Musvar Online Musvar komentáře u knih

Andykódy Andykódy Andy Bureš

Souhlasím s panem kolegou.

22.12.2020 4 z 5

111 míst v Brně, která musíte vidět 111 míst v Brně, která musíte vidět Stanislav Biler

Autor je dost rýpavý a sarkastický, dovolím si tedy pro začátek taky sarkasmus: Největším neštěstím knihy je to, že autor použil vlastní fotky. Ne všechny jsou špatné, ale spousta z nich o daném místě rozhodně neříká to, o něm autor píše, o technické kvalitě nemluvě. Ani v tom není nějaká jednotná koncepce, která by to zdůvodnila. A druhým neštěstím je, že autorova snaha o duchaplné větné konstrukce poměrně divoce atakuje mantinely spisovné češtiny, bohužel nezřídka natolik, že si s tím neporadil ani redaktor.
Je to škoda, protože taková skvělá knížka by si zasloužila pečlivější přípravu. Jen proto dávám hodnocení za 4. Brněnské tipy jsou ale zajímavé, perfektní, užitečné, vtipné, lákají k prochození Brna včetně všech jeho nesmyslných zákoutí – přesně tak má originální průvodce vypadat. Víc takových průvodců, prosím!

06.11.2020 4 z 5

U stolu s papežem Františkem - jeho recepty na jídlo i na život U stolu s papežem Františkem - jeho recepty na jídlo i na život Roberto Alborghetti

Radost číst.

07.05.2020 5 z 5

Deset kroků k radosti Deset kroků k radosti Max Kašparů (p)

Autorovi se podařilo říct pár důležitých životních pravd srozumitelně, lidsky a stručně, čímž stvořil skvělou minipříručku, která by v podstatě stačila jako průvodce životem pro slušného člověka. Jak je knížka jednoduchá, tak je pěkně udělaná, a výtvarný doprovod je prostě luxusní :)

09.03.2020 5 z 5

Chléb poezie: Čítanka z Oranienburgu Chléb poezie: Čítanka z Oranienburgu Josef Strnadel

Malinko je to poplatné době a účelu, ke kterému to vzniklo, ale přesto se autorovi podařilo propašovat do výběru pár básní, které v té době mezi politruky úplně populární nebyly. A kvalita je pochopitelně i u těch ostatních. Nejzajímavější je ale samozřejmě příběh vzniku této malé sbírky.

10.02.2020 4 z 5

Putování s oslicí do hor Putování s oslicí do hor Robert Louis Stevenson

Dárkové vydání je skutečně nádherně udělané a je radost jenom držet ho v rukou a listovat si v něm. Ruku v ruce s tím jde i kvalitní redakční práce, což nebývá vždy zvykem. Trochu zvláštní jsou jen některé zdvojené vysvětlivky, v zápatí i na konci knihy, ovšem na tom příliš nesejde. Rád jsem si i početl, knížka je místy zábavná, daleko spíše však zajímavá, a překvapilo mě, jak velký prostor se věnuje náboženským konfliktům v kraji, kudy poutník prochází. Je to ale i docela slušná trošku neuspořádaná road-movie (nebo spíš road-tale?) a krajinu autor popisuje dost plasticky a přesvědčivě. Knížku jsem dostal a byl to dobrý dárek.

09.02.2020 5 z 5

Veteráni v bitvách o duše - 2. díl Veteráni v bitvách o duše - 2. díl Jiří Miček

Rozhovory jsou velmi zajímavé, dojem mi kazí jenom absence práce redaktora. Chápu snahu ušetřit, ale určitě by se našel nějaký „češtinář na telefonu“, který by vychytal chyby a dal textu trochu jednotný styl.

26.08.2019 4 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Strašně potřebná knížka. Ukazuje, kam to vede, když roztřídíme lidi na kasty a když zakomplexovaní dostanou do rukou moc "trestat" ty, kteří byli v životě úspěšnější, schopnější nebo zásadovější než oni. Kniha o minulosti, která se strašně snadno a rychle může stát naší současností.

04.02.2019 5 z 5

Parabible Parabible Alexandr Flek

Dobrý nápad. Není to tak vtipné, jak slibovala reklama :), ale určitě zajímavé. Některé příběhy aktualizace moc neposunula, ale u některých jsem si skutečně konečně upřesnil, co znamenají. Výborné grafické zpracování včetně obálky a výběru papíru. Celkově kniha, která může být velmi užitečná, zvlášť pro ty, kteří nejsou zvyklí na zastaralý jazyk bible a matou je neznámé historické reálie. Což byl také jeden z hlavních cílů.

27.01.2019 4 z 5

Konec světa se prý nekonal Konec světa se prý nekonal Patrik Ouředník

Europeana byla první objev, možná i pro tu iniciaci do ouředníkovštiny se mi zdají o fous lepší než tahle novinka. Ale je to jízda, dámy a pánové. Ouředník opravdu nemá rád lidstvo. A je naprosto férový, stejnou nakládačku tu dostávají politici, vědci, křesťané, muslimové, věřící všemu, nevěřící ničemu a všichni, kteří mají pocit, že musí ostatním vysvětlit (nejlépe násilím), jak se co má dělat. A přes to všechno mě překvapil úplný závěr, který bych označil takřka za... věřte nevěřte... optimistický. Není to žůžo?

07.01.2019 5 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

Čtyři body za celkový dojem a jeden navíc za námět k přemýšlení. Úsporný styl každého nechytí, ale za dočtení to stojí. Je to totiž důležitá knížka o něčem, co dnešní egocentrické společnosti hodně chybí. O pokoře (aspoň k něčemu) a snad přirozené potřebě člověka dělat něco užitečného (říkejme tomu třeba smysl života).

22.12.2018 5 z 5

Cesta k lásce Cesta k lásce Anthony De Mello

Tak nevím... východisko problému je správné, omezovat své lpění na věcech, lidech, vztazích je v pořádku. S tím bych se ztotožnil. Ale... podle autora neexistuje žádné polovičaté řešení, člověk se buď oprostí úplně dokonale, nebo to nemá vůbec smysl – a nic mezi tím neexistuje. A pokud se to někomu povede, bude to znamenat jeho smrt (zdůrazňuji – píše autor). Kdybych byl cynický, řekl bych, že autor nabádá čtenáře k hromadné sebevraždě. Pro mystika asi zajímavé, ale pro reálný život?

06.12.2018 3 z 5

Dvacet let s Islandem Dvacet let s Islandem Jan Burian

Když jsem poprvé četl Burianovu Ságu o cestě na Island, snil jsem si nad ní a věděl, že se do té krásné země nikdy nedostanu. Teď už jsem tam byl dvakrát, ale vracel bych se znova a znova. A vždycky si rád přečtu vlídné postřehy člověka, který se dokázal dostat Islandu trochu víc pod kůži.

02.11.2018 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Ta řeč je lahoda na poslech i počtení. Nejen Pavel Eisner, ale i Vladislav Vančura je arciknížetem češtiny :)

31.10.2018 5 z 5

Krásné nesmysly Krásné nesmysly Oldřich Šuleř

Za mě od Šuleře jedna z nejslabších, jakkoli mám jeho psaní rád. Pár hezkých postřehů, ale opravdu vhodné spíše do rodinné kroniky.

13.04.2018 3 z 5

Vrač Vrač Martin Ryšavý

Nakonec ano.

05.04.2018 4 z 5

Lidová strava na Valašsku Lidová strava na Valašsku Jaroslav Štika

Vychází hodně valašských kuchařek, ale tahle je jenom jedna, navíc s vyprávěním pamětníků a přesahem do etnografie v kultuře stolování, využívání surovin a způsobech vaření. No a navíc jsou v ní recepty od dědovy sestřenice Antonie Dančákové :)

10.03.2018 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Skvělá knížka, na rozdíl od Želar s uceleným dějem. Ale geniální dílo, to jsou Želary. Jiná dimenze.

Pan Hú Pan Hú Hannu Mäkelä

Patří ke knížkám, které v dětství nejvíc pouštěly moji fantazii na špacír. Četl jsem ji snad šestkrát. Byla dokonce zpracována v českém animovaném večerníčku, který pro mě byl obřím zklamáním, vzal si z příběhu snad jen jména postav. Lehce přitroublý Pan Hú je postava absolutně bez charismatu, ale pohříchu prostě fascinující :) Když je mi občas smutno, uklidím se někam do kouta, otevřu si máslové sušenky a uvařím si k nim čaj Šedý Jarl.

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Krásná pohádková miniatura, při čtení mi ani nepřišlo, že je tak dávno napsaná. Funguje pořád.

07.03.2018 5 z 5