Nel-ly Nel-ly komentáře u knih

Ohnivé srdce Ohnivé srdce Richelle Mead

Tak jo... 2x jsem to zkusila a 2x nedokázala. Vypadá to, že jediná série, kterou od autorky dokážu ocenit, zůstává Vampýrská akademie, která měla za hrdinku dostatečnou osobnost, aby byla tahounem.
Adrian byl lepší jako vedlejší postava. Sydney...škoda mluvit, to samý. A... ne. Ne. Tohle zůstane jako jedna z mála sérií, které nedočtu. Už proto, že mě konec vlastně ale vůbec nezajímá.

07.06.2019 1 z 5

Princezna popela Princezna popela Laura Sebastian

A mně se to líbilo...

Děj? Moc ne. Postavy? Meh. Uvěřitelnost. NO, je to YA fantasy, co chcete?

Ale když to porovnám s takovým Sklěneným trůnem od Maas, s kterým to má společného asi nejvíc, tak tady je hrdinka uvěřitelná a reálná (až by jí člověk občas chtěl ulevit trápení a prostě ji kuchnout, ale to k tomu patří) a nevypadá, alespoň zatím, že by se chystala zase levelovat jako nějaká Mařena z počítačové hry.

Děje kniha vážně moc nemá, ale první díl slouží jako rozjezd, nastínění světa (moc zajímavý), postav a vztahů mezi nimi.. a těch vztazích by se dalo zapracovat, autorka měla přes 300 stran a stejně mi ten jejich vývoj přišel jaksi zrychlený.

Kniha má všechny dnes povinné náležitosti YA Fantasy. Milostný trojúhelník je zbytečný (trochu připomíná Hunger games), ale zase je dobře rozjetý. V okolí existuje snad jediná doopravdy dospělá postava, ta zlá, protože boj proti autoritám.

Hodnocení v rámci žánru epické fantasy, jasný odpad, v rámci romance, tak 2/5, ale v rámci žánru a s ohledem na podobné skvosty YA literatury... kniha potěšila.

07.06.2019 4 z 5

Protože autorku sleduju už dlouho na facebooku a vždy mě bavily její příspěvky, těšila jsem se na knihu. Tu jsem si koupila přímo od ní na přednášce (ne, na knižním festivalu) a určitě nelituju. Není to cestopis... nebo je, ale s velkou dávkou beletrie, hodně lidí si stěžuje, že tu nejsou fakta a reálie. Tak na to já mám třeba průvodce, mně víc zajímalo, co cestou zažívala, během čtení jsem jí držela palce i se zasmála. Takže očekávání splnila na jedničku.

Těším se a doufám, že vyjde i kniha z její aktuální cesty Japonskem.

06.06.2019 4 z 5

Zběsilost krve Zběsilost krve J. R. Ward (p)

Jak mám ráda styl psaní J. R. Ward, tak tady nechápu dějovou linku. Tak když píšu upíří romanci, tak tam dám upíry, a ne příběh sladkobolné harlekýnky... tohle bylo už i na mě, a to jsem fanda téhle (nebo spíš BČD) série.
Představovala jsem si trochu té drsnosti a boje v ulicích, že se koneně vrátíme tam, kde jsme byli kdysi, ale ne... místo toho tady máme podvedenou holčičku s traumatem, hošánka s traumatem a k tomu samozřejmě druhou dějovou linku, o kterou zas nikdo nestál.

06.06.2019 2 z 5

Střela Střela Laurell K. Hamilton

Jako jo... od nějakýho pátýho dílu to šlo dolu a od desátého už jsem to četla v podstatě ze setrvačnosti, ale stejně mě naštvalo, že to Epocha nedotáhne až do konce. Tolik dílů zas nezbývalo a teď abych tu slátaninu četla anglicky, protože to prostě po těch letech dočíst už chci... ačkoliv nevěřím, že by se ještě mohlo stát cokoli, co by sérii zachránilo.
Je to těžké guilty pleasure, epizodní knihy, v nichž se vlastně nic neděje už poslední cca dva roky, ale mně se to vlastně čte stále dobře, takže mě zastavení vydávání docela zamrzelo. Mám ráda styl psaní, i překlady byly fajn, jen autorka působí, jakoby byla posledních pár let na drogách a díky tomu v jiném světě...

06.06.2019 2 z 5

První půlka fajn, druhá... no, četla jsem mnohem víc povedenějších fanfiction než tuhle.
Ale divadelní hra je prý zážitek, to věřím.

06.06.2019 1 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Tak jo.. oficiálně nechápu tu šílenou fanouškovskou základnu.
Feyre je absolutně dokonalá postava, která prostě umí všechno, je z ní stratég, vůdce, bojovnice, kouzelnice a já nevim, co ještě, přestože většinu předchozí knihy strávila zlomená.
Asi proto, jak ráda ukazuje "vulágrní gesta".
Několikset stran se připravujeme na šílenou bitvu, ve které hrdinové skoro nemají šanci, aby se pak všechno... nějak vyřešeilo. Když se autorka dostane do nesnází v příběhu, přijde zázrak nebo překvapení, protože tak se to přeci dělá, proč by měl děj dávat smysl. Pak kolem proběhne bitva. Nikomu se nic nestane, protože pak by nevynášely další prachy v dalších zbytečně dlouhých knihách, a všichni se spárují. Což není překvapení, přesně to autorka udělala ve své druhé sérii... jejíž hlavní hrdinkou je Mařena, která všechno umí a zná. Aha, tak odtud to Feyre vzala.

Alespoň, že je tam furt ten Rhysand.

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Zlepšení oproti prvnímu dílu to určitě bylo (Rhysand), ačkolivě z Feyre se začíná stávat přesně to, co udělala autorka ve své druhé sérii.
Nejdřív polovinu knihy brečí (jakože to je pochopitelné), a pak je z ní najednou bojovnice a samozřejmě umí všechno, an co sáhne. Klasika.
Ale zlepšení to určitě bylo (Rhysand) o tom žádná.

05.06.2019 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Ale jo... nechápu všeobecné nadšení, když jde o přepis Krásky a zvířete (opět), bez nápadu (opět) s předvídatelným koncem (opět). Ale četlo se to fajn. Těžký průměr.

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Tohle bylo... proč?
O ničem.
A když se tam něco dělo, přišlo mi to totálně mimo mísu (napříkald celá ta věc kolem chrápání s náhodnýma chlápkama v hospodě, když cítím, jak ve mně stoupá temnota... no jasně)

05.06.2019 odpad!

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Tak jo, tohle se mi líbilo!
Rychle se to čte, svět je fajn (takhle nějak by měl fungovat svět víl, o který se pokoušela Maasová a no... za mě to u ní nedopadlo), postavy taky, hlavní hrdinku nemáte neustále chuť nakopnout (a když máte, tak to má svoje důvody :D) a zjevně to není Mařena (všecho umím, všechno znám, ano, zase se odvolávám na teď asi nejpopulárnější autorku YA - Maas).
Příběh funguje, dokonce chvílemi i nepředvídatelný, což je šokující.
Charaktery postav... jsou. Jsou tam postavy, které vyloženě nesnášíte, postavy, které mají sloužit k tomu, aby čtenáři budovali jejich fanouškovské základny a hlavní hrdinka, kterou půlka lidí nebude mít ráda, protože je cílevědomá a neempatická a ten zbytek bude šťastný, že nedostal další ufňukanou princeznu.
Na moje požadavky od young adult knih... tohle splnilo skoro na výbornou.

P.S. Druhý díl nečtěte :D já ho četla hned po dočtení prvního v anglitině, a pak ke své hrůze zjistila, že třetí bude až v roce 2020

05.06.2019 4 z 5

Rebelský dědic Rebelský dědic Vi Keeland

Rebel je rebel, protože kouří, i když ví, že to pro něj není zdravé... jakmile autorky začnou psát z pohledu chlapa, ztrácí kniha zajímavost, napětí a realitu (a ano, i to málo reality, co se dá u téhle literatury očekávat). Ona je... jaká vlastně byla? Po dočtení knihy si stěží vzpomenu na jméno, což přesně vypovídá o jejím charakteru.

A konec... no jasně, že konec vás donutí si přečíst další knihu, i když víte, jak to všechno dopadne.

Rebelské srdce Rebelské srdce Vi Keeland

Úplně jsem při čtení cítila, jak mi odumírají mozkové buňky. Jsem jen ráda, že jsem si to přečetla v angličtině a neutrácela za knihu, které bych se pak nemohla zbavit.

Já věděla, že to bude hloupé (po prvním díle, není divu), ale že to bude až takhle nechutně sladké a hloupé... vlastně se nic nestane, on už není chlap, ona je ufňukaná, a společně dojdou k ... pohádce

05.06.2019 1 z 5

Vyvolená Vyvolená J. R. Ward (p)

Rovnou říkám, že mám autorku ráda. Její vyprávění (i když vždycky člověk ví, co se v knize stane) mě prostě baví anechci, aby tahle série skončila. Všechno je to hezky pospojované, postavy jsou jako moje rodina (:D ehm, nebudeme to přehánět) a tak... a proto ten Quihn... no ne, charakterově to neodpvídá. Chápu reakci, ale když někdo v X knihách buduje charakter postavy, nemůže otočit o stoosmdesát stupňů jen proto, aby byla kniha, kterou plánuje dalších x knih zajímavá... prostě ne. Za mě tohle nefungovalo, jakkoliv tu sérii ráda mám a hodnotím ji vždy neobjektivně.

12.05.2018 3 z 5

Mesačné svetlo na Nightingale Way Mesačné svetlo na Nightingale Way Samantha Young

Mrzí mě, že je konec mé oblíbené série. Ale už bylo načase, myslím, že ze světa a z postav už se vykřesat víc nedalo... a kdyby se dál křesalo, už to asi nedopadne dobře.

Miluju první tři díly a třetí je moje absolutní srdcovka. K sérii se budu ráda vracet.

Scotland Street Scotland Street Samantha Young

No co, miluju ho už od jeho dětství (pedofilní, já vim, co nadělat, je to Cole) a potěšilo mě, že jako dospělého ho můžu milovat i nadále. Víc jsem od knihy nepořebovala.

12.05.2018 4 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Klasika... půl knihy se nic neděje, pak se to rozjede a... no, už to prostě jede bez zastávky.
Nechápu autorčino nutkání k párování postav (tady už je to dost extrémní), stále nechápu, co na tom všichni vidí (ten nápad s vrahem a světem nefunguje už od prvního dílu) a přesto to furt chci číst dál, takže.... kdy že bude další? :D

Dcera hvězd Dcera hvězd Michaela Burdová

Popravdě jsem nečekala, že se mi kniha bude až tolik líbit (nebo vůbec líbit, když jsme u toho). Ze Syna pekel, který vyšel před pár lety u Fragmentu, jsem nebyla moc nadšená a řekla jsem si, že nejsem autorčina věková skupina a tím to pro mě hasne.... no, možná nejsem, ale to ani tahle kniha. Určitě věřím, že dokáže zaujmout dospělé čtenáře a to i ty náročnější.

Jistě, válka bohů, apokalypsa, mocná hrdinka... všecho už tu bylo, dnes moc originální není nikdo, ale tahle kniha se o to dost snaží. Možná proto je prvních... padesát?... stran spíš matoucích, člověk se ocitne v neznámé zemi s několika "hlavními" postavami, z nichž vlastně žádná ani není člověk (tak si poraď čtenáři a zapni fantazii), všude je moc divných názvů a zdá se, že se v knize vlastně nic neděje a postavy nemají společného ale vůbec nic...

A pak se všechno začně spojovat a spojuje se to až do konce (který mě teda ale fakt nasral :D kdy bude pokračování?)... nespojí se vše najednou, takže se z toho nestane zmatek nad zmatek nedávající vlasně smysl s ohledem na zbytek knihy (jak to umí spousta autorů YA), ale předvídat taky není až tak jednoduché (jako u ostatních YA). Všeho je tu tak akorát. A já jsem vážně spokojená.

K nadšení už mi chybí dvě maličkosti: za prvé překlepy, což je u české knihy docela škoda (nějak jsem zvyklá, možná omyl, že spíš v překladech bývá dost chyb), změny jména Sameta na Sametha a zpět.... a pak přímá řeč, která je sem tam nespisovná a sem tam ano (proti spisovnosti u přímé řeči nic nemám, když má důvod.... a tady postrádá, protože tak spisovno-nespisovně mluví vlastně všechny postavy, ne třeba jen určitá rasa nebo osoba). Hnidopich, já vím, ale vadilo mi to.

Každopádně vřele doporučuju. Já se bavila, knihu jsem čelta si dva týdny, což je dost, ale zase po částech vždycky cestou někam a teď mi bude docela chybět, že nemůžu prostě pokračovat...

P.S. Ten konec...!

12.05.2018 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Nelogický, strašný dialogy, hrdinka na zabití, promarněnej potenciál, ALE... druhý díl si přečtu, čte se to dobře a ve výsledku to bylo docela fajn. Trojúhelník si mohli odpustit, ale asi je to jedno z mála zajímavejch věcí a dokonce i ženská postava je tam zajímavá, jen ne ta hlavní T_T

Proč to má tolik dílů? :D

28.08.2016 2 z 5

Hledání dokonalé lásky Hledání dokonalé lásky Jennifer Probst

Svým způsobem mám autorku ráda a vím, že od ní mám očekávat hodně sluníčkaření a na začátku to bylo mile rozkošný, ale... Můžeme už přejít k tomu Wolfemu? :D

Začali jsme výstředním vědátorem s flekem od kafe a skončili u cool raketovýho specialisty s šesticiferným účtem, s mechově zelnýma očima a břišáky z golfu.

Jako jo, číst se to dalo, prostředek by docela ok, ale prostě... ne, ne, ne

15.01.2016 2 z 5