MOu598

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Klasika, výborné. Běhal mi mráz po zádech. Super bylo, že jsem neznala konec, a tak člověk stále ymýšlí a plete se.
Super vymyšlené, super napsané.

Hrozny hněvuHrozny hněvuJohn Steinbeck

Čím víc se mi knížka líbí, tím méně toho o ní umím napsat.

18.01.2018

HanaHanaAlena Mornštajnová

Přečetla jsem jedním dechem. Pěkné. Nelehké téma, zajímavě, živě podané. Člověk všem postavám věří. (Podobně napsané jako román M. Zusaka.)

05.06.2020

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Super napsáno, super vymyšleno. Tragické období z pohledu, který jsem neznala. Hezky se čte - samo. Milé, smutné, živočišné.
Asi nejlepší knížka, co jsem kdy četla.

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Balady, skoro všechny krvavé, tragické. Některé znám celé zpaměti ještě ze školy. Přesto mne překvapilo, jak jsou hezké a melodické.
"Nenaříkejte, neštěstí a osud
že vás tak tvrdě potkaly,
však naříkejte, že jste jimi posud
rozumnější se nestali,"

10.06.2020

Na východ od rájeNa východ od rájeJohn Steinbeck

Jedna z nejlepších knížek, které jsem četla. Víc nemusím dodávat.

18.01.2018

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaR. Bradbury (pseudonym)

Klasika. Krásné. Začnete číst a neskončíte. A bojíte se o svět.
Super napsané.
Zajímavé je také, že knihu přeložil /s další překladatelkou/ Josef Škvorecký - a napsal doslov.
Citát:
"Aspoň jsi dělal špatně dobré věci."

03.09.2018

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Klasika. Četla jsem několikrát, i svým tehdy dost malým dětem a chtěly číst pořád dál. Mrzelo mne, když průvodkyně na Starém bělidle (při mém loňském výletu) stále zdůrazňovala, že kniha nemá nic společného s tehdejší realitou.

12.10.2017

Vejce a jáVejce a jáBetty MacDonald

Četla jsem asi 6x.
Krásně napsáno.Vyprávění o sobě, o lidech s porozuměním, s ironií, s humorem, barvitě.
Citát:
"Moc velká čistota vydrhne srdce z těla."

13.09.2017

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Skvělá knížka (jsem v letech hrdinky), jen ke konci to už nebylo ono. Ale jinak jsem se smála nahlas, i když to vastně bylo k pláči.
Citát:
"Rozdíl mezi bydlištěm a domovem... ten rozdíl spočívá v péči."
"Někteří lidé ve dne v noci sní o tom, že někam pojedou a zažijí něco jiného, ale ona sní o tom, že zůstane doma a všechno bude jako obvykle."

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

S ilustracemi autor - jsou barevné, četné, jemné, milé, naivní (prý vyšlo i s ilustracemi někoho jiného, což mi příjde jako blbost a neúcta)..
Četla jsem již po několikáté. Myslím, že v této knížce toho dospělý potká víc než dítě.
Milé. Sladkobolné. Super. Asi se celé naučím nazpaměť.
Citát:
"Hleď, abys byl šťasten."

01.09.2017

Záhada hlavolamuZáhada hlavolamuJaroslav Foglar

Jako dítě jsem milovala černobílý televizní seriál.
Teď jsem si myslela, že mne čtení nebude bavit, že je to spíš klučičí. Ale ne - SUPER.
Ráda bych si přečetla i další 2 díly série, ale doma je nemám a v knihovně jsou beznadějně rozpujčované a zamluvené. Jsem ráda, že se tyto knížky čtou.
Napínavé. Chvílemi až tak, že jsem kvůli napětí musela přestat číst.
Moc se mi líbilo.

16.08.2018

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Sladko bolné, optimistické, milé, citlivé. K pláči.
Citát:
"To proto lidé dostávají šanci rozmazlovat vnoučata, tím totiž prosíme o odpuštění své děti."

30.04.2019

Ptačí tribunálPtačí tribunálAgnes Ravatn

Pěkná knížka, i když trochu ponurá. člověk je stále v napětí (to je super nasané). A člověk čte a čte zvědavě dál. Konci jsem moc nerozuměla.

30.10.2020

Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a VochomůrkyPohádky z pařezové chaloupky Křemílka a VochomůrkyV. Čtvrtek (pseudonym)

Milé, poetické pohádky, známé z večerníčků. Krásná jména lesních tvorečků. Nádherná poetika: "Tak dlouho jsme bloudili, až jsme zabloudili domů." Krásné.

15.04.2021

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Četla jsem v listopadu 2009. Podle mých poznámek:
V ich formě vypráví Pavel o své účasti na frontě za 1. světové války.
Mrazivé, tragické. Přesvědčivé.
Krásné.

31.08.2017

Ostře sledované vlakyOstře sledované vlakyBohumil Hrabal

Styl autora se mi líbí.
Příběh známý z filmu, ale knížka je knížka.
Útlé - tak málo stránek a tak obsažné. Čtivé, poetické. Hezké.
Citát:
"... takovou měl duševní hygienu, tím že všechno vykřičel do světlíku."

29.08.2019

Dobrodružství Toma SawyeraDobrodružství Toma SawyeraM. Twain (pseudonym)

Čtivé, napínavé, hravé, poetické, dětské, spíš klukovské.
Občas těžší výrazy nebo slovní spojení. Ale krásně jsem si početla.
Citát:
"Slib něco nedělat je nejjistějším způsobem na světě, jak v člověku vzbudit chuť jít a právě to udělat."

03.09.2019

Povídky malostranskéPovídky malostranskéJan Neruda

Vzpomínám, jak se mi líbila asi před 45 lety četba z knihy na pokračování v rozhlase. Ráda jsem si to znovu připomněla. Hezky se čte a, když se člověk začte, nevadí ani stará slova a skladba vět. Mám ale raději ty kratší povídky.
Pěkné, lidské.
Citát:
"Záviděl bych kominíkům, kdyby neměli přece jen tak jednostranně černý názor do lidského života."

16.09.2019

Lovec drakůLovec drakůKhaled Hosseini

Lidské, zajímavé, čtivé, pěkné.
Citát:
"Je moudřejší trápit se pravdou, než se utěšovat lží."

06.06.2020

Matčino vyznáníMatčino vyznáníKelly Rimmer

Téma domácího násilí - z pohledu ženy, která jím trpěla, a z pohledu matky násilníka, která ho více méně schvalovala. Kdo nás ochrání?
Čtivé, hezky zpracované. Ale občas moc mrazivé.
Citát:
"Když manžel jednou svoji ženu praští, má od něj odejít..."

24.06.2020

SedmilhářkySedmilhářkyLiane Moriarty

Čte se samo, jedním dechem, pěkně napsané.
Šikana, ubližování, sexuální a domácí násilí - myslím, že se každý s něčím takovým setkal, ale skoro nikdo o tom nemluví. Mluvme, křičme, ať je nás slyšet! Nebo alespoň doporučme k přečtení tuto knížku.

30.11.2017

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I.Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I.Jaroslav Hašek

Klasika. Mám ráda Švejka Hrušínského - jeho chytré, blbé hlášky a vyprávění ze života.
Myslela jsem, že knihu znám, ale překvapilo mne, co navíc je v knize proti filmu - protiválečné a proti monarchii.
Napsáno brzo po válce a nečekalo se asi, že se tato válka ze "světové" tak brzo přejmenuje na "1. světová" To je smutné.
Jinak pěkná, zábavná i smutná četba.
Citát:
"Dnes si nepřišijete knoflík a začínáte lajdačit. Zítra už se vám bude zdát obtížným..., poněvadž jste začal s tím nešťastným knoflíkem žít život lajdáka."

03.09.2018

Tulák po hvězdáchTulák po hvězdáchJack London

Nečekala jsem, že to je tak dobrá knížka. Čtivá, drsná, krásná. Krutá, optimistická.
Napsaná před 100 lety a přesto aktuální. Jen nevím, jak by se autor díval na šroubovnici DNA.

07.08.2019

Pan Kaplan má stále třídu rádPan Kaplan má stále třídu rádLeo Rosten

Před lety se mi knížka moc líbila, nyní jsem se místy bavila, místy nudila, protože to bylo v principu stále stejné. Nicméně oceňuji překladatele.
Ale ano, je to hezká knížka a já se anglicky stejně lépe než třída pana Kaplana nenaučím.
Citát:
"Koukal, jako dyš neumí spočítat né do pěti, ale ani do půl četí."

05.05.2020

Děti z BullerbynuDěti z BullerbynuAstrid Lindgren

Četla jsem několikrát dětem.
Nejhezčí knížka pro děti.
Krásné, optimistické.
Nemám, co dodat.

08.07.2017

Tajný život stromůTajný život stromůPeter Wohlleben

Lesník napsal o lese. Styl je trochu kostrbatý, ale obsah supr. O všem možném, hodně odkazů na různé výzkumy. Autor se dotýká i otázky duše a "myšlení" stromů - tady si myslím, že toho člověk moc neví, jak to vlastně je. Spíš je to na každém, jak to cítí.
Knížku jsem měla půjčenou, nakonec jsem si jí koupila.
Považuji jí za super.

15.08.2017

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Klasika. Čte se dobře.
Před léty, dřív než byl film, mne okouzlilo.
Jsem ráda, že žijí hobiti a elfové a ... Jen víc fantazie.
V knize je zajímavý 6 stránkový doslov Lubomíra Dorůžka.
Citát:
"Chovejte se slušně, dejte na sebe pozor."

30.11.2017

Ostrov SukkwanOstrov SukkwanDavid Vann

Super napsané, první půlka z pohledu 13-ti letého kluka, druhá půlka z pohledu jeho otce. Ta je drsná, slovo drsná je slabé. Vše ale působí pravdivě, a člověk chápe, i když se mu dělá špatně a zvedá se žaludek.
Autor vycházel ze svých chmurných vzpomínek.
Doporučuji přečíst, ale bude vás mrazit.

30.04.2019

Quo vadis?Quo vadis?Henryk Sienkiewicz

Život básníka, filosofa Petronia a lidí okolo něj za vlády Nera.
Pěkné, čtivé, krásné.

16.09.2019