Nahnilaruka Nahnilaruka komentáře u knih

Rebelové ze South Pointu Rebelové ze South Pointu Ben Weaver (p)

Největším problémem teto série je, že nebyl přeložen 3. díl..... Takže ten, kdo si poslední díl nepřečte v AJ, se nikdy nedozví, jak to skončilo.

08.02.2023 3 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Ač kyberpunk mám velmi rád a je to jeden z mých nejoblíbenějších žánrů, tak u tahle knížka ve mě vyvolává rozporuplné pocity..

neoddiskutovatelnou kvalitou je její nadčasovost, unikátnost, úžasný svět vyžadující velkou dávku fantazie, tady za 5 hvězd.

Na druhou stranu styl psaní autora, kdy dialogy jsou značně strohé(oproti barvitému popisu prostředí) a neobsahující všechny informace, byl pro mě čirým peklem. Často se mi stávalo, že jsem se sám sebe ptal, a kdo toto sakra vůbec řekl??? Co?? Hromada vymyšlených výrazů, nesprávné skloňování a mix slangů a celkově kombinace větných konstrukci mi dala strašně zabrat. V životě jsem četl jen jednu složitější knihu. Tady za jednu hvězdu.

Každopádně oceňuji tu fantazii, vizi, nápady autora a chápu i to nadšení ostatních z této knihy, ale já jsem si to nedokázal naplno užít, Asi jsem ve relaxační čtenář, jak tu někdo trefně poznamenal. Celkem lepší 3 *

06.03.2022 3 z 5

Morphin Red Morphin Red Petr Heteša

Tak tady mi Heteša neuvařil ten správný šálek kafe, jsem mírně zklamán. Začněme ale tím lepším, čímž je ústřední nápad si nano-bio technlogií zabaleného do cyberpunku, což já moc rád. Prostředí blízké budoucnosti v Baltimoru je opět vymazlené... Třebas se nějakých vychytávek ještě dožijeme i my. Deníkové záznamy Wendy jsou také top.

Chtěl jsem původně napsat, že klasický Heteša bez špetky humoru, ale pak mi nějak došlo, že pravda je vlastně jen ta druhá část. Něco mi tu chybělo. Možná kvalitnější děj, lepší dialogy?

Jako největší slabinu této knihy vidím určitou roztahanost. Knize by prospěla redukce tak o 100, 150 stran. Máme zde spoustu vaty a Josh je naprosto zbytečná postava. Vlastně i jedna z dvojice Jen a Bára. Na stejný výsledek by stačila dvojička, možná by se pak dalo vykouzlit i více zábavy.... kdo ví. Další drobnou vadou na kráse pak je i to, že hlavní děj v přítomnosti je tak nějak méně zábavný, než deníkové příběhy, jenž ale ironicky nejsou zase pro děj knihy až tak zásadní, ale rozhodně ozvláštní a zpestří čtení.

Nebývá to zvykem, ale posledních 100 stran jsem se musel do čtení mírně nutit. A na to, že to mělo být finále, kdy jsem očekával čtení na zátah, dostavila se nuda a pocit, tak ať to máme z krku....

za 55%, víc ani prd, veliké zklamání na to, že zde svítí červeně

13.10.2021 3 z 5

3 kroky do tmy 3 kroky do tmy Ondřej Neff

Ano, chápu, že je to kniha psaná na zakázku a že autor asi musel splnit nějaké požadavky, aby vedení Škodovky knihu schválilo, ale i tak bych od autora s takto zvučným jménem čekal více.

Příběh je šíleně šablonovitý, předvídatelný a nudný. Ani vypravěčský styl nezaujme. Jediné plus knihy je, že je rozdělena do krátkých kapitol a tak lze přečíst vždy jen kousek, knihu odložit a ne úplně si ji znechutit.

Více by tomuto dílku seděl název Výstřel do tmy... 30%, velká bída

09.02.2021 2 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Jak je u Heteši zvykem, dílko je čtivé, svižné s typickým humorem. Rozhodně cením drobné vsuvky do děje zapomocí Laryho a jeho rozhlasovou stanici, které příběh zajímavě okoření. Zajímavý je i prostor, kde se děj odehrává, ale kdyby tam bylo ještě trošku víc ze světa scifi, vůbec bych se nezlobil.

Co mě na knize trošku zklamalo je hlavní hrdinka... Na to, jak by měla být zkušená a chytrá, tak dělá jednu hovadinu za druhou a v podstatě její přežití závisí na velké míře náhody a ... no, to se dozvíte v ději. Celkově mi její charakter moc nesedl, nemohl jsem se zbavit dojmu, že se jedná o drsňačku, která tak drsná zase úplně není.

Hvězda dolů na otevřený konec, ty já nesnáším!

85%

04.02.2021 4 z 5

Ready Player One Ready Player One Ernest Cline

Výborná knížka pro lidi, kteří mají rádi 80 léta a popkulturu. Náhled do budoucnosti, kdy 90% populace tvoří geekové, kteří rezignovali na život a před realitu utíkají do VR. Děj příjemně utíká, je čtivý, ale nic hlubšího v tom člověk hledat nemůže..

Na knihu jsem se těšil především díky filmu, kdy jsem očekával ten děj trošku více zamotanější, hlubší dějovou linku apod, což se bohužel nestalo. Když porovnám film a knihu, tak toto je jeden z těch vzácnějších případů, kdy film je lepší než kniha.

90%, kniha i film stojí za to

04.02.2021 5 z 5

Tahle knížka je přesný příklad toho, proč strašně nerad čtu knížky, které jsou vychvalované nebo mají příliš dobré recenze. Ve většině případů jsem zklamán.

Úplně si nejsem ani jistý, co přesně si o knize mám myslet, připadá mi, že Dominka na cestě jen trpí a trpí a trpí, všechno je špatně a vyjma posledních 3 kapitol (které ale dohromady zabírají 20 stran z celé knihy, tj naprosté minimum), z ní čiší čistá negativita, zklamání. To tam opravdu nebylo nic hezkého, pozitivnějšího? Kniha by se mohla jmenovat spíše, jak si znechutit jižní Ameriku. Chápu, že cesta musela být náročná, ale prostě...

Trochu mě i mrzí, že Dominika nám trošku více nerozšířila obzory celkově o kultuře a poměrech jednotlivých zemí, ale to je asi tím, že ona sama toho víc nevěděla, protože její cestování je zaměřeno více na jízdu na motorce a určitou výzvu, co vše se dá s malou motorkou podniknout.

Každopádně si ale cením příjemného vypravěčského stylu, syrovosti, upřímnosti a odvahy. A právě ta odvaha je asi jeden z mála pozitivních vjemů, kterou tuto knížku provází od začátku do konce. Velkým kladem jsou i krásné fotky, které pomáhají dotvářet vyprávěný příběh plný strastí a nesnází.

Lidem, kteří chtějí navštívit tyto země bych doporučil každopádně jinou, pozitivnější literaturu, 60%

08.01.2021 3 z 5

Megamart Megamart Fred Habit (p)

Celá tahle knížka je v podstatě pojata jako kombinace satiry, ironie dnešní doby, což dokazuje především závěr knihy. Celkově je děj takový roztahaný a místy narazíte na vycpávky, které se jeví jako slepá ulička, která čtenáři nenabízí nic jiného, než že čte o něco déle, než by musel. Závěr knihy, je takovés jakés morální ponaučení...

Na druhou stranu oceňuji daný koncept a skryté narážky ve formě vtípků, jako jsou např. smyšlené komentáře a ceny a přebalu knihy, postava O'kena, nebo fakt, že dámské spodní prádlo toho ovládá víc, než se na první pohled zdá.

Asi bude dost záležet na povaze, ale mně osobně kniha úplně nesedla a donutila mě si dát na kratší čas čtenářskou pauzu... Dlouho dobu jsem ani nevěděl, kdo je vlastně hlavním hrdinou, nebo jestli jich je tam více. Na začátku to vypadá na Čaprnocha, potom z toho vylezl major a Čaprnoch zůstal jen do počtu... Asi se to při psaní knihy autorovi trochu rozleželo v hlavě.

Nebýt závěru, dal bych jen 2 *, česká scéna má určitě více co nabídnout. 55%

03.01.2021 3 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Takhle knížka ve mně vzbudila spoustu rozporuplných dojmů a především jsem ji začal číst s velkým očekáváním, jelikož všude se na mě ze všech stran valila chvála na toto dílko. A tak s vysokým očekáváním přišlo zklamání, které ale trochu zachránil konec.

Každopádně, knížka se čte rychle, autorčin prostý nezabarvený styl nenadchne, ale ani neurazí, je fajn. Nudnější začátek s nesympatickým hrdinou se pomalu přetváří svižnější děj se sympatickým hrdinou, kterému lze i fandit.

Připadá mi rozhodně škoda, že autorka nerozvinula více děj kolem mimozemšťanu a teorie cestování branami. Na druhou stranu to ale pomáhat vytvářet tajemnou atmosféru a budí ve čtenářovi pocit očekávání. Každopádně velké plus za konec i přes to, že je částečně otevření, i když to já nerad.

75%

17.11.2020 4 z 5

Amulet z Bolívie Amulet z Bolívie Jan Kovanda

Knížka nabízí pohled na poválečné období v Bolívii z pohledu československého diplomata formou krátkých příběhů zakončené určitou pointou. Bohužel se v knížce vyskytuje spousta jmen, které jsou téměř jsou pro děj nepodstatné a některé příběhy jsou opravdu velmi, velmi nudné, nezáživné a čtenáři téměř nepřinášejí.

Na druhou stranu se člověk dozví alespoň základy tehdejšího bolívijského myšlení, tradic, zvyků, náboženství, složení obyvatelstva apod. Pokud hledáte spíše cestopis bez politického vhledu, doporučoval bych určitě jinou literaturu

45%

07.11.2020 2 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Pan Kožík byl prostě mistr svého řemesla, jeho knihy jsou téměř vždy naprostý majstrštyk a ani tento kousek není výjimkou. Kniha se čte jedním dechem a s hlavní postavou soucítíte a fandíte, aby konečně prolomil tu nekonečnou smůlu.

Na škodu není ani archaičtější podoba češtiny a vyprávěcí styl, naopak to čtenáře více vtáhne do děje. 95%

07.11.2020 5 z 5

Hvězdná kolonie Hvězdná kolonie Robert A. Heinlein

tato kniha je přesně ten typ, které přibývající léta od vydání na kvalitě nepřidají, naopak ubírají. V dnešní době se jedná už o neaktuální/vyčpělou scifi.

moc mě nenadchnul ani příběh. Autor si v podstatě někam na papír vypsal body, jak by asi mohla probíhat nějaká kolonizace a tyhle body popsal. Výsledkem je šablonovitá a předvídatelná knížka která se ale relativně dobře čte. Některé "scifi" pasáže jsou v dnešní době zcela úsměvné .... např. atmosféra na Ganymédu, ucpání díry v lodi kusem hadru, život na Venuši a Marsu, plynné planety jsou popisovány tak, že člověk může vstoupit na povrch a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Taky mi nesedla částečně skrytá výchovná složka, která čtenáři předhazuje neutuchající energické nasazení při budování nového světa.... To je ale trošku v kontrastu toho, co postavy skutečně dělají... moc toho nenapracují, ale nakecají toho dost. Silně pochybuju, že autor vůbec kdy zavítal na vesnici, jinak by nepsal takové bludy o farmaření... V jeho podání je farmaření slast a zvládne ji každý a v podstatě sám, stačí mít jen dobré sousedy.

osobně bych se knize spíše vyhnul, 40%

02.11.2020 2 z 5

Cesta na Drromm Cesta na Drromm Cecílie Jílková

Tak já nevím, je to taková zvláštní kniha, chtělo by se mi i říct, bez příběhu. On zde příběh je, ale nečekejte od něj nic, v podstatě není ani důležitý. Je tam, aby se neřeklo.

Autorka má prostý jednoduchý styl psaní, knížka se dobře a rychle čte. Námět má slušný potenciál, ale tím asi pozitiva končí. Potenciálu rozhodně využito nebylo, o nějaké teoretické reálnosti vyprávění nemůže být ani řeč.

Pokud bych měl zvážit ještě nějaké morálně myšlenkové hledisko, tak nápady zajímavé, zvláště trojúhelník otec, syn a synova přítelkyně.. avšak opět nedotažené, takže ve finále vyšumí do prázdna.

40%,

29.10.2020 2 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Celá trilogie určitě stojí za přečtení a hádám, že by toto dílo, nebo nějaké jemu podobné, měly být jako povinná četba moderní literatury.

Tolkienům styl je značně popisný, především několika stránkové popisy přírody, krajiny bývají až umořující pro čtenáře, kteří mají rádi svižnější děj, ale celkově se jedná o vysoce kvalitní dílo prověřené časem. Vysoce oceňuji i vybudování celého okolního světa se všemi prvky, jako jsou historie, jazyky, zvyky, rody apod.

Všimli jste si taktéž, že celá trilogie má takový pochmourný nádech úpadku, kdy v čase příběhu (konec třetího věku) pochází všechny kvalitní věci, velké vykonané skutky, umění, řemeslné zpracování atd z pradávné minulosti a v případě řemesel je už nikdo neovládá a nedokáže tak vyrobit stejně kvalitní výrobky? Pokud chce některá hlavní postava mít tu nejlepší zbroj, musí vlastnit nějaký artefakt? Což je v kontrastu s dnešním technologickým pokrokem a i obecně s vývojem lidí ve skutečném světě. Suma sumárum mi přišlo, že bytí ve Středozemi neustále upadá a míří nezvratně k pomalému zániku. (Ano, konec příběhu nabízí velké skutky velkých lidí, které se téměř vyrovnají těm z dějin, ale je jich málo a v podstatě tak představují jen kraťoučké zdržení na dlouhé cestě).

85%

28.10.2020 4 z 5

Popel Babylonu Popel Babylonu James S. A. Corey

Abych nezačínal negativně, tak pár pozitiv na začátek. Autorské duo má v zásobě pár es v rukávu a jejich styl se drží vysoké úrovně nastolené 1. dílem, i když s mírnou klesající tendencí. Je opravdu zajímavě vykreslena situace před nevyhnutelným pádem současné situace a ten, do má rád politikaření, bude nadšen. Já bohužel ne, škoda.

Nejvíc mi z celé série Expanze sednulo rozdělení na 2 příběhové linie s 2 hlavními postavami, protikladnými postavami. 6. díl je přesný opak, kdy se děj rozdrobil už do moc příběhových linek. v podstatě prvních 250 stran se nic neděje. Samé plánování, politikaření. Charakter geniálního Inorose autoři z nějakého důvodu změnili na naprosto neschopného tupce. A těch zbylých 170 stranek to moc také neodsýpá, bohužel. Škoda toho finále, přišlo mi takové odfláknuté, rychlé, kde nic tu nic. Doufal jsem v nějakou akci v čele s Bobie, nějako fintičku s Rossi. Nic z toho se vám nedostane.

Každopádně všechny příběhové linky byly pořád zábavnější, než Annina v předcházejících dílech a dílo jako celek stále funguje. Čtenáři se tak dozví krom dalšího vývoje i spoustu dalších střípků universa. Suma sumárum, určitě stojí za přečtení, ale asi nejslabší kousek. Dříve jsem na hvězdách ubral, tak teď přidám, hodně slabých 65%

25.07.2020 4 z 5

Hry Nemesis Hry Nemesis James S. A. Corey

Musím konstatovat, že tenhle díl byl asi pro mě nejslabší z celé série, ale pořád v rámci space opery mimořádně kvalitní čtení. Rozdělení posádky byl zajímavý nápad, ale jak tu už někdo psal... autoři si museli vymyslet opravdu dost náhod, aby posádka skončila tak a tam, kde skončila a to drobínko kazí zážitek.

---spoiler---
příběh Amose a Alexe mi přišel trošku zbytečný, moc jsem se o jejich minulosti nedozvěděl i když autorské duo pro to připravilo půdu... Připadá mi, že tyto dva příběhy jsou slouží pouze k tomu, aby se do hry vrátili staré postavy Clarisy a Bobbie, pravděpodobně nových členů posádky Rossinanty. To, jestli se tak skutečně stane ale autoři v tomto díle nezodpověděli.
---konec spoileru---

Děj se tak trošku táhne a skutečně se začíná něco dít až za polovinou knihy. Od této části je kniha velmi čtivá a extrémně poutavá. Rozhodně palec za příběh Naomi a nastínění budoucího děje.

Co mi trošku chybí, a to v celé sérii, je více mimozemské technologie a protomolekuly. Třeba v dalších dílech, 80%

23.06.2020 4 z 5

Silnice kolem kousku světa Silnice kolem kousku světa Jana Rečková

Řečkovou mám rád, ale spíše je mi milejší její sci-fi tvorba než fantasy. A především její překladatelská činnost je perfektní, ale tato knížka nebyla můj šálek čaje. Ne ne ne.

Obě tyto dvě povídky skrývají velký potenciál a věřím, že by z nich šla udělat celá kniha. Taktéž však trpí obě stejnými neduhy. Děj se tak nějak odvíjí ne rychle, přesto rychle. Důležité pasáže jsou jen o pár slovech a to prostě budování atmosféry nepřispívá... je to jako kdybych ten příběh jaksi míjel z povzdálí. Chybí mi nějaký rozsáhlejší popis daných světů. Taktéž velký počet postav, které ale vlastně nemají valného významu, protože nedostali prostor, takže by mohli být vypuštěný a povídky by možná byly trošku stravitelnější.. první povídka 40%, druhá 55%

04.06.2020 2 z 5

Nové Mikulášovy průšvihy – Polívka nemá rád zmrzlinu Nové Mikulášovy průšvihy – Polívka nemá rád zmrzlinu René Goscinny

původní Mikulášovi patálie mám velmi rád a často se k nim vracím a přečetl jsem je již nesčetně krát. Nové pokračování ale zdaleka nedosahují kvality originálu. Z celé knihy se mi opravdu líbily jen 2 povídky, především Polívka nemá rád zmrzlinu. Jsem si jistý, že k této knize se už nikdy nevrátím a podobně smíšené pocity jsem měl i z ostatních nově vydaných knih.

Chybí zde ten typický klasický chlapecký nevinný pohled na svět, poutavost a barevné vypravování, které čtenáře vtáhne zpět do jeho mládí. Styl je u většiny povídek strohý, vyskytují se často výrazy, které se tam prostě vůbec nehodí a jsou tam jako pěst na oko. Příběhům chybí často pointa, nebo je velmi slabá, a jsou protkány nudou. Téměř, jako kdyby se někdo neúspěšně snažil navázat na původní originál. Veškeré typické kouzlo Goscinniho se kamsi ztratilo a zůstaly jen obyčejné povídky, které ve vás nezanechají zcela nic.

Nové příběhy se prý našly v pozůstalosti a vydala je Goscinniho dcera. Já se ale nemůžu zbavit dojmu, že buďto je autorem ona nebo někdo jiný a za vydáním stojí pouze záměr zisku... Pokud je autorem povídek skutečně sám Goscinny, měly zůstat v šuplíku, jelikož asi autor sám měl pádné důvody pro nepublikování.

Jediné, co nezklamalo, je doprovodná animace od Sempého, která mě přiměla se zasmát vícekrát než samotná povídka.

28.05.2020 3 z 5

O poklad Ciboly O poklad Ciboly James S. A. Corey

Pořád velmi čtivé, ale nemůžu se nějak ubránit dojmu, že 4. kniha má stejný mustr děje jako měl předcházející přírůstek ságy a to mi asi ten zážitek trošku zkazilo. Taktéž závěr s Millerem mi přišel takový, mno, odfláknutý? Čekal jsem trošku více poodhalení mimozemské technologie a to z jak autorů protomolekuly, tak i těch, kteří ty tvůrce zničili. Místo toho jsem dostal v tomhle ohledu velkou porci abstrakce a moje fantazie musela pracovat na plno, abych nějak zvládl zpracovat poslední kapitolu s Elvi.

Ale abych jen nehanil, děj se rozběhne velmi rychle /oproti ostatním knihám, kdy bývá 1/4 úvod do situace, než se začne skutečně něco dít/ a dokáže čtenáře zaujmout a udržet u čtení. Autoři stále drží +- nastavenou laťku kvality a nesnaží se jí podlézat.

24.05.2020 4 z 5

Počítačové sítě pro začínající správce Počítačové sítě pro začínající správce Jaroslav Horák

dobře zpracovaná naučná literatura, ale v dnešní době již zastaralá. Jediným důvodem, proč dnes číst je možnost naučit se základní pojmy počítačových sítí a logiku, k čemuž ale určitě existuje dnes mnohem vhodnější literatura a čtenář se nebude muset prodírat obrovským množstvím nepotřebných a zastaralých návodů.

21.04.2018 4 z 5