n.ezn.amy Online n.ezn.amy komentáře u knih

Pád do Maelströmu a jiné povídky (14 povídek) Pád do Maelströmu a jiné povídky (14 povídek) Edgar Allan Poe

Soubor povídek Mistra a zakladatele hororu, který v každé z povídek dokáže vylíčit tu správnou ponurou napínavou atmosféru. Všechny povídky jsou vesměs krátké a skvěle se čtou. Najdete zde ty nejlepší povídky od Poe jako Jáma a kyvadlo, Zlatý skarabeus, Zánik domu Usherů a hlavně Pád do Maelströmu. Povídky od Edgara Alana Poe mám moc rád, pro mě to byl skvělý spisovatel, který určil směr a nastolil ten pravý hororový řád, ve kterém byl dalšími spisovateli následován.

19.04.2024 5 z 5

Král Krysa Král Krysa China Miéville

Když se Saul vrátí z kempování domů, zničeho nic vtrhne do jejich bytu policie a on je obviněn z vraždy svého otce. Z cely mu pomůže uprchnout krysa spíše řečeno Král krysa a tak Saula čeká objevování dávno zapomenutých záhad, tajemství jeho rodiny, ale hlavně někdo usiluje o jeho život a Saul neví proč. Přiznám se, hodně mě nalákala anotace této knihy, začátek knihy se skvěle rozjede, ovšem poté přišlo pro mě velké zklamání. Roztáhlý román pro -náctileté, neustálé odhalování hudby na dřeň, jungle, drum´n´bass, šestnáctileté děti tvářící se jako drsní dospělý, prostě tato kniha mi nesedla. Děj jako takový se čte dobře, skvěle vykreslený Londýn s jeho ulicemi a trasami metra, ale to je tak vše.

15.04.2024 2 z 5

...a poslední kouř ...a poslední kouř Jan Pelc

Tři povídky z pera Jana Pelce. Na jeho tvorbu trochu neobvyklé, ale přesto dobré. Padlý anděl líčí rozchod dvou lidí, které se snaží dát dohromady padlý anděl. Povídka Poslední kouř se mi líbila asi nejvíc, kdy díky bruselskému diktátu je na území unie zakázáno kouření a kuřáci jsou pronásledováni a trestáni drakonickými tresty. Přijde mi, že tato vize se pomalu ale jistě v budoucnu vyplní v rámci vyššího dobra pro všechny. Přijde mi, že se blíží orwellovskému pojetí světa. Poslední povídka Nekonečný vesmír je o putování dvojice pozemšťanů vesmírem, ve kterém narazí na mimozemskou civilizaci. Vcelku dobré všechny povídky, které máte rychle přečtené.

12.04.2024 4 z 5

...a máš mě rád? ...a máš mě rád? Jan Pelc

Soubor krátkých povídek, kdy první z nich Pražský biftek je spíše lehce hororová, ostatní jsou již více méně ze života. Nejvíce se mi líbila asi Věčná cesta, ve které se autor vrací ke svým hrdinům uprchlíkům z Československa a jejich životu v Marseille. A pochopitelně závěrečná povídka ... a máš mě rád? je o rozhovoru mezi mužem a ženou, kdy závěrečné rozuzlení se přímo nabízí a je vcelku pochopitelné.

11.04.2024 4 z 5

Šmírák Šmírák Jan Pelc

Příběh Mutanta, který se skupinou dalších šmíráků chodí do parků pozorovat milenecké páry. Jejich nápady jak nebýt vidět a vylepšování způsobů jak být neviditelný. Dějem se prolíná i minulost Mutanta, který jako podporučík lidové armády stýká s disidenty a neví kdo na něj donáší STB.

Nejlepší pointa byla, že mě devatenáctého listopadu volal můj estébák, že bude schůzka. Vyzvedl mě v hospodě, přijel starou otřískanou škodovkou, sám byl v montérkách, špinavej od sazí a chtěl vědět jedinou věc, jaká je atmosféra mezi lidma. Tak jsem mu řekl, že zabitím studenta Martina Šmída si KSČ definitivně podřízla větev. Na to řekl: "Výborně, to je výborné ... já ti dám na oplátku taky informaci. Na Národní třídě nikdo zabitej nikdy nebyl.

Knihy Jana Pelce mám moc rád, autenticky a reálně popsaná doba socialismu a lidé na okraji společnosti, alkoholici, feťáci, disidenti. Tato kniha je napsaná osobitým humorným stylem.

10.04.2024 5 z 5

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

Maxmilián spolu s Jonášem dorazili do Afriky a přežili všechny útoky nepřátel. Zde se setkávají s místními obyvateli, kteří se skrývají před upíry a mimozemšťany. Maxmilián spolu s náčelníkem vymyslí plán na cestu do Jižní Afriky pro další boj proti nepřátelům. Ovšem ti jsou mnohem silnější než si kdo dovede představit a cesta nebude vůbec snadná. Dokáže Maxmilián dojít pro pomoc a postavit svým protivníkům a hlavně mohou s Jonášem tuto cestu přežít? V boji se z Dobráka, stává Cynik a cesta proti všem začíná. Skvělé pokračování prvního dílu, ve kterém hned od začátku začíná krvavá akce, ve kterém se Maxmilián brodí po kotníky ve své krvi a krvi svých nepřátel. Hodně nadsazený příběh a velké zvraty, nad kterými není třeba přemýšlet a jen si užívat cestu Cynika.

Guss zvrátil hlavu k pomrkávajícím bodům v nebeské báni. Všichni jsme ho následovali.
"Hvězdy zrudnou krví našich nepřátel" řekl "máme nového boha a máme cíl. Cesta krve může začít."

09.04.2024 5 z 5

Svoboda v oblacích - Osudy českého letce RAF Václava Bozděcha a jeho vlčáka Antise Svoboda v oblacích - Osudy českého letce RAF Václava Bozděcha a jeho vlčáka Antise Hamish Ross

Václav Bozděch, stejně jako mnoho dalších našich letců, odešel před začátkem druhé světové války do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie. Ve Francii zachránil na statku štěně německého ovčáka, kterého pojmenoval Antis. Propašoval ho do Velké Británie a nastoupil do služeb Královského letectva, konkrétně k 311. bombardovací peruti. Když při jednom operačním letu posádka zjistila, že Antis se k nim před letem proplížil a celou cestu letí s nimi, tak od té doby létal jako živý talisman pro štěstí. Jejich další život byl navždy propojen a s Antisem se vrátil do Československa. Jenže jako na bývalého příslušníka RAF se po nástupu komunistů začalo pohlížet jako na vlastizrádce. Takže když po r.1948 musel Václav Bozděch nucen uprchnout, Antis proto musel prchnout s ním. Skvělá kniha, která se zabývá nejen životem Václava Bozděcha a jeho psa, ale i okolnostmi druhé světové války, smrtí Jana Masaryka či politickou situací po r.1948 a též perzekuce bývalých letců RAF v Československu.

Co se však stalo s prokurátory, soudci a žalářníky? Pamela, manželka režimem pranýřovaného a dvanáct let vězněného Vlastimila Chrásta Bozděchova někdejšího velitele na ministerstvu národní obrany, k tomu říká: Za tyhle věci, za věznění lidí, kteří za války sloužili na Západě, nebyl nikdy nikdo hnán k odpovědnosti - nikdo .

07.04.2024 5 z 5

Vlčák Kazan Vlčák Kazan James Oliver Curwood

Vlčák Kazan je na půl vlk a na půl pes. Když Kazan zachrání v kanadské divočině život své paní, tak se mylně domnívá, že se jeho pán snaží potrestat a prchne. V lese potká vlčí smečku a po vítězném zápase se stane jejich vůdcem. Stále v něm ale bojují dvě povahy, psí a vlčí, takže se jednoho dne postaví proti smečce, která chtěla napadnout dívku a od té doby žije s věrnou družkou Šedkou osamělý život, ve kterém jsou oba šťastni. Ovšem život přináší zvraty a jejich osud se ještě mnohokrát zamotá. Nádherný příběh z Kanady o lásce ke své družce, rozpolcenosti povahy a hlavně krásné přírodě, ve které Kazan prožívá svůj dobrodružný život.

03.04.2024 5 z 5

Přehledné dějiny literatury II Přehledné dějiny literatury II Bohuš Balajka (p)

Kompletní shrnutí české literatury od konce 19. století až po r.1945. Spisovatelé a jejich díla, kniha hlavně určená pro studující hlavně střední školy a k maturitě.

31.03.2024 4 z 5

Sex, drogy & cyb'n'roll Sex, drogy & cyb'n'roll Petr Heteša

(SPOILER) Kdysi světu vládl nepořádek a chaos.
Pak přišlo lidstvo a všechno šlo do hajzlu.
Královna Mrcha

Vítejte v New Chrome, městu budoucnosti, přetechnizovaném a dokonalém městě, kde jste pod neustálou kontrolou kamer, všemožných reklam a zářivé budoucnosti. Pokud ovšem se pohybujete v prvních čtyřech levelech a nesestoupíte do mínusových podlaží, kde již realita není tak růžová a pod nádherně nablýskaným městem je defacto druhé město plné drog, sexu, alkoholu či hazardu. Jerry Gibwill, majitel galerie, proplouvá zdatně a spokojeně všemi patry tohoto města. Ovšem jen do chvíle, kdy po požití drogy SDC zemře jeho přítelkyně. Rozhodne se vypátrat původce této drogy, ovšem netuší s čím nebo kým si zahrává a jeho život se dostane do turbulentní fáze. Netuší kdo jsou jeho přátelé a kteří nepřátelé mu usilují o život a proč .... Opět další skvělý román Petra Heteši, odehrávající se v daleké budoucnosti. Dostanete velkou dávku napětí, přestřelek, narážek na vlastní tvorbu

Bonifacio měl na sobě modré triko s dlouhým rukávem a na prsou nápis Nevermore Baltimore, odkazující na kultovní komiksový film postpunkového režiséra Petera Heteshi.

humoru a legrace, který je typický pro autora

Bylo pět minut po půl deváté.
Zapálil jsem si. Záchodová místa mě okřikla, že tady se nekouří.
"Tak se třeba poser," řekl jsem jí a čekal

a hlavně originálního a napínavého příběhu, který vás rychle do sebe vtáhne a vyplivne až na konci.

27.03.2024 5 z 5

Sparta – Slavia: Rivalové navěky Sparta – Slavia: Rivalové navěky Milan Macho

Sparta a Slavie, dva nejstarší fotbalové kluby v Česku, vzájemná rivalita, která započala prvním derby na Císařské louce a hned skončila velkým rozporem. Od té doby bylo sehráno 310 zápasů a rivalita není o nic menší jak na začátku. Najdete zde hodně historických faktů a hezkých dobových fotografií. I když v Česku je mnoho fotbalových mužstev a od nejnižších soutěží je hodně místních derby, tak si myslím, že to mezi Spartou a Slávií je v Česku největší a i když někdo není fanoušek ani jednu klubu, tak vždy v den tohoto zápasu, přeci jen se mírně přikloní na tu či onu stranu. Tyto zápasy vždy přinášejí vášeň a napětí. Věřte mi, není větší euforie, když v derby zvítězí Sparta (fanoušci klubu od trati ze západních Strašnic, to mají pochopitelně naopak) anebo totálního zmaru, když se v derby prohraje (fanoušci klubu od trati ze západních Strašnic to mají pochopitelně naopak) . A tato kniha přináší a shrnuje vše o tomto derby.

25.03.2024 4 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Smrť se rozhodne, že potřebuje svého zástupce tak si za učně vybere mladého Morta, který s nadšením řemeslo přijímá. Ovšem do doby než se Mort zamiluje, láska mu zamotá hlavu a začne opět bláznivé dobrodružství. Mort si není nejvtipnější z knih Terryho Pratchetta, ale přesto je to hodně zábavná a skvělá kniha, Smrť je moje jedna z neojblíbenějších postav Zeměplochy, neboť ....
NENÍ SPRAVEDLNOST.
JSME JENOM MY.

21.03.2024 5 z 5

Krev, pot a skluzy - Ivánku, kamaráde... Krev, pot a skluzy - Ivánku, kamaráde... Petr Čtvrtníček

(SPOILER) Divadelní hru Ivánku kamaráde, nastudovanou na motivy fotbalové korupční aféry, jsem slyšel poprvé někdy v r.2006. Pochopitelně skvělá parodie na odposlechy Ivana Horníka a Milana Brabce, která věrně zachycuje jejich rozhovory, je naprosto dokonalá, plná výborného humoru a nesmrtelných hlášek.

My tady skoro nedejcháme, ty vole, a ... to by se jeden posral

Ty vole, dyk my jsme jenom pěšáci. My jsme jen dělníci, vole fotbalu.

A všichni se na tebe stejně vyserou. Proletáři, vole, Si myslej, čůráci, že se to udělá samo

Ty vole, trochu úcty. Jenom kdyby trochu úcty, ty vole. Abysme mohli dejchat

Proto jsem prostě potřeboval tuhle hru i v knižní podobě a celá kniha je prostě stejně skvělá jako hra. Navíc zde máte fotky obou aktérů z různých divadel a na konci knihy i soupis všech korupčních afér ve fotbale v naší zemi.

Ty vole, ty mi dáváš sodu, Milane. To mi nedělej, ty vole, já jsem na doktora už tak. Hele pocem, ty vole, viděl jsi, co tam ten Luboš řešil tu pentli?

Ty vole, ta byla přísná.

No to mi ho teda vyndej, co to jako bylo jako? Ty vole

Tahle kniha nezevšední časem a její zlidovělé hlášky jsou stejně skvělé i po skoro dvaceti letech.

18.03.2024 5 z 5

A zrodí se Nadace A zrodí se Nadace Isaac Asimov

Epické završení fenomenální série Nadace. Poslední román, ve kterém se opět vrátíme na planetu Trantor, pojednává o konci života zakladatele Nadace Hariho Seldona, který se marně snaží zastavit úpadek společnosti. Fantastické zakončení, ve kterém se spojí všechny nitky z předchozích románů a vše do sebe naprosto zapadne. Asimov stvořil své alter ego, které došlo ke svému konci jako sám autor dopsáním této knihy. Já prostě tuhle románovou sérii miloval a Asimova považuji za jednoho vrcholných představitelů sci-fi.

15.03.2024 5 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Redaktor Zelených listů Maxmilián tráví svou dovolenou ve svém srubu v lese. Netuší, že jeho rozhodnutí bylo klíčové pro další osud jeho života. Ovšem, když agresivní zvířata a následně zombie na něj začnou útočit, zjistí že za tu dobu co byl v lese, se svět změnil. Aby přežil, musí zapojit nejen svaly, ale i mozek a když mu do cesty přijde i jeden přeživší chlapec, tak zodpovědnost je najednou i za dva. Ovšem ataky protivníků narůstají a aby oba přežili, je třeba vymyslet plán. A tak dobrodružná cesta z Plzně přes celou Evropu může začít. Kultovní román Jiřího Kulhánka plný akce, super zbraní, zabijejí, vystřelených mozků a vtipných hlášek.

Dell se bez problémů připojil, displej na chvíli ztmavl, pak se objevila předpokládaná průměrná doba splnění úlohy: 1456233,339 let.
"Tolik času asi nemáme," řekl Ten druhý.
"Asi ne," řekl jsem já a zavřel průvlak.

Maxmilián bojuje s celou ekipou mrtváků a upírů a může si být jist, že když se dostane do problémů, tak z nich je pouze cesta do větších problémů. Skvělá knížka, která vás doslova pohltí

12.03.2024 5 z 5

Čertův švagr Čertův švagr Božena Němcová

Pohádky Boženy Němcové mají své kouzlo i po letech. Příběh Petra a jeho švagra, který pochází z říše pekel, je notoricky známý a jako v každé správné pohádce zlo vzdoruje až musí být nakonec stejně potrestáno.

11.03.2024 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Ve třicátých letech v Ružomberoku parta studentů tráví svůj bezstarostný čas, kdy hlavně Karel a Viktor jsou dva nerozluční přátelé. Pohoda studentského života naruší tragická událost a jejich cesty se rozdělí. Viktor prchá do Ameriky a Karel odjíždí s rodiči do Německa, aby studoval na lékaře. V Německu se k moci dostává Adolf Hitler a pro všechny se život mění. Ani jeden z přátel netuší, že se jejich životy znovu propojí, natož to, že by se stará parta mohla znovu sejít pohromadě za dramatických událostí. Skvělý román Jozefa Kariky, který rozvíjí tragický příběh o přátelství, zradě a vykoupení. Výborně popsané charaktery postav, které se mění v průběhu doby, vlivem událostí a díky osobnímu přesvědčení ve víru ve spravedlnost, rasovém očištění světa či touhy po lékařském výzkumu. Pro mě velmi příjemné překvapení, neboť do této doby jsem od Jozefa Kariky četl pouze jeho hororové příběhy. Tímto románem dokazuje, že je naprosto všestranný spisovatel.

Věrnost je moje čest - to nebyla jenom fráze, skutečně tím heslem žili, ani teď, v nejtěžších chvílích, se nevzdali ideálů.

06.03.2024 5 z 5

Zdravý nemocný Zdravý nemocný Molière (p)

Divadelní hra, ve které Argan podléhá přesvědčení, že je těžce nemocný a svým chováním tyranizuje hlavně svou dceru, kterou chce provdat za synovce svého lékaře. Ovšem to by zde nesměla být služka, která má skvělý plán, jak svého pána probrat z hypochondrie. Notoricky známá hra, která ač byla napsána r.1673 je dodnes aktuální a stále zábavná.

04.03.2024 5 z 5

Hostina pro vrány 1 Hostina pro vrány 1 George R. R. Martin

Cersei upevňuje moc a snaží se vládnou Sedmi královstvím. Ovšem paranoia a strach jí ovládá a tak nadále intrikuje v obavě o svou pozici. Další z pokračování famozní ságy, kdy přibývají nové postavy a dochází k dalším zásadním zvratům. Martin je prostě Pan spisovatel, který dokázal vytvořit obrovský a úžasný svět.

29.02.2024 5 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Z osudu rukou a vůle boží .... Nápis na domě, kdy nikdo netuší co znamená. Tragický osud jedné rodiny žijící v tomto domě. Jen oni věděli proč tento nápis vyvěsili na dům. Touha po pomstě, po nápravě spravedlnosti, která člověku radost nepřinese. Skutečný příběh Josefa Marana a jeho rodiny z Třebíče, který je mrazivý do morku kostí. Při četbě této knihy na mě padala těžká deka. Tolik smutku a deprese na pár stránkách knihy, už jsem dlouho nezažil. Přesto výborně napsaný příběh, kdy částečně se zde mihne i Waldemar z neméně skvělé knihy Mluviti pravdu.

"Život není, co chceme, ale to, co máme a co vydržíme."

26.02.2024 5 z 5