nemer nemer komentáře u knih

Bahnitá pole Bahnitá pole Hillary Jordan

Knihu lze jen doporučit, text je čtivý, navzdory vícero vypravěčům se v ději neztrácíte, protože jde spíše o klasicky vystavěný příběh než v současnosti oblíbené "skákání od čerta k ďáblu". Ale že ďábla je i zde požehnaně, oceňuji zejména vhled Florence a autorčin mistrný laický popis psychopatické povahy:
"Třebaže to byl naleštěný cent, s tím svým pohledným obličejem a úsměvem malého chlapečka. Lidi to k němu táhne přirozeně, nemůžou si pomoct, je to, jako když dítě touží po bobulce cesmíny. Neví, že je to jed, prostě vidí něco pěkného a červeného a chce to do pusy. A když mu to seberete, brečí, jako byste mu brali srdce. Spousta zlýho na světě vypadá zvenčí hezky." (str. 199)
"...má v kapse hada a nosí ho všude s sebou. Ale až se ten had přichystá uštknout, neuštkne jeho, to ne. Zasekne zuby do toho, kdo zrovna bude s ním. Tak radši koukej, ať to nejseš ty." (str. 200)

28.12.2021 5 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Melancholická črta o životě a Podlasí. Není to román, není to ani povídka, je to útržkovité vzpomínání na ozvěny časů minulých. Asi se vám musí dostat do rukou, když jste v tom pravém rozpoložení, nebo pokud jste melancholická povaha. Celá kniha je poněkud smutná, dušičková, dokonce bych ji i doporučila ke čtení v čase Svátku zesnulých, nebo když je vám samotným trochu smutno. S ohledem na mládí autorky mne překvapil její vhled. Četba lehce připomíná Tokarczukovou. Pro umocnění síly slova bych tentokrát doporučila slovenštinu (četla jsem česky, bohužel jen ukázku ve slovenštině - a k této knížce slovenština sedí nějak víc, dodává příběhu významně na působivosti, překlad do češtiny podle mého názoru knize ublížil)

23.11.2021 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Podle mého názoru má série, minimálně tato kniha, výrazně sestupnou tendenci. Hodně řečí o ničem, mrazivá atmosféra také nikde. Čtení jsem považovala za nudné a únavné, byť snadné a rychlé (a není to kompliment). Jediné, o čem mne autorka přesvědčila, je její "orální fixace" (a také že stále nedisponuje dostatečnou šíří jazykových prostředků - to je samé olizování rtů, semknuté rty a zakousnuté jazyky, kam se jen podíváš... Postavy komunikují hlavně prostřednictvím rtů. Kdyby byl děj poutavější, přešla bych to, ovšem mé zaměření na stylistické aspekty textu svědčí o mnohém. Vzhledem k témuž nešvaru už i v předešlém titulu to začíná být trochu moc, čekala bych, že se autorka už vypsala. Bohužel text se podobá slohovému cvičení žáka základní školy) Na druhé straně u Darcy Coates krásně vidíme sílu marketingu, z brakového textu kategorie D- se stala (údajně) královna hororu (ze stylistického hlediska určitě :)

10.10.2021 1 z 5

Bohyně: Tajné životy Marilyn Monroe Bohyně: Tajné životy Marilyn Monroe Anthony Summers

Skutečná podoba života Marilyn vzhledem k hereččtiným poruchám osobnosti a dalším psychiatrickým diagnózám (léčila ji i Anna Freudová) nám zůstane navždy zahalena tajemstvím, Marilyn podle všeho trpěla i velmi rozvinutou bájnou lhavostí, tedy její sdělení je třeba brát s rezervou. Ovšem pro bulvár je to téma jako dělané. Nicméně bez oněch histriónských a dalších poruch by se zřejmě velké divy divami nikdy nestaly...

20.09.2021

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Variace na Perníkovou chaloupku pro odrostlejší čtenáře. Jeden z nejslabších příběhů Darcy Coates, osobně bych jej zařadila do kategorie pro čtenáře od 10 do 15 let. Pokud by Darcy neměla známé jméno, pochybuju, že by tento výtvor vůbec našel vydavatele. Sloh je velmi prostý a připomíná především literaturu pro dětské čtenáře (možná chtěla Darcy psát původně o upírech, opakované olizování a kousání se do rtů je v této knížce tak četné, až je hororové, podle mého názoru je to zřejmě nejstrašidelnější část vypravování :) Jedná se opravdu o velmi oddechovou četbu, nic víc nečekejte. P. S. Darcy píše brakovku první třídy, proč ji vůbec čtu? Připomíná Stopy hrůzy, populární četbu v dobách mého dětství. Ovšem ty tehdy vycházely jako kapesní paperback za pár korun. A obávám se, že kvalitativně bývaly některé příběhy mnohem propracovanější než čtivo od Darcy Coates :)

07.09.2021 2 z 5

Jackie a Maria Jackie a Maria Gill Paul

Půjdu proti proudu. Velmi jednoduché, vyloženě oddechové čtení z kategorie "romány pro ženy" (s příměsí bulváru). Věřím, že ve skutečnosti byly nejen obě hlavní hrdinky mnohem zajímavějšími a komplikovanějšími osobnostmi, než jak je líčí autorka. Ohromný potenciál tématu podle mého názoru zůstal nevyužitý.
Možná ke smůle autorky jsem současně četla Tokarczukovou - a že to je opravdu jiná liga.
Překlad této knihy (a korektury) také nejsou nijak oslnivé. Zařazení do kategorie historie také nesedí (ano, je to román, ale i tak základní známá fakta by se ctít mohla, viz např. "late Marilyn Monroe" na oslavě 45. narozenin Kennedyho)
Z milosti se dá knížka přežít jako nouzovka na dovolené, čte se velmi snadno, až moc, bohužel žádný velký a nezapomenutelný román se nekoná. Osobně hodnotím jako horší průměr (postavy jsou pojaty plytce až naivně, dialogy nepřesvědčivé atd.) Samozřejmě své čtenáře si kniha jistě najde, ale je to zkrátka čistokrevný "román pro ženy".

04.08.2021 3 z 5

Šťastné hororové mládí Šťastné hororové mládí Václav Upír Krejčí (p)

Na můj vkus příliš bulvární forma a moře pravopisných chyb. Jako vystřižené z Blesku.

05.02.2021 odpad!

Zlatá kniha českých pohádek, říkadel, básniček a hádanek Zlatá kniha českých pohádek, říkadel, básniček a hádanek Marta Knauerová

Vyzdvihnout lze opravdu krásné ilustrace. Text je velice jednoduchý, z tohoto důvodu bych doporučila spíše mladším čtenářům. Násilí, v mnohem tužší podobě, dnes děti znají už odjinud. Pokud jsou mediálně "hájeny", pak bych souhlasila s komentářem níže.

04.01.2021

Smršť Smršť Jozef Karika

Mysticko-hororový příběh s kapkou filozofie v závěru. Zvládnuto za jeden večer a kus noci v podobě audioknihy. Jako doplněk bych doporučila dokumenty Eaglemana o mozku a lidském vnímání světa, který ani z čistě vědeckého pohledu není vůbec takový, jak se nám jeví.

28.10.2020 5 z 5

Chudá přadlena Chudá přadlena Jarmila Glazarová

Knihu jsem četla jako dítě a již tenkrát jsem byla uchvácena. A mohu ji číst zas a znova a pořád bude mít své kouzlo - kouzlo zašlých časů a dávno ztraceného dětství.
Děkuji Ti, babičko (ta mi tuto knihu darovala).

06.10.2020 5 z 5

Iluminace Iluminace Mary Sharratt

Téma mi nemohlo být vzdálenější, ale literární um M. Sharrattové mne opět očaroval, zavrtal se mi pod kůži a obloudil mé smysly. Autorka má vskutku talent, v jejím podání postavy ožívají, jako by opravdu byly z masa a kostí právě tady a právě teď, příběhy se samy od sebe vyprávějí. Pokud nevyhledáváte plytké moderní čtivo, vřele doporučuji i Dcery čarodějného vrchu.

04.09.2020 5 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Spíše čtení pro ženy než historický román. Z tohoto období jsem četla působivější a věrohodnější příběhy, stylistika příliš neodpovídá vývojovému hledisku postav, všichni protagonisté hovoří "jedním hlasem" (obzvlášť rušivá je prezentace naprosto neodpovídajících duševních pochodů malého dítěte, děti nejsou malí dospělí).
Spíše nedoporučuji, pokud tedy nehledáte sladkobolný a predikovatelný příběh.

30.05.2020 2 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Před několika lety se mi zdál Drákula už poněkud vyčpělý a nudný. Jak jsem se mýlila. Po letech jsem se na jeho četbu vrhla v pokročilých nočních hodinách a musím ocenit atmosféru, kterou Stoker příběhu dokázal vdechnout. Přestože je kniha z 19. století, má stále co nabídnout. Poslední dobou začínám stále víc oceňovat tato prastará a poctivá díla, bohužel jsem asi přečetla nezdravě mnoho "moderní" (rychlokvašené) literatury - ta nemá zdaleka takovou sílu.

21.04.2020 5 z 5

Morfeův gen Morfeův gen Tibor Rode

Podle mého názoru velmi přeceňovaná brakovka, nic pro zběhlé čtenáře. Bohužel překlad je otřesný, většina textu by potřebovala přeformulovat, aby se přiblížil českému jazyku. Dobrý námět dostal na frak odbytým zpracováním.

18.04.2020 2 z 5

Sestry Foxovy Sestry Foxovy Lucie Hlavinková

Kniha není nejhorší, bohužel mi láme srdce nevyužitý potenciál fantastického námětu, atmosféra postupem slábne a slábne, až záhy zmizí úplně. Už na začátku se často opakují zbytečné vsuvky o pokroku, o němž se našim dědům nesnilo... Schází živoucí dialogy i duchařská atmosféra, kterou mnohdy oplývá i vyloženě braková literatura.
Přála bych si, aby byla kniha psaná trochu ve stylu Zimních lidí a pracovalo se víc s atmosférou i dialogy (a vůbec nevidím překážku ve skutečnosti, že celé spiritistické hnutí bylo založeno na klamu). Tentokrát bych dokonce uvítala i časové úkroky (např. začátek v éře rozkvětu spiritismu kvůli navnazení čtenářů), neuškodilo by jiné členění kapitol, takto máme v podstatě více kapitol v jedné, mnohdy je text zvláštně osekaný, knížka mi připadá spíš jako rozpracovaný koncept než finální dílo (k tomu přispívá i nespočet gramatických chyb). Bohužel stylem vypravování příběh ztrácí na zajímavosti, s postupujícími stránkami je tento efekt čím dál patrnější. Myslím, že popisné pojednání dnešní čtenáři v beletrii nehledají. Možná si mohla dát autorka víc na čas ... (Dodatek: červenou knihovnou příběh Foxových není ani v knize Hlavinkové, nebyl jí ani ve skutečnosti. Osudy aktérů se rozhodně neubírají k happyendu a konce rodiny jsou neslavné.) 3,5 *

21.03.2020 4 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Detektivové zůstávají zajímaví, ale příběh tentokrát za svým předchůdcem poněkud pokulhává, téměř se proměnil v americké Vraždy v Midsomeru. Ve srovnání s prvním dílem tu schází ona pověstná jiskra vzbuzující ve čtenáři touhu honem knihu zhltnout, zvlášť první část není zrovna nejzajímavější, vraždy mají ohromit počtem, ale jinak nezaujmou, příběh působí nevěrohodně. Titulu neprospěl ani časový odstup od vydání předchozího dílu. Tedy knihu hodnotím ve srovnání s prvním dílem jako podstatně horší, ale zase ne tak špatnou, že bych zcela zavrhla případnou četbu pokračování.

14.03.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Karin Lednickou lze asi právem vnímat jako rodící se literární hvězdu. Na prvotinu působí příběh velmi vyzrále. Autorka má něco, co mnoha jiným autorům chybí - talent (slova Lednické nedrhnou, příběh odsýpá s určitou lehkostí, smutnému obsahu navzdory). U současných českých autorů, byť masově populárních, mi zpravidla překáží vydřenost a úpornost vypravování i směřování ke klasické telenovele. Samozřejmě i zde lze mnohdy příběh předvídat, zejména pokud jde o tragédie a katastrofy, ale snad je to stylem psaní, protože Šikmému kostelu to na kráse neubírá a možná paradoxně i prospívá. Autorka zhmotňuje postavy i prostředí svého románu vskutku bravurně. Čtenář se dokáže s hrdiny sžít, bez ohledu na historickou epochu, jejich věk či pohlaví, bát se o ně, soucítit s nimi. Takové protagonisty dokáže vytvořit pouze talentovaný autor. Přestože se považuji za odpůrkyni současné české tvorby, Šikmý kostel doporučuji. V knize najdete nejen řadu lidských příběhů, ale také kus zapomenuté české minulosti.

14.03.2020 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

V této knize je zásadní atmosféra a styl vypravování. Protagonisté působí naprosto autenticky, tedy docela dobře chápu, proč při dnešní oblibě online života v záplavě sterilních instagramových a jiných účtů mnohé kniha neosloví. Osobně naopak přítomnost hrdinů z masa a kostí vítám a před talentovaným autorem smekám. Ať chceme nebo ne, nakonec jsme všichni pouhými smrtelníky z masa a kostí.

03.03.2020 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Kam se hrabe Tolkien (podotýkám, že nemám ráda fantasy). Ale Sapkowski, to je jiná liga. Slovanské pohádky a mytologie v úžasné verzi pro dospělé, báječně na mne zapůsobilo i nářečí (za což asi vděčíme překladateli). Díky Zaklínačovi jsem měla možnost vrátit se do dětství. Jsou to takové pohádky pro dospělé, ale to vůbec Geraltovým příběhům neubírá na kráse, jsou překvapivě zdařilé a chcete-li, jsou i plné jinotajů. Vzhledem k mé velké nechuti k žánru fantasy jsem Sapkowskiho dílo dlouho opomíjela, což byla chyba. Pokud srovnám se soudobými (a děsivě populárními) převyprávěnými pohádkami ze sekce young adult, ty nesahají Zaklínači ani po kotníky, to je literární odpad. Sapkowski je naopak výborný vypravěč. S čistým svědomím Sapkowskiho povídky doporučuji i těm, kteří se žánru fantasy běžně vyhýbají (a možná spíše věkově pokročilejším, obávám se, že mladší generace už slovanskou mytologii vůbec nezná ... Ráda bych se mýlila)

02.02.2020 5 z 5

Dcery čarodějného vrchu Dcery čarodějného vrchu Mary Sharratt

Překrásná kniha, přestože příběh je místy značně pohnutý. "Slovem i obsahem" se výrazně liší od většiny v současnosti vydáváných knih, takže ji nemohu nedoporučit. Autorka (nebo překladatel, který občas nepřekládá do češtiny přeložitelný text) volí i knižní jazykové prostředky a popisy prostředí živě povzbuzují obrazotvornost - při čtení jsem se velice snadno ocitla v 16. a 17. století v Lancashire v pendleských končinách. Původně jsem nevěřila, že by mne kniha mohla oslovit, ale opak je pravdou. Jen s obtížemi teď budu číst cokoli "moderního". Příběh (nejen) pendleské zažehnávačky Demdike a její vnučky Alizon se snadno dostane pod kůži a nějaký čas s vámi setrvá. (Ovšem netrpělivým a příležitostným čtenářům raději nedoporučuji.)

29.09.2019 5 z 5