motokatty

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Velice krásná kniha o nepěkných věcech. Autorka píše velice dobře - krátké, výstižné kapitoly. Příběh ve vás něco určitě zanechá.
Je dobře, že se stále najdou autoři, kteří se nebojí psát o hrůzách co Sověti napáchali, protože je nutné na to nezapomenout. A my čtenáří, si díky tomu neustále připomínáme, jaké máme štěstí, že žijeme v míru a naše rádoby starosti jsou naprosto malicherné.

19.04.2021

MlýnMlýnMichal Vaněček

Po velmi, velmi dlouhé době je toto kniha českého autora, kterou jsem doslova hltala a to nejen díky velmi čtivému stylu psaní autora.
Tuto knihu bych doporučovala jako povinnou četbu - nejen dětem v hodinách dějepisu. Měl by si jí přečíst každý občan naší republiky. Aby se nezapomnělo.
Knih o komunistické době moc není. Autorů jako je třeba pan Stránský také ne - je to prosté. Nikdo si nechce připomínat onu dobu. Jedni kvůli tomu, že v ní zažili hrůzy (jako farář Hřib či bratři Hadrbolcovi z této knihy) a ti druzí kvůli tomu, že by si mohl někdo vzpomenout jak se v minulém režimu měli dobře a proč.
Panu Vaněčkovi se podařilo sepsat poutavé dílo, které mapuje československý (potažmo český) lid během více než jednoho století. Češi mají spousty negativních vlastností na které nemohou být hrdí. Po přečtení knihy je vám jasné, že ani 30 let "svobody a demokracie" je máme pořád a nejen je.

13.01.2019

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Příběh, který se v naší zemi naštěstí nemohl stát. Během četby mi často běhal mráz po zádech, protože jsem si plně uvědomovala, že kdyby listopad 89 dopadl jinak, tak by příběh Magdy/Lenky mohl být klidně i můj...
Kniha se čte příjemně svižně.

16.06.2021

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Jelikož jsem doposud četla jen její "pozdější" díla (Hanu a Listopád), ihned jsem poznala, že se jedná o autorčinu prvotinu: příběhy jsou totiž místy značně dlouhé a táhlé (což u těch novějších knih není). Ale je vidět typický autorčin rukopis - styl psaní a prolínání více generací na pozadí českých dějin.

01.11.2021

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Knížka se velice rychle čte, děj odsýpá.
Nicméně stejně jako několik komentářů níže, ani já jsem autorce nevěřila, že se "její příběh" odehrává v Osvětimi - v jednom z nejhorším koncentračních táborů. I když jsem byla ochotná uvěřit tomu, že Lale jako tatér měl jistá privilegia, nemohla jsem se při četbě zbavit dojmu, že se svým příběhem chce nějak ospravedlnit (aby jej čtenář neměl za kolaboranta).
Vrcholem zkoušky čtenáře (zda-li je skutečně tak naivní) byl odstavec kdy Gitu a její přítelkyně při útěku z KT odhalil ruský voják, který chtěl jednu z přítelkyň znásilnit - po chvilce se v chalupě objevili další ruští vojáci, kteří svého "kolegu" zabili a děvčatům se za jeho chování omluvili nejen oni ale druhý den i jejich velitel!
Ano, chápu, že někdo kdo nečte knihy o holocaustu již delší dobu (nepřečetl jich mnoho) může o knize napsat, že se jedná o silný příběh nebo že mu vzala dech...
Ano, chápu (chci věřit) že i na tak hrozném místě jako byla Osvětim mohlo vzniknout láskyplné pouto mezi ženou a mužem. Ale tato kniha spíš než historickou literaturou s tématem holocaustu zavání spíše červenou knihovnou :-(

30.12.2018

DobrodruhůmDobrodruhůmTereza Ramba

Kniha byla pro mě velkým zklamáním. Není to cestopis, jsou to myšlenky autorky (nebo snad pokus o filozofii?) které zachytila během svých cest. Nicméně o daném místě se nedozvíme vůbec nic. Kapitoly Láska jsou tam jako proč?

22.10.2020

Chlapec v pruhovaném pyžamuChlapec v pruhovaném pyžamuJohn Boyne

Kniha je pěkně napsaná, četba svižně odsýpá.
ALE: i když je jasné, že to není literatura faktu, tak i běžnému čtenáři (co není zrovna velký expert na holocaust) musí být divné min. tyto věci:
1) jak je možné že 9ti letý syn vysokého příslušníka SS, bydlící v hlavním městě Berlíně, neví kdo je Hitler a neví kdo jsou Židé (v jeho letech by byl už dávno v Hitlerjugend a jeho sestra ve Svazu německých dívek - kde by moc dobře věděli kdo je vůdce a kdo jsou Židé, protože na to německá propaganda důkladně dbala).
2) jak je možné, že 9ti letý Šmuel, polský žid, se mohl volně pohybovat po táboře, navíc u plotu? (9ti letého kluka by s největší pravděpodobností hned po příchodu do KT poslali do plynové komory, a i kdyby si ho nechali na nucené práce, tak by rozhodně neměl čas, nebo spíš sílu, na to aby se mohl toulat odpoledne po KT. Navíc kdyby se jen k plotu přiblížil (natož aby si tam mohl hodiny povídat) tak by ho strážní pravděpodobně ihned zastřelili.
Nejasností (respektive nelogičností) je tam ale mnohem víc: např. jak je možné, že Bruno věděl kdo je Kryštof Kolombus a kde je Amerika, ale nevěděl kde je Polsko? V knize se mluví o příslušnících SS jako o poručíkovi, seržantovi apod. Přitom SS měla zcela jiné hodnosti než wehrmacht. Úsměvný byl také "poručík" Kotler - těžko by byl v 19ti letech už "poručíkem".
Za mě je kniha velké zklamání - naprosto nereálný příběh, který s Auschwitz/Osvětimí nemá nic společného. Stejně jako tituly tipu: Tatér z Osvětimi či Osvětimská knihovnice :-(

30.01.2021

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

Knížku jsem četla 2x. Poprvé když z ní byl mega boom a nyní podruhé, po shlédnutí filmu... Ani po druhé jsem názor nezměnila - jde o brak erotické literatury. A to ani ne kvůli tak obsahu příběhu, ale kvůli špatné spisovatelce...
50 Odstínů je jako Twilight, jen si místo upírů dosaďte sexuální úchylku. 50 Odstínů je deník naivní mladé holčiny, která se všemu diví, na můj vkus vše zbytečně moc teatrálně prožívá a pořád nad něčím váhá a něco řeší... Vrcholem všeho je její vnitřní bohyně, která vám v dalších dílech poleze na nervy...
Nicméně nutno dodat, že první díl z trilogie je nejčtivější... Zbylé dva romány jsou (ještě více) uměle natahované a ještě více o ničem.
Film také není žádný zázrak - první minuty filmu máte pocit, že asi utečete, jelikož je vše kýčovité až trapné. Jenomže po pár minutách si na to zvyknete. Minimálně ale kvůli soundtracku stojí za to vydržet to až do konce...
Pokud si chcete přečíst skutečnou erotickou literaturu, stačí zajít do knihovny do sekce romány pro ženy (pro začátek doporučuji Shannon Drake)...

20.02.2015

Růže bílá, černý lesRůže bílá, černý lesEoin Dempsey

Velice povedená kniha, i když místy (hlavně zpočátku) jsem autorovi nevěřila, že píše příběh odehrávající se během 2.světové války. Nicméně jak děj odsýpá (zpočátku je lehce předvídatelný) tak se do příběhu zcela ponoříte a už žijete jen s Frankou a Johnem.
Oceňuji, že se vydal v Česku další příběh z tohoto období-z pohledu Němců. Franka na svém příběhu jasně dokazuje jak je důležité odlišovat slova Němec a nacista.

19.11.2019

Pláž v ChorvatskuPláž v ChorvatskuJulie Caplin

Mám moc ráda knihy ze série Romantické útěky. V tomto díle budete znát 2 postavy z předešlého dílu (Cukrárna v Paříži) a to Maddie a Nicka.
Stejně jako všechny předešlé díly, tak i tento má společné: hygge, cestování, romantiku a slabost pro jídlo.
Julie Caplin je skvělá vypravěčka a i když je příběh relativně snadno předvídatelný, tak stejně se nemůžete od něj odtrhnout. Autorka to totiž vyváží skvělým povídáním o hygge, skvělým popisem daného místa a jídle.
Skvělá oddechovka na letní dovolenou popř. na dlouhé zimní večery :-)
Moc se těším na další díl (Hotýlek na Islandu).

16.07.2020

Blackout - Zítra bude pozděBlackout - Zítra bude pozděM. Elsberg (pseudonym)

Stejne jako od Zero, jsem se i od Blackoutu nemohla odtrhnout.
Dobre napsane, je to takovy zvlastni mix literatury faktu, fikce a thilleru. Stejne jako Zero, tak i tady vam pribeh utkvi v pameti, protoze i presto, ze je to fikce tak v hloubi duse porad budete vedet, ze se to kdykoliv muze stat nasi realitou :-)

02.10.2020

Balada o ptácích a hadechBalada o ptácích a hadechSuzanne Collins

Během četby jsem si několikrát kladla otázku: proč tuhle knihu musím číst, respektive proč autorka měla nutkání jí napsat. Ona totiž i věta na obalu knihy: Vítejte zpět ve světě Hunger Games, je paradox, protože Balada o ptácích a hadech se odehrává dávno předtím než děj trilogie Hunger Games (takže jakýpak návrat).
Kniha je zbytečně moc tlustá - kdyby měla o 100 stran méně, vůbec nic by se nestalo. Často jsem se přistihla, že přeskakuji celé odstavce. Děj je značně (a zbytečně) natahovaný.
Zpočátku mi mladý Snow nevadil, možná jsem i občas k němu cítila jisté sympatie. Postupem času ale má náklonost opadla, a během posledních dvou kapitol zcela zmizela.
Ano, je pravda, že po přečtení Balady ledacos v Hunger Games pochopíte, ale stálo těch skoro 500 stran za to? Asi ano - ale stačilo mi si knihu přečíst jednou. Podruhé se k ní už vracet určitě nebudu.

09.02.2021

Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodinyCesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodinyOmid Scobie

Už po přečtení prologu a úvodu je vám jasné, že kniha bude ódou na Harryho a Meghan (ale nebojte, poslední kapitoly předčí veškerá očekávání).
Pár tuto knihu sice neautorizoval (nemohl), ale během četby je vám jasné, že jim určitě nevadí :-D
Kniha sleduje pár od jejich seznámení až po ukončení královských povinností na jaře 2020.
Bohužel prakticky celá kniha je o zcela dokonalé Meghan - bez jediné chybičky (Harry sem tam nějakou tu chybu má) ale zcela jí zdrtila královská rodina a britský tisk (stejně jako Dianu).
První část knihy je věnovaná seznámení a době před svatbou. Autoři se v ní na jednu stranu snaží čtenáře přesvědčit o tom, jak H+M jsou nenároční, skromní a zcela normální lidé ale vzápětí uvádí do jakých exkluzivních klubů chodí, v jakých luxusních hotelích se ubytovávají či jak moc zámožné přátele (kteří jim ochotně půjčují své rezidence) mají...
Kniha obsahuje i dost nelogických překlepů typu: že Harryho prarodiče jsou král Jiří VI a královna matka nebo že Archie je první královnino vnouče s rasově smíšeným původem.
Knihu jsem si chtěla přečíst hlavně proto abych tak nějak "pochopila" Megxit. A na to mi kniha odpověděla - pár dělal královské rodině velkou reklamu, tudíž od ní očekávali uznání, pochopení, více prostoru apod. Bohužel Koruna funguje jinak, takže vždy měli (a vždy budou mít) přednost výše postavení členové královské rodiny... To se H+M samozřejmě nelíbilo a rozhodli se to vyřešit po svém - přes média, stejně jako to dělala Harryho matka (na jednu stranu pláčou, že je bulvár obtěžuje a na druhou stranu ho využívají k tomu aby si mohly stěžovat jak jim královská rodina "nedává prostor").
Kniha je napsána čtivě, o tom žádná. Chtělo to ale alespoň více fotek. Stojí za přečtení? Vzhledem k tomu, že nic lepšího doposud stejně nevyšlo tak proč ne. Berte tu knihu ale s rezervou.

01.03.2021

Do temnotyDo temnotyPavel Stehlík

Knihu bych doporučila přečíst všem, kteří neustále pochybují o tom, proč by si ČR měla platit profesionální armádu.
Kniha je o odvaze, cti, týmovém duchu, vysoké a pevné vůli ale hlavně o tom, že hrdinové ještě nevymřeli - jen prostě vypadají a dělají něco jiného.
Čtení je vhodné jak pro muže, tak i ženy. Kniha je psána velmi hovorovým jazykem a stylem, který je určený speciálně pro "momentálního" čtenáře. Kombinace zápisků a "vyprávění" je velice čtivá, některé hlášky si budete chtít i opsat :-)

Kniha DO TEMNOTY není jen exkurzí na vojenskou základnu v Afu. Je to cesta 19ti letého kluka z gymplu do kasáren, cesta do duše profesionálního vojáka, která pokračuje až do jeho 28ti let, kdy je z něj ostřílený veterán, který se popral i s těžkou nemocí...
Klobouk dolu a hluboký respekt...

06.09.2015

BábovkyBábovkyRadka Třeštíková

Přikláním se do tábora těch, kteří knihu považují za ztrátu času.
Ani jedna hlavní hrdinka mi nepřišla sympatická, prakticky všechny mne iritovaly svou naivitou. I když mi přijde, že autorka umí psát čtivě, není to nic platné když to o čem píše je o ničem, respektive zaujme to tak maximálně divačky Ordinace, Ulice a podobných primitivních nekonečných seriálů rádoby z každodenního života. A to nemluvím o tom jak děj neustále přebíhá do současnosti a minulosti. Z jedné postavy na druhou apod.

14.10.2018

Elon MuskElon MuskAshlee Vance

Po delší době jsem si přečetla velice dobře (badatelsky) a čtivě napsaný životopis. Mohu ho doporučit nejen fanouškům E. Muska. Je to obdivuhodná osobnost, vizionář 21. století.
Během četby budete Elona Muska nenávidět, litovat i obdivovat. Po přečtení knihy ovšem budete zajisté souhlasit s autorem: "Není to podnikatel honící se za větším bohatstvím jako spíš generál ženoucí své šiky za vítězstvím". Navíc se vsadím, že budete sledovat novinky ze světa SpaceX a Tesly :-)

11.03.2019

KavkyKavkyKen Follett

Moje první kniha od tohoto autora. Příběh se mi líbil - nemohla jsem se od čtečky odtrhnout. Nicméně mi během četby občas vadilo neustálé střídání děje a zdlouhavé popisování prostředí :-)
Nemyslím si, že by příběh Flick byl až tak těžko uvěřitelný. O britských ženám ve válce se totiž moc nemluví. Což je škoda, jelikož i ony byly hrdinky s velkým H. Věřím, že kniha byla napsáno jako pocta britským ženám, které za války neváhaly obětovat své životy při tajných misí...

30.06.2019

Gump – pes, který naučil lidi žítGump – pes, který naučil lidi žítFilip Rožek

Je to taková knižní jednohubka, kterou přečtete za jeden večer ale budete na ní myslet ještě několik večerů.

29.10.2019

Pýcha a předsudekPýcha a předsudekJane Austen

Během četby se vám ani nechce věřit, že kniha byla napsána před 225 lety (v roce 1795/1796), tedy dávno před naší Boženou Němcovou nebo třeba před královnou Viktorií.
Pýcha a předsudek je idylicko-ironický, romantický román o penězích, lásce, hlubokých citech, společenském pokrytectví a falši. Vše, co je v knize, je i dnes aktuální.
JA dala svým dílem základ pro moderní romantickou literaturu: On - bohatý, nafoukaný krasavec s dobrým srdcem. Ona - cílevědomá a sebevědomá mladá žena.

Knihu jsem četla dvakrát. Před 16ti lety k maturitě a nyní. Během povinné četby, mi přišlo čtení hrozně táhlé (díky staršímu stylu psaní) a místy nudné. Ale příběh jako takový byl fajn. Při četbě dnes jsem si naopak pomalejší četbu této anglické klasiky vychutnávala plnými doušky - mohla jsem na každé stránce obdivovat elegantní mluvu starých časů, a hloubka citů hlavních hrdinů mne zasáhla mnohem více...
Prostě nejen do Chanelu No.5 se musí dozrát :-)

29.01.2021

Sedm sesterSedm sesterLucinda Riley

Od autorky jsem četla již Levandulovou zahradu a zaujal mě styl jejího psaní - nemám totiž ráda příběhy, které jsou vyprávěny retrospektivně (že děj příběhu skáče do různých časů), ale Lucinda Riley to umí napsat tak, že dějové linky na sebe perfektně navazují a vy tak nemusíte mít strach, že zapomenete předchozí děj.
Sedm sester je začátek série o šesti? adoptovaných sestrách, kterým zemře otec a každá z nich dostane dopis, ve kterém jsou indicie k nalezení jejich původní rodiny. Takže co díl, to příběh sestry.
Sedm sester vypráví příběh nejstarší ze sester, kterou její minulost jí přivede až do Ria... a to jak současného tak i minulého.
Velice příjemný román pro ženy, při jehož četbě se nejednou zasníte a budete mít rázem chuť se vydat do Ria :-)

22.02.2021

Skříň plná DioraSkříň plná DioraNatasha Lester

Pařížská švadlena se mi moc líbila, takže jsem si nemohla nechat ujít i druhou knihu. Skříň plná Diora má poněkud slabý začátek. Jenomže jakmile přečkáte příběh dětství Skye tak příběh utíká jako po másle. Už u předešlé knihy se mi osvědčilo, že jsem jako první četla (hlavní) příběh z minulosti a až po jeho dočtení jsem přečetla příběh ze současnosti. Vřele to doporučuji i u této knihy.
Je to velice romantické, tragické, veselé i smutné čtení. Pronikavé a dojemné. Velice oceňuji i autorčino závěrečné objasnění některých historických nepřesností.
Pokud byste si chtěli přečíst nějakou podobnou knihu, doporučuji Rose pod palbou.

13.04.2021

Černobyl. Historie jaderné katastrofyČernobyl. Historie jaderné katastrofySerhii Plokhy

Z knihy mám rozporuplné pocity... Zpočátku to bylo fajn - styl autora je čtivý, rychle vás to vtáhne a jste dokonce i ochotni nakladatelství odpustit stylistické chyby. Velice čtivá, naučná literatura. Jenomže pak jsem dočetla k pasáži o třech potápěčích, kteří se vydali do útrob elektrárny zaplavených radioaktivní vodou otevřít ventily... autor tvrdí (je tam odkaz i na zdroj), že všichni 3 potápěči zemřeli... V seriálu HBO byla informace o tom, že přežili... Na internetu jsou snadno dohledatelné informace o tom, že dva z nich doposud žijí, třetí relativně nedávno zemřel... A v tu chvíli jsem knize (respektive autorovi) přestala věřit. I když jsem četla dál - se stejnou vervou jako předtím, pořád ve mě hlodal červíček - co je v knize ještě lež a co ne...

04.08.2019

Den, kdy jsem zahlídla láskuDen, kdy jsem zahlídla láskuJosie Silver

Knížka nezklamala - romantická oddychovka. Je sice pravda, že počátek byl poněkud táhlejší, ale jak čas (respektive stránky) ubíhaly, do příběhu jste se začetly a nevnímali jste svět kolem sebe :) Styl autorky je čtivý, hlavní hrdinka mne často bavila svými hláškami. Anotace sedí. Nemyslím si, že se jedná o klasickou vánoční romanci - ono těch Vánoc tam moc není, jelikož se děj odehrává během 10ti let :-)

26.12.2019

Máme na vybranouMáme na vybranouEdith Eva Eger

Těžko říct zda-li je tato kniha spíše knihou motivační nebo biografií ženy, které přežila holocaust. Je to obojí. Ani se nedá říct, že by kniha byla půlka vyprávění o holocaustu a půlka o životě po něm... Všechno se tak přirozeně prolíná.
Knihu bych doporučila aby lékaři dávali svým pacientům místo antidepresiv. Protože jakákoliv životní situace je o tom, že MÁME NA VYBRANOU...

01.01.2020

Zbavte se nepořádku s feng-šuejZbavte se nepořádku s feng-šuejKaren Kingston

Už jsem nějakou tu "uklízecí a minimalistickou" knihu přečetla a zcela upřímně říkám: pokud si přečtete tuto, všechny ostatní vás budou nudit. Tato kniha je základ.
Není to kniha ani tak o feng-šuej, jako spíš o nepořádku (v bytě, domě, v rodinných vztazích, na své duši... všude) a jak s ním zatočit. Knihu si přečtěte i když si myslíte, že nepořádek (jinak řečeno: nepotřebné věci) doma nemáte :)

19.02.2020

Chlapec, který následoval svého otce do OsvětimiChlapec, který následoval svého otce do OsvětimiJeremy Dronfield

Velmi silná (emotivní) kniha o osudech židovské rodiny, jejichž členové si prošli těmi nejhoršími KT. Kniha popisuje i to, jak bylo těžké se po konci války vrátit zpět k "normálu"

15.03.2020

Nová dobaNová dobaM. Lamballe (pseudonym)

Kniha se mi docela líbila a to i přes to, že jsem jí četla dost dlouho. Zajímavý příběh německé rodiny na konci 2. světové války.
Knihu můžete buď přečíst a těšit se na další díl (který se bude odehrávat o 6 let později) a nebo jí jednoduše přečtete a nebudete postavy už dál řešit. První díl ságy je totiž dobře zakončen, autorka dává čtenářům možnost volby.
Pokud máte rádi film/knihy typu Ptáci v trní, určitě si knihu nebojte přečíst :)

26.08.2020

Hotýlek na IslanduHotýlek na IslanduJulie Caplin

Autorka mě doposud nikdy nezklamala. Opět velice příjemné čtení, které v sobě kombinuje hygge, romantiku, cestování a vaření.
Tentokrát se v knize objeví Alex, kterého si určitě budete pamatovat z Cukrárny v Paříži :-)
Moc se těším na další díl (Čajovna v Tokiu).
Pokud je vám smutno z toho že nemůžete cestovat, přečtěte si jakoukoliv knihu z této série. Autorka vás svým líčením přenese na různá místa po světě. Při čtení máte pocit, že jste přímo na místě :-)

30.12.2020

Jak hacknout zlomené srdceJak hacknout zlomené srdceKristin Rockaway

Mě se knížka líbila - pokud jste se někdy snažili seznámit pomocí seznamovací appky, rozhodně se ve spoustě situací poznáte :-) Mě navíc pobavilo i IT prostředí, jelikož je mi blízké. Knížka mě rozhodně pobavila.
Je to klasická, nenáročná oddechovka. Nečekejte hluboký příběh, jen rychle plynoucí příběh, který skončí (jak jinak než) dobře :-)

27.01.2021

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Přiznám se, že moc nechápu proč je to povinná četba už na základní škole. Na ZŠ mne kniha nebavila, dnes jsem pochopila proč - pro dětského čtenáře je to relativně těžká kniha ("filozofující").
Věřím, že každý dospělý si knihu vychutná.
Vřele mohu doporučit vydání & nový překlad od nakl. Rybka Publishers - je to v původní úpravě, v souladu s přáním a uměleckým záměrem autora (vč. jeho vlastních kreseb).

10.02.2021