nanana nanana komentáře u knih

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Zabil je jejich láskou. Takhle je to každej den. Všude na světě.

19.06.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

"...protože ti lidé, kteří čtou klasiky, jsou dost chytří, aby chápali nesmyslnost války i bez líčení její krutosti, a ti, kdo by se poučit potřebovali, po žádné z moudrých knih nikdy nesáhnou."

Ačkoli - co člověk potřebuje?
Trochu jídla a v zimě teplé oblečení.
A důvod žít.

23.05.2019 4 z 5

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

"Někdy si myslím, že zrovna v tomhletom je malér světa: moc vystydlejch mrtvol na těch nejvyšších místech."

27.02.2019 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Detlev: Už první den. Teď, když to máme pod kontrolou, musíme být opatrní, abysme se k tomu nevrátili.
Christiane: Teď víme, že můžeme přestat. Teď si můžem jednu dávku dovolit.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

"Tady u tebe lidé pěstují pět tisíc růží v jedné zahradě.. a přesto tam nenajdou, co hledají. A přitom to, co hledají, by se dalo najít v jediné růži nebo kapce vody."

Dobře se dá vidět jenom srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.

"Mezi lidmi je taky jeden sám."

"...A přitom on jediný mi nepřipadá k smíchu. Snad je to tím, že se zabývá něčím jiným než sám sebou."

"Obdivuju tě. Ale proč o to tak stojíš?"

"No tak budeš soudit sám sebe. To je to nejtěžší. Je mnohem obtížnější soudit sebe samého než soudit své bližní."

"Od každého je třeba vyžadovat jen to, co může splnit. Základem moci je především rozum."

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

"Všude na světě jsem potkal jen dva typy lidí. Ty dobrý a ty špatný. A žádný politik, náboženství ani válka na tom nic nezmění."

"Pocit štěstí není výsledkem okolností, ale především vlastního rozhodnutí. Náš život neovlivňuje to, jaký svět skutečně je, ale jak k němu přistupujeme."

12.12.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

"Zemřít, a přitom je nenávidět, to je svoboda."

"Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže toto je dáno, všechno ostatní z toho vyplyne."

"Kdo řídí minulost, řídí i budoucnost. Kdo řídí současnost, řídí minulost."

12.12.2018

0.4 – Soumrak civilizace 0.4 – Soumrak civilizace Mike Lancaster

"Tak mě nejspíš vidí ostatní, ale to neznamená, že ve mně není nic víc. Ne všichni musí mířit až do nebes, aby dokázali, že žijí. Někteří z nás jsou spokojení, když zůstanou nohama na zemi a kochají se výhledem."

12.12.2018 2 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

"Předně si pamatuj, Čipero, že s nejrůznějšími lidmi mnohem lépe vyjdeš, když si osvojíš jednoduchý trik. Jakživa nikoho opravdu nepochopíš, dokud neuvážíš věc z jeho úhlu pohledu – dokud si nevlezeš do jeho kůže a neprojdeš se v ní."

"Kdepak, Jeme, já myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi."

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

„Vpíjel do sebe tuto vůni, utápěl se v ní, impregnoval se jí až do posledního póru, stával se sám dřevem jako dřevená loutka, jako Pinocchio ležel na hranici, jako by byl mrtev, až po dlouhé době, možná teprve po pulhodine ze sebe vypravil slovo „dřevo“. Jako by naplněn dřívím až po uši, jako by mu dřívi sahalo až ke krku, jako by měl přeplněné břicho, jícen a nos dřívím, tak ze sebe přímo vyvrhl to slovo.“

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

"Ještě dobře, že ten hlupák neviděl, jak někdy střihač rozřízne ovci břicho a zašije ho jehlou na pytle. Ve městě nevědí, jak žije druhá půlka obyvatel, a mohou si dovolit zbožňovat svoje zvířata jako děti. Na venkově je to jiné. Tady nikdy neuvidíte, že by muž, žena nebo dítě zůstalo bez pomoci. Ve městě si lidé zamilovaní do svých pejsků nevšimnou, že volá o pomoc člověk."

"Máš pravdu. Všichni pohrdáme tím, čeho je hodně. Tady jsou to ovce, ve městě lidé."

12.12.2018 3 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Ale, bratři, to jejich okusování si nehtů nad tím, co je příčinou špatnosti, ze mě dělá pěkně usměvavýho bajata. Vůbec je nezajímá, co je příčinou dobra, tak proč ten druhej krám? Pokud sou píply dobrý, tak asi proto, že se jim to líbí, a já jim jejich potěšení nemíním brát, tak ať se do tý druhý stránky taky nemíchaj.

Být dobrý nemusí byt dobré, můj malej 6655321. Být dobrý může byt strašné. A když ti tohle říkám, uvědomuju si, jak rozporuplně to zní. Co chce vlastně Bůh? Chce Bůh snad dobrotu nebo volbu dobra? Je snad člověk, který si vybírá zlo, jistým způsobem lepší než člověk, jemuž je dobro uloženo jako trest?

Černý kocour Černý kocour Edgar Allan Poe

Kdo se aspoň stokrát nepřistihl, jak se dopouští zlého a pošetilého skutku jen a jen proto, že ví, že nemá?

"V nesobecké, obětavé lásce němé tváře je cosi, co přímo zasahuje srdce toho, kdo nejednou zakusil vratké přátelství a chatrnou věrnost pouze lidského tvora."

Žert Žert Milan Kundera

Prostý a jasný. Ale co je to prostý a jasný? Je to všechno o tom, aby člověk byl takový, jaký je, nestyděl se chtít to, co chce, a toužit po tom, po čem touží. Lidé bývají otroky předpisů. Někdo jim řekl, že mají být takoví a takoví, a oni se snaží takovými být a do smrti se sami o sobě nedovědí, kdo byli a kdo jsou. Nejsou pak nikým a ničím, jednají podvojně, nejasně, zmateně. Člověk především musí mít odvahu být sám sebou.

Ale které vzpomínání není zároveň (a bezděčně) přemalováváním starého obrazu?
Které vzpomínání není současnou expozicí dvou tváří, té přítomné i té minulé? Jaký jsem opravdu byl - bez prostřednictví dnešního vzpomínání - to už nikdy nikdo nezjistí.

Největší ubohost je stydět se za svůj vlastní cit.

„K samotě neodsuzují člověka nepřátelé, ale kamarádi.“

Ale věci končí jinak než předpokládáme.

.. že věci vzniklé omylem jsou stejně skutečné jako věci vzniklé právem a nutně.

Fyzická láska jen zcela zřídka splývá s láskou duše. Není nic vzácného v tom, splynou-li spolu dvě cizí těla. A snad i splynutí dvou duší se někdy uděje. Ale tisíckrát vzácnější je, splyne-li tělo se svou vlastní duší a je-li s ní zajedno ve své vášni.

A začal jsem si uvědomovat, že náš černý kolektiv je stejně s to uštvat jiného člověka (poslat ho do vyvržení a na smrt) jako kolektiv lidí, co zvedali jednomyslně ruce, a jako snad každý kolektiv lidí.

Těžko žít s lidmi, kteří by vás byli ochotni poslat do vyhnanství nebo na smrt, je těžko se s nimi zdůvěrnit, je těžko je milovat.

Neviditelné nestvůry Neviditelné nestvůry Chuck Palahniuk

"... Každá tvoje mrňavá molekula už napadla pár milionů lidí před tebou. Cokoli uděláš, je nudné a staré a naprosto v pořádku."

"To, co vykládáš, je jenom příběh. Už se to neodehrává. A až ti dojde, že takovej příběh jsou jenom slova, že to všecko můžeš rozdrobit a naházet minulost do popelnice, tak začneme přemýšlet, kdo z tebe bude."

"... Pokračování na straně cojávímkteré. I kdybyste byli sebepečlivější, budete mít dojem, že vám něco uniklo, budete mít pod kůží hroutivý pocit, že jste neprožili úplně všechno. Propadlý pocit u srdce, pocit, že jste se jen prořítili těmi okamžiky, kde jste měli dávat pozor nejvíc. No a na ten pocit si zvykněte. Přesně tak vám bude jednou připadat celý váš život."

"Všechny hlavně já, já, hlavně já. Vražedkyně, oběť, svědkyně, všechny si myslíme, že naše role je hlavní. Což nejspíš platí i pro každého na celém světě."

Cesta Cesta Cormac McCarthy

"Lidi se vždycky chystali na zítřek. Já to nechápal. Zítřek se totiž nechystal na ně. Zítřek ani netušil, že existujou."

"Když nedodržíš malé sliby, nedodržíš ani velké."

"Konečně byla jasná křehkost úplně všeho. Dávné problémy vyřešily nicota a noc. S posledním jedincem zanikne věc jako taková. Zhasne za sebou a zmizí."

"V modrošedém světě vyrazili po asfaltu, šourali se popílkem, jeden druhému navzájem představovali celý svět."

"Zapomeneš, co si chceš pamatovat, a pamatuješ si, co chceš zapomenout."

Víc už nemáme, viď...
Nemáme.
Takže teď už umřeme.
Ne.
A co uděláme?
Napijeme se vody. A pak půjdeme dál po silnici.
Tak jo.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

"Sestři, co je horší? Připravit o život člověka, který chce žít, nebo nedopřát smrt člověku, který chce zemřít?"

"Čím jsem starší, tím víc se přikláním k tomu, že zlo je zlo, ať už s psychickou poruchou, nebo bez ní. Všichni máme větší či menší dispozice ke špatnému jednání, avšak dispozice nás nezbavuje viny. Proboha, vždyť jsem všichni nemocní a všichni trpíme poruchou osobnosti. A proto pouze naše jednání definuje míru onemocnění."

Velmi modré oči Velmi modré oči Toni Morrison

"Kdyby mě kterýkoliv dospělý vzal vážně a zeptal se, dozvěděl by se, že nechci nic vlastnit. Chtěla jsem spíš na Štědrý večer něco cítit. Správná otázka by zněla - Drahá Claudie, co bys chtěla o Vánocích prožít?"

"A jak se to dělá? Jak se to dělá, aby člověka někdo miloval?"

"Bolelo mě to stejně jako ty bílý ženský. Jenom proto, že jsem před tím nevyváděla a neječela, neznamená, že jsem necítila bolest."

"Byli jsme tak krásní, když jsme se porovnali s její ošklivostí."

"Láska není nikdy lepší než milenec. Zkažení lidé milují zkaženě, násilní lidé násilně, hloupí lidé hloupě, slabí slabě a láska svobodného člověka není nikdy bezpečná."

"Jen ten, kdo sám miluje, vlastní dar lásky."

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

"Utratil jenom pár liber vašich pozemských peněz - snad tři nebo čtyři. Je to tolik, aby si zasloužil všechnu tu chválu?"
"O to nejde. Štěstí, které rozdává, je zrovna tak velké, jako kdyby stálo celé jmění."

Pianista Pianista Władysław Szpilman

"Co na to říkáte?"
"Co? Že nás všechny vyvraždí."