Mr.Fox Mr.Fox komentáře u knih

Jak vybrat rodinný dům Jak vybrat rodinný dům Martin Perlík

Výborná publikace. Nenapadlo by mě, že lze najít takového dobrého rádce výběrem nemovitosti. Ucelené informace na jednom místě, poutavá grafika, skvělé postřehy. Výběr zaměřený na starší rodinné domy do roku stavby cca 2000. S menší či větší rekonstrukcí se zde počítá ve většině případů. Po přečtení budete při výběru ostražití, snáze odhalíte nedostatky a vyhnete se starostem do budoucna. Budete vědět, na co si dát pozor, čemu se vyvarovat a jaké máte možnosti. Základní informace dobře poslouží i při výběru novostavby či bytu. Kniha vás naučí pracovat s veřejně dostupnými informacemi, např. s katastrem nemovitostí, záplavovými oblastmi ad. Hledáte-li na tato témata vhodnou knihu, rozhodně doporučuji.

21.12.2023 5 z 5

Harmonie těla a mysli Harmonie těla a mysli Osho

Budu muset přečíst vícekrát a postupně, cítím, že na jeden zátah jsem z ní nedostal vše, co může nabídnout. Stejně jako je přirozené, že vás takové knihy buď zaujmou či absolutně nikoli, je potřebné (pokud vás osloví) je přečíst vícekrát, hledat mezi řádky, často odkládat a zamýšlet se. Vnímání neoddělitelné pospolitosti fyzického a duševního zdraví východního světa mi v naší kultuře chybí a západní společnosti by více uvědomění jen prospělo. Bohužel dnešní turbulentní svět plný změn tomu příliš neprospívá a naopak nahrává farmaceutickému průmyslu a tím i zvyklosti vše řešit farmaky. Úryvek z anotace je naprosto vystihující: "Především v západní společnosti se lidé od svého těla odcizili, naučili se ho potlačovat, považovat ho za méněcenný, někdy dokonce obtížný přívažek." Tato kniha, byť obsahuje i slabší pasáže, je uvědomělým náhledem na svou duši a tělo, připomínkou jejich propojení a cílena na nutnou potřebu naučit se vnímat vnitřní procesy. Osho zde oslavuje člověka v celé své kráse a učí nás vážit si sebe sama. Přirozená věc, řeklo by se, byť dnes nám již vcelku vzdálená..

21.12.2023 3 z 5

Deprese - Jak pomoci a neztratit sám sebe Deprese - Jak pomoci a neztratit sám sebe Huub Buijssen

Byť je kniha prezentována pro rodinu blízkého člověka trpícího depresí, z mého pohledu je více cenná naopak pro trpícího. A to z důvodu, že se často těžko hledají slova a přirovnání k tomu, co se v hlavě odehrává a co nemocný pociťuje. Kniha může pomoci problém nalézt a správně pojmenovat, může pomoci s výkladem problému směrem k rodině, stejně jako k lékaři. Kniha je napsaná opravdu velmi dobře a jelikož "co člověk s depresí, to jiný případ", je potřeba si uvědomit, že zde nelze škatulkovat. Proto souhlasím s příspěvkem danuus níže, a doporučuji zvýraznění textů, se kterými nemocný nejvíce souzní. Teprve poté má tato kniha pro rodinu a blízké smysl, a teprve poté má možnost opravdu pomoci.

14.12.2023 5 z 5

Hitler a nacismus Hitler a nacismus Enzo Collotti

Těžko hodnotit a napsat vhodný komentář ke knize pojednávající o této nepochopení hodné ideologii, o tomto fanatikovi, těžké, složité a surové době. Přečte si ji člověk, který chce vědět, chce porozumět a pokusit se pochopit PROČ se stalo a JAK je možné, že se stalo. A i když pochopí, tak stejně pohnutkám tohoto muže neporozumí (což je naprosto v pořádku). Nemohu jinak, než doporučit přečíst, protože je potřeba nezapomínat a naopak připomínat. Kvalitně zpracovaná kniha, která velmi dobře mapuje postupný proces získávání moci Hitlerem a nabývání síly jeho strany, přičemž si zachovává dobrou čitelnost a přístupnou obsahovou formu, která předloží vše důležité, ale také vše dobře vysvětlí a čtenáře přitom nezahltí. Škoda, že český trh nepřeložil od autora vícero knih, protože mě forma a styl podání tohoto historika velmi vyhovoval.

14.12.2023 4 z 5

Jak si zařídit domov Jak si zařídit domov Jana Pěkná

Knihu hodnotím kladně v ohledu, že varuje před počátečním zbrklým nakupováním a předkládá čtenáři vcelku rozumné rady a návody k vytvoření smysluplného interiéru jako celku. Tím nutí čtenáře se zamyslet trochu více do hloubky, což může v někom vyvolat obavy, zda si s tím poradí - kniha vám totiž podnětů, nad čím přemýšlet, dává vcelku mnoho. Graficky je zpracována velmi hezky, v závěru knihy se nachází pracovní listy, které jsou k dispozici i on-line k vytištění. Obsahuje tipy na 2D a 3D plánovače interiéru, užitečné odkazy a aplikace. Fotografie vyobrazené v knize jsou trochu zvláštního výběru, neostrého stylu a užitého interiérového vybavení, které si myslím osobně nikoho příliš neosloví. Doslovně bych se dle knihy neřídil, cítil bych se tím vším doporučením zahlcen. Nicméně pro získání představy a užitečných tipů určitě doporučuji. Ve výsledku si z ní každý vyzobne to své.

14.12.2023 3 z 5

Nacistické Německo Nacistické Německo Corinne Maier

Útlá knížečka, stručná, k zasvěcení do dané tematiky pro začátek asi dostačující. Nicméně vše je probíráno velmi okrajově a byť se kniha snaží držet časovou linku, často jsou v textu odkazy k událostem z jiných let. Čtenář hledající ucelenou historii si tak musí občas zalistovat a zorientovat se v posloupnosti událostí. Stejně tak se v textu nachází odkazy na glosář, ve kterém však následně hledaná informace uvedena není. Zájemcům bych proto doporučil hodnotnější knihu - Hitler a nacismus (E. Collotti), která si s tématem poradila po obsahové i vizuální stránce lépe.

14.12.2023 3 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Tak tato kniha si u mě v knihovně zaslouží čestné a výjimečné místo. Po sérii Metro a Budoucnosti mě autor nepřestává překvapovat. Zmiňovaná ponurá atmosféra děje ve mě vzbuzovala vzpomínky na jiné čtené ruské romány. (Ti Rusové to jinak asi opravdu neumí.) S hlavním hrdinou jsem soucítil a sdíleli jsme společně tíseň, napětí, netrpělivost i těch pár drobných radostí. A občas i tu sklenku něčeho ostřejšího. Dychtil jsem se spolu s Iljou dozvědět z toho kouzelného zařízení o Petrovi více a fascinoval mě ten téměř dokonalý přerod pohlížení na Petra až s pochopením jeho chování a pohnutek. Krásná sonda do mezilidských vztahů, nic není tak černobílé, jak se může na první pohled zdát - hlavně chování a myšlení lidí. Je zajímavé se při četbě občas pozastavit a zamyslet se nad jistým faktem. Totiž, jak může v dnešní době díky technologii někdo za někoho "zaskočit", a stát se vám něco, někdo vás může v podstatě na omezenou dobu ještě přidržovat při životě. Děsivé! Nicméně kniha se stává mou srdcovou záležitostí, tenhle styl já zkrátka můžu!

25.11.2023 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Další povedená severská detektivka vhodná právě do tohoto sychravého počasí. V pořadí má druhá kniha od Nesba, první byla celkem logicky Sněhulák. U této knihy mi děj přišel trochu více zamotaný, byť jsem se neztrácel, každopádně závěr mi sedl více a působil přirozeněji, než u druhé zmíněné knihy. Byť se jedná o sérii, oceňuji, že ji lze číst na přeskáčku s téměř nepatrnou absencí znalosti vzájemného provázaní postav. Nebyl jsem si jistý, zda v této sérii pokračovat, ale po tomto dílku si mě autor získal.

25.11.2023 4 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Nezaujalo. Kniha mi byla před léty doporučena přítelkyní současně s filmem Pokojný bojovník. Knihy a filmy s duchovní a seberozvojovou tematikou mám rád, ale u obou doporučených děl jsem těžce narazil. Zpočátku jsem byl zvědavý, ale zhruba od 1/4 knihy jsem se musel přemáhat a nakonec jsem ji přesně v polovině odložil a dočítat nehodlám. Myšlenky v této knize jsou sice v pořádku, ale to podání formou přihlouplého dialogu Juliána a Johna mi moc nesedlo. A bohužel mi v hlavě zahnízdil více než její hlubokomyslné poselství. Doporučení, jak s knihou ideálně (a v podstatě jedině) pracovat v komentáři DennisMoore.

23.11.2023 2 z 5

Když vlasy poslouchají Když vlasy poslouchají Tomáš Arsov

Četba na cca 3-4 hodinky. Jednoduchá, bez složitých myšlenek. O pana Arsova jsem se začal zajímat po přečtení článku v jednom časopisu, kde v rozhovoru rozprávěl o syndromu vyhoření, kterým si prošel. Něco jsem si o panu Arsovu načetl a naposlouchal s ním podcast, načež jsem objevil i tuto knihu. Ta je psána a vydána loni, tedy předchází aktuálním strastem. Provádí nás mládím autora, zdravotními problémy, hledáním své cesty a místa v životě, svými sny, vztahy, překážkami, pády a samo sebou i úspěchy. Autora jsem znal již dříve od vidění z TV pořadu, z vyprávění známých, co jej navštívili v pražském salonu a setkal jsem se i s jeho kosmetickými produkty. Teprve z této knihy mám však pocit, že jsem jej poznal doopravdy. Předchozí poznání byla spíše taková póza (v dobrém slova smyslu) úspěšného českého byznysmena a kadeřníka. Knize vydané vlastním nákladem sice chybí určité standardy a divím se, že se zde někdo vůbec podepsal pod korekturu, hlavně za ten závěr... Nicméně o to více je to autentické a já živě vidím před očima pana Arsova, jak sedí strhaný po celém dni na nohou večer doma u notebooku a dlouho do noci buší do klávesnice tento svůj příběh a vzpomínky. :-) A je to nakonec docela fajn, autor je mi sympatický, na svůj mladý věk si vybudoval poměrně velký a stabilní brand, měl dost štěstí, ale také ctižádosti jít si za svým snem a po každém pádu vstát a jít dál. Kniha je psána upřímně, lidsky a bez příkras, věřím zde autorovi vše a jsem rád, že se takto otevřel. Mohl zabrouzdat i do dalších témat a oblastí svého života, které by pro čtenáře byly jistě také zajímavé. A pozor, ač nese kniha název "Když vlasy poslouchají", o vlasech jako takových v knize vůbec není řeč - žádné rady k péči, střihu, prostředkům apod., tak ať nejste zklamáni. ;-)

01.11.2023 3 z 5

Mrak Mrak Gudrun Pausewang (p)

Četl jsem v poklidu cca do 40 stránky, než mi kniha svým nečekaným dějovým zvratem vyrazila dech. Nejen tím, co se v tu chvíli událo, ale hlavně faktem, že tohle přeci znám - ale odkud? Ha! Z filmu. Teprve zde mi docvaklo, že existuje vcelku zdařilý stejnojmenný německý film, který jsem před lety viděl a hodnotil jej pozitivně. Pak už jsem tušil, co bude následovat dále, naštěstí jsem si ale krom pár drobností nic konkrétního nepamatoval. Kniha je čtivá, téma poutavé, obsahově stran tak akorát. Malý formát knížky se mi vešel do kapsy, a tak jsem četl vždy po pár stranách, když byla zrovna volná chvíle. Je to jeden malý-velký příběh, který se mohl při podobné situaci klidně stát a stát se při takovém neštěstí opět může. Ať už byla kniha v minulosti u nás distribuována jakýmkoliv způsobem a propagována jakýmkoliv spolkem (třeba i protijadernými aktivisty), nevidím důvod, proč by jí to mělo ubírat na kvalitě. Obrázek ať si každý utvoří sám. Za sebe určitě doporučuji přečíst.

03.11.2021 5 z 5

Malá velká cyklická dívka Sára Malá velká cyklická dívka Sára Dana-Sofie Šlancarová

Nejsem cílový uživatel knihy a ani nemám s čím srovnávat, ale pokusím se krátce a objektivně ohodnotit. Neumím si představit situaci mladé dívky, která začíná prvně pozorovat své tělesné proměny a s tím související pocity zmatku, zvědavosti, strachu a možná i odporu vůči sobě samotné. Může tam toho být mnoho a z knihy jsem pochytil, že nesprávná edukace může mít za následek zbytečné trápení a psychické problémy. Bohužel edukace na toto téma dle mého stále neprobíhá dostatečně. Na knize oceňuji styl, jakým předává potřebné informace (skrz mladou Sáru) spolu s přívětivým grafickým zpracováním. Být otec, je toto kniha, kterou bych chtěl mít připravenou pro svou dceru. Každopádně to úplně tak nestačí, jak kniha sama dospělému čtenáři napoví. Na Sářiných rodičích předvede, jak mladou dívku tímto obdobím provést a jak moc může pomoci přístup rodičů v osvojení si skutečnosti dospívání a zrání v ženu. Proto je největší poselství, že škola, internet nebo samotná kniha by neměla nahradit výchovu! Každopádně i pouhá kniha jako dárek cílové osobě je více, než nic. Rád doporučím. 4*

14.03.2021 4 z 5

Víkendový efekt Víkendový efekt Katrina Onstad

Knihu jsem dvakrát rozečetl s odstupem zhruba jednoho roku do třetiny, načež jsem ji odložil a neměl chuť se k ní vrátit. Do 100. stránky (2. kapitoly) je zajímavá, dokáže zaujmout a čtenáři předkládá, co si od ní žádá. Především fakt a uvědomění, že předchozí generace pracně a dlouhodobě vydobýjely volné víkendy, načež po jejich získání se generace dnešní doby ocitly v jakémsi trendu pracovat dobrovolně a se samozřejmostí opět i v tyto dny. Navozuje čtenáře správným směrem, k zamyšlení se nad důvody volných dní a předcházejícímu historickému kontextu (např. náboženskému). Tento výklad oceňuji, např. Haymarketský masakr pro mě byla nová informace, která mě zaujala a k níž si hodlám zjistit více. 3. kapitola je však část, která pokoušela moji trpělivost. Zbytek knihy se pak snaží splnit svůj účel, ale má to dva háčky. Za prvé je z něj hrozně cítit, že text byl neredigován či hodně slabě. Nicneříkajících větných spojení a omáčky nafukující text typu: "Do Toronta se přestěhoval ze svého rodného města Windsor v provincii Ontario, což je město pracující třídy, které dělí od Detroitu řeka." a obsahově nesouvisejících je tam požehnaně a po chvíli čtení ztratíte soustředění. Za druhé autorka se v knize prezentuje jako workoholik, který by rád získal zpět své volno o víkendu. Bohužel ani po 300 stranách si jej nevybojuje a čtenáře několika pokusy své maličkosti (svými činy to napravit) nepřesvědčí ani nenavede ke správné cestě. Celá kniha je vlastně takové konstatování o smutné skutečnosti, statistikách a víkendech druhých. Kdyby raději čas investovaný do psaní investovala do svého manžela a dětí, dopadlo by to lépe...

03.01.2021 2 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

První setkání s autorem a první přečtená kniha ryze detektivního žánru. Měl jsem trochu obavy, jelikož nejde o můj šálek kávy, ale jak mě nakonec překvapila! Harry Hole mi od začátku hrozně připomínal Henryho Chinaskiho od Charlese Bukowskiho. Myslím, že tito dva knižní “hrdinové” by si mohli na literárním poli podat ruce. Představa mrazivého zasněženého Norska s nádhernými přírodními scenériemi v protikladu s řádícím masovým vrahem libujícím si v estetickém modelování svých obětí vytváří tu správnou děsivou atmosféru. Čekal jsem skvělou opěvovanou knihu a té se mi dostalo, rozhodně předčila očekávání. Po dlouhé době opět kniha, u níž jsem zažil, co dlouho u jiné ne - totiž že jsem ze zvědavosti, napětí a nervozity x-krát přeskakoval řádky a stránky, jak jsem se nemohl dočkat konkrétních rozuzlení. Děj odsýpá příjemným tempem, snad jen trocha zmatku z několika úvodních časových linií, než se v závěru vše spojí a zapadne. Příběh graduje, vysvětluje, svádí z cesty, nechává přemýšlet, i jazykově a překladem těší na duši. Ze závěru jsem trochu rozpačitý - sice knihu uzavřel dle očekávání (co se odhalení a vysvětlení vrahovo pohnutek týče), ale přišel mi takový zbrklý s ohledem na samotnou akci, příliš vyumělkovaný a soustředěný na Harryho osobní boj (chyběla mi přítomnost ostatních postav-kolegů, racionální chování) - čekal jsem dopadení Sněhuláka ve větším stylu. Závěr byl zkrátka takový americký Holywood s nesmrtelným poldou... Ale možná mě jen přepadlo zklamání, že už jsem u konce. Zážitek z četby a přemýšlení o tom, kdo bude Sněhulákem a s jakou pointou... to byla zkrátka síla! Skvělá severská detektivka na dlouhé zimní večery. Rozhodně doporučuji.

31.12.2020 5 z 5

Učebnice účetnictví 2019 - 2. díl Učebnice účetnictví 2019 - 2. díl Pavel Štohl

Zábavnější a "stravitelnější" oproti předchozímu dílu. Již se jde více hloubky, do modelových situací a s tím související praktičtější části. Student si více osvěží teoretickou část na příkladech z praxe, více pochopí souvislosti. Pro ucelenější upevnění získaných vědomostí a dalšímu procvičení se nabízí dokoupení Sbírek příkladů k jednotlivým dílům této řady učebnic.

21.11.2020 4 z 5

Učebnice účetnictví 2019 - 1.díl Učebnice účetnictví 2019 - 1.díl Pavel Štohl

Tato učebnice spolu s dalšími navazujícími a souvisejícími poskytuje základní výukový materiál teorie účetnictví, mezd a daňové problematiky. Nemyslím si, že je v České republice jiná oblíbenější řada učebnic, či lepší konkurenční materiál pro výuku na středních školách a v kurzech. Paradoxně právě tento fakt působí na celou řadu učebnic p. Štohla tím, že se po grafické a moderní podobě neobměňuje už řady let. Mám ještě vydání z roku 2012 a je naprosto totožné, s rozdílem nějaké nové právní úpravy, která se však promítne do jedné (teoretické) kapitoly a v druhé (příkladové) již chybí. Nicméně kvalitní materiál na první seznámení s účetnictvím, ale bez výkladu by se louskala těžko. Na to jsou pak lepší kdejaké vysvětlující internetové stránky, kde je téma probíráno doslova "polopatě".

21.11.2020 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Filmové zpracování jsem viděl mnohokrát, ale četl jsem poprvé až nyní. Obojí si neskutečně užívám, a nejen u tohoto dílu, u celé série. Líbí se mi, že se filmové zpracování původní knižní předlohou doplňuje o další (pro mě dosud neznámé) podstatné příběhové informace a zároveň velice věrně kopíruje hlavní dějovou linku. Stejně jako mnoho předchozích čtenářů, i já se začátkem prokousával o něco déle a knihu jsem dokonce na pár týdnů odložil. Od části se započetím turnaje tří kouzelnických škol jsem však bral knihu do ruky každou volnou chvíli a dočetl ji během relativně krátké doby. Na co jsem si nemohl zvyknout, tak na prezentaci Viktora Kruma - přišel mi podaný hloupoučce, byť na mě tak působil záměrným pozměněním spisovné češtiny v rámci přímé řeči. V tomto bodě mi zkrátka vstávaly vlasy na hlavě, když jsem si pod ním představil vážného a vcelku sympatického filmového představitele. :-) Líbily se mi neustálé trable s Ritou Holoubkovou a postava Alastora Moodyho mě zaujala stejně jako Lupin v předchozím díle. U tohoto dílu mám z dosud prečtených poprvé pocit, že kdybych ho četl podruhé, nebude to na škodu. Naopak si myslím, že si všimnu mnoha nyní přehlédnutých detailů, které mi s dalšími knihami začnou do sebe více zapadat, doplňovat se a nabalovat. Teď teprve cítím, že se to pořádně rozjede a neskutečně se na tu jízdu těším! :-)

21.11.2020 5 z 5

Pan Lučavka Pan Lučavka Norbert Frýd

Mé první setkání s panem Frýdem. Ač jsem si o autorovi a knize dopředu nic nezjišťoval, hned mě napadlo, že popisované náměstí musí býti zcela jistě to českobudějovické. A bylo! Živě jsem si dokázal představit, jak barvitým a uklidňujícím dojmem muselo na mistra Skedvattena působit, když se k němu tak často uchyloval. Chytlo mě to hned od začátku a jak se postupně odkrývaly a propojovaly vztahy mezi jednotlivými návštěvníky hlavní postavy, bavilo mě to čím dál více a byl jsem zvědav, jaké bude rozuzlení. Závěr přišel náhle, připravil mě o představení, na které jsem byl zvědav a případně na jeho dohru u Maud a Seppa. Jednotlivé zpovědi (tedy jen ty vedoucí k tomuto závěru) se spojily a mě jen přišlo líto, že se tak zajímavý a chytlavý příběh nerozvlekl více. Každopádně závěr nečekaný, pobavil svým paradoxem a osudově uzavřel mistrovu návštěvu Myšovic.

07.11.2020 4 z 5

Německý ovčák Německý ovčák Susan Samms

05/10 - Pátá z deseti knih o NO, kterou čtu před jeho pořízením. (Tedy, pořízeno již mám.) Mám již s čím porovnat z minulosti, a i kdybych neměl, je mi po přečtení jasné, jakou zdařilou knihu právě držím v rukách. Na jejích stranách naleznete vše potřebné, ať už se chystáte pořídit si štěně NO, odborně se vzdělat a seznámit se s ctnostmi tohoto plemene či si v průběhu života s dospělým psem nevíte s něčím rady. Probírá komplexně veškerá témata a nenapadá mě po dočtení otázka, kterou by mi kniha nezodpověděla. Krom běžně uváděných informací v jiných obdobných knihách mě potěšil obsáhlý popis plemenného standardu, výukové povelové metody, nemalé apelování na zodpovědné rozhodnutí při úmyslu pořídit si NO, rozebrání parazitů a další témata jinde ne tak často probíraná. Je toho mnoho pěkného a především kniha upozorňuje na mnohá úskalí a chyby majitelů při výchově psa, což oceňuji nejvíce. Ke všemu graficky přehledná a doplněná o samé psí fešáky a fešandy. :-) Jasných 100% = 5*.

06.11.2020 5 z 5

Velká kniha citátů o ženách a nejen pro muže Velká kniha citátů o ženách a nejen pro muže Petr Rezek

Stačilo mi přečíst 30 stránek, abych měl jasno v tom, že jsem nalezl další věčný svazek do své knihovny. Citáty mám rád a pokud se týkají takového nevyčerpatelného tématu, jako jsou ženy, navíc v takovém obsáhlém sborníku, pak jsem nadšen. Není mi znám celkový počet citátů, ale počet autorů ano, a těch je 534 - což je úctyhodné! Oceňuji, že si dal autor práci s tím, aby jich dohledal a ověřil co možná nejvíce. Ať už tedy v danou chvíli četby ženy milujete, či naopak právě proklínáte, vždy najdete pár pravdivých, vtipných a utěšujících řádků v této knize. A takové vědomí potěší.

31.10.2020 5 z 5