natalli26 natalli26 komentáře u knih

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Kniha opět nezklamala jen z toho konce jsem byla trochu smutná a to nejen, protože to znamenalo že už jsem na konci. Nechci tu psát spoilery takže jen řeknu, že jsem doufala v něco trochu jiného, ale na druhou stranu musím uznat, že jiné zakončení by pro autora bylo asi moc pohádkové, moc romantické a příliš fantasy haha. Poslední díl se četl stejně dobře jako ty předchozí, hltala jsem jej jedním dechem. S osudem všech hrdinů a zúčastněných jsem byla moc spokojená a protože tu česky nevyšli, přečetla jsem si i další dvě krátké novely ze světa Lyry, které se odehrávají před a po konci série. Doufám, že v knize o Willovi, kterou pan autor chystá se o jeho osudu po událostech této knihy dozvíme trochu více.

16.02.2016 4 z 5

Měděná rukavice Měděná rukavice Holly Black

Jen 25 hodnocenní? To je docela škoda, ale tak snad se to časem dostane lidem více do rukou, protože tenhle díl je dle mého skromného názoru ještě lepší než ten předchozí a je nabitý akcí a zvraty. Navíc jsem celý život žila v přesvědčení, že jsem na světě (nebo alespoň v mém okolí, abych nepřeháněla) jediný blázen co se láduje salámovou pizzou s ananasem - vždycky na mě totiž v pizzériích tak zvláštně koukají, když si to objednávám haha :D jsem ráda, že s Callem (respektive autorkami) mám něco společné. Call mi upřímně nebyl jako hlavní hrdina v prvním díle příliš sympatický a to je to co na něm miluji. Je prostě tak úžasně lidský, že víc už to snad ani nejde. Není jen dokonalý kladný hrdina, ale má jak dobré tak i špatné vlastnosti a líbí se mi, že z něho autorky nědělají Mary Sue nebo postavu, která by nás citově vydírala. Knihu jsem přečetla za tři hodiny (doslova, četla jsem jí totiž od půlnoci a skončila někdy po třetí ráno) a i když jsem byla strašlivě unavená nemohla jsem přestat dokud jsem jí nedočetla. Strašně se těším až (mám dojem, že letos v září) vyjde v originále (tedy angličtině) třetí díl a snad se koncem roku dočkáme i jeho českého překladu - v angličtině mi sice čís nevadí, ale čeština je mi prostě srdcem bližší.

VAROVÁNÍ. NEČTĚTE DÁL POKUD JSTE KNIHU NEČETLI!!! BYLI JSTE VAROVÁNI TAKŽE SI PAK NESTĚŽUJTE, NEBUDE MĚ TO UŽ ZAJÍMAT. NYNÍ NÁSLEDUJE SPOILER COŽ PRO TY CO NEVĚDÍ ZNAMENÁ VYZRAZENÍ DĚJE!!!

Obvykle spoilery nesnáším, zejména pokkud je sama nevyhledávám. Někdy stačí i úplně omylem přejet stránku a koutkem oka přečíst jedno sllovo, které Vám zkazí celý zážitek z knihy. Podle mě to do komentářů nepatří, ale zase člověk s tím rizikem musí počítat. Nerada sama spoilery píšu, proto tak velké varování, ale nedá mi to a musím se vyjádřit nepřímo k jednomu komentáři zde.

OPĚTOVNÉ UPOZORNĚNÍ! SPOILER PŘED VÁMI!!!
(ale i tak se to pokusím napsat v hádankách, aby to nebylo tak jednoduché :D)

Myslím si, že to že C je osoba začínající na písmeno eM bylo jasné už na konci posledního dílu. Protože pakliže C je osoba, kterou nadále budu označovat jako eN eS (což je podle mě celkem dost jasné a potvrzené, ale kdo ví) tak je logické, že sám je také eM, protože eN-eS za svého života byl také eM. A eM přece ovládá eM-CHá takže je logické, že jí ovládá i C. Podle mě na tom nic tak šokujícího nebylo - teda ve srovnání co C zjistil už v prvním díle. Spíš mě hodně zajímá jak to nakonec dopadne mezi C a A, protože pokud jsou oba eM tak to podle mě bude docela záhul :D

btw pro Nasko: Podlě me to, že je jim tady 13 není zas takový rozdíl od toho kdy jim bylo 12. Pořád to jsou děti takže tu dětskou nevinnost bych ještě neházela do žita nebo jak se to říká :D

15.02.2016 5 z 5

Železná zkouška Železná zkouška Holly Black

Této plánované pětidílné sérii škodí zejména to, že je přirovnávána ke skvělé sáze o Harry Potterovi (ano vím, že tu je stále spousta pokrytců co považuje HP za komerční odpad, ale Rowlingová za svého života dokázala něco co ani Tolkien za svého života ne). Myslím, že by sérii a prvnímu dílů méně uškodilo kdyby se samotná kniha neodkazovala na HP. HP miluji o to žádná, pojí mě s ním šestnáct let historie (co se knih týče), ale i tak si musíme uvědomit základní a prostý fakt a to že knihy o čarodějnických učních a magických školách tu byly dávno před tím než se paní Rowlingová vůbec dostala ke psaní. Bohužel však vzhledem k úspěchu její série bude pravděpodobně už navždy (nebo alespoň několik dalších desítek let) každé nově vydané dílo s tématikou čarodějnické školy a čarodějnického učně srovnáváno právě s Harrym Potterem. Ani já sama se neubránila srovnávání při prvních pár stránkách a trápila mě obava že si čtení neužiji právě kvůli neustálému nutkání knihu srovnávat. Ale (a toho hodně velké ale) kupodivu jsem byla velmi mile překvapená a musím říct, že kniha a příběh samotný se natolik liší, že víc už to snad ani nejde a to jsem každý díl HP četla nejmíň 30x a to ani nepřeháním. Navíc hned jedna z úvodních vět "zabij to dítě" mě pořádně navnadila na to číst dál. Ano jsou tu jisté podobnosti - černé rozcuchané vlasy hlavního hrdiny, nepřítel, který si sám říká Nepřítel smrti a podobně jako Lord Voldemort se snaží porazit smrt - ale to už tu bylo i dávno před Voldym. Však si vezměme jako příklad Tolkienova Saurona - ten se přece také snažil porazit smrt a dokonce to i svým způsobem dokázal. A vzhledem k tomu, že autorky přiznávají, že milují Tolkiena, viděla bych tu podobu spíše se Sauronem než Voldemortem. Hlavní je to v čem se kniha od díla liší - Cal NENÍ sirotek, o tom, že má magické schopnosti ví a od mala byl vychováván v přesvědčení, že magie je ŠPATNÁ a bude ho jednou stát jeho život. Dokáže si nadělat víc nepřátel než přátel během pěti vteřin, narozdíl od Harryho ho nikdo neobdivuje ani po něm zvědavě nekouká, není slavný a jde z maléru do maléru, je i dost zlomyslný (viz Kylie) a do magické školy se vůbec, ale vůbec netěší. A jeho úhlavní nepřítel není blonďák s nosánkem nahoru, ale asiat a on sám není dokonalý naopak jeho nejlepší přítel ve všem dokonale vyniká. Navíc magie způsobem jakým je zde používána a využití základních živlů je hodně odlišná od té "bradavické" a zmíněné mystické bytosti a elementálové se snad od světa HP lišit už víc ani nemohou. Navíc se mi líbí, že kouzelnící (respektive čarodějové) v tomto světě jsou evidentně více zranitelnější, méně mocní a mnohem náchylnější k tomu zemřít. Neexistují zde žádné kouzelné lektvary, které by rázem zahojily zvrtklý kotník nebo zlomenou nohu. Navíc je tu i spousta humoru a bezvadných hlášek u kterých jsem se hodně nasmála. A tak bych mohla pokračovat do aleluja. Kniha je velmi dobře napsaná, je čtivá a rozhodně si nezaslouží být srovnávána s Harrym Potterem. Ne proto, že by byla tak špatná ale právě proto, že je tak dobrá a dokáže stát na vlastních nohou. Osobně jsem knihu měla přečtenou za pár hodin (275 stránek není moc) a závěr mě šokoval (takové rozuzlení jsem doopravdy nečekala a ten zvrat se mi opravdu líbí, jsem zvědavá jak se s tím autorky dál poperou) jako už dlouho žádná jiná fantasy kniha (možná s výjimkou ASOIAF) a jsem moc ráda, že jsem si koupila první dva díly najednou a mohu se rovnou pustit do pokračování. Kdo tomu nedá šanci a knihu odsoudí jen kvůli subjektivnímu názoru, že už žádná kniha o čarodějnickém učni po Harry Potterovi nemůže být dobrá, tak je s prominutím pořádný hlupák. A pokud s mým názorem nesouhlasíte nebo se Vám nelíbí je mi to upřímně jedno (ačkoli objektivní kritiku a odlišný názor samozřejmě respektuji). Myslím, že celkové hodnocení jak tady tak na Goodreads a to, že už se chystá film mluví za vše.

13.02.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Ze začátku mi kniha nebyla příliš sympatická takže se mi ze začátku četla s obtížemi, ale pak mě to chytlo a za pár hodin jsem měla dočteno. Musím říct že celkově se mi dílo hodně líbilo, místama mi opravdu trošku připomínalo Zmizelou, ale naštěstí jen okrajově - jinak se příběh ohromně liší. Už nějak od začátku jsem měla tušení kdo za tím bude což se na konci ukázalo i jako správné. To mě trochu mrzelo, protože jsem si přála být víc překvapená. Ale ne že bych v jednu chvíli nepodezírala všechny, ze začátku hlavně samotnou Rachel - taková fakt trošku psychouška :D

04.02.2016 4 z 5

Jedinečný nůž Jedinečný nůž Philip Pullman

Druhý díl byl o něco málo slabší (ovšem NE horší) než díl předchozí a konec se mi příliš nelíbil tak proto jen čtyři hvězdičky, ale protože se jedná o trilogii nejde o nic překvapivého ani hrozného a věřím, že i závěrečný díl bude skvělý. Přece jen i teto díl byl výborný a velmi čtivý.
Jedinečný nůž nás zavádí do světa Willa Parryho a poprvé také i do jiných světů a my máme možnost poznat veškeré jejich útrapy. Dozvídáme se něco víc o Lyře a jejím poslání, dozvídáme se hodně o Willovi a že je stejně tak důležitý jako Lyra a oba je cosi spojuje. Zda je to společný cíl není ještě zcela stoprocentně jisté. Objeví se zde i paní Coulterová i když jsou jí věnovány jen dvě scény, za to pro děj velmi důležité. O lordu Asrielovi je tu jen zmínka a konečně se i dozvídáme jeho skutečný cíl. Stále zatím nevím co si o lordu Asrielovi myslet - jestli je skutečně o tolik lepší než paní Coulterová. Jistě - jeho cíle se zdají opodstatněné a možná o dost ušlechtilejší než cíle paní Coulterové, ale byl proto ochoten obětovat nevinné dítě což se od ní příliš neliší. A pokud mu šlo o vyšší cíle nebo "o větší dobro" tak mi to dost zavání Grindelwaldem (postava z jiné knihy a kdo četl tak i ví jak to s ním a jeho "ušlechtilými" cíli nakonec dopadlo). No, ale to je jen čistě můj osobní názor. Prostě mi nějak od samého začátku lord Asriel nesedí a už vůbec ne jako kladná postava, ale možná jsem jen nevědomky předpojatá. Třetí díl snad ukáže jak to s ním je. Knihu vřele doporučuji, ale bez přečtení prvního dílu nemá cenu ji vůbec číst- předchozí děj je pro příběh totiž nesmírně důležitý.

17.01.2016 4 z 5

Čaroděj ze země Oz Čaroděj ze země Oz Frank Lyman Baum

U nás bohužel česky vyšel jen tento díl. V anglickém originále je však knih celkem 14, z toho dvě vydané posmrtně a to ani nepočítám hromadu knih ze světa Oz, které napsali jiní autoři - je jich nejmíň 40.

15.01.2016 4 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Musím se přiznat, že první jsem viděla film v roce 2007 a to je možná dobře, protože film se mi strašně líbil a bez předlohy jsem tak neměla z čeho být zklamaná navíc vidět "Sarumana" a slyšet "Gandalfa" v jednom filmu shodou okolností také od New Line (ty mají na vině sestříhání filmu) byl takový příjemný bonus. Jediné čeho lituji, že jsem po trilogii nesáhla dřív - pořád jsem dávala přednost jiným knihám. Ale přečtení nelituji, první díl je naprosto super. Ze začátku mi trošku trvalo se zorientovat a utřídit si všechny informace a výrazy, ale jinak jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Autor sice tvrdí, že fantasy nečte a že tuto sérii za fantasy nepovažuje, ale je to opravdu dobře promyšlený příběh, vhodný nejen pro děti, ale i dospělé a vřele doporučuji. Lyra je mi jako postava hodně sympatická - je přidrzlá, ale učenlivá a chytrá. Dělá chyby jako každý jiný člověk a jako správná fantasy hrdinka neváhá se vydat za dobrodružstvím a zkoumat svět (v tomhle případě spíš světy). Nápad s daemony je navíc senzační - taky by se mi takový hodil :) Jen jí nezávidím ty rodiče no :D

14.01.2016 5 z 5

Za černými dveřmi Za černými dveřmi Velvet

Nevím proč to tu není uvedené, ale jedná se o SÉRII nikoli samostatné dílo. Série má (zatím) ještě další tři díly v originále a toto je pouze první díl.

22.12.2015

Nebezpečné hry Nebezpečné hry Keri Arthur

Ještě, že před přečtením nikdy nečtu zdejší komentáře, protože někteří lidi jsou hloupí a prostě se nikdy nepoučí a vždycky se mezi nimi najde někdo kdo to všem musí zkazit tím, že sem napíše spoiler (případně spoilery) z děje. Já osobně knížku vřele doporučuji, ale pouze jako doplněk v sérii, nikoli jako samostatné dílo.

21.12.2015 4 z 5

Hvězda splněných přání Hvězda splněných přání Jill Murphy

Kniha se četla dobře a příběh byl moc hezký, ale upřímně jsem čekala mnohem více. Mildred je najednou ukázková studentka a nevyvádí žádné trable. Jediné trable, které způsobí vlastně ani sama nezaviní jak to obvykle u ní bývá. Děj je velmi lineární. Začátek, zápletka, rozluštění zápletky a konec. Nic víc ani nic míň než co bych čekala od knížky pro děti.

20.08.2015 3 z 5

Soudný den Soudný den Terry Pratchett

Tak přečteno a musím říct, že ačkoli mi "Soudný den" přišel na rozdíl od předchozích dílů podivně krátký, byla to kniha velmi zajímavá, vtipná a splnila všechna má očekávání. Jediné zklamání bylo délka doby na jakou se Mrakoplaš objeví na scéně - pro mne příliš krátká.

18.08.2015 5 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Asylum je výborná kniha. Jak už někdo zde zmínil ti co si tu stěžují, že knihu nepochopili, konec je otevřený či nevysvětlený tak by si měli nejprve o knize jako takové něco zjistit. Kniha totiž v originále má již tři díly a dvě krátké novely. Sama jsem četla v originále druhý díl a první novelu a je to snad ještě lepší než Asylum, ale to si nechám až to vydají česky. Někdo tu i zmiňoval , že mu přišlo jakoby se do toho autorka sama zamotala což je hloupost. Kdo čte knihu pozorně odhalí spoustu skutečností a po přečtení druhého dílu se mnohé vysvětlí. Doufám, že Jota vydá i první novelu, která také hodně vysvětluje. Ano - kniha může působit jakože se snaží "vykrádat Sirotčinec", ale děj Asylum je naprosto jiný a odlišný a nemá se Sirotčincem nic společného - kromě dobových fotografií, ale takové věci tu světe div se byli ještě před Sirotčincem. Obálka je navíc originální (když si to vyhledáte na internetu obálka se totiž hýbe a vytváří krásný dojem) a rozhodně se nejedná o žádnou imitaci ve stylu "50 odstínu šedi" jak tu někdo napsal. Takže ti co to nečetli nenechte se odradit, knihu velmi doporučuji :)

15.08.2015 5 z 5

Šepotání Šepotání A.G. Howard (p)

Strašně jsem se na knihu těšila, protože miluji cokoli co se týká Alenky. Ale byla jsem celkem zklamaná a mé nadšení velmi brzy opadlo. Nedokázala jsem se do děje pořádně začíst a neustále jsem knihu odkládala někam pryč (obrazně jelikož čtu elektronickou verzi). Vzhledem k tomu, že vyšel již druhý díl dám tomu ještě jednu šanci a zkusím se prolouskat i druhou polovinou. Zatím dvě hvězdičky, později ještě uvidíme zda změním konečný verdikt.

EDIT: Tak jak jsem slíbila, knihu jsem dočetla a měním tedy své finální hodnocení. Druhá polovina knihy byla o poznání lepší a bavila mě tak, že jsem se hned po přečtení zakousla do Divotání (pokračování knihy). Ovšem knihu hodnotím jako celek nikoliv jen podle toho co se mi líbilo a tak hodnocení zvyšuji ze dvou hvězdiček pouze na tři. Může zas to i fakt, že postavu "Jeb" překladatelé pro mne z neznámého důvodu změnili na Zacha.

14.08.2015 3 z 5

Kdysi dávno Kdysi dávno Sandra Lanczová

Pamatuji si, že jako malá jsem knihu zbožňovala. Když jsem jí četla dnes (myslím tím rok 2015) tak už jsem se do ní nedokázala vůbec začíst. Proto jen tři hvězdičky. Tehdy se mi líbilo to propojení fantasy a reality pomocí snů a už si ani nepamatuji zda to nakonec byla skutečnost nebo ne.

14.08.2015 3 z 5

Sanctum Sanctum Madeleine Roux

Čteno v originále včetně krátké novely The Scarlets .Výborná kniha, možná ještě o něco lepší než Asylum. Snad vyjde česky i třetí díl (vychází v zahraničí v září 2015) a The Bone Artists, další krátká novela, která v zahraničí již vyšla. Nyní pouze čekám na vydání českého překladu.

14.08.2015

Prokletý maturiťák Prokletý maturiťák Stephenie Meyer

Jediné co si pamatuji je jak jsem se na knihu strašlivě těšila kvůli spisovatelce Cabot Meg a jak jsem posléze byla strašlivě zklamaná a opět si potvrdila, že když se člověk na něco moc těší nebo hodně očekává dostane přes držku (ehm... bude zklamán).

14.08.2015 1 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Nebudu hodnotit knihu jako odpad, protože jsem jí ani nedočetla do konce. A žádné dílo pokud jsem ho poctivě nepřečetla od první do poslední stránky si ode mne nezaslouží takové hodnocení. Navíc filmové zpracování její knihy "Hostitel" se mi vážně líbilo a připadá mi hnusné hodnotit knihu jen na základě filmového zpracování. Film "Stmívání" už takový úspěch u mne neměl a drásal mi nervy. Na rozdíl od mé mamky a o čtyři roky starší (ano podotýkám starší, ne mladší) sestry se mi absolutně nelíbil a další díly jsem jen protrpěla jako muka když se mamka chtěla společně dívat. Přesto jako milovník knih (resp. milovnice) jsem chtěla dát autorce šanci a knihu si přečíst. Však sama pevně razím rčení "nesuď knihu podle obalu". Podle mě námět není vůbec špatný a o upírech půjde psát asi až do nekonečna. Jenže já prostě nemám ráda přitroublé, hodné a zamilované upíry pokud se to vyloženě netýká erotického žánru kde se to prostě předpokládá (obvykle bez toho hodný a přitroublý) a nesympatické hlavní postavy, které mi prostě ne a ne přirůst k srdci. Má ráda kruté, zlé upíry, které někdo likviduje nebo jsou psány vtipnou formou ve stylu Pratchetta. Ale to je asi jen otázka vkusu. Možná za pár let tomu dám znovu šanci a kniha se mi zalíbí. Možná už po ní nikdy nesáhnu. Čekala jsem nějaký strhující děj a možná bych se k němu i časem dostala, ale dělalo mi obrovský problém překonat prvních dvacet stránek a nechuť k postavě Belly. Pak jsem to vzdala. Miluji knihy ale ne tolik abych musela číst vážně všechno protože pak bych asi knihy ráda mít přestala. Možná si někdy přečtu grafickou novelu protože miluji manhwu a jihokorejští ilustrátoři jsou výborní (pokud ovládáte korejštinu doporučuji webtoon od Naver, ale to jen mimo mísu). Z mých vlastních zkušeností je vždy lepší nejprve číst knihu a potom vidět až film (obvykle jsou knih mnohem barvitější a podrobnější, ale existují i zlaté vzácné výjimky kdy je film lepší než kniha), třeba by můj názor byl jiný, kdyby nebyl podvědomě ovlivněn filmem.

14.08.2015 1 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

O Flynn, Gillian jsem slyšela už hodně dávno od mé thrillery zbožňují mamky a několikrát jsem si chtěla alespoň jedno z jejích děl přečíst, ale bylo plno dalších děl, které jsem tehdy upřednostnila. A je to škoda, protože tahle kniha je výborná a překvapuje mě, že hodnocením nedosahuje jako její ostatní díla. Ostré předměty jsem si vybrala, protože "Zmizelá" a "Temné Kouty" jsem už znala z filmů a tedy znala i zápletku (což mi nebrání si je i tak přečíst) a tak jsem zvolila knihu, která mě mohla dějově překvapit. Ví než hlavní hrdinka mě zaujala postava Amm. Nebudu se tu o ní, hlavní "hrdince" a jiných postavách rozpitvávat, protože nechci prozradit žádný spoiler. Amma byla však velmi dobře napsaná a z psychologického hlediska nejzajímavější. Ze začátku jsem vůbec netušila kdo je vrah, byla jsem si však jistá že to bude spíš někdo z místních než někdo z venku. Průběhem se objevily i patrné a nejasné odhady kdo by ten vrah mohl být ale až téměř do úplného konce jsem vlastně neměla ani páru. Závěr mě překvapil ačkoli podvědomě jsem to tak nějak tušila, protože u thrillerů to tak bývá, že "zaručený pachatel" může i těsně na konci být někdo úplně jiný. Knihu jsem přečetla za několik hodin jedním dechem (dobře, možná těch nadechnutí bylo trochu víc) a doufám, že autorka brzy napíše další strhující thriller. Rozhodně doporučuji každému kdo má rád napětí a nevadí mu mnohdy drsné až nechutné, zvrácené scény (i když Flynn se podařilo to napsat ještě celkem "pohádkově").

14.08.2015 5 z 5

Čarodějnická škola Čarodějnická škola Debra Doyle

Těsně než se objevil Harry Potter byly tu knihy jako Kruhy Magie. Byla jsem ještě malá holka, když jsem sérii četla ale zamilovala jsem si jí. Tehdy mě lákalo a zajímalo všechno ohledně magie a čarodějnic a už jako malá jsem si vždycky přála umět čarovat (ne abych lidem dělala zlo nebo se ze mě stala Dobrodějka, ale prostě proto, že mi to přišlo... kouzelné). Sérii bych si s radostí po čtrnácti letech přečetla znovu pokud se někdy přinutím zajít do knihovny a půjčit si jí (nedávno jsem tam pár dílů viděla). Jinak je to série samozřejmě určená dětem takže žádné světoborné fantasy a hluboký vesmír v tom nehledejte.

13.08.2015 5 z 5

Stále nezvěstná Stále nezvěstná Chevy Stevens (p)

Na tuhle konkrétní knížku jsem narazila vlastně náhodou a to je jedině dobře. Ačkoli žánr thriller mám ráda, thrillery vlastně moc nečtu - na to je spíš odborník moje mamka, které jsem knihu okamžitě doporučila přečíst. Kniha jako taková mi svým napětím připomínala díla od Flynn, Gillian - ale ne tak že by byla neoriginální a vykrádala nápady. Naopak. S hlavní hrdinkou jsem se sžila okamžitě, neobvyklý styl psaný zejména v monologu se mi hodně zalíbil. Kniha byl čtivá a dle mého skromného názoru velmi dobře napsaná. Měla některé nedostatky a scénu u které jsem si hned řekla "já to tušila" protože to bylo tak strašně předvídatelné a kýčovité, proto jen čtyři hvězdičky. Od začátku jsem nevěděla kdo by za tím mohl být, jen podle anotace mě bylo jasné, že to bude někdo blízky. Na začátku jsem podezřívala jednu konkrétní postavu, potom další a další a někde v polovině mi tak nějak došlo kdo za tím je a vlastně i proč ačkoli jsem neodhadla veškeré důvody a v jenom jsem se dokonce spletla. Knihu vřele doporučuji, já osobně jí zhltla za pár hodin. Také se mi líbilo jak lidsky a upřímně zde byli vypsané emoce hlavní hrdinky a vše co prožívala. Jak i přes veškerá muka dokázala v sobě pocítit lítost ke svému vězniteli a únosci. To co si prožila v knize byla sice jen fikce, ale když se nad tím zamyslíme tohle se klidně může doopravdy stát, bůhví kolik lidí už právě něco takového prožilo nebo prožívá. Nevím co bych na místě Annie dělala já a obdivuji její sílu v tom opětovně nabrat důvěru k lidem a nezavrhnout všechny mužské a žít relativně normálně. A lidi, dávejte si sakra pozor na ty spoilery :)

13.08.2015 4 z 5