Mr.Fox Mr.Fox komentáře u knih

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Velmi překvapující! Zpočátku mi vadil ten styl psaní, ala “neřeším přímou řeč, odstavce, kdo z postav co říká - všechno to smíchám dohromady a čtenář se s tím nějak popere,” ale... Jakmile si na to zvyknete a necháte se unášet sněhovou vánicí dál na cestě příběhem, tak to za to stojí! S mnoha myšlenkami a konflikty jsem se ztotožnil, další díky knize pochopil. Líbily se mi protiklady postav, jejich propracovanost a celková reálnost. Známé hlášky z českého prostředí a myšlenky každého z nás. Např. část se zamyšlením se nad okurkou v Mc burgru byla skvělá. Po dlouhé době kniha, kterou se nebojím doporučit každému ve svém okolí. Díky za ní! :-)

17.05.2019 5 z 5

Společenská nápověda Společenská nápověda Eva Filipová

Krátký výcuc ze společenské etikety, psychologie osobnosti a bussiness prostředí. Knihy podobného rázu teprve číst začínám a nemám tak s čím srovnávat. Informace jsou však velmi zobecněné a pro běžnou společnost použitelné v minimální míře. I tak se jedná o zajímavé čtení, které by tématicky mělo projít jednou za čas rukama každého z nás. Mravy se sice uvolňují, ale jejich neznalost neomlouvá.

08.05.2019 3 z 5

České Budějovice in flagranti České Budějovice in flagranti Michal Tůma

Na této knize je paradoxně zajímavější a hodnotnější historický doslov pana Pletzera, než vyobrazené fotografie pana Tůmy. Město znám dobře a ne nadarmo se říká, že "v Budějovicích by chtěl žít každý". Fotografie zachycují město v mnoha podobách, ale neoslovily mě tolik jako knihy konkurenčních fotografů. Kniha svým obsahem vhodná spíše pro zahraniční turisty, kteří si chtějí odvézt nějakou literární památku na toto město...

14.04.2019 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Měl jsem to štěstí, že jsem s aktéry knihy vyrůstal. Sic na filmovém plátně, ale přeci. Knižní předlohu jsem četl až nyní, v dospělosti. Chtě nechtě, porovnával jsem celou dobu. A ač tomu v mém případě nebývá zvykem, zde si v hodnocení prvního dílu nemohu pomoci. Teprve filmové zpracování přivedlo svět HP k dokonalosti. :-)

Kniha 4* | Film 5*

03.04.2019 4 z 5

Pískožrouti Pískožrouti Denny Newman (p)

Četba vhodná svým tématem i formátem do vozů dopravního podniku či k ukrácení dlouhé chvíle někde při čekání. Pobaví, ničemu nevadí, když ji měsíc necháte rozečtenou, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Lehce nadprůměrná zábava.

08.03.2019 3 z 5

Kejda Kejda Dan Černý

Šťavnatý žánrový mix s dvěma sexy šťabajznama v hlavní roli. For fun, k vyplnění dlouhé nudné chvíle v MHD či metru. To chceš!!

22.02.2019 5 z 5

Dobrodružství prostopášnic Dobrodružství prostopášnic neznámý - neuveden

Sbírka neznámých autorů, obsahující deset povídek. Povětšinou krátké, od jedné do pár stran, nejdelší na 60 stran. Zaujaly mě především tři nejdelší, ty se mi velice líbily a byly čtivé. Celá sbírka se točí kolem jednoho tématu - lásce, věrnosti i nevěře, milkování, vypočítavosti i hlouposti zamilovaných mužů a žen. Rus z podtitulu knihy zde hraje spíše autorskou roli, než že by byla znatelná z obsažených povídek.

21.02.2019 4 z 5

Abeceda textilu a odívání Abeceda textilu a odívání Stanislav Teršl

Výkladový slovník abecedně seřazených pojmů (výrazů) z oblasti textilu a odívání. V rámci jednotlivých vysvětlivek jsou uvedeny odkazy k dalším pojmům v knize, vedoucí k lepšímu porozumění daného výrazu. Stejně tak nápomocné jsou časté ilustrace. Slovník je překvapivě obsáhlý, zabývá se mnoha odvětvími tématu. Pro člověka zajímajícícho se o módu či pracujícího v oboru výtečný pomocník.

Jedinou výtku mám ke stáří - neaktualizování knihy (přeci jen, od roku 1994 se lecos změnilo a přibylo) a k absenci souhrnného výčtu všech výrazů. Nic z toho však nesnižuje knize na kvalitě a jedinečnosti.

05.02.2019 5 z 5

Ženy Ženy Charles Bukowski

První setkání s Bukowskim. A rozhodně ne poslední. Vesměs souhlasím se všemi komentáři - je to odporně úžasné stejně jako monotónní a bezduché. Knihu beru s nadhledem a hodnotím pozitivně. Na dlouhé osamocené večery s lahví vína je Henry Chinaski ideální společník.

01.02.2019 4 z 5

Knihomol Knihomol Stefan Zweig

Zweigova povídka z období první světové války, zasazená do Vídně, pojednává o Židu Mendelovi (v knize Jakobu Mohlovi), postarším kavárenském povaleči a knižním géniovi. Ten je v oblasti knižních artiklů naprostá špička oboru; není titulu, který by neznal, či který by mu neprošel rukou; celé dny vysedává v kavárně Gluck, zahloubán do knih, nenechaje se ničím a nikým rušit. Vyprávěno z pohledu osoby, o které víme pramálo - slouží zde pouze jako uvaděč, který si ke “knihovníkovi” přijde jednoho dne pro radu; po dvaceti letech se prostou náhodou ocitne v téže kavárně a odkrývá jeho osud.

Po knize jsem sáhl na popud chtíče, přečíst si další titul mistra Zweiga. Ideálně kratšího rázu, než mu zas přijdu na chuť. Nezklamala, naopak nakopla k další četbě. Hodnotný doslov Pavla Eisnera. Zájemcům doporučuji.

20.01.2019 4 z 5

České Budějovice České Budějovice Jiří Kuthan

Úchvatná fotopublikace, jež potěší každého Budějovického rodáka. Vhodná pro širokou laickou veřejnost i historiky. Fotografie doplněny informacemi o jednotlivých stavebních slozích a jejich zásahu do architektury. Vše datované, přehledně rozřazené. Perfektní.

19.01.2019 5 z 5

Ladovy veselé učebnice - Savci Ladovy veselé učebnice - Savci Josef Lada

Kouzelná útlá knížečka, poučná nejen pro nejmenší. Ilustrace pana Lady jsou a zůstanou věčné. Velmi se mi líbily jednotlivé odkazy autora k dalším známým dílům - např. ke Kocourku Mikešovi, Lišce Bystroušce, pohádkám H. C. Andersona ad. Stejně tak uvedená zvířecí přísloví, která používáme, ačkoliv neznáme jejich původ. Za těch pár korunek by v knihovně rozhodně neměla chybět. :-)

19.01.2019 4 z 5

Jaderná elektrárna Temelín Jaderná elektrárna Temelín kolektiv autorů

Perfektní fotopublikace vhodná pro každého, kdo se chce o JE Temelín laickou formou dozvědět něco více. Fotografie zobrazují stavbu od základů přes postupnou kompletní výstavbu, vč. pohledů do interiéru, až po počítačově upravené snímky plánovaného dostavění dalších dvou bloků (blízká budoucnost). Přehledně datované, chronologické tabulky výstavby elektrárny a prvního spuštění reaktorů. Úchvatné snímky, ze kterých zůstává pusa dokořán. Díky cizojazyčnosti potěší i cizince. Žel, vydáno poměrně malé množství výtisků. O to více je pro mě cennější.

17.01.2019 5 z 5

Toulky s Bobem Toulky s Bobem Josef Ptáček

Od knihy jsem očekával trochu živější vyprávění a více fotografií. Fotografie Boba jsou sice povedené, ale je jich pomálu. Ke všemu černobílé. Přitom obálka prozrazuje, že se jedná o krasavce, pro kterého by se do barvotisku vyplatilo zainvestovat. Jelikož jsem sám NO vlastnil a vím, že se rád stavěl na hlavu, dost mi kniha přiblížila své vlastní zkušenosti. Já na ně nahlížel negativně, proto mě v knize překvapil autorův pozitivní snášenlivý postoj k Bobovo skopičinám. Vcelku milá oddychová jednorázovka pro milovníky NO. Jen vsuvky krátkých cizích zážitků bych vypustil. Zejména těžko uvěřitelné vyprávění o týrání psa a úmyslu ho sníst. Tahle část do knihy vůbec nezapadla...

17.01.2019 2 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

U téhle knihy vám stačí přečíst pár příběhů, a hned víte, co držíte v ruce. Knihu, která svými hrdiny a kresbami okouzlí každého čtenáře. Bez výjimky a rozdílu věku. Do této knihy se zkrátka zamilujete. :-)

29.12.2018 5 z 5

Povodeň jižní Čechy srpen 2002 Povodeň jižní Čechy srpen 2002 Antonín Pelíšek

Jako malý jsem pobýval na levém břehu Vltavy. Vzpomínám si, jak jsem z okna panelového domu sledoval zavodněnou ulici, po které se ve zběsilém proudu neutuchajících dešťů a vlivem ucpané kanalizace proháněly s kotrmelci nádoby na komunální odpad. Tehdy mi ten výjev přišel velice komický. To jsem však ještě netušil, co vše spatřím, až mě za pár dní rodiče pustí opět ven... Babička tehdá stihla poslední evakuační autobus z pravého břehu. Až po uzavření mostů, rozpůlení města Vltavou a fascinujicích zpráv z TV mi vše začalo postupně docházet. Tehdy jsem to tak neprožíval. Dnes při prolistování této krátké publikace pociťuji mnohem více. Očekával jsem hodnotnější a početnější výběr fotografií. I tak ale doporučím každému k připomenutí.

25.12.2018 3 z 5

Dějiny českých zemí Dějiny českých zemí Petr Čornej

Velice pěkně zpracovaná velkoformátová publikace. Nezachází zbytečně do detailů. Nabízí požitek po grafické stránce. Občas jsem se ale neorientoval. Tato kniha se nedá jen tak číst. Ta se musí studovat a člověk musí chtít porozumět a pochopit souvislosti. Jako základ (výkladu českých dějin) kvalitní literatura.

18.12.2018 5 z 5

Američtí vojáci v Bagdádu 2003-2004 Američtí vojáci v Bagdádu 2003-2004 Kenneth W. Estes

Co že to vlastně Američané v letech 2003 - 2004 v Bagdádu vykonali a co všechno zde museli podstoupit? Nebylo to jen o akci ve stylu Černého jestřába a honění se za Saddámem Husajnem, jak se možná může zdát.

Publikace zevrubně nastiňuje práci operační skupiny, která nejenom že potírala místní revoltu, ale snažila se zejména o znovuobnovení politiky, ekonomiky, obranných složek, odpadních systémů, dodávek elektřiny, vody apod. A jak je zřejmé, neměla to díky "vybavenosti" místních občanů vůbec jednoduché. Pojednává o průběžném vytváření lepších životních podmínek pro vojáky, kteří zde sloužili až 15 měsíců. (!) Zabývá se nedostatečnou připraveností výcviku i vybavenosti vojáků na tamní podmínky bojů. V této části mě fascinuje fakt, že si vojáci sami přes internet objednávali a dokupovali vybavení do své nedostatečné výstroje. (!) Jen si to představte... Také informace o počtech zabaveného a zneškodněného muničního a zbraňového arzenálu jsou mrazící. Na tak "chudou" zemi, řekl by si člověk...

Publikace na svůj krátký rozsah předkládá dostatečně podnětů k uvědomění. Rozhodně nepůsobí jako samochvála, jak by se mohlo zdát. O důvodech Američanů okupovat jihozápadní Asii si samozřejmě každý může myslet své. Účel základní informovanosti splňuje dostatečně a nabídne i něco navíc. 4*

04.12.2018 4 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Woow, tohle bylo šílené čtení... Připomínalo mi to tak trochu S. Zweiga říznutého s E. A. Poem. Takový mix romantické, mysteriózní, hororové a psychologické četby. Úžasné!! Paradoxně mě nejvíce zamrzel osud kocoura. Jinak sem se do hrdinů vyloženě vciťoval a trpěl s nimi. Nechal jsem se tím plně prostoupit. A přiznaje si slabošství, zbláznil bych se z toho hned!!

03.12.2018 5 z 5

Pět sekyr poručíka Hamáčka Pět sekyr poručíka Hamáčka Miloslav Švandrlík

Četl jsem kdysi, možná deset let dozadu, nekompletní sérii Černých baronů. Do dnes si pamatuji především tuto knihu a postavu poručíka Hamáčka. Za mě jedna z nejzajímavějších a nejzdařilejších prací. Což svědčí i o tom, že mi jako jediná utkvěla v paměti. Doporučuji.

02.12.2018