MortRainey MortRainey komentáře u knih

Zemřít na jaře Zemřít na jaře Ralf Rothmann

"Nálepky" z anotací a recenzí na knihu sedí. Opravdu máte pocit, že se, bez ohledu na čas a prostor, v květnu v roce 1945 sešli v kavárně rozbombardovaného berlínského hotelu Adlon Erich Maria Remarque a Cormac McCarthy. Remarque se rozhodl, že napíše druhé dějství Na západní frontě klid. O svědectví mladých, už tak nenadšených, mužů z ustupující německé fronty na konci druhé světové války. A McCarthy ho doplňuje svým apokalyptickým viděním z chystané Cesty.
Pětihvězdičkovou sílu novele ubíraly obratové výkyvy i jemné překlepy české verze. Zasloužené čtyři hvězdy za významný pohled z "druhé strany", charakteristiku vztahu otců a synů nejen ve válce, a upřímný, ne příliš pacifistický, pohled na nesmyslnost a realitu nacistického eintopfu, který navždy změnil svět...

20.06.2019 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

„Každý máme pro svůj život určený přesný počet tuleňů. Až ulovíme posledního, umřeme.” Eskymácké přísloví
Formánkův “Démon alkohol” svírá i rozesmívá... Jeho opus magnum, pro mě “Mluviti pravdu”, nepřekoná.
P.S. Těším se na film, kde je Formánkovo alter ego ztvárněno mladým Švehlíkem.

20.05.2019 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Jestli je psaným králem thrillerových postav psychopat Dr. Hannibal Lecter z pera Thomas Harrise, tak jiný Američan, jménem J.D. Barker , stvořil minimálně jeho prince - Opičího vraha! Už roky po něm jde Sam Porter, detektiv ze staré takřka mcbainovské školy, který i přes své "handicapy" vyniká tím správným vyšetřovacím modem, kriminalistickým mozkem, který vzdává hold a řadí ho mezi velikány žánru detektivky. Milý čtenáři, vydechneš až na závěr, protože takový útok na nervovou soustavu plný zvratů, otevřené pusy a husí kůže jak pralinky by nevydýchala ani agentka Starlingová.

27.03.2019 5 z 5

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

Je to jako když si pustíte film. Doslova. Čekáte napětí i kýžené leknutí, které stále nepřichází. Pak přijde šok. Jste newyorská matka na útěku, in the middle of nowhere v Arizoně, všude samá poušť a vás uštknul had. Obrazně. Kdo vám pomůže? Nemáte se na koho obrátit, a děti, které jste měla na cestě za lepším životem sebou, s vámi nejsou a "nikdy nebyli". Hadí jed vás začíná dusit, pouštní slunce vás peče zaživa a thrillerová jízda pouští se mění ve zběsilou honičku...https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/thrillerove-ustknuti-arizonskym-hadem-10535

13.09.2018 5 z 5

Apači Apači Lorenzo Carcaterra

Oproti Spáčům ještě drsnější zápletka, i když takové věci se nedají srovnávat. Míň odsýpá oproti nepřekonanému debutu Spáči, které mají navíc dvě časové roviny, a jsou výjimkou, která potvrzuje pravidlo, kdy se velmi povedlo i filmové zpracování (B. Pitt, R. De Niro, D. Hoffman ad.). Až moc drsná a za vlasy přitažená kriminálka, a v českém vydání vyšla jako bichle netahatelná do MHD;-)

04.09.2018 3 z 5

Hádej, můžeš jednou Hádej, můžeš jednou Kateřina Castañeda

Hádanka na první dobrou. Proč na první dobrou? Protože u všech osmi povídek většinový čtenář uhádne pointu i závěr na první pokus. Ale to nevadí. Neurazí ani nenadchne, ale za 3 je pořád dobře, a tento nadějný debut stojí určitě za přečtení. Už jen proto, že je čtivý a odpočinkový, a takové knihy se taky musí číst...https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/hadanka-na-prvni-dobrou-10495

31.08.2018 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

„Chodí Pešek okolo, nedívej se na něho. Kdo se na něj koukne, toho Pešek bouchne. Ať je to ten, nebo ten, toho praští koštětem.“
I když je uzel příběhu vystavěný na jiné "vraždící" dětské říkance, tato mateřinková mi neustále během četby hrála v hlavě. Nejenže jsem několika momenty překvapení dostal od Peška, rozuměj Agathy, po hlavě, ale celý průběh mi tuto populární dětskou hru připomínal. A ani ta belgická pralinka na závěr mi coby fanouškovi navoskovaného kníru, předobrazu amerického doutníku v baloňáku, nechyběla;-) Kdo je vrah se totiž dozvíte až v epilogu!... https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/chodi-pesek-okolo-nedivej-se-na-neho-10487

29.08.2018 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Pro milovníky mysteriozního Londýna, svělý překlad, krásné obraty!

07.08.2018 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Pro mě asi nejlepší Viewegh, nepřekonaný, právem uváděný v maturitní češtině, a film se taky povedl - Vetchý se Šafránkovou nemají chybu!

07.08.2018 5 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Musím uznat, Spielbergův film je lepší!;-)

Lekce tvůrčího psaní Lekce tvůrčího psaní Michal Viewegh

Rychlé čtení - novelka - skoro jako povinnost, co rok to kniha.

Satori v Paříži Satori v Paříži Jack Kerouac

Kerouac pátrá po původu svého francouzského jména, od rodné Kanady po Francii.

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Lepší než film, který zachraňuje Klepl s Holubovou. Kniha na dovolenou jak dělaná!

02.08.2018 4 z 5

Beatles: Výpověď o jedné generaci Beatles: Výpověď o jedné generaci Antonín Matzner

Jeden z nejlepších životopisů slavné čtyřky od českého autora srovnatelných s těmi zahraničními a v mnohém i lepší!

02.08.2018 5 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Četl jsem dvakrát. Kdysi a pak ještě jednou po filmu od Alice Nellis. Téma smrti není Vieweghovi, dnes už víc, cizí.

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Hezká nostalgie svobodných 90. let na vlnách sexu i rock´n rollu, a Cena Knižního klubu samozřejmě;-)

Král krysa Král krysa James Clavell

Další z KMŽ - knih mého života - ke které se budu vracet!!!

02.08.2018 5 z 5

Alžběta II. - Pracující žena Alžběta II. - Pracující žena Anastázie Harris

Historicky nenáročný, chronologicky občas zmatený, nicméně zajímavý novinářský (s nádechem lifestylového tématu v ženském magazínu) pohled do světa nejdéle "sloužícího" monarchy na světě.

01.08.2018 3 z 5

Vybíjená Vybíjená Michal Viewegh

Vedle Báječných let můj nejoblíbenější román od Viewegha. Film jsem neviděl, radši. Chci si uchovat svoji fantazii v napojení na svůj život spolu s knihou.

01.08.2018 4 z 5

Spáči Spáči Lorenzo Carcaterra

KMŽ - kniha vás opravdu vezme a oproti výbornému filmu (s Bradem Pittem, Dustinem Hoffmanem či Robertem de Direm) jde ještě více do drsných detailů, jak už to v knihách bývá...

01.08.2018 5 z 5