MP17 MP17 komentáře u knih

Lucia Lucia Bernard Minier

Tak po nějaké době opět Minier a opět fajn zážitek. Hlavní hrdinka v pohodě, žádná neschopná blbka na antidepresivech, jen možná ne tak výrazná, jak by asi mohla být.
Bohužel jsem jen opět "tušil, jak to bude" už zhruba od poloviny knihy a ani ty snahy autora odvádět pozornost někam jinam na mě moc nefungovaly.
A tu jednu věc jsem věděl prakticky ihned, možná by to chtělo příště od autora trochu víc rafinovanosti.

18.12.2023 4 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Nemohu si pomoci, ale Hradba západu je asi nejslabší kniha, kterou jsem od Ďura četl. Napětí a dobrodružství bylo oboje upozaděno natahovaným válčením a to prostě není můj šálek čaje. Z hlediska edukativního hodnotím knihu pozitivně, ve slovenských dějinách mám mezery a Hradba západu mě docela motivovala, abych si vše porovnal s reálnými podklady, nicméně chytlavost nebyla taková jako u předchozích dílů.

07.11.2020 3 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Na můj vkus je Škvorecký moc vulgární, ale jako zrcadlo doby funguje kniha velmi dobře.

11.09.2020 3 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Nejsem si úplně jistý, jestli byla zápletka natolik silná, aby utáhla samotnou knihu, ale jelikož se jedná o první díl série, jsem ochotný v tomto ohledu přimhouřit oči. Kapitán je sympatický týpek, rozhodně v porovnání s komisním, odměřeným a někdy až zaslepeným Steinem z paralelní autorovy ságy.

Stejně jako tatjana pokládám za zcela zbytečnou a samoúčelnou odbočku do mlýna, vůbec mi to do příběhu nesedí, jako by si Ďuro pomíchal stránky s nějakou "roganovskou" knihou (vtip).

David Gemmell je v tomto žánru, mnou definovaném jako "(ne)hrdinská, čtivá, mírně braková, historická, pseudo-fantasy literatura" nedostižný, ale Juraj za ním zas o tolik nezaostává.

11.09.2020 4 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Čekal jsem to horší (dle zdejších komentářů), ale velké rezervy tam opravdu jsou. Ze začátku to bylo zajímavé, hlavně popis tehdejšího prostředí US sitcomů obecně a nastínění reakcí tehdejší divácké obce, ale jakmile tam začne autorka nastavovat zrcadlo současným podivným hyperkorektním úhlem, je to jen otrava. Tak nějak jsem si říkal - pokud by měla psát autorka knihu o seriálu Dva a půl chlapa, tak by to s ní muselo švihnout.

14.01.2020 3 z 5

Poslední strážce Poslední strážce David Gemmell

Atmosféru apokalyptického světa vystřídala taková spíš westernová nálada, byť se kniha odehrává v relativně krátké době po své předchůdkyni. Autor se tak nějak motá v kruhu, vlastně spíš v několika kruzích, které se snaží násilně spojovat a výsledek je rozpačitý. Dost se tu odkazuje na minulý díl a přemýšlím, jestli nebylo lepší z dvou průměrných knih (ke třetímu jsem se ještě nedostal) udělat jednu knihu silnější, ale to už je takové to klasické rozjímání po bitvě.

30.11.2019 3 z 5

Vlk ve stínu Vlk ve stínu David Gemmell

Další z knih, které by slušelo zfilmování. Hlavní hrdina zajímavý, oproti (zejména) Drussovi a Tulákovi si tolik nelibuje v zabíjení jako takovém a opravdu věří v nějaké vyšší dobro. Příběh a hlavní záporák sice nejsou kdovíjak spektakulární, ale i tak je čtenář silně vtažený do děje.

17.11.2019 4 z 5

Vikingové Vikingové Gilles Ragache

Skvělé zpracování, příběhy poutavé a ilustrace dokonalé, přitom se čtenář v závěrečné části dozví i opravdu zajímavé informace.

Egypt, Řecko, Galie Egypt, Řecko, Galie Alain Quesnel

Ty ilustrace jsou opravdu jak z jiného světa.

Pekelná třída Pekelná třída Vojtěch Steklač

Společně s "Alešem" a druhou částí "Čendy" je tohle pro mě nejzábavnější kniha této party z Holešovic. Příběh o tajuplné skříňce je docela poutavý a samozřejmě nechybí potřebný humor a jiskření mezi kluky.

10.11.2019

Kamarádi Kamarádi Pavel Lovrič

Opravdu povedená kniha o přátelství mezi dvěma chlapci ze dvou zcela odlišných společenských vrstev. Četl jsem ji už jako malý a získala si mě. Je docela drsná, ulice první republiky se nemazlily s nikým, ani s malými chlapci, strašidelná, tajemná a docela dost se tu bitkaří, tzn. prakticky jsou zde veškeré možné ingredience, které kluci ocení.

Sorry aneb Bikšitův kalendář Sorry aneb Bikšitův kalendář Jiří Havlíček

Trochu se to opakuje, ale to nevadí zas tolik. Příběhy té partičky jsou opravdu velký bizar. Na víkend bych se do takové vesnice klidně podíval, být tam déle, asi by byla játra a život v ohrožení.

08.11.2019 4 z 5

Dětská encyklopedie Dětská encyklopedie Bohumil Říha

Listoval jsem touto knihou ve školce, hodně mi toho tenkrát dala.

05.11.2019 5 z 5

Není to zas taková řacha, jak jsem dle ohlasů a hodnocení zde očekával. Obě dvě časové linky jdou v opačném směru - ta aktuální je velmi zábavná na začátku a postupně ztrácí na zajímavosti, naopak ta vzpomínková se stává postupně víc zábavnou. Bohužel ale ani na chvilku mě kniha nepohltila nadobro, nikdy se mi nestalo, že bych bojoval s klížícími se očními víčky, jen abych mohl zůstat vzhůru a pořád si číst a číst. Proto nemohu hodnotit jinak.

05.11.2019 3 z 5

Aleš & spol. Aleš & spol. Vojtěch Steklač

Společně s druhou půlkou "Čendy" jsou právě v této knize úplně nejzábavnější příhody čtyř spolužáků z Holešovic. Cirkusový úvod povedený, kolem klubovny a záležitosti s vůdcem je hodně zábavy. Při čtení o cestě vlakem na Karlštejn se dodnes směji nahlas.

04.11.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Dodnes nechápu, jak mohl Orwell takhle přesně vystihnout ty různé typy stranických kádrů, včetně těch vzájemných rozepří a následných likvidací. Pokud je toto mezi povinnou četbou, tak je to jen dobře, protože mladá generace si pak může lépe uvědomit, o čem komunismus (resp. jakákoliv jiná stranická diktatura) je.

31.10.2019 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Průměr, Robert Bryndza má zjevně své kvalitativní mantinely, které nejspíš jen tak nepřekročí a možná vlastně ani nechce.

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Jedna z lepších knih ságy o Erice Fosterové. Z vraha jde opravdu strach a napětí je zde vykonstruováno povedeně. Jen ten závěr... nemám rád, když se lidé (ve filmech a knihách) chovají bezdůvodně jako pitomci. Mimochodem v určitém ohledu Robert Bryndza začíná trochu "Troškovatět" jestli mi rozumíte...

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Robert Bryndza už seká knihy jako Baťa cvičky a je to docela znát. Kniha působí dost roztříštěně, děj nemá kdovíjaký spád a některé dějové linky jsou zcela zbytečné.

30.10.2019 2 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Ukázkový záporák a solidní míra napětí, nesedí mi tu moc ta šablonovitost, kterou Robert Bryndza praktikuje. Ten závěrečný střet dost násilně naroubovaný.