NancyBlack NancyBlack komentáře u knih

Tak tohle fakt ne. Šíleně velký zklamání. Čekala jsem naivní young adult zamilovanou literaturu a dostal se ke mně nemastný neslaný příběh o dvou klucích, jejichž charaktery byly absolutně neuvěřitelné, stejně jako celá kniha. Ohraná LGBT témata, zmlácení, nemocnice, potlačování vlastní identity. Dílo o 364 stránkách založené na jednoslovných opakujících se dialozích, ve kterých vůbec netušíte, co se probírá a nevíte, kdo mluví a kde se mluví a proč se vůbec mluví. Příšerný. Autor to odbyl, neustále opakoval slova jako nenávist, bratr, záhada vesmíru, až mi to lezlo krkem. Uhhh, bylo to fakt utrpení, číst takovou klišé slátaninu vlastně o ničem, s postavami, kteří jednají mimo mísu.
Už nikdy víc a nechápu, jak kniha může mít tak vysoké hodnocení. O čem to bylo? Co vám to dalo? Mně se zas o něco zvýšil tlak.

22.03.2019 1 z 5

Pátá hora Pátá hora Paulo Coelho

Moudré dílo plné zajímavých myšlenek a životních ponaučení.

06.03.2019 4 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Tak to bylo hodně slabý. Jediné, co se mi na knížce fakt líbilo, byly nechutné scény popsané do detailu, ale zbytek knihy nestál za nic. Téma je ok, mohlo by se to napsat chytlavě, ale ta forma! Žádná dynamika, žádná gradace, úplně zbytečné popisy, dlouhá souvětí, achjo. Pouze negativní postavy, vůči nimž se vymezoval pozitivní hlavní hrdina. Pořád jsem čekala na "to", na zlom, kdy už se konečně začne něco dít. Nezačalo. Kniha mě opravdu fascinovala jen svou syrovostí, ale tím to haslo.

05.03.2019 2 z 5

Líbali jsme se Líbali jsme se David Levithan

Tak tohle bylo něco neskutečnýho. Nejsem úplně cílová skupina, je mi už přes dvacet, ale takovou autentickou pecku jsem dlouho nečetla, David je geniální! Ten úspornej styl, bez zbytečný omáčky, všechno na plnou hubu, nebojí se sprostejch slov ani filosofickejch myšlenek, všechno odsejpá, skvěle se to čte, no prostě jedna báseň. A to téma, ah. Nebylo to vůbec přeslazený jako třeba lgbt Muffin a čaj, podtrhla jsem si tam snad dvacet citátů, David mi mluví z duše, ze srdce, popisuje přesně, jednoduše. Občas jsem slzela, občas se smála, ale nejdůležitější je, že tahle literatura člověku dá hodně, hodně moc, pokud je naladěnej na přijímání. David píše ojediněle a dokonale mi padnul do noty.
Doporučuju!

03.03.2019 5 z 5

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Má druhá kniha od skvostné Delphine. Doporučení pro čtenáře, kteří se na toto dílo chystají - nejdřív si přečtěte Noc nic nezadrží, protože tenhle příběh lehce navazuje. Budete víc v obraze.
A teď k obsahu. Miluju autorčin styl psaní, ovšem tady něco přebývalo a něco zase chybělo. Přišlo mi to málo dynamické, s čímž se dá ale počítat, pokud Delphine opravdu psala ze života. A to je ten problém, který vlastně rozebírá v celé knize, jestli psát čistou pravdu, autobiografii bez přikrášlení nebo dosadit prvky fikce.
Líbil se mi ten nápad, popsání její krize, naivity a posléze i charakter psychopata.
Jen bych to maličko usekla, nějaké věci mi přišly zbytečné.
Ale byl to skvělý čtenářský zážitek i vhled do světa spisovatelky.

02.03.2019 4 z 5

Depresivní onemocnění - prokletí silných Depresivní onemocnění - prokletí silných Tim Canthoper

Kniha mi šíleně pomohla. Dokonalost.

19.02.2019 5 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Bylo to lepší, než jsem čekala. Sympatické postavy, zajímavé téma knihy a občasné nádherné pasáže mě zcela uchvátily. Kniha se mi četla dobře od začátku do konce, nic jsem nepřeskakovala, jazyk se mi moc líbil. Ale jak už tu bylo řečeno, mohlo to být o něco kratší, kniha by se tak přečetla rychleji a zanechala by víc emocí. Proto strhávám jednu hvězdu, ale zbytek byl vážně super, moc jsem si to s June užila, byla stejně trhlá, jako já, tedy spíš moje mladší já. Dokonale jsem se s ní ztotožnila a prožívala to, co ona. Život je občas hořkej a nic s tím nejde dělat. Je třeba žít dál.

19.02.2019 4 z 5

Maurice Maurice Edward Morgan Forster

Příběhu samotnému bych možná dala i pět hvězdiček, ale pokaždé jsem se ztrácela v dialozích, nevěděla jsem, kdo kdy mluví, musela jsem se i několikrát vracet. Potom mi v knize velká část věcí nedávala smysl a z toho vinním překladatele. Dále tam byly zdlouhavé nudné pasáže, které se mohly úplně s přehledem vyškrtat. Příběh samotný a Mauricovi pocity se mi líbili moc, ale ta omáčka kolem tomu ubrala dvě hvězdy.

15.02.2019 3 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Mám zásadní problém s touhle knihou a to je ten, že popis ve vás vyvolá nějakou představu, jak asi děj bude probíhat. V tomto případě je domněnka taková, že Will potká Willa, zamilujou se do sebe, budou řešit nějaký blbosti a pak přijde závěr.

Jenže, SPOILER!

Tak to vůbec není. Není to kniha o lásce mezi Willem a Willem, ale mezi Willem a Jane a Willem a Drobkem, což mě teda úplně, ale úplně zklamalo, protože jsem zkrátka měla jiná (lepší) očekávání. Kdybych si chtěla číst o hetero románku, vyberu si sakra hetero literaturu, ale že mi to budou nutit i v lgbt literatuře, tak to fakt ne.
KONEC SPOILERU.

Takže za nedosažené očekávání hvězdu dolů, ale jinak to bylo velmi příjemné počtení, zvlášť teda will od Davida, ale ani Greenův Will mi nevadil. V polovině knihy jsem přemýšlela o tom, že dám i pět hvězdiček, protože mě ten příběh opravdu bavil, bylo to originální, postavy celkem sympatické.
Moc nechápu, proč lidem vadí Drobek, mně přišel skvělej. Hrozně stereotypní gay, kterej paradoxně stereotypy láme. Fakt mě bavil.
A konec byl taky parádní, ten to zachránil na čtyři hvězdy. Knížku jsem si užila, styl Davidova psaní jsem si zamilovala, malá písmena mě při čtení vůbec nerušila, právě naopak. Je to sice kniha pro mladší čtenáře, ale čerstvým dospělákům taky má co dát, i kdyby to měl být jen oddech nebo nostalgie.
70%.

05.02.2019 4 z 5

... s duší beadníka ... s duší beadníka Jaroslav Irovský

Celkem povedená zpověď bohémského spisovatele, ale musím se přiznat, že jsem dle popisu čekala víc. Vtipy napříč celou knihou mi čtení spíš kazily, upřímně jsem se zasmála snad dvakrát a to až ke konci knihy, hlavně pasáž s Tamarou byla skvostná. První dvě třetiny knihy mě příliš nebavily, přišlo mi to utahané a vlastně o ničem. Poslední třetina to zachránila na tři hvězdičky. Hlavní charakter, tedy nejspíš spisovatel sám, mi vadil, ve spoustě věcech mi totiž byl podobný. Ale jinak se to četlo hezky, ovšem tím to hasne, čtenář si z toho nemá moc co vzít.

04.02.2019 3 z 5

Jako pes Jako pes Filip Topol

Dokonalá témata, originální styl psaní, ah, ta skvostná čeština, a všechno zkrátka tak, jak to mám ráda, bez zbytečných keců, trochu vulgárně, filosoficky a poeticky. Jen škoda, že to nebylo delší, jelikož jsem se zamilovala na první přečtení.

31.01.2019 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Jde poznat, že je to autorova prvotina, zejména v dialozích, u kterých čtenář ne vždy ví, kdo zrovna mluví. Občas jsem se v tom ztrácela a rušilo mě to. Je tam také příliš zbytečných poetických slov, která by se dala vypustit a oba hoši mluví téměř spisovně, což je šíleně divný, nikdy jsem pubertálního kluka neslyšela mluvit tímhle stylem. V knize jsou přesně ta klišé, která téma gay love story nabízí. Taky se postavy někdy chovají mimo charakter, jako kdyby si obrátili role. Pro zkušené čtenáře gay fanfikcí žádné závratné dílo, ale o to tady nešlo, spíš se měly prolomit ledy v české lgbt literatuře, což se povedlo.
Čtyři hvězdy za odvahu autora, za sympatické postavy, za happyend (i když teda epilog tam být taky nemusel), za sladké oddechové počtení a naivní roztomilost, z níž jsem ještě nevyrostla. Málem jsem z toho dostala cukrovku v dobrém slova smyslu. Až na občasné výpadky se mi to líbilo.

31.01.2019 4 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Pěkně klišoidní příběh, neoriginální zápletka i následné vyvrcholení. Některé pasáže v knize mě nudily, zvlášť opakující se erotické scény, bohatě by stačilo popsat dvě a zbytek nechat v jedné větě. Potom mi vadilo, nebo spíš mi překáželo ve čtení, časté opakování slov za sebou nebo jednoduše opakování slov v celé knize. Když autorka sází na opakování slov, aby dodala příběhu dynamiku, je to dobrý krok, ale všeho s mírou. Tohle bylo přehnané.
Hlavní postava Tate byla jaksi neucelená, nedozvěděli jsme se o ní mnoho, autorka jejímu charakteru moc nedala. V dialozích jsem občas nevěděla, kdo mluví.
A teď už ke komplimentům - ihned mě ta knížka vtáhla do děje a nedokázala jsem na ni přestat myslet.
Začátek byl podaný perfektně a já chtěla vědět, jak to bude dál.
Až na ta zbytečně se opakující se slova pracuje autorka s dynamikou a gradací skvěle. Konec je přeslazený, ale jak už tu bylo řečeno, dává naději lidem, jako je Miles a Rachel, takže palec nahoru.
Milesova linka příběhu je strhující a pěkně podaná. Takže 60%, takový lepší průměr.

29.01.2019 3 z 5

Skoro směšná story Skoro směšná story Ned Vizzini

Průměrná kniha. Nepreferuju, když je většina knížky poskládaná z dialogů nebo kde je hodně postav, ve kterých se ztracím. Skoro směšná story má oboje a k tomu navíc pěknou dávku promluv mimo charakter. Hodně věcí bych tam vyškrtala, je to zdlouhavé, nudné, místy plytké a zbytečné. Vůbec by se tam nemuselo tak hodně mluvit. Ale chápu, že někomu to třeba padne do noty. Mně zrovna ne.
Nicméně Craig je vcelku sympatická postava, což už se nedá říct o zbytku tlupy. Tři hvězdičky dávám kvůli konci knihy, ten se mi obzvlášť líbil a je skvělý pro všechny depresáky, kteří knihu čtou, ale to je celé, co vám prozradím, nebudu spoilerovat.

23.01.2019 3 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Takhle skvělou knížku už jsem dlouho nečetla. Jsem náročný čtenář, neuspokojí mě ledajaká slátanina a málokdy hodnotím plným počtem hvězdiček. No a já si to ale zaslouží. Neuvěřitelně silný čtenářský zážitek, malá Lou popsaná tak, aby se s ní dalo lehce soucítit - no, úplně jsem se do ní vžila, brečela jsem jak malá, a to už na třicáté straně.
Vykreslené sympatické charaktery postav, elegantní jazyk, filosofické nebo snad psychologické myšlenky o smyslu života, které mě přiměly jen tiše souhlasně kývat hlavou, zatímco jsem hltala každé další slovo. Málem jsem se nechala zmást popisem knihy, ze kterého možná čpí klišé a stereotyp, ale kniha je úplně jiné sousto. Kašlete na popis i na obálku, prostě se začtěte, nebudete litovat.

23.01.2019 5 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Nemůžu si pomoct, ale zkrátka mi tam něco chybělo. Jakmile jsem dočetla poslední řádek, přišlo mi, jako kdybych to ani nečetla, nezanechalo to ve mně žádnou odezvu, vůbec nic.
Na druhou stranu se mi moc líbil autorčin styl psaní, jde vidět, že v srdci byla pravou básnířkou. Otevřený konec knihy mi přijde originální a postava hlavní hrdinky mi byla sympatická, ve spoustě věcech jsme se shodly.
Chyběly mi tam však její vnitřní pochody, skoky ze situace do situace mi přišly vynucené, stejně jako příběh samotný mi přišel takový umělý, jako kdyby autorka chtěla psát něco jiného a do tohoto se vyloženě nutila. Nevím proč, ale mám z toho zvláštní pocit.
Nebylo to silné dílo, čekala jsem víc.
Kdybych například měla porovnat s knihou Ano od Margarity Karapanou, která se také zabývá duševní nemocí a depresí, je tu podstatný rozdíl v emocích, myšlenkách a v celkovém pojetí duševní nemoci, ovšem Ano je na špičce, zatímco Pod skleněným zvonem se těžko sápe nahoru, i když to rozhodně nebylo špatné počtení.
Ale nezanechalo to ve mně stopu, což si myslím, je u uměleckého díla to nejdůležitější.

06.01.2019 3 z 5

Ano Ano Margarita Karapanou

Nádherný, originální, emoční a vypjatý čtení. Hrozně se mi líbí autorčin styl psaní, ta dechberoucí lyrika.
Čtenářovi se naskytne vhled do bipolární poruchy a nestačí zírat, jak moc to nemocnému ovlivní život.
I zpracování knížky (černé listy v kontrastu s bílými, útržky pocitů a myšlenek) je osobité a sympatické. Jediné, co bych vytkla, je otevřený konec a málo vysvětlení, člověk se občas ztrácí v realitě a fantazii, ale třeba je to tak schválně, abychom se dokázali vžít do takto nemocné ženy, která vlastně také neví, co je skutečnost a co ne. Trošku mi to hraničí se schizofrenií, ale ok. Knihu jsem zhltla za jeden den a jsem hrozně ráda, že jsem na ni narazila, je boží, moc doporučuju.

19.12.2018 4 z 5

Světlo a tma Světlo a tma Danka Šárková

Jedno velké klišé. Čekala jsem mnohem víc. Ani jedna postava mi nebyla sympatická a konec je, řekla bych, hrozně vynucený. Celé se to dalo pojmout líp, napínavé pasáže mi přišly mělké, urychlené, vůbec ne subjektivní. Tahle kniha ve mně nevyvolala téměř žádnou emoci, celé to bylo emočně oploštělé, předvídatelné a náhodná sprostá slova nebo popisy sexu mi do celé atmosféry knihy vůbec neseděly, působilo to uměle. Spoustu věcí mi na příběhu vadilo, ale na druhou stranu se to četlo lehce a rychle. Rozhodně se k tomu ale nevrátím.

19.12.2018 2 z 5

Neposílejte mi už žádné dopisy Neposílejte mi už žádné dopisy Allen Ginsberg

Ginsy je prostě jednička, jeho básním se oddávám celou svou duší.

24.11.2018 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Naprosto perfekní, obsahuje vše, co by podle mého kniha měla mít. Pro citlivé duše se sklonem k depresím ideální.

24.11.2018 5 z 5