Navaya Navaya komentáře u knih

Vězeňská balada z Readingu / The Ballad of Reading Gaol Vězeňská balada z Readingu / The Ballad of Reading Gaol Oscar Wilde

Dílo je pro mě prvním důkazem, že Oscar Wilde byl nejen nadaným prozaikem, ale také poetou.

"He did not wring his hands nor weep,
Nor did he peek or pine,
But he drank the air as though it held
Some healthful anodyne:
With open mouth he drank the sun
As though it had been wine!"

22.05.2020 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

"Samuel rode lightly on top of a book and he balanced happily among ideas the way a man rides white rapids in a canoe. But Tom got into a book, crawled and groveled between the covers, tunneled like a mole among the thoughts, and came up with the book all over his face and hands."

Při četbě East of Eden jsem se cítila jako Tom, jak snadné je nechat se pohltit vypravěčstvím Johna Steinbecka. Další přečtenou knihou se tak jednoznačně řadí mezi nejgeniálnější spisovatele, jejichž knihy se mi dostaly do ruky.

18.03.2020 5 z 5

Do divočiny Do divočiny Jon Krakauer

Stejně jako asi většinu současných čtenářů mě ke knize přivedla filmová předloha, a těžko rozhodnout, které zpracování životního příběhu Alexe Supertrampa mě zasáhlo silněji. Soudím, že obzvlášť v moderní době byl Alex vskutku ojediněle uvědomělým jedincem a jeho příběh je velmi inspirativní pro všechny, kteří vnímají každodenní shon s nadhledem. Jednoznačné doporučení pro všechny, kteří mají občas nutkání sbalit si batůžek a utéct trvale mimo civilizaci. "Chris answered that careers were demeaning 'twentieth-century inventions,' more of a liability than an asset, and that he would do fine without one, thank you."

16.02.2020 5 z 5

Já už chci domů Já už chci domů J. H. Krchovský (p)

"Jsem smutný, smutný při předtuše
že umřu, třeba na rýmu...
kadaverózní dárce duše
kterou bych nepřál žádnýmu."

03.02.2019 5 z 5

64 64 Daniel Hradecký

"Připomeň si, že vstupní brána k radosti
je otevřena každému.
Kdo ale stojí o to být jedním z každých?
Proto se k bráně nedostaví nikdo,
aby zjistil, že už otevřená není.

Jde o jediné: aby tvůj přístup k životu
nebyl ústupem z něj."

22.02.2018 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Již nějakou dobu u sebe pozoruji, že mě beletrie nevtáhne tak snadno, jako dřív; a je pro mě obtížnější děj autorovi uvěřit. Ian McEwan mě ale pro mé ohromné potěšení přesvědčil, že když padne do rukou správná kniha, stále mám schopnost prosedět u knihy celý den. Pokání je nádherný a mistrně vyprávěný příběh, sestávající z několika prolínajících se časových linií, který mi hned po několika prvních stranách učaroval. Vytříbenost jazyka, podrobná (ale zároveň záživná) popisnost všech postav, dění, prostředí... a především neustále gradující napětí, budící čtenářovu zvědavost; to všechno vytváří lehkou uvěřitelnost díla. Opravdu netuším, jakou spisovatelskou magii McEwan ovládá, ale i postava vystupující v knize na pouhých pár stranách pro mě byla tak skutečná; a její bol byl mým bolem. Jsem nesmírně ráda, že se mi kniha dostala do ruky a nemůžu se dočkat, až probádám další kout autorovy tvorby.

"Jak může spisovatelka dosáhnout pokání, když má absolutní moc rozhodnout, jak co dopadne? Je rovněž Bohem? Neexistuje nikdo, žádná vyšší bytost, na niž by se mohla obrátit, která by ji mohla přijmout zpět, nebo která by jí mohla odpustit. Mimo ni neexistuje nic. Ve své představivosti stanovila hranice a podmínky. Žádné vykoupení pro Boha nebo spisovatele, dokonce ani když jsou ateisté. Vždycky to byl nesplnitelný úkol, a přesně v tom to vězelo. Pokusit se o to, víc se nedalo."

18.09.2017 5 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Přijde mi, že tahle Palahniukova kniha je docela podhodnocená, přemýšlela jsem, zda je to hodnocením lidí kterým jeho styl nesedne, nebo i čtenáři kteří ho mají rádi, ale tohle jeho dílo jim jednoduše přišlo slabé. Je fakt, že ze začátku mi četba taky moc nesedla, možná to bylo taky způsobeno hlavní postavou, která je tak mladá.. k Palahniukovi se mi to moc nehodilo a nedokázala jsem si představit vývoj děje za takových podmínek. Nakonec jsem ale byla mile překvapená; jako vždy Chuck dokazuje, že oplývá mnoha zajímavými poznatky, neobvyklými nápady a že stále srší sarkastickým vtipem, pro který jeho knihy tak zbožňuju. Sice už ohromil lepšími zápletkami, ale "Prokletí" rozhodně nebyla ztráta času, nebo zklamání. :)
Citát: "Jaké to je, mít AIDS?"... "Jako být Kanaďan, jeden si zvykne."

20.12.2015 4 z 5

Chcete se dostat na vysokou školu? Němčina Chcete se dostat na vysokou školu? Němčina Soňa Balušková

Kniha je rozdělena na dvě části - v první polovině jsou velmi stručně a přehledně shrnuta základní gramatická pravidla, a ve druhé části čtenář najde celkem šest testů po 50-100 úlohách. Řekla bych, že publikace rozhodně není špatnou volbou pro přípravu na přijímací zkoušky na vysoké školy, nebo k písemné části maturity. Testové úlohy jsou stejně koncipované jako úlohy v samotných přijímacích zkouškách například na VŠE, takže případným zájemcům můžu určitě doporučit.

28.03.2015 4 z 5

Velký Gatsby / Poslední magnát Velký Gatsby / Poslední magnát Francis Scott Fitzgerald

Já nevím proč, ale z nějakého důvodu mě kniha nenadchla tolik jako bych od tak prohlášené klasiky očekávala. Nechápu co ní všichni vidí a tolik obdivují, jedná se jen o naprosto jednoduchou a přímou zápletku, nijak květnatou nebo bohatou... nic originálního, žádné velké ohromující myšlenky, žádný vztah k postavám - čili ani žádné emoce. Prostě takový nijaký zážitek... pro mě kategorie naprostého průměru. Jediné co stojí za zmínku je možná jen úplný závěr knihy, který je obdivuhodně poeticky napsán a osloví, ale to mi přijde nedostačující.

14.11.2014 3 z 5

Příprava na státní maturitu - Angličtina Příprava na státní maturitu - Angličtina Jana Petrová

Kniha je dobrým podkladem pro přípravu k maturitní zkoušce. ke zkoušce státní je její obsah asi dostačující, ale v případě výběru profilové zkoušky nepostačí a je třeba doplnit podrobnější informace z jiných zdrojů. Jinak ale jako základ určitě poslouží dobře všem. V knize naleznete témata jako například: Australia, American Literature, The education system, Holidays and travel, Mass media, ... a mnohá další.

13.11.2014 4 z 5

Fanatičtí bojovníci ve jménu Alláha Fanatičtí bojovníci ve jménu Alláha Hadayatullah Hubsch

Kniha je dobrým úvodem do problematiky islámského terorismu a je také velmi čtivá. Podrobně popisuje, jaký je rozdíl mezi tím co opravdu říká korán, a tím co islámští teroristé hlásají jako slova koránu. Vše je dobře vysvětleno a ukázáno na mnoha výňatcích z islámských náboženských textů, které dokazují jak si názory teroristů s koránem a Prorokovým učením protiřečí. Jediné, co bych možná uvítala by byla nějaká delší a podrobnější zmínka o konkrétních teroristických organizacích, jejich vůdcích a také konkrétních útocích. Jinak se ale jedná o zajímavou knihu, která stojí za přečtení.

09.11.2014 4 z 5

Studená válka Studená válka John Lewis Gaddis

Dobře čtivá a zajímavá kniha pro zájemce o historii, ale i pro ty, kteří o tomto období příliš nevědí a chtějí získat základní informace. Vše je postupně a pečlivě osvětleno, naleznete zde krásné propojování souvislostí a udávání důvodů těch i oněch činů obou stran. Pro větší nahlédnutí do problematiky ale kniha asi příliš nápomocná nebude, uvádí spíše hlavní důvody Studené války a její průběh, ale některé události příliš dopodrobna neprobírá. Nicméně ale určitě dobře poslouží i čtenářům, kteří o tématu něco vědí a chtějí své znalosti prohloubit.

07.11.2014 5 z 5

Hitlerland Hitlerland Andrew Nagorski

Zajímavá a dobře čtivá kniha, která, jak již anotace uvádí, popisuje období mezi světovými válkami. Především tedy zobrazuje pohled zahraničních (amerických) novinářů a diplomatů na vzrůstající sílu nacismu v poválečném Německu. Nejzajímavější mi přišla především první část knihy, kde tito lidé uvádějí své první dojmy z Hitlera. Většina z nich ho totiž kvůli jeho chování, zdánlivě nízké inteligenci a fanatismu velmi podceňovala... někteří také uvádějí, jak se jim zprvu zdál plachý a přívětivý. To je pro mě asi na celé knize nejvíce fascinující - sledovat tu postupnou změnu názoru lidí, kteří se s ním setkali již ve třicátých letech. Rozhodně doporučuji všem, co se zajímají o historii této dějinné etapy.

07.11.2014 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Neuvěřitelně zajímavá kniha, opravdu. Nevím proč, ale z nějakého důvodu mě přitahují knihy, jejichž hlavní hrdina je podivín - v tomto případě bezcitný bastard a hrubý násilník; nejspíš proto, že všední život je... no, prostě tak všední. Kniha ukazuje brutalitu party teenagerů v plné kráse, takže rozhodně nedoporučuji slabším povahám, protože ta atmosféra násilí a špíny z knihy přímo teče. Je to ale především nádherná ukázka lidského chování a přemýšlení a tendence lidí ovládat masy a pohrávat si s lidskou psychikou. Prostě dokonale ujišťuje čtenáře, že my všichni jsme v téhle společnosti naprosto bezmocní, hlavně když přijde na informovanost a bezpečnost.

02.11.2014

Neviditelné nestvůry Neviditelné nestvůry Chuck Palahniuk

Nápadité, nepředvídatelné, zamotané, nelineární, výjimečné; přeplněné zkažeností, ošklivostí i krásou, špatností, zlobou, nenávistí... ale především, především něco, co vám zaručí nezapomenutelný zážitek při četbě. Chuck Palahniuk tohle prostě umí. Dokáže psát o lidech v jejich opravdové podobě, nic nepřikrašluje, všechnu naši zkaženost a prohnilost nechá vylézt hezky na povrch; a přesně kvůli tomu mám jeho knihy tak ráda, žádné zapírání a naivní idealizace.

Úryvek: "Zvláštní, ale když si vezmete třeba i ten nejrozsáhlejší a nejtragičtější požár, pořád to je vytrvalá chemická reakce. Oxidace Johanky z Arku."

28.07.2014 5 z 5

Panenská královna Panenská královna Carolly Erickson

Výborná, obsáhlá, a dobře čtivá kniha. Autorka velmi obratně do knihy zakomponovala úryvky týkající se dobové módy, zvyků, tradic a samozřejmě politické situace, které jsou dobře vysvětleny a čtenář lehce pochopí všechny potřebné souvislosti. Knihu rozhodně doporučuji všem, kteří se zajímají o historii; ale i ostatním, protože nejde jen o historická fakta, ale také o životní příběh velmi silné ženy.

02.05.2014 5 z 5

Poslední večeře: Leonardův hermetický obraz a jeho výklad Poslední večeře: Leonardův hermetický obraz a jeho výklad Milan Špůrek

Knihu četla kvůli své seminární práci a byla mi velmi k užitku. Všechny teorie a konspirace jsou v knize přehledně uvedeny, takže nebylo těžké se v nich vyznat a pochopit je. Pro zájemce o toto téma rozhodně doporučuji - zajímavá kniha.

02.02.2014 4 z 5

Věčné noci Věčné noci Neil Gaiman

Pro mě už to není to, co bývalo, .. chybí tomu nějaký pořádný, ucelený příběh. To ovšem neznamená, že je kniha špatná. I další pokračování má stále to typické "sandmanovské" kouzlo a příslušnou atmosféru a i přes nějaké ty nedostatky je to prostě stále okouzlující Sandman.

05.12.2013 4 z 5

Cvičebnice německé gramatiky 1 Cvičebnice německé gramatiky 1 kolektiv autorů

Témata v cvičebnici jsou přehledně uspořádána podle slovních druhů. Každá kapitola obsahuje dostatečný počet srozumitelných a užitečných úloh a čtenář si vše může zkontrolovat pomocí výsledků. Jedna z nejlepších cvičebnic na němčinu, jaké jsem kdy používala, doporučuju.

02.04.2013 5 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Báječná a jedinečná kniha. Celý děj se tváří tak naprosto reálně, jako by nic nebylo prvoplánované. Jako by se mohlo kdykoliv cokoli stát a pokazit. Irving se nebojí zabřednout do tématu smrti, násilí, feminismu, ani otázky chlípnosti. Díky tomu se kniha nijak nepřetvařuje, nic nezatajuje - ukazuje, jaký život opravdu je. I přes občas deprimující atmosféru je to ale příjemné dílo, které ve mně pokaždé vyvolá obrovský příval emocí, a na než nikdy nedám dopustit.
"Vždycky jsem věděl, že touha po dokonalosti je smrtelný návyk" - T.S.Garp

01.04.2013 5 z 5