Muflonius Muflonius komentáře u knih

Bez loga Bez loga Naomi Klein

Pokud jste nikdy nepropadli značkám, patříte mezi ty šťastnější. Drtivá část mého okolí značkám holduje a tato kniha je vlastně takovým historickým průvodcem po dnešních největších značkách a jejich praktikách v minulosti a dnes. Abych řekl pravdu, spousta věci mě nepřekvapila a pár šokovalo.
Už jsou dávno pryč časy, kdy značka znamenala zaručenou dobrou kvalitu. Přetvoření značky v něco odhmotněného, jež nemá s výrobky nic společného, je vlasně náplní dnešních světových značek. Ruku v ruce s využívání pracovní síly, manipulací politiky a obcházením zákonů. Platí zde klasické pán psovi, pes ocasovi. Těžko bych popsal rozhořčení, které ve mně narůstalo s každou řádkou, kterou jsem přečetl.
Všichni cítíme nátlak a všudypřítomnost reklam. Vnucování se životního stylu a nastavování standardů krásy a štěstí.
Tato kniha je jedna z těch která otevírá oči nevědomým a podporuje oheň uvědomělým.
Je to další dobrá kniha, kterou stojí za to přečíst.

14.09.2015 5 z 5

Vylévání krve Vylévání krve Petr Schink

Po dlouhé době jsem si zase chtěl přečíst něco odpočinkového, dva nebo tři kýble krve na stránku mi taky nevadí a tak jsem sáhnul po Vylévání krve. Musím říct, že jsem se bavil. Suchopárné poznámky a sarkasmus chvílemi velmi připomínal Philla Marlowa a nesmrtelnost hlavního "hrdiny" zahrála melancholicky na vzpomínkovou strunu Nočního klubu.
No prostě a jednoduše, to co jsem očekával jsem dostal a byl jsem uspokojen.
Je to druhá věc od Schinka a myslím, že si u mě udělal oko...dostane nějaké místečko v mém čtenářském sdrci asi hned vedle šelestu... dal bych si loka něčeho ostřejšího.

01.09.2015 4 z 5

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

Nevím proč, ale knihy od P.K.Dicka na mne působí až halucinačně. Tím více u tohoto titulu.. byly chvíle, kdy jsem se ponořil do knihy a čítil téměř na vlastní kůži ten postupný rozpad a halucinace. Navíc to není jen sci-fi, ale jde poznat že ten kdo to psal, měl zkušenosti se závislými, což mi potvrdil i dovětek knihy, ve kterém knihu věnuje všem blízkým osobám, které propadli "droze S". Je to smutná fikce obsahující zlomky kruté reality, ale i tak jsem rád, že jsem si ji přečetl. Možná proto...

10.02.2015 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

"Člověk už se pomalu nenamáha cokoliv sem napsat, pane Okuro. Nevadí vám, když vám tak budu říkat, že?"
...
"Tolik komentářů vychvalující tuto knihu a tento by byl jen další. Nejsem dobrý ve vyjadřování svých myšlenek a už vůbec ne spisovatel, ale mužu říct, že to bylo výborné čtení."
...
"Tak hezký den, pane Okuro. Mám hodně práce."

12.01.2015 5 z 5

V zajetí slov V zajetí slov Karel Čapek

Krása, užasné, fascinující. Jazykovědný uragán plný obratů, které pan Čapek obrací na hlavu. Plný úsloví, které po přečtení snad ani nevyslovím. Jiný pohled na náš národ skrze jazyk český a jeho nesmyslnost. Na jeho skryté významy, které ač nevědomě každodenně užíváme.
Je zkrátka nemožno nepřečíst si toto dílko, které ač chudé na strany, bohaté je na myšlenky a zamyšlení, a nezměnit pohled na jazyk, který od narození užíváme.
Další krásná věc z pera jazykového diletanta, jak sám sebe v této knize autor nazývá. A jelikož vášeň vepsanou do těch stránek sdílím, k diletanství se také hrdě hlásím.

11.08.2014 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Dlouho, dlouho jsem se chystal na tuto knihu. A přečíst mi ji trvalo sotva pár hodin čistého času. Při projížďce na horské dráze osudu Forresta Gumpa jsem prožival pocity krasosmutnění. I já si někdy připadám jako debil. A jak se tak dívám na ten svět kolem, tak si říkám, jestli není čas si ulevit.

25.07.2014 5 z 5

Mé první setkáni s panem Murakamim. Dlouho jsem netušil, kterou jeho knihou začnu, nakonec jsem zvolil tuto a nemužů nic jiného než být spokojen s výběrem.

Do děje mne to vtáhlo prakticky hned na začátku. Dvě linie, střidající se ve svižném tempu, s ději, které spolu na první pohled neměly nic společného. Postupem stran člověk začíná tušit a i když už nakonec ví, jak se co má, i tak neví co ho čeká. Celá kniha je prošpikována maličkostmi a body, které ve vás vyvolávaji deja vu (jak to proboha dělá) a donutí vás cítit tu atmosféru. Vyjimečná imaginace se střetává s hromádkami kancelářských sponek.

Toto jedna z těch knih u kterých je vám líto, že ji dočtete.Doporučuji.

30.06.2014 5 z 5

Zpověď poživače opia Zpověď poživače opia Thomas de Quincey

Na tuto knihu jsem narazi náhodou, zaujal mne název a doba vzniku. A přesně co název říká to je obsahem. Během prvních stran jsem se začetl a poslouchal zpověď požívače opia, sledoval jeho mladickou nerozvážnost a, zdálo by se, nesmyslné utrpení. Co vypadalo na životopis závislého intelektuála se ale v průběhu knihy měnilo a pomalu posouvalo do surreálných vizí a snových představ, které se autor snažil zachytit tak, aby člověk neznalý těchto stavů mohl pocítit dotek hruzy a krás opia. Tyto obrazy pro mne byly jako živé. Zničehožnic jsem padal, pak létal, děsil se bohů, kteří mne chtěli zahubit a pak byl jedním z nich a všemocný. Tak podmanivé zobrazení opiových stavů jsem nečekal. Fascinující.

22.05.2014 5 z 5

Vlak do pekla Vlak do pekla * antologie

Tato sbírka, ač staršího data, je stále vynikající přůřez scifi tvorbou ze všech jejich úhlů. Každá povídka je originální a má nějakou myšlenku. Hlavně tam nechybí překvapivé zvraty. Samozřejmě velikáni jako Asimov, Vonnegut a další nezklamali a zároveň přijemně překvapili i ti méně známí. Velmi mne pobavila povídka o Matťanovi a kouzelníkovi. Znovuobjevil jsem povídku Domeček jako klícka, kterou jsem kdysi určitě četl... et cetera...no řekněme, že jsem velmi příjemně spokojen.

14.05.2014 5 z 5

Komu se to dostane do rukou Komu se to dostane do rukou * antologie

Ať už výběrem nebo grafickým zpracováním se mi tato sbírka tajemných příběhů velice líbila. Myslím, že obě stránky knihy, jak literární tajemná tak úchvatná grafická, se velmi dobře doplňovaly. Navíc mám určitou slabost pro horovou tvorbu ameriky 19. a začátku 20.století. Kdo má rád Lovecrafta nebo Poea, neočekávajete klenoty ale poctivou a velmi dobrou tvorbu. Osobně jsem si čtení užil. Takových knih více prosím...

24.04.2014 5 z 5

Tajnosti Egyptské Tajnosti Egyptské Paul Brunton

Měl jsem to štěstí ukořistit první české vydání, přeložené mistrem Weinfurtrem. Aby kouzlo knihy na zažloutlém papíře nebylo malé, stránky ohraničoval poznámky psané inkoustem bývalým majitelem, který se mysticismem očividně zabýval hlouběji. Obrazy jakoby z jiného světa a průhledy do muslimské , staroegypstké a mysteriózní duševní školy. Není to oddechová literatura, avšak svým obsahem zaujme a nepouští.

24.04.2014 4 z 5

Kolejmoří Kolejmoří China Miéville

Miéville se pustil do epiky inspirované Bílou velerybou pana Melvilla. Je podobnost jmen náhodná? Kdo ví. Každopádně, když ještě přidal Strugackých Piknik u cesty a vlastní imaginaci a všechno pořádně přikořenil sugestivním vyprávěním, vznikla velmi příjemná kniha.

A to & místo anglického spojky and v originále. Ze začátku nepříjemné, pak si člověk zvykne a za okamžik zjistí, co za tím vězí. V ten okamžik jsem se mu musel obdivovat. Smekám klobouk a teším se na další jeho knihu.

24.04.2014 5 z 5

Písečníci (7 povídek) Písečníci (7 povídek) George R. R. Martin

Když jsem četl písečníky s překvapením jsem zjistil, že jsem kdysi viděl povedenou adaptaci natočenou v rámci serie Krajní meze. Sice se přesně neshodovala s povídkou, ale hrady s tvářema je ozhodně spojují.
Celkově je tato sbírka sbírkou všech chutí a spousty orignálních nápadů. Rozhodně neurazí.

22.04.2014 4 z 5

Jak nevodit policii za nos Jak nevodit policii za nos Donald E. Westlake

Velmi zábavné uzlování a rozuzlování. Westlake opět hraje na absurditu a zaplétá situace, které by každému hlavnímu hrdinovi bez valia přivodily minimálně žaludeční vředy. Tahle krátká knížečka byla přečtena během cesty dopravním prostředkem a pákrát mi uniklo uchechtnutí. Řadím ji tedy do doporučené odpočinkové literatury, tudíž i doporučuji.

08.04.2014 4 z 5

Vězení svobody Vězení svobody Michael Ende

S neskutečnou fantazií, kterou tento autor oplývá, maluje ještě neskutečnější příběhy tajemství a touhy po nepoznaném. I když je znám svým Nekonečným příběhem, který jsem si po přečtení těchto povídek prostě musel pořídit, a dalšími dětskými knihami, jeho pero zvládne zpracovat i dospělou duši a to se snouvou (nočněmůrovou) lehkostí. Chtěl bych vidět chodbu v jednom římském paláci, zaplnit poslední bílé místo na mapě světa a procházet snovou krajinou s úkolem, který snad ani nemá počátku. Skvělé.

31.03.2014 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

První jsem četl poslední díl této série a vidím, že v prvním díle se Lovecraft hledá i když už ví co chce, ještě nemá něco málo co se projeví později v jeho tvorbě. ALE to rozhodně neznamená, že první díl obsahuje špatné povídky. Lovecraftovské hrůzy se dočkáte, mrazit vás bude, a rozhodně si nebudete jisti realitou. Některé kratší myšlenky se objevují jen v náznacích, jiné už propracovanější jsou rozepsány. Navíc ještě nevzhraněn si hraje s mnoha tématy a pohledy. Kdo má rád Lovecrafta, nesmí vynechat ani jeho rannou tvorbu. Zaváhejte na tím, co je reálné, a bojte se toho, co reálné být nemusí... ale může.

10.03.2014 4 z 5

Ten báječný den Ten báječný den Ira Levin

Tento titul jsem donedávna neznal. Knihu jsem si koupil kvuli autorovi a neudělal jsem chybu. Je to další hezká antiutopická záležitost. Zajímalo by mne která z těch všech fantastických vizí budoucností se stane ealitou. abych řekl pravdu , doufám že žádná. Alez pět ke knize, děj utíkal rychle a kolikrát člověka nenechal v klidu na tolik aby si odešel na svačinu. Obsahuje pár překvapivých moment, ale dějova línie se drží viceméně tradičního příběhu vyjímečného hrdiny. Podtrženo sečteno, příjemné počtení s dobře propracovanou psychologí postav a překvapivými momenty.

03.03.2014 5 z 5

O smyslu bytí O smyslu bytí Richard P. Feynman

Vědci převážně mluví o tom co studují. Laici jim často nerozumí. Náboženství mezi vědci zní jako protimluv.

Tato kniha je kniha pro zamyšlení, i když tyto přednášky byly prezentovány v roce 1963 jsou stále aktuální. Donutí vás myslet, donutí vás pochybovat a hledat vlastní cestu. Je to zamyšlení vědce nad problémy, které ani zdaleka nejsou jeho oborem. Podle mne jsou to názory, které stojí za to si vyslechnout a zamyslet se nad nima. Neukáže vám jaký je smysl bytí. Neřekne vám čemu máte věřit. Jen vám řekne co si myslí.

11.02.2014 5 z 5

Používejte hlavu Používejte hlavu Tony Buzan

Sice nejsem fanoušek knih pro osobní rozvoj, ale sem tam na doporučení si přece jen něco přečtu. Občas toho lituji. Ale tentokrát jsem byl popravdě velmi příjemně překvapen: Je to kniha sice popullistická, ale na druhou stranu říká jasně a jednoduše svou myšlenku. Mohu říci, že mě tato kniha ovlivnila a to hlavně v nahlížení na paměť a zpracovávaní informací. Naprosto souhlasím, že s dnešním kvantem dat je velmi těžké získat smysluplné informace a ještě si je v hlavě uspořádat, tak aby dávaly smysl a mohli je předat dál (a to je můj kámen úrazu). Známý aktivně využívá mzšlenkových map a i já pomalu začínám být jejich příznivcem. Pokud máte problém uspořádat si myšlenky, zkuste se inspirovat touto knihou, třeba to bude to pravé pro vás.

05.02.2014 4 z 5

Je to kultovní kniha kultovního autora. Předloha kultovního filmu, který je skvělý, ale přece jen předlohu nekopíruje přesně. Postava Mesmera, elektronické ovce a vůbec imaginace a snovost některých scén. To vše zabaleno do postapokalyptického prostředí. Byly doby, kdy jsem si nedokázal užít knihy tohoto autora. Pak se to zlomilo a nemohu se jich nabažit. Co však oceňuji nejvíce je originalita.

03.02.2014 5 z 5