myryjam myryjam komentáře u knih

Vražda nepočestné panny Vražda nepočestné panny Martina Novotná

Knížka byla velice čtivá, bezvadná odpočinkovka. Jediný problém byl (ekniha, nevím jestli se to týká i papírové) neskutečné množství pravopisných chyb (shoda, cítil se nevině ...- nebyly to překlepy)- chyby mě rušily ve čtení.

28.03.2024 4 z 5

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

Bohužel tahle kniha mě neoslovila. Obě předchozí od autorky byly wau, tohle byla nuuda. Hlavní postavy mi byly nesympatické, příběh gradoval do červenoknihovního konce. A bohužel jsem našla i zcela stejný popis, který mě zaujal v knize Až uvidíš moře. Takže přestože jsem správná věková skupina, nejsem cílovka.

09.02.2024 3 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

(SPOILER) Kniha se mi poslouchala celkem dobře (audiokniha), i když v prostřední části jsem ji chtěla odložit. Při tak vysokém hodnocení jsem čekala trochu něco jiného. Pro mě chování hlavní hrdinky bylo dost nepochopitelné, na první dobrou začne spát s klukem, kterého ani nezná, pak uteče z domu, aby někde v pustině porodila. Potom dítě odloží. Svým chováním velmi ublíží svému otci, ke kterému nemá důvěru. Kdyby tu důvěru měla, tak asi není o čem psát. A to, že zachrání broskve, nevidím jako velké hrdinství - prodá pozemek a zajede na univerzitu. Mnohem zajímavější mi připadá příběh druhé rodiny, která jí syna vychovala. Přivítala bych víc rozvitý příběh této rodiny, místo stále opakovaného fňukání, jak svého syna miluje. Prostě asi jsem už moc cynik a ne cílovka této knihy.

20.01.2024 4 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Byla to klasická Dvořáková, toxické vztahy v jedné rodině, já ale nevím, jaksi mi připadá v jejích knihách všechno špatně. Píšete do komentářů, že je to o obyčejném životě obyčejných lidí, ale tam není vždy a všecko špatně. Kdo má právo soudit?

30.12.2023 4 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Bohužel se musím přidat k těm, kteří v této knize vidí průměr. Je to takové staromilské povídání o životě jedné babičky. Píšu povídání, protože to je popis děje, nikoli vypravování, nejsou tam žádné zápletky, které by mě nutili poslouchat dál a dál. Knížku jsem měla jako audio a několikrát jsem ji nevypla a pak jsem zjistila, že jsem o kapitolku dál. U této knihy jsem ale neměla potřebu hledat, kde jsem poslech skončila, a poslouchala jsem dál, kde mi to naskočilo. Co mi vadilo ale nejvíc - neumělé pokusy o erotiku - o semenných kanálcích s životodárnou terkutinou opravdu nepotřebuji číst. Přes to, co jsem napsala, kniha si jistě čtenáře najde, je to takové odpočinutí, zavzpomínání.

04.11.2023 3 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

(SPOILER) Já tedy touto detektivkou nadšená nejsem. Tak jak tady kdosi psal, stejná jako televizní detektivky, které jdou na všech programech. Narozdíl od zdejších názorů, málo uvěřitelná. SPOILER
Opravdu u naší policie trojnásobnou vraždu mohou vyšetřovat 2 mladý holky? Mimochodem Laura by neprošla psychotesty.
Linka Laura - Adam - nepovedená červená knihovna.
Opravdu mají policisté služební auta, aby měli jak jezdit domů?
Dostaly mě i gastrokoutky - policistky, které se cpou fastfoody, kritizují jídelníček obtloustlé sousedky. Nabízené sladkosti jsou buď odporné nebo úžasné, podle toho, jestli to podává sympatická osoba.
No a v paměti mi uvízla jedna úžasná věta z knihy - měla na sobě slušivé béžové tepláky - to jsem se smála nahlas.
Takže suma sumárum, velmi průměrná detektivka psaná stylem slohovek střední školy.
Autorka asi nečetla Škvoreckého Hříchy pro pátera Knoxe.
Bohužel ve mě nevzbuzovala emoce, které vzbuzovat měla. Hvězdičky dávám, že jsem doposlouchala (audio) do konce.

30.09.2023 3 z 5

Byl jiný než ostatní děti Byl jiný než ostatní děti Michal Vaněček

Nápad dobrý, místy pobavilo, ale něco tomu chybělo, knihu jsem opakovaně odkládala a nebylo tam takové to nucení číst, až zjistím, jak to dopadne. Průměr.
A jak tady někdo píše, že je to jako Stařík ..., tak ani náhodou.

30.09.2023 3 z 5

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami. Podle mě byl první díl mnohem lepší, u tohoto mi trochu vadila jistá schematičnost a někdy bohužel i nelogičnost. Padesátá léta byla jistě tvrdá, krutá, ale lidé i této době žili, nebyli černobílí, stejně jako nebyl černobílý jejich život. Prostě mně připadá, že autor je příliš mladý, nemá takzvaně odžito a také, že s knihou dost spěchal a není dotažená ani po literární stránce.

29.08.2023 3 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Asi jsem byla ovlivněná nadšenými doporučeními kolem mě. Knížka byla pěkná, příjemná, lidská, ale přiznám se, že to stoprocentní nadšení bylo jen asi u poslední čtvrtiny ( a ještě s drobnými výhradami). Přesto knihu doporučuji, nečekejte však žádné whau, ale jen jemné lidské pohlazení po duši.

20.08.2023 4 z 5

Ušlechtilá stezka Ušlechtilá stezka Peter May

Kniha mne celkem zklamala, těšila jsem se na neotřelé prostředí s tím, že se něco dovím a historii Kambodže (tak jak v čínské sériii o čínské kulturní revoluci), ale nic. Děj byl místy nelogický, některé věci mi tam připadali napsané na efekt. Teď jsem zjistila, že knížku napsal dávno, tak to jo, asi ještě neuměl.

04.05.2023 3 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Wau, knížku jsem přečetla jedním dechem, další autorka, která dokáže na komunisty zatajovaných dějinách vystavět příběh. Oceňuji, že její hrdinové nejsou černobílí. Knihu doporučuji.

26.03.2023 5 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Knihu jsem měla jako audio a jsem nadšená. Charakteristika knihy: syrová, pravdivá ... Autorka píše velmi pěkně, nedokončené náznaky dávají prostor pro přemýšlení. Zcela ale chápu, že se každému nelíbila. Kniha není odpočinkovka. Kniha není o hrdinkách, které se postavily celému světu, kniha je o běžných a přirom silných ženách, pravdivých. Žijí ve světě, který není ani černý, ani bílý. Žijí v době komunismu, se kterým nesouhlasí, ale nebojují (jako většina lidí žijících v té době). Ony prostě žijí.

15.12.2022 5 z 5

Opona Opona Ondřej Hübl

Mně se kniha líbila moc, nesouhlasím s místními kritiky - že neseděly historické detaily (kniha nikoho do historie nedovedla, dovezla je do "divadla"), že na konci to byl James Bond (to by přece byla nuda, kdyby tam nebylo nějaké napětí). No a konec - v podstatě autor si mohl vybrat ze dvou konců - dobrý - špatný. Vybral si, který chtěl on. Ondřeje Hubla mám ráda, má skvělé nápady, vyhovuje mi i jeho styl psaní. Takže za mě plný počet bodíků. Ondřeji, prosím pište.

30.10.2022 5 z 5

Srdeční selhání Srdeční selhání Petra Zhřívalová

Průměrná oddechovka, celkem nepřekvapivý děj, hlavní postavy nejsou úplně nejsympatičtější, ale hlavně nepříliš uvěřitelné. Četlo se to dobře, ale spíš tak do vlaku, není při tom potřeba vůbec přemýšlet.

25.10.2022 3 z 5

Dnes ještě ne Dnes ještě ne * antologie

Mám ráda povídky, tentokráte ntakové průměrnější. Nebyla tu naopak žádná, kterou bych chtěla přeskočit. Audiokniha, velmi pěkně namluvená. Wau - sametový hlas Jitky Ježkové (ostatní byli taky dobří, ale Jitka je Jitka.)

12.10.2022 4 z 5

Dvanáct bajek Dvanáct bajek Jan Křesadlo (p)

Pobavilo

23.08.2022 5 z 5

Jestli vůbec někdy Jestli vůbec někdy * antologie

Povídky mám ráda, tentokráte se mi líbily všechny. Myslím si ale, že víc řeknou lidem, kteří dobu před 89 prožili.

21.08.2022 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Vzhledem k tomu, že jde o velmi mladou autorku, dávám jen o jednu hvězdu méně. Autorka má velký talent, ráda si v budoucnu přečtu její další knížky. Ale - příběh, i když měl velký potenciál, po mně sklouzl. Byla jsem napnutá, ale nezasáhl mě citově. Osobní osudy hrdinů byly, no spíš nebyly dobré ( i když měly podtrhnout děj). Omlouvám se autorce, ale místy na mě knížka působila jako výborně napsaná slohovka.
Takže - můj závěr: odpočinková knížka od velmi nadané mladé autorky, která na sobě musí ještě zapracovat, abych tady mohla napsat wau :)

27.07.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Asi nejsem cílovka. Kniha začínala slibně, prvních 200 stránek mě bavilo hodně, kolem stránky 400 jsem knihu chtěla odložit, pak se to střídalo a ke konci jsem přeskakovala. Neskutečně dloiuhé jako dokumenty pro mě zcela nečtivým jazykem. Příliš polepšených hříšníků, příliš náhodných příbuzenských vztahů ( skvrna velikosti mexického dolaru :), fikce a skutečnost promíchané tak, že se v tom člověk nevyzná (dozví se to na konci v doslovu). Změněná jména historických postav - tím, že vyměním křestní jmého? Co ale nebylo pro mě - kniha o víře, ve které chybí pokora. V podstatě žádná postava mi nebyla sympatická.
Kniha dala autorce jistě hodně práce, Žítkovské bohyně jsem přečetla i koupila jako audioknihu, k této se ale již nevrátím.

26.06.2022 3 z 5

Dům na konci cesty Dům na konci cesty Veronika Černucká

Tak ajk psali další, dobrá oddechovka, pěkně se to četlo, je tu podle mě hodně inspirací Agatha Christie (nedávno jsem poslouchala její Hadí doupě a byla tam taky taková roztomilá holčička. Hlavní hrdinka je mi nesympatická, ale i přesto jsem knihu přečetla na jeden zásah. Slušně odvedná řemeslná práce.

10.03.2022 3 z 5