mousie265

Říkali mi LeniŘíkali mi LeniZdeňka Bezděková

K přečtení mě kdysi dávno přivedl úryvek v čítance. Byla jsem tehdy právě v tom věku, velmi to na mě zapůsobilo. Na rozdíl od mnoha knih, které jsem přečetla a dnes už o nich vím, jen to, že jsem je přečetla a nic víc, zůstala ve mně stopa

25.02.2020

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda / Markheim / KumpániPodivný případ doktora Jekylla a pana Hyda / Markheim / KumpániRobert Louis Stevenson

Četla jsem před mnoha lety proto, že by měl člověk znát, to není dobrý důvod - očekávání je zřídkakdy naplněno a to moje opravdu nebylo. Možná bych to po letech měla zkusit znovu a vynasnažit se jít do toho s čistou stránkou - neovlivněna filmy, hodnocením a očekáváním, pak možná dokážu objektivně zhodnotit

Knihy džunglíKnihy džunglíRudyard Kipling

Kniha džunglí jako hlavní příběh mě nijak zvlášť nezaujala, ale ani mi nevadí přečíst si znovu, Moje srdcovka je Riki-tiki-tavi. Nedokážu ani po letech říci proč. V krátké povídce mě zaujala stejně pižnová krysa Chuchundra, která chodí podle zdi a bojí se středu místnosti, stejně jako mungo, který chrání a zachrání svého chlapce, po knize Bajky a nebajky - bajky všechny bez výjimky, je Riki-tiki-tavi pro mě srdcovka. Tedy maličká oprava - z hlavního příběhu jsem si odnesla pocit: jsme jedné krve, ty a já, ten pocit občas s některými lidmi velmi silně zažívám :-)

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Nebudu dávat hvězdičky, protože nechci pokazit knize hodnocení svým subjektivním pohledem. Zkusila jsem přečíst v dětství a pak v dospělosti a: nic. Při tak velké oblíbenosti je chyba nejspíš ve mně. Motto: jsi odpovědný za to, co jsi k sobě připoutal, chápu a mohu s ním souhlasit, nicméně kniha jako celek mě neoslovila, stejně jako ani ostatní díla pana Exuperyho. Pokusila jsem se bez předpojatosti, jediné, co mohu říci na svou obhajobu, pokud bych ji snad potřebovala

25.02.2020

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Upřímně přižnávám, že jsem přečetla jen proto, že mi kamarádka přivezla v originále. Po opakovaných neúspěšných pokusech přečíst Pána prstenů bych do toho nešla. Narazila jsem tím na zajímavý paradox - nedokážu přečíst Pána prstenů a film mě uchvátil natolik, že každý další díl uvedený do kin, byl pro mě "very special event", na který jsem se celý rok těšila a pak si ho náležitě užila, přesto, že do kina už prakticky nechodím a čekám, až si budu moci lehnout k televizi a u filmu si zapálit. Naopak Hobbita jsem s potěšením přečetla a film mě nezaujal, přišlo mi, že krátký příběh, rozpatlaný do více dílů už není tak zajímavý. Čistě můj subjektivní dojem, ale o tom hodnocení četby je, takže přiznávám, kamenujte nebo ne :-)

Vítězný obloukVítězný obloukErich Maria Remarque

Dost mě zaskočilo, kolik lidí tu napsalo, že nenašli v knize děj, nedokázali dočíst a podobně. Přiznávám, že takové komentáře mé velmi oblíbené knihy mě v první chvíli dost zasáhly. V další chvíli jsem si uvědomila, kolik lidí tu je knihou nadšeno a mrkla na profily těch, co se nudili. Pro sebe jsem si to shrnula tak, že věta: "Já se nudím" je jednoznačně o tom, kdo píše a je jedno, jestli se nudí nad touto knihou nebo jinou nebo u čehokoliv jiného, třeba světa nebo života. Vlastně je u nich třeba ocenit, že se aspoň pokusili a třeba jim nějak pomohlo, že se tu se svým neúspěchem svěřili. Beru to tak, že v knize nenašli co hledají, ať už to je cokoliv a nejedná se tedy o hodnocení knihy a přeju aby to hledané někde našli

17.02.2020

Velký frekvenční slovník počítačůVelký frekvenční slovník počítačůJaromír Kříž

Svého času pro mě užitečný zdroj informací, dnes už většinu z nich asi mají uživatelé dávno v povědomí, nebo možná nemají, ale nepotřebují, protože čím dál víc user-friendly os z nich dělají konzumenty bez znalostí toho, co je za displayem

17.02.2020

Angličtina pro samoukyAngličtina pro samoukyLibuše Bubeníková

Za mě pro úplného neznalce marnost, spíš vyděsí a odradí. Pro toho, kdo už s jazykem má nějakou zkušenost (v mém případě 1 rok hodina týdně nepovinný předmět, následně snaha hrát počítačové adventury se spoooustou textu, bez lokalizace do češtiny) skvělá. Naučila jsem se číst knihy v originále bez většího listování ve slovníku, nenaučila jsem se mluvit ani rozumět mluvené řeči, protože z transkripce moje představa byla úplně mimo mísu, když americký prezident řekl Good morning, myslela jsem si, že si krknul - přeháním, ale jen trochu :-) . To bylo ale v dobách, kdy bylo velmi obtížné se setkat s mluvenou angličtinou, dnes jsou možnosti úplně jinde. Takže dnes s doplněním poslechu co běhá kolem uší, ať už písničky nebo zprávy, dobrá učebnice

Slovník amerikanismůSlovník amerikanismůJaroslav Peprník

velmi užitečné pro každého, kdo se chce vyhnout případnému trapasu ;-) . Stejně tak užitečné i pro takové jako jsem já, kdo angličtinu používá pasivně a chce prostě jen správně porozumět čtenému textu :-)

Dveře do létaDveře do létaRobert A. Heinlein

Obecně nemám ráda sci-fi a naopak mám ráda fantasy a nikdy nepochopím, proč se to strká do jedné škatulky. Možná proto, že není vždycky snadné to oddělit, tak aby se to zjednodušilo :-) . Snad ten pojem sci-fi ve mně primárně vyvolává dojem čehosi kovového, chladného a vykonstruovaného, zatímco fantasy je prostor pro snění. Tahle kniha je především příběh a aby se mohl odehrát tak, jak se odehraje, je nutné jít za hranici reality. Mám tu knížku moc ráda. Je to hezký příběh a ten kocour to celé tak krásně zaobalí a zaoblí a dá tomu další rozměr navíc. Asi by to šlo i bez kocoura, ale nebylo by to ono. Doporučuju a určitě budu číst znovu (nečetla jsem jen jednou). K dobrým příběhům se ráda vracím, protože nejsou o tom, jak to dopadne, ale o tom prožitku, pocitu, něco jako schoulit se ke krbu - to teplo a pohoda je pořád stejné, přesto se tam člověk vrací, nebo právě proto :-)

Havran (dvojjazyčná kniha)Havran (dvojjazyčná kniha)Edgar Allan Poe

Bylo tu už řečeno asi vše, tak jsem ani nechtěla komentovat, pak jsem si ale všimla štítku. Jeden jediný a sice havrani :-D . Tak jsem přidala aspoň poezie, kdo chce ještě přidat, jistě bude vynalézavější než já ;-)

BásněBásněFrançois Villon

Miluju Villona už desítky let :-) . Tahle kniha se už v mém poměrně útlém věku přestěhovala z rodinné knihovny do mé knihovničky, kde se zabydlela vedle Karafiátových Broučků, Bajek a nebajek pana Kiplinga a dalších knih přiměřených i nepřiměřených mému věku (kdo tu přiměřenost posoudí?). Kdysi dávno byla zhudebněna balada protikladů - nevím už kdo ji zpíval a chtěla jsem teď na youtube vyhledat. Sice jsem nenašla, ale našla jsem něco lepšího - Karel Kryl recitoval Villona a záznam světu po něm zůstal. Možná si teď někteří klepete na čelo, že mi to uniklo a je to pro mě objev, v tom případě se kaju, ale třeba jestli uniklo i někomu dalšímu, nepřiznala jsem se tu ke své ignoraci darmo :-) . Nakonec jsem s trochou trpělivosti našla i to hledané https://www.youtube.com/watch?v=aCm8xiidMHc :-) . To nehledané, je ale lepší

16.02.2020

Hrabě Monte Cristo (komplet, třísvazkové vydání)Hrabě Monte Cristo (komplet, třísvazkové vydání)Alexandre Dumas, st.

Tolik filmových zpracování, že ta novější už nejsem schopná dokoukat do konce. Ta starší jsem dokoukala a jaksi toleruju, ale prostě tohle je jedna z knih, které snaha o předání příběhu nečtenářům, může jedině ublížit. Lidé čtěte :-) . Měňavka: věřím, že vaše slova o filmové "předloze" byla jen chybné použití slov ;-)

16.02.2020

Vrah a srdcová dámaVrah a srdcová dámaF. Vavřincová (pseudonym)

Dávám tři hvězdičky spíš proto, že mám autorku ráda, ale ty postavy jsou tak nevěrohodné a ta spousta omdlévání všech přítomných dam je časem trapná. Příběh není úplně špatný, ale dokázala by ho paní V. napsat i čtivěji

Záludná lunaZáludná lunaPaul Verlaine

Originál a překlad v jedné knize je naprosto skvělá myšlenka

14.02.2020

Městečko na dlaniMěstečko na dlaniJan Drda

Damato, skvělý postřeh, patřím k těm asi nemnoha, kdo dřív četli než viděli film. Film při znalosti (četla jsem několikrát) knihy rozhodně nezklame, ale pořadí kniha - film taky považuju za větší zážitek

08.02.2020

BidýlkoBidýlkoEmil Vachek

Můj vztah k této knížce taky ovlivnilo to, že jsem ji četla kdysi, budu si ji muset přečíst teď a konfrontovat ji se svým dnešním já. Domnívám se ale, že se mi bude zase líbit

Romeo a JulieRomeo a JulieWilliam Shakespeare

Pro mě trochu těžké tím, že znám zpaměti klasický překlad pana Saudka. Nicméně tento překlad je víc dnešní a domnívám se, že častěji hraný než ten Saudkův. Bohužel jsem nikdy neviděla v divadle, ale film F. Zeffireliho jsem viděla mnohokrát a ještě jistě mnohokrát zhlédnu. Doporučila bych ho všem mladým, kteří potřebují mít přečteno a nemají sílu na divadelní text :-) . Možná po shlédnutí i rádi přečtou. V mládí mi vadilo, že končí tragicky, dnes už chápu, že bez toho konce by to byla červená knihovna a ne nesmrtelný příběh

Magnetová horaMagnetová horaAndré Laurie

Další moje kniha s věnováním od SRPŠ, tentokrát 5. třída. Poprvé jsem se setkala s pojmem akciová společnost, řekla bych, že jsem se o ní dozvěděla víc než o pár let později na socialistické ekonomické škole :-) . Příběh se mi líbil tehdy a četla jsem pak ještě několikrát. Nesouhlasím se srovnáváním s knihami J. Verna. Žádnou verneovku jsem nedokázala přečíst a to ani v nemocnici, kde to byla jediná kniha široko daleko a já strádala nedostatkem tištěného textu. Rozdíl je podle mého názoru především ve způsobu vyprávění, tohle má spád, žádné otravné popisy kdečeho a místa, kde se vlastně nic neděje. Milovníci J. Verna nechť mi odpustí

ProcesProcesFranz Kafka

Opravdu je tu víc než 2,5 tisíce lidí, co tu knihu přečetli? Jako že opravdu přečetli? Od začátku do konce? Nemám slov :-) . Já to jen zkusila, ale ne moc usilovně a ne moc dlouho

30.01.2020

Od uzlíku k tapisériiOd uzlíku k tapisériiMarie Ackermannová

Prý se vrací obliba drhání a drhaných doplňků. Tahle knížečka je dobře napsaná a má své místo i v době, kdy se všechno najde na síti

Talent na JuliiTalent na JuliiJana Knitlová

Hezký svižně a humorně napsaný příběh. Jedna z knih, které čtu opakovaně a vždycky se u nich zasměju nahlas. Čtení pro holky všeho věku

30.01.2020

Hvězda, co se nezdáHvězda, co se nezdáDagmar Lhotová

Moje první setkání s šiframi - odhaduju, že asi tak 6-7 letech. Kvizy, hádanky, luštění. Zábava na dost dlouho, třeba při stonání, dala bych dítěti raději než mobil ;-)

28.01.2020

Věci, květiny, zvířatka a lidé pro dětiVěci, květiny, zvířatka a lidé pro dětiVítězslav Nezval

Nezval a Trnka - srdcovka, co dodat? Není třeba číst od začátku do konce, to stačí jednou, ale občas vzít do ruky a prolistovat pohladí duši

28.01.2020

Alenka v kraji divů… a za zrcadlemAlenka v kraji divů… a za zrcadlemL. Carroll (pseudonym)

V dětství jsem ji odložila, asi jsem byla příliš racionální dítě. V dospělosti jsem ji přečetla tak nějak jako že by člověk měl znát. Takže znám a nemusím.

Báchorky Admirála MachorkyBáchorky Admirála MachorkyVladimír Thiele

Zábavná a vtipná knížka. Mám v ní věnování od SRPŠ za "velmi dobrou práci a vzorné chování" v 1. třídě. Asi jsem byla šprt a nelituju toho, třeba bych se s touhle knížkou jinak minula (je nenápadná) a to by byla obrovská škoda. Četla jsem ji v dětství mnohokrát a teď po letech znovu, líbí se mi pořád stejně.

Strašidlo cantervillskéStrašidlo cantervillskéOscar Wilde

Knížka mého srdce, poprvé jsem ji četla jako dítě a od té doby mnohokrát. Strašně mě zklamal pokus ČT o její zfilmování, nedávno i stejný pokus nějaké britské televize. To kouzlo asi zfilmovat nelze, jen těm, kdo nečetli, vezme chuť přečíst :-( .

27.01.2020

Dieta? Já vím.Dieta? Já vím.Lenka Kořínková

Velmi dobře napsaná kniha pro ty, kdo to s hubnutím myslí vážně. Jako u každé diety a změny to musí začít v hlavě, kniha motivuje a radí, dál už je to na čtenářil. Já to vydržela rok a nejen, že jsem zhubla, ale upravil se mi i metabolismus, že jsem několik let nepřibírala i když jsem už pravidla nedodržovala. Teď sbírám odhodlání začít znovu, protože efekt nepůsobí donekonečna a mé prohřešky byly dlouhodobé :-)

Naše houbyNaše houbyFrantišek Kotlaba

užitečný pomocník s sebou do košíku na houby, zvláště v dobách předmobilních

Láska za časů choleryLáska za časů choleryGabriel García Márquez

Ve dvaceti jsem ji odložila a pak po dvacetii letech přečetla jedním dechem. Právě tehdy jsem si uvědomila, jak se věkem a životní zkušeností mění vnímání. Od té doby se vracím k dříve odloženým knihám, ale hodně z nich odkládám i dnes, třeba za 10 let některé, za 20 další, jiné nikdy, ale kdo ví :-)