nemer nemer komentáře u knih

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Vzhledem k enormnímu množství gramatických a stylistických chyb tuto knihu v češtině rozhodně nedoporučuji (hodiny opakovaně "odbyly" tu 11, tu 6, o chybějících koncovkách a všelijakých patvarech nemluvě) Překladatel podle mého názoru nemůže být Čech. Byl-li tu korektor, pak nemám slov. Kniha je postavená pouze na reklamní kampani a líbivé obálce, vhodná max. pro náctileté a češtiny a historie neznalé čtenáře, ostatním nedoporučuji. V rámci žánru i historické éry máme k dispozici nesrovnatelně lepší autory a věrohodnější příběhy.

24.08.2019 1 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kniha mě nezaujala ani obsahem, ani po jazykové stránce. Rozhodně nemohu hodnotit jako poutavou četbu, vyprávění mi připadá pěkně odbyté. Nedočteno, tak to i zůstane. Na trhu jsou k dispozici desítky zajímavějších titulů. Max. jedna hvězda za reklamní kampaň. Letos snad jedna z nejhorších knih, po kterých jsem sáhla.

16.08.2019

Případ G Případ G Håkan Nesser

Nesser opět dokazuje, jak skvělým spisovatelem je. Jen mne trochu mrzí, že Verlangen se svým stylem humoru nepobyl v knize o trochu déle :) Případ G je dalším netradičním detektivním příběhem (s pořádnou dávkou ironie), a právě proto vřele doporučuji.

23.06.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Nejprve velice čtivé, poutavé, nadějné - hlavní protagonista působivý vědec, s nímž bych se v mnohém mohla ztotožnit ( "Jsem radši, když se oslovení doktor nechává jenom lékařům. Ušetřím ho své tirády o lidech s usmolenými doktoráty z pedagogiky nebo psychologie, s nimiž jsem se v akademickém prostředí setkal. Nezvládli by test z přírodopisu pro pátý ročník základní školy, a přesto trvají na tom, aby byli oslovováni se stejnou úctou jako primář onkologie ve fakultní nemocnici.")
Bohužel postupně děj začně pozbývat věrohodnosti (jsem si vědoma, že se ve skutečném životě dějí i mnohem méně uvěřitelné věci, než jsou ke čtení v této knize, ale o to v beletrii nejde, ta by měla udržovat určitou hladinu uvěřitelnosti)
Od druhé poloviny děj místy nabírá až parodický ráz a nejsem si jistá, že šlo o autorův záměr. Tedy začátek a první třetina knihy 5 hvězdiček, další část výrazný pokles. Potenciál námětu nebyl zcela využit, z autora zřejmě druhý Thilliez nebude, vědy nám v druhé části hodně ubylo, zato přibyla céčková akce. Na druhé straně celá kniha se čte prakticky sama a vskutku rychle. Vřele doporučuji i příležitostným čtenářům (mimochodem od bestsellerových edic nic moc dobrého neočekávám, s ohledem na tuto skutečnost kniha rozhodně není špatná, spíš naopak)

23.06.2019 4 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Bohužel dojem z knihy mi trochu kazí uspěchaný závěr, ne příliš věrohodná linka s novinářkou ... a vůbec hloupé chování řady postav (zejména ke konci) srovnatelné s béčkovými filmy libovolné komerční tv. Více mne oslovovala linka z minulosti, tudíž mne trochu mrzí, že nebyla zpracována víc do hloubky, v této knize je všechno tak na 50 - 75%, ale k dokonalosti mnohé chybí. Nicméně jako nenáročné zpestření na jedno či dvě odpoledne lze knihu doporučit, nedovedu si ale představit, že bych knížku ještě někdy četla znovu. Zajímavostí je poněkud nevýstižný název, nechci spoilerovat, ale ve výsledku dívky z Idlewildu byly všechno možné, jen ne zlomené.

08.06.2019 3 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Zimní lidé jsou spíše temnou pohádkou než klasickým horrorem, střídání časových rovin mi tentokrát nevadilo a začíst se mi nedařilo pouze v první kapitole. Pokud jde o příběh, spatřuji silnou inspiraci Řbitovem zvířátek, na rozdíl od něj však vyprávění není tolik depresivní a díky určité "pohádkovosti" je i mnohem čtivější. Náročnějšímu čtenáři bych pak jako alternativu Zimních lidí doporučila knihu Nebudete se bát ničeho zlého.

08.06.2019 4 z 5

Prokletí Schwartzovy vily Prokletí Schwartzovy vily Anna Beatrix Bártová (p)

Hned při čtení úvodní části jsem pochopila, proč kniha není běžně k dostání na pultech knihkupectví, autorka zřejmě využila novodobou marketingovou strategii - v případě této knihy moudrá volba. Z textu bych totiž hádala, že se jedná o prvotinu, která toho má hodně co dopilovávat. Ani šokující úvod nedokáže zastřít slabší stylistické zpracování, rušivě působí neustále "nandávané obědy" a vůbec mix hovorové češtiny se spisovnym jazykem, místy obohacený knižními výrazovými prostředky, je silně kontraproduktivní. Neříkám, že autorka nemůže svou tvorbu vypilovat, potenciál jistě má (o to víc zamrzí zpracování poutavého námětu), bohužel dnes lidem schází sebekritika a vydavá se kdejaká lepší (i horší) slohovka (často si je autoři vydávají raději sami). Možná jiné duchařiny jsou minimálně obsahem a hlavně žánrovou příslušností také tzv. brakovou literaturou, ale diametrální rozdíl tkví ve formě zpracování. Při četbě této knihy jsou pociťovala nutkání většinu textu okamžitě přeformulovat. Tohle dílko zkrátka potřebovalo ještě nějaký čas zrát. Ještě, že dnes mají autoři blogy, vlogy a facebooky, bez nichž by se podobné tituly staly zřejmě neprodejnými. Tímto nad autorkou hůl určitě nelámu, ale přeji jí do budoucna hodně štěstí a hlavně pilné tvůrčí práce, každý autor musí nějak začít a dostat příležitost ke zdokonalení.

04.06.2019

Bílé město Bílé město Karolina Ramqvist

Severské podivno, tentokrát plné deprese. Kniha se mi nelíbila, od začátku do konce na mne svou atmosférou i obsahem působila ryze negativně. Jak mi jinde severské podivno nevadí, tady nastupuje opačný efekt. Z četby nemám vůbec dobrý pocit, v žádném směru. Gangsterovu přítelkyni jsem nečetla, číst ani nebudu. Doporučuji pouze v případě, že si chcete "užívat" nihilistickou atmosféru a tísnivý pocit. Nejsem čtenář romantických story, ale tady té deprese bylo už i na mne příliš. Hlavní hrdinka je člověku protivná, ačkoli ji asi nelze z ničeho vinit, pravděpodobně lze její jednání vysvětlit traumatizací a totální rezignací, možná právě proto je knížka tak strašná, v budoucnu se k ní rozhodně vracet nebudu. I v těch nejhorších příbězích o lidské krutosti, utrpení a neštěstí zpravidla najdete něco, alespoň záblesk naděje, ale tady? Strohost vypravování atmosféru zmaru ještě umocňuje.

23.05.2019 1 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Citově vydírající a nepřesvědčivý příběh (zejména závěr), který z mého pohledu dorazily naprosto zbytečné pasáže z online světa. Vycpávky, které použijete, když Vám psaní nejde zrovna nejlépe. Z psychologického hlediska slátanina. Této autorce se příště obloukem vyhnu.

25.04.2019 1 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Kniha zpočátku budí dojem jakési podivné Young Adult literatury, nikoli thrilleru nebo snad hororu, ale v druhé polovině se dostává k duchařině ne nepodobné Stopám hrůzy a děj začne konečně odsýpat. Je to sice béčkový horror v knižní verzi, ale to se u tohoto titulu dalo očekávat, je to odpočinková četba, pokud Vám tedy duchové či doslova mrtví vylézající z hrobů nenahánějí panickou hrůzu :-) Mně nevadí, protože na ně stejně jako hlavní hrdinka nevěřím.
Knížka mě, navzdory x výhradám (včetně místy neohrabaného překladu), vrátila do dětství a připomněla mi o něco dospělejší verzi žánru, který jsem kdysi mívala ve velké oblibě. Dokonce jsem se začala těšit, že bych si v blízké době mohla přečíst zase něco podobného. Pokud Vám nevadí svéhlavé kočky, sem tam nějaký duch a mladá žena, která je nucena bojovat o svou existenci, a hlavně pokud nehledáte velesložitou látku k přemýšlení, mohu knihu s čistým svědomím doporučit.

17.04.2019 4 z 5

WHOLE30 – průvodce zdravotním restartem, který vám přinese svobodu v jídle WHOLE30 – průvodce zdravotním restartem, který vám přinese svobodu v jídle Dallas Hartwig

Celý slavný program Whole je neskutečně vykonstruovaný nesmysl, absolutně neodpovídající vědeckým poznatkům. Ovšem další výborný návod, jak se stát anorektikem či anorektičkou. Tyto šílenosti se "zakázanými" a "povolenými" potravinami nelze doporučit ani psovi.

07.04.2019 odpad!

Léčba informací Léčba informací Marie Vilánková

Děsivá snůška manipulativních nesmyslů, kterým mohou uvěřit snad jen lidé s nulovým přírodovědným vzděláním. I slavná spolupracující fa Joalis, která prodává "výborné" kapičky - alkohol ředěný vodou , byly provedeny (i medializovány) rozbory této "léčby", účinné látky nula. Jako byznys ovšem skvělé, zkrátka člověk zůstává mentálně stále v době kamenné.

12.03.2019 odpad!

Terror Terror Dan Simmons

Život je možná ubohý, ošklivý, krutý a krátký, ale... možná to všechno může něco vyvážit. Abyste se dozvěděli, jak skončí v podání Dana Simmonse osudy kapitána Croziera a dalších členů posádky neslavně proslulých lodí Erebus a Terror, bude třeba sáhnout po knize. Popř. po audioverzi, četla/slyšela jsem obojí a přikláním se spíše k audioknize, která tentokrát nabízí přidanou hodnotu zejména díky jednomu z hlavních interpretů. Styl vypravování odpovídá námětu, neznat datum vydání, klidně by knížka mohla vzniknout před sto nebo více lety :) Není to jen obyčejné vyprávění, člověk se i něco dozví (kurděje jsou nesmírně poutavá a škaredá nemoc :) , ale autor v závěru čtenáře i potěší. Osobně bych publikaci zařadila do sekce dobrodružná literatura, horror to věru není a není to naštěstí ani žádná rychlokvašená slátanina, jak by podle anotace (nebo dostupnosti titulu v Levných knihách) mohlo možná vyznívat. Mohu doporučit i v případě, kdy jste o Franklinově výpravě četli a znáte dostupná fakta - v příběhu figuruje také hodně autorovy fantazie a invence (příběh je jiný než z pera novinářů a oficiálních analýz), ale také je zde patrná autorova pečlivá studijní práce. Sice eskymáckou mytologii bych i oželela, místy je děj příliš rozvleklý, na druhé straně pro někoho mohou být poutavé právě tyto aspekty příběhu. Terror není kniha odpovídající rychlostylu konce 20. a 21. století, spíše jako by se skutečně vynořila ze století devatenáctého, v němž se příběh odehrává (a v tomto případě dodává na autenticitě, na druhé straně moderního mladého ne/čtenáře autor může snadno a rychle odradit). Vřele doporučuji ke čtení/poslechu zejména za dlouhých zimních večerů.

04.03.2019 5 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Filmová verze pro mne byla zajímavější a stravitelnější. Kniha = koncentrovaná nuda.

30.12.2018 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana mohla být skvělá kniha, ale bohužel přerod do typicky ženské románové linie mne utvrdil znovu v tom, že čeští autoři nejsou pro mne vhodný žánr, zvlášť ne ti současní. Pokud by zůstalo u Miřina dětství a u Hany, budiž, ale ten zbytek ... Řadu rozsáhlých úseků jsem dočítala se sebezapřením (a asi 50 x knihu odložila a věnovala se něčemu jinému) Vracet se k H. nebudu. H jako hype, asi tak. Na druhé straně Mornštajnová se po řemeslné stránce zlepšuje, její předešlé knihy jsem hodnotila jako odpad, za mne byly nečitelné. Navzdory výraznému autorčinu pokroku bezbřehé a všeobecné nadšení z Hany nesdílím, knize (příběhu) hodně chybí, mnohé zase přebývá. Jsem už zkrátka rozmazlený čtenář :)

29.12.2018 3 z 5

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

Začátek dobrý, postupně horší a horší. Výsledkem je neuvěřitelný příběh až slátanina. Hodnotím s časovým odstupem (hned po přečtení by hodnocení bylo zřejmě ještě nižší než nyní), protože jsem na knihu "zapomněla" (to také hovoří samo za sebe) B. A. Paris jsem původně vložila dost nízké skóre (typově velmi podobné příběhy), ale po srovnání s touto autorkou zvyšuji hodnocení B. A. Paris.

29.12.2018 3 z 5

Kaktus Kaktus Sarah Haywood

Nebýt kouzelného hlasu Dany Černé, audioknihu bych nedoposlouchala (a číst bych ji nedočetla ani do třetiny). Rozvláčné, nudné a plytké ... Příběh mne rozhodně nepřesvědčil, že život začíná ve 45. Spíš že je vše otázkou (ne)štěstí a je jedno, kolik vám je let. Hlavní protagonisté si mé sympatie nezískali, snad jen ty kaktusy beru na milost :)

09.12.2018 1 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Velmi osvěžující krimi-thriller okořeněný prvky románu. Přestože jsem v polovině odhadla další vývoj i závěr knihy, čtenářskému zážitku to na kráse nijak neubralo. Text je čtivý, místy možná připomíná scénář k béčkovému filmu, ale tato kniha je rozhodně lepší než sledování televize. Přestože lze na pozadí najít i určitou filozofickou hloubku a životní moudrost, rozhodně je to kniha oddechová. Čte se sama a nutno podotknout, že se snad jedná o zatím Robothamovo nejlepší dílo. Doufám, že Štvancem autor příběhy psychologa O. definitivně opouští a bude čeřit zase jiné vody.
Zásadní výtka směřuje k obrovskému množství překlepů a chyb v e-knize, to snad nemohlo projít korekturou. Zajímalo by mne, jestli je na tom tištěná kniha lépe.

28.11.2018

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Z knihy mám lehce rozporuplné pocity. Je to spíš soubor horrorů, rozhodně ne pohádek pro děti, ale psaných poměrně primitivním jazykem, určeným pro mladšího čtenáře, stejně tak ilustrace, jejichž infantilizovaná podoba mne moc neoslovila (jedinou výjimkou je obálka). Pokud by kniha byla stylisticky propracovanější (možná i lépe přeložená, těžko říct, originál jsem v rukou neměla) a rovnou určena pro dospělého čtenáře, hodnotila bych ji asi lépe. Některé "pohádky" jsou lepší, jiné horší, ale vzhledem k depresivnímu vyznění většiny z nich asi nebude důvod se ke knize vracet. Typické "severské" příběhy, lehce dekadentní a spíš se špatným koncem, možná jde o návrat ke kořenům, však naše pohádky nebyly v původním vyzněním o nic lepší, byly to také pořádné horrory :-) Ale možná je tu i generační rozdíl, taková Marja Morevna a Kostěj Nesmrtelný měli větší sílu, i pokud jde o ilustrace a celkové zpracování vůbec. Za sebe bych dospělým čtenářům raději doporučila Nesmrtelný příběh C. M. Valenteové.

12.11.2018 3 z 5

Kniha psychologie Kniha psychologie Nigel C. Benson

Hezký křídový papír i členění, ale obsahově horší - mnoho nepřesností a chyb. Pro povrchní orientaci použitelná.

06.10.2018 2 z 5