nangijala nangijala komentáře u knih

Divná Jadie Divná Jadie Torey L. Hayden (p)

Torey L. Hayden mě nikdy nezklame, svou schopností zachytit atmosféru, vykreslit složité charaktery a vyprávět (ne)všední zážitky speciálního pedagoga v nečernobílé perspektivě. I v této knize chápu tu lásku k "jejím" dětem, velkou vůli pomoci, pochopit, ale také nezranit a neublížit, když pochybuji. Příběh Jadie je velmi emotivní. Jako člověk jsem zděšená, jako máma pobouřená a jako zájemce o psychologii a speciální pedagogiku fascinovaná.
Oceňuji setrvání v non-fiction rovině v závěru knihy, hltala jsem každé slovo až do úplného konce.

09.02.2021 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Příjemné pohádky. Být to samostatná kniha nenavázaná na příběh HP, asi bych dala jen 3*, nenadchne, ale ani neurazí. Jako doplnění k HP ale hodnotím výš, knížečka má pro mě náboj právě díky Brumbálově odkazu Hermioně. Jako každá správná pohádka má své poselství a může čtenáři něco říct. Brumbálovy poznámky beru jako plus, něco navíc pro zvídavé čtenáře, snaživé studenty a nadané čarodějky:-) Trochu zklamaná jsem byla z nenaplněného očekávání, že si přečtu něco o zmiňovaném Bručounovi...

06.02.2021 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Nijak zvlášť jsem se při čtení nesmála ani neplakala, ale bylo to tak mile úsměvné, hlavní hrdina mírně na zabití i k zulíbání. Kniha tak trochu o životě, o perspektivě, o tom, že i když pro nás možná život ztrácí smysl, my dáváme smysl života někomu jinému. Příběh o lásce až za hrob, velmi čtivý, s působivou retrospektivní kompozicí, pro někoho možná rozvláčný, ale pro mě spíš příjemně pomalu plující vyprávění o tom, jaké to bývalo, jaké to je teď a jak těžké to může být pro někoho, kdo ctí jiné hodnoty než druhý.

06.02.2021 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Po dočtení o této knize dost přemýšlím. A to je pro mě dobré znamení. Velmi na mě zapůsobila. I přes předvídatelnost vztahů a děje jsem byla napnutá až do konce, chápala jsem to křehké spojení táty se synem, které se ve vzpomínkách téměř nemá čeho chytit, i bolest z toho, že měli tak málo času se poznat. Motiv vesmíru byl úžasný... jako nit mezi nimi, společný zájem, vzpomínka, "dědictví", ale také nekonečno i konečnost a nepatrnost lidského života v něm. Kniha jako dopis ze záhrobí trochu děsivá, ale také poetická, dětsky romantická a zároveň s téměř filozofickým přesahem. Protože mi úplně nesedí moudří a naprosto "smíření" hrdinové, oceňuji to, že i při vědomí vlastní smrtelnosti a malosti ve vesmíru je zde umírající mladý člověk zoufalý.
S postavou nebo celkovou filozofií díla nemusíme vždy souhlasit, přesto se nám může příběh velmi líbit.

31.01.2021 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Netuším, co se mnou tato kniha provedla. Nemám ráda dlouhá, rozvětvená souvětí, nemusím lyrické filozofování se spoustou řečnických otázek, nebaví mě protahování nevyhnutelných rozuzlení... ale... hltala jsem každé slovo, každou myšlenku, lámala si hlavu s každou otázkou a vstřebávala všechnu moudrost, kterou jsem tam našla. Střídání perspektiv se mi moc líbilo, zvlášť když se v závěru střídaly velmi rychle a téměř tajemně, přemýšlet nad tím, čí osud právě sleduju, mě moc bavilo.

28.01.2021

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Pro mě klasická detektivka, která zpříjemní večer. Styl psaní mi velmi vyhovuje, bez zdlouhavých lyrických popisů nálad, bez naturalistických popisů prostředí apod., hodně "konverzační". Musíte sledovat, co kdo říká, a chytat se každé stopy. Slečna Marplová je úžasná postava... moudrá svým věkem i znalostí prostředí a lidských povah, nadaná pozorovatelským talentem a hlavně poučená životem o tom, že nikdy nesmí věřit všemu, co kdo říká, je potřeba dívat se hlouběji. Já to neumím, ale moc ráda čtu o někom, kdo to tak brilantně umí.

28.01.2021

Vesnický román Vesnický román Karolina Světlá (p)

Doslova jsem se nemohla odtrhnout. Je to působivý příběh lásky, nejen lásky milenecké, ale i rodičovské. Po celou dobu čtení na mě dýchala dobová atmosféra, ať už líčením tradičního fungování rodiny, života na statku, zmíněním zvyklostí a tradic, ale také ukázkou křesťanské morálky a dogmatu. Stejně tak i jazykově kniha odpovídá době, v níž vznikla. Přestože jsem možná "moderně" doufala v něco jiného (jednání hlavních hrdinů, konec), odehrával se příběh velmi uvěřitelně, charaktery mi připadaly propracované a reprezentující mentalitu tehdejší společnosti. Dnes se nám možná motivace některých postav jeví nelogická, zbabělá, nepochopitelná, dogmatická... ale možná kdyby bylo v dnešní době více cti, úcty a respektu k druhému, k rodiči, partnerovi, dítěti.. nebylo by to asi úplně špatné.

22.01.2021

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Působivá kniha. Nepotkala jsem mnoho knih takovýmto způsobem pojednávajících o nemoci, o smrti, o umírání a vlastně hlavně i o životě. Autorův styl mi vyhovoval a oceňuji ústřední motiv nedokončené knihy a jejího poselství. Možná je to jen můj pocit, naštěstí nemám zkušenost osobní, ale postavy mi připadají až neskutečně moudré, smířené a silné. Možná s vědomím vlastní konečnosti opravdu člověk zmoudří, ale nepřipadalo mi to v některých chvílích uvěřitelné. Nebrání mi to ale v tom, abych ten příběh prožívala se zatajeným dechem, soucítila, doufala v zázrak nebo abych v dojemných chvílích setřela slzu.

15.01.2021 4 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Na knihu jsem narazila náhodou díky čtenářské výzvě a moc mě zaujala. Po zkušenosti s knihou Jodi Picoult "Nejsem jako vy" jsem věděla, do čeho jdu. Na tomto příběhu je myslím trochu patrné, že cílovou skupinou jsou děti/mládež, dějová linka, vykreslení postav i jazyk jsou jednoduché, čte se velmi dobře, vnímám tam polaritu dobra (správní kamarádi, co podpoří) a zla (posměváčci, zlí sousedi, co se neptají a odsuzují). Zarazilo mě trošku obecné nepochopení jedné z postav s lehčí formou PAS (škola, ale překvapivě zpočátku i hlavní hrdinka, která má celoživotní zkušenosti s bratrem). Jinak je v knize velmi hezky popsaný život s PAS, těžkosti všedních dní a také to, že síly člověka, byť je plný lásky, prostě někdy dochází... což vůbec není ostuda. Kniha přínosná pro všechny věkové kategorie.

15.01.2021 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vypravěčka byla před lety mým prvním seznámením s Jodi Picoult... láska na první přečtení. Autorčin styl psaní, střídání perspektiv, nečernobílý pohled na jakoukoli problematiku, vina a trest, závažná témata, to vše si mě získalo. A spojení s tak silným tématem, jakým je tady konečné řešení židovské otázky, vzbuzuje emoce, nutí přemýšlet a hlavně nezapomenout. Retrospektivní kompozice a střídání úhlů pohledu je u podobných témat velmi funkční, všechny postavy jsou velmi dobře vykreslené a uvěřitelné. Autorka podle mého názoru umí skvěle pracovat s kontroverzí a díky tomu ve mně nejen Vypravěčka, ale i další její knihy dlouho zůstávají. Jazykově velmi čtivé a v napětí jsem byla prakticky po celou dobu, co jsem knihu držela v ruce. Maximálně doporučuji.

14.01.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Pro mě z pohledu laika vcelku čtivý román z atraktivního prostředí, reflektující kromě osobního života lékaře i závažnou problematiku lékařské etiky, korupce. Oceňuji mužský pohled z pera autora ženského pohlaví, psychologie postav byla uvěřitelná. Odbornost ani reálnost neumím posoudit, ale jestli něco není podle znalců z oboru lékařství správně, vůbec mi to nevadilo. Některé jazykové prostředky mi úplně neseděly, ale dokázala jsem si zvyknout a brát to jako nedílnou součást postavy. Beru jako příjemné oddechové čtení.

14.01.2021 4 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Zajímavá kniha, podobnou originalitu jsem četla poprvé. Samotný příběh bez ohledu na retrospektivu je pro mě detektivka bez nějakého zvláštního náboje a napětí. Během čtení jsem občas měla zvláštní pocit, že je tam něco divně, tj. takové momenty, které přispěly k předvídatelnosti děje. Nevím, zda to byl autorův záměr, ale chování a jednání některých postav pro mě bylo tak nereálné, že jsem jim vůbec nevěřila, takže jsem možná o to víc přemýšlela, jak to všechno vlastně je. A právě za to a za náročnost zpracování přidávám čtvrtou hvězdu.

14.01.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi silný příběh, nosné téma a neotřelé zpracování. Retrospektiva mi připadá u takových příběhů velmi funkční, navíc častějším střídáním časových rovin v závěru knihy děj gradoval a udržoval mě v mírném napětí. Cítila jsem i silný akcent na osobní vinu a trest. Líbila se mi i kompozice knihy, pohled z několika perspektiv, postavy a jejich jednání se v závěru vysvětlily, cyklus se uzavřel a já jsem je všechny naprosto chápala a prožívala každý osud s nimi.
Knihy, které ve mně ještě nějakou dobu doznívají, mám ráda. Hana mezi ně určitě patří. V příbězích s podobnou tématikou ji řadím hodně vysoko.

14.01.2021 5 z 5