Mr.Fox

Netrpělivost srdceNetrpělivost srdceStefan Zweig

EMOCE.. Tahle kniha je jich plná a doslova se mnou díky tomu hýbala. Něco tak emotivního jsem dlouho nečetl, snad naposledy nejvíce podobného Evžena Oněgina, ale i ten byl o poznání slabší. Dokonalé citové dílo o soucitu a neopětované lásce jednoho mladého muže k jedné choré dívce, která je neustálou příčinou konfliktů a dějových zvratů. Co zpočátku vypadalo jako slibný válečný román z 1. sv.v. se nakonec ukáže jako propracovaná a promyšlená psychologická love story, a já tleskám. Bravurně vykreslené postavy, které dokáží oslovit, a ten konec, ten mě dostal (vážně jsem po celou dobu věřil v happy end)..

Nakonec to byla právě netrpělivost srdce, která mě nutila brát knihu do rukou každou volnou chvíli. Tímto dílem si mě Zweig naprosto získal!!

31.07.2015

AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

Kniha bude přínosem pouze tomu, kdo má otevřenou mysl. Otevřenou hlavně pravdě - že vskutku je vše v životě tak jednoduché, jak se píše. Jen my sami si jej děláme o tolik složitější.

Knihu jsem vzal do ruky z důvodu, že mám chuť něco v životě změnit a zároveň si u čtení oddychnout. Již jsem ji v minulosti jednou četl. Asi jsem se ale potřeboval dostat v životě o kus dál, aby mi dala to, co nyní.

Z knihy se rozhodně nedá doslovně vycházet, ale obsahuje jednoduché pravdy, které lidé v dnešní době už zapomněli, či odmítají vidět/přiznat. Vše je v životě tak jednoduché a složité, jaké si to uděláme. A stačí pouze chtít, věřit a všímat si světa kolem, a vše je možné.

Obálka nakladatelství IKAR je stejně magická, jako příběh samotný. Pohodové večerní čtení, které bych přirovnal k Malému princi v "dospělejším" vydání.

Rozhodně doporučuji přečíst každému a nenechat se nikým a ničím odradit. Názor by si měl udělat každý svůj vlastní.

30.08.2017

Miluj bližního svéhoMiluj bližního svéhoErich Maria Remarque

Tak se mi zdá, že nás ve školních lavicích ošidili o podstatné informace nedávných dějin.. O utrpení Židů za 2. světové války (koncentrační tábory, vyhlazovací tábory aj. zvěrstva páchaná Německem a Hitlerem) ví dnes téměř každý, ale o tom, co Židé prožívali ještě v předválečné době (viz obsah knihy), ví už málokdo. Stejně tak je Remarque jedním z mála spisovatelů, kteří se zabývali tímto tématem předválečné emigrace a dokázali jej tak mistrně vystihnout.

"Miluj bližního svého" je má třetí kniha od Remarquea, stejně úchvatná jako obě předchozí (Na západní frontě klid, Cesta zpátky). Četla se mi jedním dechem a vyzdvihl bych na ní především propracovanou charakteristiku hlavních i vedlejších postav, jejich vzájemnou propletenost a taktéž věrohodnost celého díla. Těžce zkoušená láska Ludvíka a Ruth, provázená neustálým strachem a nejistotou, mi při četbě hodně připomínala Pavla a Ester z knihy "Romeo, Julie a tma" od Otčenáška. Remarqueova tvorba je pro mě zkrátka fascinující výklad a výpověď (mezi)válečných dějin, a taktéž sonda do mezilidských vztahů těchto krušných dob..

..."Vypijme doušek na znamení odporu k tomuhle papíru, milý Hubere! Je to zvláštní, jaké moci dosáhl nad lidmi! Naši praotci se třásli před hromy a blesky, tygry a zemětřeseními - naši středověcí otci před meči a loupežníky, morem a Bohem - my se však třeseme před potištěným papírem - až už je to bankovka nebo pas! Neandrtálec byl zahuben kyjem; Říman mečem; člověk středověku morem - nás však lze vyřídit už kouskem papíru!"...

03.06.2015

KnihomolKnihomolStefan Zweig

Zweigova povídka z období první světové války, zasazená do Vídně, pojednává o Židu Mendelovi (v knize Jakobu Mohlovi), postarším kavárenském povaleči a knižním géniovi. Ten je v oblasti knižních artiklů naprostá špička oboru; není titulu, který by neznal, či který by mu neprošel rukou; celé dny vysedává v kavárně Gluck, zahloubán do knih, nenechaje se ničím a nikým rušit. Vyprávěno z pohledu osoby, o které víme pramálo - slouží zde pouze jako uvaděč, který si ke “knihovníkovi” přijde jednoho dne pro radu; po dvaceti letech se prostou náhodou ocitne v téže kavárně a odkrývá jeho osud.

Po knize jsem sáhl na popud chtíče, přečíst si další titul mistra Zweiga. Ideálně kratšího rázu, než mu zas přijdu na chuť. Nezklamala, naopak nakopla k další četbě. Hodnotný doslov Pavla Eisnera. Zájemcům doporučuji.

20.01.2019

SněhulákSněhulákJo Nesbø

První setkání s autorem a první přečtená kniha ryze detektivního žánru. Měl jsem trochu obavy, jelikož nejde o můj šálek kávy, ale jak mě nakonec překvapila! Harry Hole mi od začátku hrozně připomínal Henryho Chinaskiho od Charlese Bukowskiho. Myslím, že tito dva knižní “hrdinové” by si mohli na literárním poli podat ruce. Představa mrazivého zasněženého Norska s nádhernými přírodními scenériemi v protikladu s řádícím masovým vrahem libujícím si v estetickém modelování svých obětí vytváří tu správnou děsivou atmosféru. Čekal jsem skvělou opěvovanou knihu a té se mi dostalo, rozhodně předčila očekávání. Po dlouhé době opět kniha, u níž jsem zažil, co dlouho u jiné ne - totiž že jsem ze zvědavosti, napětí a nervozity x-krát přeskakoval řádky a stránky, jak jsem se nemohl dočkat konkrétních rozuzlení. Děj odsýpá příjemným tempem, snad jen trocha zmatku z několika úvodních časových linií, než se v závěru vše spojí a zapadne. Příběh graduje, vysvětluje, svádí z cesty, nechává přemýšlet, i jazykově a překladem těší na duši. Ze závěru jsem trochu rozpačitý - sice knihu uzavřel dle očekávání (co se odhalení a vysvětlení vrahovo pohnutek týče), ale přišel mi takový zbrklý s ohledem na samotnou akci, příliš vyumělkovaný a soustředěný na Harryho osobní boj (chyběla mi přítomnost ostatních postav-kolegů, racionální chování) - čekal jsem dopadení Sněhuláka ve větším stylu. Závěr byl zkrátka takový americký Holywood s nesmrtelným poldou... Ale možná mě jen přepadlo zklamání, že už jsem u konce. Zážitek z četby a přemýšlení o tom, kdo bude Sněhulákem a s jakou pointou... to byla zkrátka síla! Skvělá severská detektivka na dlouhé zimní večery. Rozhodně doporučuji.

31.12.2020

Příběh kriminálního radyPříběh kriminálního radyLadislav Fuks

Sakra!!... Autor mou pozornost v rámci příběhu tolikrát zlehka svedl nepodstatným směrem, tolikrát nepřímo poukázal na možného vraha, aby mě v dalších kapitolách donutil vše přehodnotit a mé podezření vyvrátil. A nakonec, když už se zdálo, že v tomto duchu bude vedena celá kniha a já se uklidnil, přivykl, a čekal na finále, mě na posledních pár stranách takto zničil!!...

Příběh se stane naprosto dokonalým až ve chvíli, kdy jej dočtete a vracíte se k jednotlivým kapitolám. To odhalení propracovanosti příběhu je v tuto chvíli geniální. Odhaluje, co jste nevnímali jako podstatné. Najednou - i když zpočátku nevěříte, že co autor naznačuje, je pravda - zjistíte, že to tak vskutku mohlo být. Vše do sebe krásně zapadá. Je otázkou, zda mu uvěříte - či spíše, komu z hlavních postav uvěříte.

Zkrátka a dobře, naprosto perfektní dílo. Už si ani nevzpomínám, proč jsem knihu vzal do ruky. Nejspíše to bylo na základě komentářů zde uvedených. Myslím, že by si kniha zasloužila více pozornosti, než se jí dostává. Jde o jedno z mála děl, které mě donutilo hodinu po přečtení listovat knihou a přemýšlet. Co mi uniklo a co jsem přehlédl?! A v tom to právě je - možná, že vůbec nic... Nakonec, konec si každý můžeme přebrat po svém. A o tom to právě je.

12.10.2017

Bílé nociBílé nociFjodor Michajlovič Dostojevskij

Krátká, emočně nabitá. Velmi mě zasáhla. Splín a melancholie hlavního hrdiny mnou vyloženě prostupovaly. Psána krásným básnickým jazykem. Plná láskyplných smutných skutečností. Naivita a vyidealizovaná představa první nešťastné lásky je mnohým z nás jistě dobře známa. Místy jsem se ztotožnil se svou vlastní zkušeností. Žel, je to tak - občas nade vše milujeme, ale ať děláme, co děláme, naše láska není opětována. Srdci neporučíš...

15.11.2018

Lady FuckinghamLady FuckinghamOscar Wilde

Četl jsem kdysi o pár let mladší. Nebudu lhát, dost mě to rajcovalo. A ačkoli jsem se po dotčení cítil vnitřně mravně znechucen a knihy ihned poslal o dům dále, přeci jen sem si je po čase opět zakoupil a zařadil do knihovny. Jednou za čas se k tomu dá vrátit. Zpestřit si četbu trochu jiným soudkem. Svým způsobem se vlastně jedná o skvost svého žánru. To však podle mě nemění nic na tom, že se jedná o odporné smilstvo pro honimíry!!

16.11.2018

Pod sněhemPod sněhemPetra Soukupová

Velmi překvapující! Zpočátku mi vadil ten styl psaní, ala “neřeším přímou řeč, odstavce, kdo z postav co říká - všechno to smíchám dohromady a čtenář se s tím nějak popere,” ale... Jakmile si na to zvyknete a necháte se unášet sněhovou vánicí dál na cestě příběhem, tak to za to stojí! S mnoha myšlenkami a konflikty jsem se ztotožnil, další díky knize pochopil. Líbily se mi protiklady postav, jejich propracovanost a celková reálnost. Známé hlášky z českého prostředí a myšlenky každého z nás. Např. část se zamyšlením se nad okurkou v Mc burgru byla skvělá. Po dlouhé době kniha, kterou se nebojím doporučit každému ve svém okolí. Díky za ní! :-)

17.05.2019

HostitelHostitelStephenie Meyer

Úžasné!! Knihu jsem měl doma dva roky a stále jsem se jí vyhýbal a upřednostňoval jiné. Jednak z důvodu jejího rozsahu, hlavní dívčí hrdinky a slovenštiny, ve které jsem ji koupil.. Kombinace těchto činitelů byla ale nakonec naprosto dokonalá. Přičtu-li originální příběh a smíchání mnoha žánrů, vzniká nám kouzelný mix, o kterém není nutno debatovat a je potřeba začít číst, pokud jste ještě nezačali.

Samotný příběh na mě zpočátku působil jako zamotaný a nesrozumitelný a knihu jsem často odkládal. Neměl jsem ani tušení, o čem by měla pojednávat. Zaujetí přišlo kolem sté stránky, kdy se autorka přestala zaobírat dějovou omáčkou a vrhla hlavní hrdinku (resp. hrdinky) k jejich kýženému cíli. Hlavní zlom pak nastává kolem dvousté stránky, kdy se Vandě rozváže jazýček a děj frčí bez hluchého místa až do konce. Pak už jsem se od knihy nemohl odtrhnout, dokud jsem ji nedočetl.

Nejvíce se mi na celé knize líbily propracované charaktery Melanie, Poutničky, Jareda a Iana. Také motiv milostného trojúhelníku přidal ději na váze a vytvořil zajímavé zápletky. V lecčems se Hostitel přiblížil předchozí sáze Stmívání, ze které zde autorka uplatnila několik ověřených motivů. Závěr bych možná okleštil o poslední dvě kapitoly (příp. jen o poslední), ale i takto jsem s ním spokojen a jsem zvědav, čím nás autorka překvapí příště.

29.03.2015

Kapitánova dcerkaKapitánova dcerkaAlexandr Sergejevič Puškin

Velice příjemné večerní čtení na jeden zátah. Neočekával jsem nic, snad jen jistou podobnost k autorovu “Evženu Oněginovi” či Dostojevského “Bílým nocím”. Nebylo to sice tak protkané láskyplnými monology a dialogy, jak jsem doufal, ale zase zde převládal odsýpající příběh. Četla se krásně, stejně jako jiné autorovi knihy. A ten jazyk... Puškina já zkrátka můžu!

23.11.2018

Tereza RaquinováTereza RaquinováÉmile Zola

Woow, tohle bylo šílené čtení... Připomínalo mi to tak trochu S. Zweiga říznutého s E. A. Poem. Takový mix romantické, mysteriózní, hororové a psychologické četby. Úžasné!! Paradoxně mě nejvíce zamrzel osud kocoura. Jinak sem se do hrdinů vyloženě vciťoval a trpěl s nimi. Nechal jsem se tím plně prostoupit. A přiznaje si slabošství, zbláznil bych se z toho hned!!

03.12.2018

MikešMikešJosef Lada

U téhle knihy vám stačí přečíst pár příběhů, a hned víte, co držíte v ruce. Knihu, která svými hrdiny a kresbami okouzlí každého čtenáře. Bez výjimky a rozdílu věku. Do této knihy se zkrátka zamilujete. :-)

29.12.2018

Milý JohneMilý JohneNicholas Sparks

Tápu tápu a nemohu nalézt správná slova k vyjádření toho, co cítím po dočtení knihy. Hrozně moc se mi líbila a četla se sama. Vtáhla mě do příběhu a jeho postav natolik, že jsem od sté stránky četl a četl na jeden zátah, dokud jsem nedočetl. Žel, absence spánku se druhý den v práci negativně projevila, ale to je věc jiná. Prožíval jsem ji a nechápu, že na mě tak moc zapůsobila. Ale jsem za to rád. Knihy by měly člověka poznamenat a něco v něm zanechat. A tato kniha to “něco” v sobě rozhodně má.

10.09.2019

Metro 2034Metro 2034Dmitry Glukhovsky

“Duše se přece nerodí černá. Zpočátku je jasná a průsvitná. Teprve postupně tmavne, skvrna za skvrnou, kdykoli si odpustíš něco zlého, najdeš pro to ospravedlnění, namluvíš si, že je to přece jen hra. Jednou čerň převládne. Člověk si sám toho okamžiku všimne jen málokdy, protože zevnitř se dá jen obtížně poznat. Ale mně bylo najednou jasné, ze právě nyní a teď překračuji hranici a od té chvíle budu jiný člověk. Navždy.”

První kniha série mě fascinovala a čtu ji celkem pravidelně v období Vánoc. Druhé knize jsem dlouho odolával na základě hodnocení a komentářů. Po přečtení, resp. již v jeho průběhu, jsem si uvědomil, že jsem se bál zbytečně. Je to stále tak mrazivé a chytlavé, že mi desítky stran dělaly společnost každý večer. Nehledal jsem souvislosti a návaznosti příběhu na první knihu a tím sem si četbu užil o poznání více. Naštěstí si po x přečtení první knihy stejně nepamatuji vše dopodrobna a mnoho věcí se mi slévá z herních adaptací. Mám-li hodnotit, lehce slabší než Metro první + otřesná korektura, která nic nepodchytila. Především zpočátku knihy, co třetí strana, to chyba bijící do očí a kazící čtení (skloňování jak z Google překladače)... 85%

30.11.2019

Harry Potter a vězeň z AzkabanuHarry Potter a vězeň z AzkabanuJ. K. Rowling (pseudonym)

Skvělé! U tohoto dílu už je hodně znát, že se autorka vypsala a drží svět HP pevně v rukách. Předchozí dva díly se mi líbily, ale první byl takový pohádkový a ve druhém mi něco chybělo. Tohle má šťávu a grády! Neskutečně se těším na pokračování, které nehodlám zbytečně odkládat. Z prvních tří dílů zatím nejlepší!

27.07.2020

Harry Potter a Ohnivý pohárHarry Potter a Ohnivý pohárJ. K. Rowling (pseudonym)

Filmové zpracování jsem viděl mnohokrát, ale četl jsem poprvé až nyní. Obojí si neskutečně užívám, a nejen u tohoto dílu, u celé série. Líbí se mi, že se filmové zpracování původní knižní předlohou doplňuje o další (pro mě dosud neznámé) podstatné příběhové informace a zároveň velice věrně kopíruje hlavní dějovou linku. Stejně jako mnoho předchozích čtenářů, i já se začátkem prokousával o něco déle a knihu jsem dokonce na pár týdnů odložil. Od části se započetím turnaje tří kouzelnických škol jsem však bral knihu do ruky každou volnou chvíli a dočetl ji během relativně krátké doby. Na co jsem si nemohl zvyknout, tak na prezentaci Viktora Kruma - přišel mi podaný hloupoučce, byť na mě tak působil záměrným pozměněním spisovné češtiny v rámci přímé řeči. V tomto bodě mi zkrátka vstávaly vlasy na hlavě, když jsem si pod ním představil vážného a vcelku sympatického filmového představitele. :-) Líbily se mi neustálé trable s Ritou Holoubkovou a postava Alastora Moodyho mě zaujala stejně jako Lupin v předchozím díle. U tohoto dílu mám z dosud prečtených poprvé pocit, že kdybych ho četl podruhé, nebude to na škodu. Naopak si myslím, že si všimnu mnoha nyní přehlédnutých detailů, které mi s dalšími knihami začnou do sebe více zapadat, doplňovat se a nabalovat. Teď teprve cítím, že se to pořádně rozjede a neskutečně se na tu jízdu těším! :-)

21.11.2020

Terezín, Litoměřice - Místa utrpení a hrdinstvíTerezín, Litoměřice - Místa utrpení a hrdinství* antologie

Fotopublikace, která vás silně zasáhne. Ostatně jako každá jiná publikace či kniha tohoto žánru (či spíše tématu). Nedá se k ní moc napsat, chce to si jí zkrátka přečíst. Jen bych podotknul, že dobové i aktuální fotografie byly do publikace pečlivě vybrány tak, aby čtenáři zobrazily to podstatné a důležité, ale aby zároveň nic zajímavého neopomněly. Za zmínku rozhodně stojí dochované, ilegálně propašované motáky a kresby vězněných dětí, které zasáhnou nejvíce.

22.06.2015

Zbavte se nepořádku s feng-šuejZbavte se nepořádku s feng-šuejKaren Kingston

Inspirující a motivační. Určitě si své místo v knihovně zaslouží. Přestože jsem člověk pořádný, věcí mám pomálu, hecla mě kniha k vyhazování a úklidu. Účel tedy splnila. Obavy z masírování a přesvědčování o technice feng-šuej a jí podobných se rozplynuly po pár stranách - bod navrch. Další za několik opravdu neuvěřitelných a vtipných citací dopisů od čtenářů, které mě dostaly do kolen. Bonusem knihy je, že nabízí i úklid tělesný a duševní. Ten tělesný je třeba brát s nadhledem, ale něco na tom bude... A ten duševní - ruku na srdce, každý sám dobře ví, v čem by mu prospěla změna. Fajn čtení!!

25.10.2017

Muž, který chtěl být šťastnýMuž, který chtěl být šťastnýLaurent Gounelle

Na této knize je úžasné, že ať už ji budete číst několikrát a v různých životních etapách, vždy ve vás zanechá něco jiného. Za mě kniha, která by vám neměla chybět. Kór pokud tápete a řešíte životní změnu - zaměstnání, vztah, studium, ztrátu blízkého člověka, budoucnost apod. Velmi mě oslovil styl vyprávění, kdy se nejedná o pár ucelených rad (jako např. v knize Čtyři dohody), ale o souvislý tok pozitivních myšlenek, zasazený do příjemného prostředí, ze kterých si každý “vycucne” pro sebe to potřebné. Mnoho jsem načerpal. Perfektní. Obohacující. Doporučuji každému, kdo právě prochází v životě velkou změnou a hledá inspiraci, motivaci.

31.10.2018

KejdaKejdaDan Černý

Šťavnatý žánrový mix s dvěma sexy šťabajznama v hlavní roli. For fun, k vyplnění dlouhé nudné chvíle v MHD či metru. To chceš!!

22.02.2019

BudoucnostBudoucnostDmitry Glukhovsky

Závidím autorovi myšlenku i schopnost ji rozvést do tak obsáhlého celku. Zpočátku tam tedy bylo x pasáží, které byly na můj vkus příliš rozvleklé a prokousával jsem se jimi pomalu a knihu častěji odkládal, ale ve výsledku po jejím dočtení si uvědomuji, že k pochopení celku byly potřeba. Ocěnuji, že se autor nebál vytasit s tak problémovým hrdinou, jakým 717 skutečně byl. V nekonečném žití popravdě nevidím nic lákavého a psychické stavy hlavního hrdiny naprosto chápu. V takovém světě nezbývá, než se upnout k přesvědčení v poslání činit správnou věc, kterou byla v případě 717 regulace populace. Naprogramovaně bez zbytečných myšlenek činit to, co je potřeba a své city, dojmy a přesvědčení o smyslu celé věci a smyslu žití tlumit pilulky štěstí a radosti. Tedy až do té doby, než vám někdo či něco pomůže otevřít oči. S blížícím se závěrem jsem louskal stránky po stovce, od části s vykreslením Barcelony mě kniha naprosto pohltila a já si na ni konečně utvořil názor, který jsem do té doby neměl ujasněný. Po sérii Metro fascinovaně vrtím hlavou, že i zde se autor se svou myšlenkou tak skvěle popasoval a byl opět schopen sepsat něco tak obsáhlého. Jsem zvědav, jak si pohrál s Textem, na který se nyní chystám. Závěr knihy byl překvapující a i když jsem dopředu neuvažoval, jaký asi bude, tak tento by mě rozhodně nenapadl (teď myslím kým 717 nakonec byl, ne co udělal). Kniha se určitě dá s odstupem času přečíst znovu, jelikož když už po dočtení znáte celek a máte nadhled, více oceníte jednotlivé rozvleklé popisující pasáže a pochopíte tak lépe hlavního hrdinu, jeho vazby na okolní postavy i samotnou myšlenku autora. Překážkou může být obsáhlost, kterou asi málokdo bude chtít louskat znovu. I přesto fascinující čtení, ke kterému se po čase určitě vrátím. 4,5*

17.03.2020

Záchranná pouť: Jeden muž, třicet tisíc psů a cesta poslední naděje dlouhá milion milZáchranná pouť: Jeden muž, třicet tisíc psů a cesta poslední naděje dlouhá milion milPeter Zheutlin

Knihu jsem měl doma zařazenou v knihovně něco přes rok a celou tu dlouhou dobu jsem se těšil, až si na ní jednou vyčlením čas a přečtu si ji. Když se tak konečně stalo a já se s chutí pustil do čtení, dostal jsem trochu něco jiného, než jsem očekával. Samotná skutečnost, že se něco takového, o čem kniha pojednává, děje kdekoliv na světě, je hořce smutná, děsivá a pro mě naprosto nepochopitelná. Pes je pro mě zvíře naprosto oddané a věrnému svému člověčímu pánu a zneužívat tyto jeho vrozené vlastnosti k ubližování, týrání, zanedbávání, nekontrolovatelnému páření apod. je pro mě nepředstavitelné... Paradoxně právě k těmto oddaným zvířatům si to lidé dovolí, protože psi nevrací stejnou mincí. Cením si zmíněného muže, o kterém kniha pojednává, stejně jako zmíněných záchranných organizací a jednotlivých součinných osob. Příběh je to skutečný a činy lidí dobrosrdečné a cením proto i autora, že jej sepsal a my tak máme možnost se prostřednictvím jeho knihy dozvědět i o takových věcech, které jsou nám zde naprosto nemyslitelné. S knihou jako takovou jsem měl však drobný problém. Působí na mě, že autor se nemohl rozhodnout, jak chce svou knihou na čtenáře působit - zda plynulým příběhem oslovujícím masu (pro nezasvěcené čtenáře), částečným životopisným mapováním osudů psů před tím, než naleznou "pravý" domov (pro adoptující, jež touží po těchto informacích o svých nově nabytých mazlíčcích), či přílišnou manifestací dobročinnosti zmíněných osob vyvolat vlnu solidarity a darů, o které si v závěru knihy neopemene říci (vinou vlastní zainteresovanosti)... Na můj vkus tam bylo navíc příliš mnoho popisování a vysvětlování, které úplně nesouviselo s tím, co chtěl autor čtenáři předat. Pominu-li tuto skutečnost, velmi zdařená kniha mapující osudy psů uniknuvších ze smrtelného lože a zobrazující odlišné vnímání tohoto námi milovaného tvora v různých koutech světa. 4*

05.04.2020

TragédieTragédieWilliam Shakespeare

Četba, která by neměla chybět v žádné knihovničce. Dramata už v minulosti vyšla několikrát jednotlivě i společně v různých svazcích, ale formát nakladatelství Československého spisovatele je dle mého tím nejlepším. Přehledné, čtivé, jednotlivé dialogy osob jsou rozumně odřádkovány (ne jako u starších verzí), bez zbytečných chyb, graficky jednoduchá, ale pěkná obálka, pevná vazba. Jen je třeba počítat s domácí četbou, na cesty je to příliš velký, nepraktický formát. Spolu se svazkem "Komedie" od téhož nakladatelství tvoří pár toho nejlepšího od Shakespeara. Ať už si knihu hodláte koupit jako povinnou četbu k maturitě (doporučuji si přečíst všech pět tragédií), jako odpočinkovou, nebo vám přijde jako povinnost mít Shakespeara ve své knihovně, rozhodně se vyplatí. O nízké prodejní ceně svazku ani nemluvě.

Menší nastínění obsahu:
kniha obsahuje pět nejznámějších tragédií od Williama Shakespeara – Romeo a Julie; Hamlet, králevic dánský; Othello; Makbeth a Král Lear.

ROMEO A JULIE – děj se odehrává ve Veroně (Itálie), hlavním tématem je zde mladá láska mezi Romeem a Julií, jež jsou ze znepřátelených rodů – Monteků a Kapuletů.

HAMLET, KRÁLEVIC DÁNSKÝ – děj se odehrává v Dánsku, hlavním tématem je zde smrt krále, jehož vraha hledá mladý princ Hamlet.

OTHELLO – děj se odehrává na Cypru, hlavním tématem je zde žárlivost urozeného mouřenína a vojevůdce Othella ke své ženě Desdemoně, kterou v něm záměrně vzbuzuje jeho pobočník Jago.

MAKBETH – děj se odehrává ve Skotsku, hlavním tématem je zde touha po moci a trůnu králova vojevůdce Makbetha.

KRÁL LEAR – děj se odehrává v Británii, hlavním tématem je zde zrazená otcovská láska krále Leara ze strany jeho tří dcer.

19.01.2014

ZámekZámekFranz Kafka

"Tohle je naprosto dokonalé dílo.." slyším stále v hlavě slova naší češtinářky. Ačkoliv mě Kafkova Proměna nenadchla, nedalo mi to a Zámek jsem si přečetl. A dobře jsem udělal. Už je to nějaký ten pátek, a stále nad ním přemýšlím - napadají mě totiž další a další interpretace. Která je ta správná a pravá, se už nedozvím, to věděl leda sám Kafka. Jistá je tu pouze útočnost díla proti úřednímu aparátu, pro Kafku tak typická. Je taky dost možné, že jiný účel dílo mít původně nemělo, akorát Kafkův styl psaní, vyjadřování a tok myšlenek zapříčinil, že v něm každý hledáme nějaký další smysl či poslání. Zda-li v něm je a jaké vlastně, na to musí každý přijít sám. Každopádně to je právě to, co činí toto dílo geniálním!!

Hodně štěstí při hledání cesty..

21.02.2015

Uživatelská příručka k vaší mysliUživatelská příručka k vaší mysliShawn T. Smith

Knihu jsem zakoupil ve své "slabé chvilce" za pár korun v knižním výprodeji, a rozhodně jsem od ní neočekával nic zázračného - spíše nějaké laické rady, tipy a triky, jak ustálit svou věčnou náladovost a občasné nepochopitelné chování.

Knihu bych doporučil lidem, kteří cítí, že mají se sebou samotnými nějaký "problém". Psychologii jsem jako předmět studia nikdy neměl, a o svou mysl jako takovou jsem se nikdy ani okrajově nezajímal. Bylo to pro mě tudíž takové "první setkání" se svou myslí, nahlédnutí a její částečné pochopení. Kniha pracuje se čtyřmi ukázkovými typy lidí a jejich životními příběhy, v nichž jsem se v mnohých směrech ztotožnil, a které dále rozpracovává na jednotlivá odvětví mysli, čímž navádí čtenáře k pochopení té vlastní.

Mám-li knihu celkově shrnout, tak se sice našlo pár kapitol, u kterých jsem absolutně nechápal, o čem je řeč, a rovněž některá cvičení bych zpochybnil, ale každá mysl je jiná, originální, a těžko v knize hledat "lék" právě na tu svou. Nicméně nelituji, že jsem si knihu přečetl, a hodnotím pozitivně.

27.07.2015

Vejce s ozvěnouVejce s ozvěnouJosef Pecinovský

Po přečtení knihy jsem měl velmi rozporuplné názory. Hodnotím proto raději s týdenním odstupem.

Zprvu je třeba uznat, že téma knihy - epický předmět, skrývající v sobě veškeré vědomí lidstva, v rukách naprostého nevzdělance/divocha - byl pro mě originální a velmi mě zajímalo, jak si s daným tématem autor poradí a jakým směrem se bude děj ubírat. A také jakým tempem. Plus dávám určitě za čtivost. Knihu jsem díky malému formátu nosil v kapse kabátu všude s sebou a četl v každé volné chvíli. Četla se dobře. Děj se vyvíjel dobře. Co však dobré nebylo a co mi vadilo po celou dobu čtení, tak neskutečné množství hrubek. Korektura zde silně selhala... A potom, ten závěr?! Zpočátku mě to bavilo, pak děj nabíral rychlejšího spádu a stával se velmi fantaskním (což by až tak nevadilo), ale ten závěr to zkrátka a doslova pohřbil.

Po celou dobu čtení jsem se snažil jako obvykle s hlavní postavou jaksi splynout, najít v ní zalíbení. Šlo to těžce, ale přeci jen to šlo. Ale závěrečné zachování Eba mi zkazilo celkový dojem z knihy. Hold jsem asi náročný a tato edice má sloužit zřejmě jako oddechová jednohubka. Což byla. Do pokračování jsem se musel hodně přemlouvat.

Slabé tři hvězdy.

02.11.2016

Opráski sčeskí historje anep fšichňi Zmikunďi národaOpráski sčeskí historje anep fšichňi Zmikunďi národa Jaz

Oceňuji nápad dát něco takového dohromady. Grafika je sama o sobě dost vtipná. S textem jsem občas zápasil. Ne veškerá historie je mi známa, takže neposoudím originalitu zpracování jednotlivých příběhů. Nicméně za to knihu cením - dovedla mě k oprášení skutečných českých dějin. A že stejně všemu ani potom neporozumím? No, jak by řekl Zmikund: “Se stim smiř!”...

18.11.2018

Hektorova cesta aneb hledání štěstíHektorova cesta aneb hledání štěstíFrancois Lelord

Pokud už se vám kniha dostane do ruky, stojí za přečtení. Z tohoto žánru knih si každý čtenář (pokud chce a pokud nad knihou přemýšlí) vždy alespoň něco málo odnese. Ale...

PROČ autor tolik mlží o místech, kam hrdina knihy cestuje?
PROČ autor téměř v každé kapitole používá obrat: "ale to vám jistě došlo, že"?
PROČ autor tak nezvykle přeskakuje v časové linii děje?

Chcete-li poradit totéž, ale v lépe podané formě a s více myšlenkami, doporučuji raději knihu "Muž, který chtěl být šťastný".

01.12.2018

ŽenyŽenyCharles Bukowski

První setkání s Bukowskim. A rozhodně ne poslední. Vesměs souhlasím se všemi komentáři - je to odporně úžasné stejně jako monotónní a bezduché. Knihu beru s nadhledem a hodnotím pozitivně. Na dlouhé osamocené večery s lahví vína je Henry Chinaski ideální společník.

01.02.2019