Nel-ly Nel-ly komentáře u knih

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

To, jak strašně je jasné, na co je to fanfikce, by mělo být pomalu na hraně autorského zákona :D ale budiž...
Kdyby to byla kniha, o které bych nevěděla, že byla fanfikce ze světa Harryho Pottera, asi by mě to nebavilo a hrozně mátlo. Autorka sice svět přetvořila, ale už ho nedotáhla. Je to nepropracované - straně moc mezer v ději a reáliích. Samostatně to jako kniha za moc nestojí, popravdě.

Ale protože jsem věděla, do čeho jdu, tak jsem byla při čtení naprosto neobjektivně dokonale šťastná a spokojená. A za to si to zasluží tu hvězdičku na víc.

15.09.2020 3 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Richelle Mead

záběr skvělé série, ke kterému jsem měla pár výhrad (a ty se točily především kolem toho, že autorka příběhové linie neuzavřela, kvůli plánovanému spinoffu - který mě osobně vůbec nezaujal, protože jak byl Adrian geniální vedlejší postava, tak jako hlavní už nefunguje), ale ve výsledku jsem spokojená

Spoutáni magií Spoutáni magií Richelle Mead

Jsem přesvědčená, že kdyby autorka spojila 4. a 5. díl, jednalo by se o epický závěr. Ta série je zbytečně dlouhá. Vrchol byl během třetího dílu. Dále je to hezky zpracované, velmi čtivé, zábavné, ale ta epičnost už tu není.
Každopádně ten konec...

Krvavý slib Krvavý slib Richelle Mead

Za mě byl třetí díl vrcholem série, která je sama o sobě skvělá.
Líbily se mi především (a to mě dost překvapovalo) části, kde se Rose nacházela mimo své tělo a viděli jsme tedy, co se děje "doma".

Stínem políbená Stínem políbená Richelle Mead

Nejlepší díl série.
Dostatečně temný. S absolutním "what the f*ck was that" koncem. Epický.

Mrazivý polibek Mrazivý polibek Richelle Mead

Díly samostatně nejsou tím nejsilnějším, ale přesto hezky ubývají a... no počkejte si na trojku, to je nářez. Ale tady je zas Adrian. A ta temnota, které všichni ti upíři a vampýři budou čelit. A... díl je možná slabší, ale má silné momenty, skvělou hrdinku a... no je tam ten Adrian, že jo :D

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Moje nejoblíbenější YA série s ženskou hrdinkou (do YA patří HP a to je jiná liga). A to... překvapivě... právě kvůli hrdince, která je totálně badass a ne jen uťáplá nána, která bezdůvodně leveluje a je nejsilnější na světě.
Rose spousta lidí nemá rádo, já jí beru jako nejlepší hrdinku young adult fantasy (v YA obecně má málo konkurence - Katniss, Jude, kde jste?). Ačkoliv je tenhle díl slabší a série mohla být za mě klidně kratší (ideálně všech pět knih nacpat do trilogie), je to úvod do absolutně skvělé série.

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Přiznám se, že jsem měla velké potíže knihu dočíst. A trojku jsem nakonec nikdy nezačala... nezajímalo mě, co se stane... a to je pro mě jasná značka toho, že je něco špatně.
Je to hloupé.
Nelogičnosti. Hlavní hrdinka. Tobias je fajn. Celý ten svět... prostě to nefunguje.

15.09.2020 1 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Nikdy jsem nepochopila ten "hype" kolem téhle knihy.
Jasně, je to čtivé. A Čtyřka je super. Ale...
Nemůžu si pomoct, ale za mě se Divergence vezla na sláve Hunger Games, které jsou asi milionkrát lépe napsané a promyšlené.
Když si každý vybírá frakci v určitém věku, jak to, že Triss a její bratr nejsou dvojčata?
Kdo by si v šestnácti dobrovolně vybral frakci, kde nosí šedé pytlákovité oblečení a nesmí jít dobré jídlo?
Vůbec celé to rozdělení na frakce... tohle prostě v knize, která má být scifi (ačkoli YA) prostě neobstojí, protože to autorka absolutně nedomyslela. A když se to ukazuje už během dílu, kde se vlastně "jen trénuje" co jako bude dál?
Čtivé to je. Ale to je všechno.

15.09.2020 2 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Rozsáhlý historický román (co se týká obou časových linií) odehrávající se v divokém skotsku, jehož hrdinou je jeden dokonalý Skot, kterého prostě musíte milovat.
Hlavní postava je podstatně méně otravná než v seriálu (kde se první sérii v podstatě propila), ale zpracování téhle... opravdu dlouhé... knihy na mě bylo chvílemi až moc rozvláčné. Přesto můj nejoblíbenější díl (už proto, že tady autorka ještě nemá šanci zapomenout, co napsala v předchozím díle,a pak si protiřečit, což se bohužel postupně začíná stávat v pozdějších dílech).

Pýcha a přemlouvání Pýcha a přemlouvání Jane Austen

Anna není zrovna nejlepší adeptka na knižní hrdinku, a přesto člověk ocení její povahové vlastnosti, i když s nimi nesouhlasí. Je to komornější než jiné romány od Jane Austen, plné spousty hloupých lidí a nenaplněných životů a taková pohádková "Popelka" pro dospělé.

15.09.2020

Emma Emma Jane Austen

Ne každý je fanda Emmy. Já třeba měla Emmu vždy velmi ráda a vracela jsem se k ní častěji než k Pýše a předsudku. Vždy mě čtení bavilo. A bavila mě Emma... která je tak nedokonalá, jak jen může. Za mě skvělá, jednoduchá a milá dobová komedie.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

legendární romance, která je důkazem, že jedna z nejlepších červených knihoven na světě nepotřebuje ani jediný polibek :)
má to všechno: prostředí Anglie 19. století, humor, sebereflexy hlavní postavy a její nedokonalost, poučení a... pana Darcyho

Eragon Eragon Christopher Paolini

Člověk to četl před 17 lety a stejně si to pamatuje (možná i proto, kolikrát to četl znovu ve svých nácti). A musím říct, což mě potěšilo, že i po těch letech mě čtení stále velmi bavilo a to je co říct. Pro mě a moje knihomolské já na základní škole je tohle absolutní srdcovka, která mě baví číst i v dospělosti.

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Hladové hry skončily, nebo že by se jen aréna... přesunula?
Hlavní náctiletí se stávají reklamou na politický přerod Panemu a ukazuje se, ke jsou hranice žánru young adult, přes které už prostě nejede vlak. Je to nedotažené. Svět se autorce lehce rozpadá pod rukama i tím, že série díky němu nepůsobí úplně konzistentně.
Přesto... oceňuju závěr (a to včetně epilogu), který ukázal hloubku psychologického přerodu postav. Za mě jako celek výborná série, ale závěrečný díl zdaleka nejslabší.

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Mám Katniss ráda i s tou její natvrdlostí :D je to její kouzlo. Peeta je naopak dokonalý až moc, ale co si stěžuju. Čtenář si myslí, že hladové hry zná a přitom zjistí, že vlastně vůbec ne - stejně jako naši mladí výherci.

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Po letech jsem se na sérii vrhla znovu (tentokrát formou audioknihy) a tenhle díl pro mě stále zůstává jedním z toho nejlepšího, co může young adult scifi svět nabídnout. Jasně, člověk by si dokázal najít spoustu maličkostí, ke kterým by mohl mít výhrady, ale nic nemění na tom, že je to dokonale čtivý a s hrdinkou, která je pro jednou zaměřená doopravdy jen na to, aby přežila. I ta romantická linka funguje. A v rámci žánru? Strop.

Jmenuji se X Jmenuji se X A. J. Molloy

Musím téhle knize uznat jednu věc - pamatuju si ji i roky poté, co jsem na ni narazila.
Strašná záležitost, co se snažila chytit na popularitě fifty shades.
Když pomenu příšernou, naivní a nesympatickou hrdinku, necharismatického hrdinu a hloupý příběh (to má spusta těchhle románů), tak problém jsem měla hlavně se stylem vyprávění. Vyjadřování hlavní hrdinky bylo něco tak... nepochopitelného, že by mě zajímalo, jestli originál byl tak příšerný jako překlad (a bojím se, že překladatel je tady nevinně).
Strašná, strašná záležitost, u které nechápu, že to vůbec někdo mohl vydat natož prodávat do dalších zemí.

07.09.2020 odpad!

Kulti Kulti Mariana Zapata

Jednu dobu jsem na tuhle knihu narážela na všech instagramech a facebookách, až jsem si nakonec řekla, tak teda jo.
Ten hype popravdě nechápu.
Bylo to fajn. Holka ve fotbalu byla zajímavá (ty filmové americké komedie jako ta s Keirou nebo ta s Amandou byly stejně fajn) a osvěžila žánr. Četlo se to fajn.
Ale ten jejich vztah byl... no, ale jo, budiž, tihle mlčenliví týpci mají kouzlo.
Jen nechápu, proč takhle dlouhá kniha (a že na svůj žánr byla dost dlouhá) nemá trochu propracovaný konec a musela tak spěchat.
Za mě čtivý průměr.

04.09.2020 3 z 5

My My Elle Kennedy

Přiznám se, že pokračování jsem asi nepotřebovala, ale stejně jsem si ho běžela koupit, jak jsem dočetla první díl. A určitě nelituju.
V rámci téhle - série sérií :D - jsem už četla vše a tihle dva určitě vedou. Je to hrozně fajn čtení, nenáročné, přesto s příběhem, občas trochu přehnaně přeslazené (až jsem si říkala, že to nemuselo být, ale tak je to pohádka pro dospělé, takže budiž), ale jednoduše super.

04.09.2020 4 z 5