Naraca

Oceán na konci uličkyOceán na konci uličkyN. Gaiman

Celkem se ztotožňuji s Joanne Harris, která je citovaná na zadní straně knihy: "Některé knihy prostě čtete. Jiné si vychutnáte. A některé knihy (jako je tato) prostě vstřebáte, srdcem i duší."
Vyvolává ve mně pocit tepla, přesně se hodí do dešťivých dnů, kdy jsem ji četla.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiR. Riggs

Zapomeňte na film a nějaké nálepkování, prostě si užijte příběh jednoho sympaťáka, který přebíhá mezi deštivým počasím ve světě obyčejných lidí a sluncem ve světě smyček a podivínů. Fotky klidně přeskočte, pokud si chcete užít více své vlastní fantazie (mně se ale líbí).

Tajemství karetTajemství karetJ. Gaarder

Na hřbet téhle knížky jsem se několik let pouze dívala, vzít ji do ruky a otevřít mě napadlo až letos. Příběh je čtivý, vtipná je důmyslně uspořádaná sestava vypravěčů, kterou si čas od času musí čtenář ujasnit, aby se neztratil v tom, kdo že to právě vypráví (pokud knížku nezhltnete na jeden nádech).
Báječné čtivo, škoda, že jsem ho neobjevila v mladším věku.

Milostné rošádyMilostné rošádyR. Dahl

Nutně si musím přečíst zbylé příhody strýčka Oswalda!

Atlas mrakůAtlas mrakůD. Mitchell

Před lety jsem viděla film natočený podle této knihy, během čtení jsem si vybavila tak dvě scény, jinak celý film zapadl kamsi do černé díry, kde končí většína filmů, které mě nijak zvlášť neoslní.
S potěšením můžu konstatovat, že knižní předlohu tenhle osud nepotká. Velmi se mi líbila kompozice knihy, návaznosti, příběhy, ...

DraculaDraculaB. Stoker

Jako dítě jsem tuhle knihu milovala.

NikdykdeNikdykdeN. Gaiman

Dočteno a vlastně ani nevím, co sem napsat. Čekala jsem něco úplně jiného. Nikdykde se mi dobře četlo, příběh byl vcelku jednoduchý, o to složitější ale bylo prostředí Podlondýna (chvílemi jsem nevěděla, jestli jsme zrovna ve stoce, metru, na povrchu nebo v tajemné uličce z 18. století, to pro mě bylo trochu rušivé).
Velmi se mi líbili obyvatelé Rubu, postavy dvou hlavních hrdlořezů mě bavily asi nejvíc. Že vše nebyo vysvětleno mi nijak nevadilo, stačí zapojit vlastní fantazii a doplnit si díry v příběhu sám.

Kluk z kostekKluk z kostekK. Stuart

Měla jsem rozepsané dlouhé hodnocení Kluka z kostek, ale smazala jsem ho. Jasně, mohla jsem se tu rozepisovat o tom, že mě ke knize přivedl Minecraft (ne autismus, na rozdíl od většiny čtenářů), jak a v čem mi připadlo nelogické chování Samových rodičů, jak mi připadaly postavy na začátku ukňourané a chvílemi snad i protivné, .... Ale kdyby bylo v příběhu vše tak, jak si to představuju já, tahle kniha by buď vůbec nemusela být napsána, nebo by byla k smrti nudná.
Kluk z kostek je čtivý a povedený tak jak je, to prohlašuji jako unavený rodič (ha ha ha).
Knížku si sice nepoběžím koupit do nejbližšího knihkupectví, aby se mi vyjímala v knihovně, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světStojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světJ. Jonasson

Po přečtení prvního dílu jsem se přidala k početným Alanovým příznivcům, další rok života tohto přestárlého dědka byl tudíž povinnou četbou. Pravda, stoprvý rok je o něco slabší než předchozí, ale stejně naplnil má očekávání - lehké čtení a humor.
Po poslední stránce drhého dílu tudíž hodlám mezi Alanovými příznivci zůstat. A přestože mu přeji ještě dlouhý život plný tajných agentů, kořalky a výbušnin a lepší společnosti než Kima a Donalda (ten mě hodně pobavil), doufám, že ho prožije pouze v autorově mysli, protože třetí kniha už by mohla být nepoživatelná jako čaj z třikrát použitého sáčku (nebo si doplňte jinou vhodnou metaforu pokud se vám ta moje nelíbí).

Zázračný úklid – Pořádek jednou provždyZázračný úklid – Pořádek jednou provždyM. Kondo

Pokud se nemůžete rozhoupat k radikálnímu větrání skříní, polic a vůbec, může být tahle kniha malým popostrčením - najdete tu návod kde začít, jak postupovat a čeho se vyvarovat. Nebudete muset vymýšlet vlastní taktiku úklidu, ten samotný si pochopitelně odedřete sami (a nebo můžete zůstat líní jako já a užívat si všechny ty věci, které vám dělají radost, protože vyhazovat je by vám radost nedělalo =) ).

Knihovna dušíKnihovna dušíR. Riggs

Tentokrát jsem s hodnocením na vahách. Připadá mi, jako by si autor místy říkal - Jak bych to vše jen ještě víc zkomplikoval a natáhl? Tím se pro mě stal děj dost předvídatelný a některé rádoby překvapivé situace rozpačité. Milostný příběh dvou podivných dětí na mě působil nemotorně, jako našroubovaný až dodatečně - Jo a abych nezapomněl, oni se vlastně milují, tak jim to tam taky napíšu!

Ale (!) stejně musím v sérii pokračovat, protože mě tenhle podivný svět jednoduše baví a jsem zvědavá, co přinese další díl. Pochopitelně budu doufat, že se odkudsi objeví naše ztracená podivná kamarádka.

Šaty z igelituŠaty z igelituV. Maňák

13 povídek příjemné délky, nápaditých příběhů, rozličných kompozic...

05.03.2013

1913: Léto jednoho století1913: Léto jednoho stoletíF. Illies

Geniální! Víc říkat netřeba.

05.09.2015

Modrý kámenModrý kámenB. Wood

Mě naopak zaujalo několik prvních příběhů, poslední dva mě neoslovily vůbec. Celkově mi nevyhovuje poetika téhle knihy (nemyslím si, že by to byla chyba překladu)... Za jednoznačně kladný považuji nápad sledovat život kamene v dějinách lidstva. To je asi vše.

22.10.2015

LabyrintLabyrintK. Mosse

Pro mě velký propadák, ani napotřetí se mi nepodařilo knihu dočíst. Samé klišé, slovník i příběh působí poněkud kýčovitě, bohužel.

16.10.2018

Hornické pohádkyHornické pohádkyR. Lukeš

Krátké pohádky o dvou permonících a jedné želvě, snadno se čtou, mně baví, ale co na ně řekne dcera se dozvím až časem.

Bořík, Bohoušek & spol.Bořík, Bohoušek & spol.V. Steklač

Taková česká verze malého Mikuláše.

Hon na ovciHon na ovciH. Murakami

Murakami se musí v klidu vychutnat, vyžaduje bdělého čtenáře a souvislejší četbu. To se mi tentokrát nepoštěstilo a knihu si za čas musím zopakovat. Poté přidám i tu poslední hvězdičku, kterou si Hon na ovci určitě zaslouží.

Gottwaldovi do ouškaGottwaldovi do ouškaT. R. Field

Soudruzi, to zde je traktor!
To je důležitý faktor.
Až to všechno zvoráme,
tak ten traktor prodáme.

Krhútská kronikaKrhútská kronikaE. Hrych

Lomikel nemá nosu - co by si s ním v kanálech taky počal! Nemá oči a uši, protože je vševědoucí a nemusí tudíž poslouchat nějaké kecy.

Praktické bylinářství a přírodoléčbaPraktické bylinářství a přírodoléčbaJ. Soukup

Vlasně jsem se při pročítání docela bavila. Mám teď ještě raši chmel, jitrocel a další všeléky =D.

KobercovéKobercovéT. Pratchett

Už při luxování nebudu myslet na nic jiného než na to, kolik vesnic a měst jsem pobořila...

Interview se strašidlyInterview se strašidlyM. Kohoutová

Četla jsem ji někdy na 1. stupni a moc se mi líbila.

Princezna a pytlákPrincezna a pytlákR. Dahl

Asi nejvhodnější slovo, kterým definovat tyto krátké pohádky pro dospělé, je "milé". Milé čtení.

Rázová vlnaRázová vlnaF. Kotleta (pseudonym)

U prvních dvou knih série jsem neměla problém přestat číst (klidně na týden, číst souběžně jinou knihu, atd.), třetí díl mě opravdu potěšil, je znát, že se Kotleta v postapo světě dobře aklimatizoval.