Musvar Online Musvar komentáře u knih

Nives, co to povídáš? Nives, co to povídáš? Sacha Naspini

Román v telefonátu, úžasný a překvapivý nápad. Dostanete něco, co jste podle anotace rozhodně nečekali. Bylo mi veterináře až docela líto – jasně, podělal to a je to srab, ale ženy v téhle hře taky hrály hodně na sebe. Podle autora kniha asi má vítěze, podle mě ne. Prohráli všichni. Je to o drsnosti a nepředvídatelnosti života.

21.02.2024 5 z 5

Spor o hlas pana Caya Spor o hlas pana Caya Miguel Delibes

Prvních 50 stran s chystáním politické kampaně je neskutečně otravných, ale pak knížka začne být zajímavá, že to ten úvod vynahradí. Každý na to může mít jiný náhled a je jasné, že málokdo z nás by se dokázal a chtěl vrátit ke způsobu života, jaký vede pan Cayo, ale jeden důležitý rozdíl mezi životy postav z toho vyčuhuje: pan Cayo nežije ve strachu před něčím, co se může stát. Předem se vším počítá a přijímá to jako součást života.

10.06.2023 4 z 5

Život Sv. Františka z Assisi: Ženích Pani Chudoby Život Sv. Františka z Assisi: Ženích Pani Chudoby Anacleto Iacovelli

Pěkný životopis sv. Františka s řadou detailů, které jsem neznal. Oceňuji snímky míst, která jsem díky tomu mohl identifikovat. Hvězdičku musím srazit za absenci jazykové korektury.

20.05.2023 4 z 5

Zapomenutá tajemství Prahy Zapomenutá tajemství Prahy David Černý

Zajímavá kniha. Našlo se v ní několik skutečně atraktivních neznámých příběhů, které mě bavily. Jednu hvězdičku srážím za to, že se v některých kapitolách řešily spíše únavné historky o chronicky známých místech (nepřevažovaly) a za to, že se v popiskách často opakovaly informace z textu.

15.04.2023 4 z 5

Chvála řemesla Chvála řemesla Petr Liďák

Pěkně sestavený, přehledný a poměrně zajímavý katalog výstavy s popisem a historií lidových řemesel. Jednu hvězdičku sráží nedbalá jazyková redakce.

31.03.2023 4 z 5

501 filmů, které musíte vidět 501 filmů, které musíte vidět Reginald Hill

Mrzí mě trochu absence geniálních světových filmů hlavně z Evropy, ale jako průvodce po klasické americké kinematografii mi to poskytlo spoustu skvělých tipů, co bych měl ještě vidět.

13.03.2023 4 z 5

Nadšení pro Lásku Nadšení pro Lásku Richard Rohr

Skutečně skvělá knížka, po dlouhé době jsem měl potřebu začít si při čtení vypisovat citáty. Některé pasáže jsou těžší, ale některé excelentní, zvlášť ke konci to „houstne“. Nemyslím si, že by myšlenky sv. Františka a Kláry byly mimo hlavní proud křesťanského učení – stejně jako v jejich době platí spíš to, že jsou mimo hlavní proud církevního učení. Ponechám bez dalších komentářů. Nebo úplně ne – okomentoval bych jednou citací z knihy:
„Františkánský pohled na svět není herezí ani hrozbou – tak jej vnímají jen pohodlní lidé a kariéristé. Nepředstavuje boj o nadvládu. Při pohledu na případy odsouzených heretiků zjistíme, že jejich přestupky se většinou týkají problému autority, kněžství a udělování svátostí – řeší, kdo má moc. Nevzpomínám si na nikoho, kdo by byl upálen za to, že se neujímá sirotků a vdov, nebo za jiné prohřešky proti ortopraxi. Když to domyslíte, člověka to až šokuje – tedy poté, co pomine ještě větší šok z toho, že křesťané vůbec kdy mohli někoho upálit. A do třetice vás zarazí, že žádný papež, kněz nebo obyčejný farník nebyl exkomunikován za to, že vedl příliš luxusní život, nebo za to, že byl chamtivý, přehnaně ambiciózní a pyšný. Ježíš přitom tyto věci odsuzoval mnohem více než to, za co církev své věřící obvykle exkomunikuje.“
Tož asi tak.

26.02.2023 5 z 5

Chobotnice Chobotnice Lubomír Černík

Neskutečně silné. Po dlouhé době se mi stalo, že jsem sedl ke knížce a přečetl ji na jeden zátah. Nejsou to jenom ty extrémní zážitky, ale autor měl i nemalý literární talent. A ty popisy každodenního honu na jakoukoli láhev alkoholu jsou ďábelské.

28.01.2023 5 z 5

Cesta k radosti a vnitřnímu klidu: Co je důležité pro spokojené soužití Cesta k radosti a vnitřnímu klidu: Co je důležité pro spokojené soužití Anselm Grün

Pěkná, praktická knížka s návody, jak podle benediktinských zásad a víry řešit osobní a komunikační problémy. Užitečné čtení – vyzkoušejte sami :)

23.01.2023 5 z 5

Bratr František Bratr František Gerhard Mester

Ještě lepší než první díl.

14.09.2022 5 z 5

Člověk František Člověk František Gerhard Mester

Zábavná miniatura, krásně lidská a křesťanská. Samozřejmě lidem, kterým lidskost a křesťanské vidění světa hýbe žlučí, může knížka připadat jako odpad :) Zaplať Pánbůh jich není moc.

09.09.2022 5 z 5

Zmizelé Jesenicko 3. díl: Poutní místa Zmizelé Jesenicko 3. díl: Poutní místa Michaela Neubauerová

Krásná, pečlivá práce. Těším se na další díly, Jeseníky a Rychlebky si zaslouží probouzení paměti.

20.08.2022 5 z 5

Nebojme se snít: Cesta za lepší budoucností v pocovidové době Nebojme se snít: Cesta za lepší budoucností v pocovidové době papež František (p)

Je fascinující, v jaké je papež František ve svém věku intelektuální formě. Nejen co se týká hloubky myšlenek, ale i jejich formulace. Knížka pro mě byla důležitá i v tom, že mi umožnila uvědomit si, jak se v novinách zplošťují a rozmělňují složitá témata. Měli by si ji přečíst nejen konzervativci, kteří často Františkovy názory "znají" jen z novinových titulků, ale i jeho příznivci, kteří často bojují na frontách, na kterých František bojovat nechce a odmítá. Precizní dílo.

14.08.2022 5 z 5

Nejsem Rus Nejsem Rus Michail Ševeljov (p)

Takové to když čeští náckové velebí Putina s argumentem, že netušíme, jak to tam vlastně doopravdy je, a pak Rus, který v tom skutečně žil a žije, podrobně a názorně ukáže, jak tahle náckovská demence vedla přesně k tomu, co tady teď máme. A to se děj odehrává ještě před ruskou invazí na Ukrajinu.

23.07.2022 5 z 5

Toskánské dobrodružství Toskánské dobrodružství James Hamilton-Paterson

Hodně ujetá parodie na knížky o lidech, kteří se přestěhovali do Toskánska (či Provence), vlastně až tak moc o Toskánsku není. Žádná velká literatura, ale docela pobavilo.

04.04.2022 3 z 5

Za Římem Za Římem Tomislav Petr

Autor má ohromující dar neříct ani o těch nejzajímavějších místech nic zajímavého. A pokud už to náhodou zajímavé je, tak to dokáže říct tak, aby to zajímavě nevypadalo.

06.03.2022

Papež František Papež František Marie Duhamel

Pro ty, kteří souhlasí, že papež František je docela fajn týpek, je to krásný tip na dárek. Knížka (tedy spíš kniha) je až na pár drobných překlepů výborně udělaná a přílohy tomu dodávají osobní rozměr navíc.
P. S. Rád jsem si knížku po přečtení koupil, stojí za to ji mít doma a budu se k ní vracet.

23.11.2021 5 z 5

Cikáni Cikáni Josef Koudelka

Asi nejlepší český fotografický soubor na dané téma.

15.09.2021 5 z 5

Tisíc dnů v Toskánsku Tisíc dnů v Toskánsku Marlena de Blasi

Trošku mě znervózňovala teatrálnost autorky, ale když chce cizinec žít s Italy, asi takový být trochu musí :) Napsáno dobře, přesvědčivě a živě, jako reklama na jídlo dokonalé.

16.07.2021 4 z 5

Česko barokní Česko barokní Rostislav Křivánek

V názvu knihy je bohužel hrubá věcná chyba – v době baroka žádné Česko neexistovalo, takže se ani nemohlo stát barokním. Slovní spojení „barokní Česko“ je zcela absurdní a anachronické.

01.03.2021