Mr.Fox Mr.Fox komentáře u knih

Defenzivní střelba Defenzivní střelba Vladimír Havel

Sic dnes již trochu zastaralá, ale má své kouzlo. Zájemcům o pořízení krátké střelné zbraně lze určitě doporučit. Dá se sehnat za pár Kč a čtenář si z ní dokáže udělat základní obrázek o tom, co obnáší vlastnit zbraň a jaké to s sebou nese úskalí. Vcelku komplexní - zbraně, střelivo, pouzdra, nošení a tasení, právní aspekty, trénink, taktika, defense... a navrch spousta uvědomělých rad odborníků, především ta hlavní - člověk vlastnící a nosící zbraň musí být připraven ji skutečně použít a tím pádem nést i s tím spojené důsledky. Pojednává pouze o krátkých palných zbraní (což je i její podtitul), tedy pistole a revolvery.

22.04.2024 4 z 5

Něžná (4 novely) Něžná (4 novely) Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Krásná milostná literatura. Poslední povídku Bílé noci jsem již v minulosti četl samostatně 2x a byl jsem z ní naprosto unešený. V této knize v porovnání s dalšími mi tak exkluzivní již nepřijde. Paradoxně oproti většině čtenářů mě zaujaly nejvíce povídky Bytná a Malý hrdina, které mi v podstatě jediné utkvěly na paměti. Kvalitní soubor pro citově založené. :o)

22.04.2024 4 z 5

Mimostřevní projevy a komplikace IBD Mimostřevní projevy a komplikace IBD Martin Bortlík

Aktuální poznatky o mimostřevních projevech pacientů s IBD, které mohou předcházet prvním projevům nemoci, relapsu onemocnění či jej naopak doprovázet. Nové informace, které v jiných (starších) pacientských brožurách a knihách nenajdete. Dostupné i online, viz odkaz v diskuzi.

05.04.2024

Budeme se bránit Budeme se bránit Jiří Nussberger

Prvních 30 stran textu věnováno různým prostředkům sebeobrany (nože, obušky, boxery, spreje, paralyzéry, plynovky ad.), zbylých 85 stran textu pak pojednává čistě o střelných zbraních. Prostor je zde věnován zejména pistolím a revolverům, ale nechybí ani zmínky o brokovnicích a automatických puškách, v závěru doplněno výtahem ze Zákona o střelných zbraních a střelivu. Čtenář se dozví mj. o výhodách a nevýhodách jednotlivých prostředků, historii, možnostech koupě, nechybí výčet základních známých modelů/výrobců s přiloženými fotografiemi atd. Byť je publikace 30 let stará, zevrubný základ se z ní dá načerpat. Nečekejte však taktické průpravy sebeobrany, je to taková směs všeho možného, někde možná zbytečně hnaná do podrobností, které čtenáře-laika jen zahltí, jinde obsahuje naopak pouze pár vět obecného pojednání. S ohledem na to, kolik prostoru bylo věnováno pistolím a revolverům, bych zájemcům o tento obranný prostředek doporučil jako volné pokračování knihu Defenzivní střelba (V. Havel), která rozebírá zmíněné zbraně a související témata více dopodrobna. Celkově povedená kniha, nicméně mám problém s osvětou potřeby vlastnit sebeobranný prostředek - kdyby chodil po ulici každý druhý ozbrojený, to by to dopadlo... na druhou stranu chápu, že autor má z praxe jiné zkušenosti a touto knihou vychází vstříc lidem, kteří se opravdu vlivem okolností a okolí cítí ohroženi a mají potřebu se bránit. Reklamy obchodů, zboží a služeb v úvodu a závěru jsou pak už jen příjemnou retro připomínkou. :-)

19.03.2024 3 z 5

Kolumbijská triáda - Káva, kokain, smaragdy Kolumbijská triáda - Káva, kokain, smaragdy Jiří Roth

Výborná kniha přibližující nám zemi a místa, kam se pravděpodobně nikdo z nás nikdy nepodívá. Čtivá, schopna zaujmout i v případě, že se o tři zmíněné komodity nijak zvlášť nezajímáte. Kniha vám je přiblíží a zprostředkuje informace, kde a za jakých podmínek vznikají. Má to prvky naučné literatury po stránce informativní, stejně jako cestopisu s velmi dobrou výpravou. Byť to z knihy není úplně znát, autoři museli dávat vše dohromady poměrně dlouhou dobu. Uvítal bych proto pro zajímavost alespoň v závěru zmínku o počtu cest a časový rozptyl měsíců a let, co museli absolvovat k ucelenému vydání knihy. Některé pasáže jsou až k neuvěření - rizikem událostí, štěstím na kontakty, bytím ve správnou chvíli na správném místě... klobouk dolů, tohle se povedlo. Za mě skvělý počin, který rád doporučím každému. A sám se brzy vrhnu na předchozí knihu autorů - Sníh z Bogoty, která bude kvalitativně této zřejmě velmi blízko.

15.03.2024 5 z 5

Němečtí výsadkáři Němečtí výsadkáři Chris McNab

Vždy jsem měl rád knihy s ilustrovanými dějinami 2. světové války, a tato je velmi čtivá a poutavá. Je to pro mě také jedna z prvních knih, kdy se na zmíněný konflikt dívám očima Osy, nikoli Spojenců (jak bývá převážně zvykem). Autor mapuje vznik, pohyb a činnost této elitní jednotky po celou dobu války, její postupný vývoj v průběhu let až do podoby univerzální jednotky plnící v omezeném početním uskupení ty nejtěžší úkoly na všech frontách. Tato skutečnost tak logicky vyústila k rapidním ztrátám a postupnému řídnutí jednotky. Ne nadarmo byla Fallschirmjäger uznávána pro své bojové schopnosti a umění se přizpůsobit jakémukoliv prostředí a terénu bojiště i samotnými Spojenci. Nicméně mi v rámci zpracování knihy nesedlo několik věcí - fotografie k určité kapitole jsou třeba i o několik stránek dříve, než její samotný začátek; absence jakékoliv mapky, když už v textu bylo tolik informací o místech a přesunech výsadkářů; fotografie s obsáhlými popisky, které mnohdy jen tlumočily informace, které už obsáhl samotný text; absence krátkých souhrnů sledu jednotlivých operací v dané zemi (např. při obsazení Kréty); v závěrečné kapitole o zbrojním arzenálu jednotky nesouvisející fotografie s textem... Celkově bych uvítal maličko lepší zpracování.

15.03.2024 3 z 5

Medvídek Pú - Pokladnice pohádek Medvídek Pú - Pokladnice pohádek Walt Disney

Na Medvídkovi PÚ jsem vyrůstal, výňatky příběhů si pamatuji z kazet. Mám je tak naposlouchané, že se mi při čtení vybavila i intonace užitá v určitých pasážích. Zpracování ve formě leporelo kufříčku se zámečkem a uchem na nošení je skvělý nápad. Obsahuje známé ilustrace a čtyři příběhy Medvídka PÚ a jeho přátel ze Stokorcového lesa. Úplně mi nesedlo osekání jednotlivých příběhů na minimum, ale asi si to budu muset přečíst s prckem, abych od něj pochytil, zda je to takto v pořádku. Přeci jen, nejsem již cílová skupina. :-)

25.02.2024 3 z 5

S kamerou světem S kamerou světem Erich Tylínek

Úžasná publikace!! Pro mě jeden z prvních cestopisů, které jsem kdy četl, a rozhodně ne poslední. Vyprávění o zážitcích z cest pana Tylínka a jeho ženy jsou poutavé, vtipné a místy i nebezpečné. Výběr fotografií je bohatý (66 černobílých a 150 barevných) a na svou dobu velmi kvalitní, dobře vybraný s ohledem na text. Zážitků museli mít oba z procestovaných zemí spoustu, mohla z toho být slušná bichle, ale je obsáhlá akorát, aby čtenáře nezahltila. Mnoho vybraných fotografií mluví samo za sebe, ke kterým netřeba nic dodávat. Od autora si seženu i další knihy, byť jich není mnoho. Jak sám v úvodu naznačil, existují knihy (fotopublikace), které vydávali pouze zahraniční nakladatelé - např. zakázky pro německé ZOO. Zaujala mě i paní Tylínková, zvěčněná na několika fotografiích, která si na cestách hodně potrpěla na styl a vznikly z toho také moc pěkné záběry. K doplnění popisku knihy, obsažené zážitky z cest jsou z těchto mnoha zemí: Anglie, Nizozemí, Afrika, Rakousko, Itálie, San Marino, Monako, Kanárské ostrovy, NSR, Dánsko, Švédsko, Finsko a Španělsko. Na 50 let starou publikaci má v sobě mnoho kvalit. Doporučuji.

24.02.2024 5 z 5

Základy klinické imunologie Základy klinické imunologie Jiřina Bartůňková

Byť se nejedná o četbu určenou laikům, dá se tím částečně prokousat a najít si pro sebe kusé přínosné informace. Kniha se věnuje tématům autoimunitních, imunopatologických a alergických chorob. Prolistováno, přečteno pár kapitol, jinde pár odstavců, a stačilo. Jedná se spíše o studijní materiál mediků a praktickou příručku lékařů. Jistá znalost základních pojmů a úvod do problematiky je na místě.

22.02.2024

Felzuma madagaskarská Felzuma madagaskarská Lubomír Klátil

Po návštěvě TERA burzy, kde mě nejvíce zaujala Felzuma madagaskarská, jsem se začal poohlížet po publikaci, která by mi tohoto gekona přiblížila trochu blíže a seznámila mě s problematikou chovu. Z knihy jsem pochopil, že jsou felzumy velmi citlivé na stres, po kterém lehce podlehnou úmrtí, stejně jako jsou náročné na střídavé změny tepla a světla, což pro budoucího chovatele může být též problematické a odrazující. Publikace obsahuje fotografie i dalších poddruhů felzum, z nichž některé jsou tak krásně probarvené, až jsou k zamilování. (Není proto divu, že mě zaujali právě tito drobečci.) Oceňuji, že text vyloženě nevybízí k chovu, ale upozorňuje na mnohá úskalí a rizika s ním spojená, což si tento krásný citlivý tvoreček zaslouží. Že bych se jako laik po přečtení knihy cítil připraven na pořízení, říci nemohu. Těch 70 stran mi vštípilo takovou míru budoucí zodpovědnosti, že se budu ještě chvíli připravovat a sbírat informace. A to je za mě velká přidaná hodnota.

21.02.2024 4 z 5

Uzdrav své tělo Uzdrav své tělo Louise L. Hay

S hlavní myšlenkou knihy, že se nemoci rodí v hlavě, a že změnou návyků více k pozitivnímu myšlení a zaměřením se do sebe sama se lze s vysokou pravděpodobností uzdravit, či nemoci dokonce předcházet, souhlasím. Prvních cca 10 stran je v knize tomu věnován prostor, následně na dalších cca 60 stranách autorka uvádí léčivé výroky, a tím to končí. Výroky obsahují výčet nemocí a zdravotních problémů, jejich pravděpodobnou příčinu a doporučený nový myšlenkový návyk (za pomoci kterého má dojít k onomu zázračnému vyléčení). No, dle mého soudu to má asi takovou hodnotu, jako přečíst si horoskop. Něco by odpovídalo, ale vesměs je to napsáno v takovém duchu, že se vás to leckde okrajově dotkne, což zřejmě v tolika lidech vzbuzuje dojem, že by se kniha měla stát jejich novou modlou..

Příklad: Problém - choromyslnost, Pravděpodobná příčina - útěk od rodiny, únik před realitou, uzavřenost, násilné odtržení od života, Nový myšlenkový návyk - tato mysl zná svou pravou totožnost, je vyjádřením Boží kreativity.

To co má být za blábol?.. Takže závěrem, myšlenka knihy dobrá, ale zpracování a doporučení v knize špatné. Pokud má kniha fungovat jako doplňující slovníček jiné knihy, např. zde v komentářích často zmiňované Miluj svůj život, pak by to mělo být nějak provázané a v knize uvedené. Sama o sobě je totiž nicneříkající. Na toto téma je z mého pohledu daleko hodnotnější a více rozpracovaná kniha od Osha - Harmonie těla a mysli, která čtenáře navede k uvědomění a očistě duše více, než tento slovníčkový výčet nesmyslných a opakujících se blábolů..

09.02.2024 2 z 5

Žena - Té nejlepší ze všech Žena - Té nejlepší ze všech * antologie

Útlá a formátově malá knížečka, od které jsem nečekal mnoho, ale o to více překvapila. Jedná se o výběr literárních citátů pojednávajících o ženách, společně s výběrem obrazových uměleckých děl známých autorů. Obsahově je vesměs povedená, mnoho úryvků zde uvedených jsem v obdobných knihách nepostřehl. Níže malá ochutnávka (ten kratší hodně pobavil). :)

“Se ženou je to jako s obrazem. Hlupák nepozná, jakou má cenu, dokud nezjistí, jak mnoho je za ni ochoten dát někdo jiný. (G. Farquhar)

“Jediné, co žena může na muži měnit, jsou pleny. (N. Wood)

08.02.2024 4 z 5

Pro peníze Pro peníze Vlasta Javořická

(SPOILER) Místy se četla hodně těžce, ne snad kvůli chybějící kvalitě, ale autorka určité pasáže s utrpením Evy vylíčila takovým způsobem, až mě to u srdce ranilo a nemohl jsem hned pokračovat dál. Přál jsem Evě, aby utekla za klidem, trpěl jsem za ní snad více, než ona sama za sebe. Odloučení hlavních aktérů v závěru bylo skvělým vrcholem knihy, který se následně přehoupl poměrně rychle a lehce k happy-endu. Úplně mi nesedí, že by Vít najednou ze sebe byl schopný setřást veškerý odpor vůči Evě, a Eva že by vše odpustila, ale budiž oběma přáno. Možná mezi nimi přeci jen nějaká láska byla. Silná kniha, kterou jsem nečetl naposledy.

04.02.2024 5 z 5

Obrázky z Normandie Obrázky z Normandie Jan Šmíd

Výborná kniha, stále aktuální, ideální jako předpříprava dovolené v Normandii, či k doplnění informací přímo na místě či zpětně. Zmíněnou část Francie jsem před léty navštívil v rámci poznávacího zájezdu a tak pro mě byla kniha nyní krásnou vzpomínkou a připomenutím si dovolené, ze které jsem se vracel naprosto nadšený. Většinu popisovaných míst jsem navštívil a třeba na Monetovu japonskou zahradu v Giverny nyní díky knize pohlížím úplně jinak - tehdy jsem ji vnímal jako zbytečnou zastávku. :-) Normandie je zkrátka zajímavá v několika pár bodech, a byť může čtenáře napadnout, že toho musí být více, pro silný zážitek opravdu stačí navštívit jen těchto pár míst a ta spojit s degustací tří "C" - cideru, calvadosu a camembertu. Gotický klášter Le Mont St. Michel na žulovém ostrově, vyloďovací pláže spojenců v okolí Arromanches, útesy v Étretatu a další, to se zkrátka musí vidět a zažít. :-) Řádky pana Šmída se čtou s radostí a už jen autorova předmluva mě velmi navnadila. Jediné drobné zklamání jsem pocítil z vybraných fotografií, ta místa mají hodně co říct a kdybych je sám nenavštívil, kniha by mě skrz ně určitě tolik neoslovila. Každopádně rozhodně doporučuji k přečtení, skvělý počin.

04.02.2024 5 z 5

Nový šéf Nový šéf Aleksandr Moisejevič Lifšic

Očekával jsem více rozvětvený děj a větší vnitřní dilemat hlavní postavy, zmítanou konflikty ve své nově nabyté funkci. Ani jednoho jsem se bohužel nedočkal. Další jednohubka této divadelní série a o oddychová četba na jeden večer.

30.01.2024 3 z 5

Drak Drak Jevgenij Lvovič Švarc

Knihu jsem se rozhodl přečíst na základě vysokého hodnocení zde, bez předchozí znalosti anotace. Pro mě to byla vyloženě pohádková divadelní hra znázorňující souboj dobra a zla s klasickými motivy a mluvícími zvířaty. Až z doslovu jsem si začal pojit určité pasáže a zpracování s antifašistickým zaměřením. Během čtení mě to ani nenapadlo a nyní mi můj názor na hru v podstatě nezmění. Nadčasovost, či snad dokonce skryté hluboké myšlenky tam zkrátka nevidím, protože nechci. Líbila se mi jako jednoduchá pohádka, ve které jsem nechtěl hledat více a více ve mě po dočtení ani nezůstalo. Ale každý nechť si sám zvolí, s jakým úmyslem a jak pozorně bude číst.

29.01.2024 3 z 5

Já to doufejme ňák zmáknu Já to doufejme ňák zmáknu kolektiv autorů

První třetinu jsem se usmíval od ucha k uchu, byly to vtipné slohovky a rád jsem se k některým perličkám ihned vrátil a předčítal si je znovu. Při pozdějším pokračování jsem najednou četl většinou spíše o smutné realitě života v Arzanu a už mi tolik do smíchu nebylo. Nechtělo se mi věřit, že ve škole a okolí vládne taková anarchie, že v takových popisovaných podmínkách lidé žijí, natož pak malé děti. Je to silná výpověď o šíleném předměstí Neapole, kam by se nikdo z nás asi nechtěl dostat. Naneštěstí i takovému místu dává dětský pohled a sepsané slohové práce optimistický nadhled, který uchvátí a pobaví. Být učitelem na zmíněné škole tedy rozhodně nemohl být žádný med. Velmi dobrý nápad na téma knihy, povedený překlad, rozhodně má mé doporučení.

29.01.2024 5 z 5

Křišťálová noc Křišťálová noc František Hrubín

Tři čtvrtě knihy jsem přemýšlel, proč jsem se ji vlastně rozhodl číst. Teď při psaní komentáře vidím hodnocení a již jsem si to uvědomil. Každopádně jsem měl chuť ji několikrát odložit a nedočíst. Byť je krátká, příběh se tak nějak vleče, nijak negraduje, žádná z postav nezaujme natolik, aby alespoň kvůli některé z nich to měl člověk chuť se zájmem číst. Téměř ke konci konečně nastane první, ale také poslední zvrat, který ovšem není nijak ukončen a tak jaksi vyšumí do ztracena. Kdyby závěr skončil tragicky, dal bych hvězdičku navíc, ale takto ne. Závěrečný doslov a režijní poznámka sice podají určitý nový vhled na celou hru a autorovu původní myšlenku, ale můj dojem už bohužel nevylepšili.

29.01.2024 2 z 5

Lolo a druhové Lolo a druhové Old Ještěr (p)

Kraťoučké vyprávění o domácích mazlíčcích a příhodách s nimi prožitými. Bernardýn, jezevčík, kočka a poštolka. Útlá vzpomínková kniha na 15 minut četby s jednoduchými kresbami. Krásná čeština. Milá knížka.

15.01.2024 3 z 5

Křeče Rudy Pivrnce Křeče Rudy Pivrnce Petr Urban

Oddechová jednohubka. Jak už tomu v podobných souborech vtipů bývá, něco vás výrazně osloví a pobaví, ale u většiny se jen pousmějete. Každopádně pár skvělých perliček se tam našlo. A uspořádáním strana=kresba se nabízí i různé využití samostatných aršíků, pokud budete ochotni knihu nenávratně "rozebrat".

01.01.2024 2 z 5