy je "vše vyřešeno, rozluštěno a rozklíčováno“ a kdy lidstvo řídí AI, působí existence smrtko-katů až absurdně. Za daných okolností by nebylo třeba sahat po formě vraždění, kterou kniha předkládá, ale regulaci populace by dokázal řešit inteligentnější a humánnější systém (že mne jich napadá hned několik, ale zase bychom neměli knihu :)
Jistá nedotaženost mne mrzí, ke konci autor ztrácí dech, ale snad se v dalších dílech dokáže ještě polepšit :) Ráda mu dám příležitost.

12.06.2018 4 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Esence banality a stupidity, nula poezie (ale hlavně že to má obrázky). Ne že by mne to v dnešní době překvapovalo. P. S. I na Písmákovi jsou k vidění mnohem lepší autoři.

07.06.2018 odpad!

Štěstí pro lidi Štěstí pro lidi P. Z. Reizin

Slibný začátek i námět sráží podprůměrné až odfláknuté zpracování. Jsem fanoušek sci-fi, tohle mi připomíná prapodivnou telenovelu, která se vydává za sci-fi. Sci-fi by mělo být především inteligentní četbou, tento příběh je vším možným, ale intelekt tu ne a ne najít. Nejzajímavější je na knize bohužel obal a náměť. Za sebe nedoporučuji.

03.06.2018 1 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Po přečtení dvou kapitol odloženo. Usoudila jsem, že tento počin není čtení hodný, Marťanovi se vůbec nepodobá a nepodobá se ničemu, co bych si přála v dohledné době číst. Raději se znovu vrhnout na Marťana, taková kniha se objeví jednou za čas. Artemis naopak působí jako psaní na zákazku. Jen další z "bestsellerových" nanicovatostí, podobně prozatím hodnotím i Štěstí pro lidi, které sice naopak začíná slibně, ale pak míří do pekel.

03.06.2018

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Bohužel mne tyto moderní pseudopříběhy neoslovují. Zřejmě určeno pro jinou cílovou skupinu. Pro mne je to bohužel slátanina, nedočteno, nelíbil se mi ani film, na ten jsem se také nedodívala. Nelíbí se mi ani současný módní trend "laskavých nacistů" a chudáků Němců. Ano, nic není černobílé, ale těch dobrých lidí moc nebylo na žádné straně. Maximálně škodili a udávali se ve velkém i "vlastní lidi" (příslušníci téhož národa, i "dobří" sousedé, Gestapo ve skutečnosti ani nestíhalo prošetřovat všechna udání atd.) V době války toho dobra z reálného historického pohledu nikde moc nebylo, literatura i film výrazně zkreslují - přikrášlují. Bohužel dnešní omladina zpravidla vůbec nezná dějiny, takže je možné předkládat jim naprosto cokoli.
I když připustím, že je tato kniha určena hlavně dětem a mládeži, nevyhnu se srovnání třeba s Říkali mi Leni, to je silný příběh, ale tento? Kdepak.

25.03.2018 odpad!

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Takřka povinná četba pro všechny pánbíčkáře, otázkou zůstává, co jsou schopni lidé s neurologickou poruchou z obsahu vůbec pobrat. Náboženství jakožto výplody chorých myslí bohužel vždy budou nejvíc přitahovat zase choré a psychopatické mozky. Máme štěstí, že aspoň tady už není rok 1680, ačkoli v mnoha částech světa podobné smýšlení stále trvá. Pro koho je četba náročná, téma není vskutku dobře stravitelné, vřele doporučuji přednes P. Rímského.

25.03.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Bohužel pro mne nevěrohodné. Do četby jsem se musela nutit, pak jsem přešla raději na audioknihu (nedočetla bych), válka je v podání autora popisována na můj vkus místy jako pohádková, ale se značnou dávkou sterility. To je asi nejvýstižnější termín - sterilita je přesně to, co mi na knize maximálně vadí a rušilo mne celou dobu při čtení i poslechu. Řemeslně je text zvládnutý dobře (i když jde spíše o experimentální psaní), ale to je vše. Od dobrých knih ovšem čekám víc, nikoli sterilní dokonalost, kniha musí mít duši, atmosféru. Tato je na můj vkus příliš vykalkulovaná, příliš umělá. Občas je jazyk možná poetický, ale když dva dělají totéž, může být výsledek velmi rozdílný. Katja Kettu volí sice také poetické jazykové prostředky, ale kontrastním způsobem (možná má i lepší překladatele). Snad proto jsem byla schopná jejím příběhům uvěřit. Uvěřila jsem i Kirstin Hannahové Slavíka, ale Doerr se mi zkrátka nelíbí a jeho slovům nevěřím. Je to čistě můj subjektivní dojem, docela i chápu, že právě dnes může být tato strohost a sterilita řadou lidí dokonce preferovaná, ale podle mne utváří zásadní dojem z knihy - pro mne zkrátka nemá "duši", postrádá atmosféru, neběhá vám z ní mráz po zádech (ať už v dobrém nebo špatném smyslu). Nevidím důvod se k ní vracet. O válce jsou tu desítky nesrovnatelně lepších knih, ale chyběla jim reklamní kampaň. A ta dobrou knihu nedělá, nicméně prodává. Bohužel žijeme v době, kdy je nejdůležitější obal a nálepka "bestseller".

23.03.2018 1 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Tato kniha je pro mne důkazem, že klasické vyprávění, zejména pokud se týká tragičtějších údobí lidských dějin, hravě překonává moderní experimentální beletrii typu Světel, která nevidíme (hra se slovy sice může chvíli působit přitažlivě, ale nemyslím, že se stane nadčasovou) Slavík je příběh nadčasový a mimořádně zdařilý, až se mi ani nechce věřit, že kniha vznikla teprve nedávno. Je s podivem, jaká nekvalitní dílka jsou dnes propagována, a takový Slavík, stejně jako ženské válečné hrdinky, zůstává stát nenápadně v koutě, přestože je to příběh hodný pozornosti.

22.02.2018 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Místy poutavé a připomínající vlastní dětství, místy nezáživné až běda. Seriál se mi (mj. také díky Hapkově hudbě) líbil určitě víc.

06.02.2018 3 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

První polovina knihy je celkem nezáživná, rozvláčná a hlavní protagonistka nemá mé sympatie. V polovině se to láme, ačkoli je děj lehce predikovatelný a už to všechno někde bylo, příběh dostává spád a Anna si mě získává, i když je to hlavně soucit. Té ženské mi bylo neskutečně líto. (3 a půl *)

05.02.2018 4 z 5

Kouzelný náramek Kouzelný náramek Viola Shipman

Přečíst sice s notnou dávkou sebezapření lze, ale na můj vkus je příběh příliš simplexní, predikovatelný a zbytečně sentimentální, není to kniha, ze které by mrazilo, ať už v dobrém, nebo špatném slova smyslu. Hodnotím jako klasické ženské čtení (mám-li být upřímná, raději si přečtu další díl Metra). Absolutně bych nevěřila, že tuto knihu mohl sepsat muž. Ženský styl psaní mne bohužel neoslovuje. Jednu hvězdu dávám pouze za čtení tištěné verze, být to e-kniha, dala bych odpad.

28.01.2018 1 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Obrovské zklamání, neustálé omílání téhož rychle unaví, absentuje spád i zajímavé postavy. Vyprávění je poněkud plytké a unylé, připomíná mi to nekonečnou Ulici tv Nova. Nenacházím důvody, proč vůbec knihu dočítat. Tohle že napsal stvořitel Oveho?

21.01.2018 1 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Nebýt politických a jiných vsuvek mohla to být mnohem lepší knížka. Každopádně hvězdy zasluhuje za výborné vykreslení postapo atmosféry.

06.12.2017 4 z 5