MortRainey

Zemřít na jařeZemřít na jařeRalf Rothmann

"Nálepky" z anotací a recenzí na knihu sedí. Opravdu máte pocit, že se, bez ohledu na čas a prostor, v květnu v roce 1945 sešli v kavárně rozbombardovaného berlínského hotelu Adlon Erich Maria Remarque a Cormac McCarthy. Remarque se rozhodl, že napíše druhé dějství Na západní frontě klid. O svědectví mladých, už tak nenadšených, mužů z ustupující německé fronty na konci druhé světové války. A McCarthy ho doplňuje svým apokalyptickým viděním z chystané Cesty.
Pětihvězdičkovou sílu novele ubíraly obratové výkyvy i jemné překlepy české verze. Zasloužené čtyři hvězdy za významný pohled z "druhé strany", charakteristiku vztahu otců a synů nejen ve válce, a upřímný, ne příliš pacifistický, pohled na nesmyslnost a realitu nacistického eintopfu, který navždy změnil svět...

20.06.2019

Úsměvy smutných mužůÚsměvy smutných mužůJosef Formánek

„Každý máme pro svůj život určený přesný počet tuleňů. Až ulovíme posledního, umřeme.” Eskymácké přísloví
Formánkův “Démon alkohol” svírá i rozesmívá... Jeho opus magnum, pro mě “Mluviti pravdu”, nepřekoná.
P.S. Těším se na film, kde je Formánkovo alter ego ztvárněno mladým Švehlíkem.

20.05.2019

Čtvrtá opiceČtvrtá opiceJonathan Dylan Barker

Jestli je psaným králem thrillerových postav psychopat Dr. Hannibal Lecter z pera Thomas Harrise, tak jiný Američan, jménem J.D. Barker , stvořil minimálně jeho prince - Opičího vraha! Už roky po něm jde Sam Porter, detektiv ze staré takřka mcbainovské školy, který i přes své "handicapy" vyniká tím správným vyšetřovacím modem, kriminalistickým mozkem, který vzdává hold a řadí ho mezi velikány žánru detektivky. Milý čtenáři, vydechneš až na závěr, protože takový útok na nervovou soustavu plný zvratů, otevřené pusy a husí kůže jak pralinky by nevydýchala ani agentka Starlingová.

27.03.2019

Byly tady, a už nejsouByly tady, a už nejsouH. Beck (pseudonym)

Je to jako když si pustíte film. Doslova. Čekáte napětí i kýžené leknutí, které stále nepřichází. Pak přijde šok. Jste newyorská matka na útěku, in the middle of nowhere v Arizoně, všude samá poušť a vás uštknul had. Obrazně. Kdo vám pomůže? Nemáte se na koho obrátit, a děti, které jste měla na cestě za lepším životem sebou, s vámi nejsou a "nikdy nebyli". Hadí jed vás začíná dusit, pouštní slunce vás peče zaživa a thrillerová jízda pouští se mění ve zběsilou honičku...https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/thrillerove-ustknuti-arizonskym-hadem-10535

13.09.2018

ApačiApačiLorenzo Carcaterra

Oproti Spáčům ještě drsnější zápletka, i když takové věci se nedají srovnávat. Míň odsýpá oproti nepřekonanému debutu Spáči, které mají navíc dvě časové roviny, a jsou výjimkou, která potvrzuje pravidlo, kdy se velmi povedlo i filmové zpracování (B. Pitt, R. De Niro, D. Hoffman ad.). Až moc drsná a za vlasy přitažená kriminálka, a v českém vydání vyšla jako bichle netahatelná do MHD;-)

04.09.2018

Hádej, můžeš jednouHádej, můžeš jednouKateřina Castañeda

Hádanka na první dobrou. Proč na první dobrou? Protože u všech osmi povídek většinový čtenář uhádne pointu i závěr na první pokus. Ale to nevadí. Neurazí ani nenadchne, ale za 3 je pořád dobře, a tento nadějný debut stojí určitě za přečtení. Už jen proto, že je čtivý a odpočinkový, a takové knihy se taky musí číst...https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/hadanka-na-prvni-dobrou-10495

31.08.2018

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

„Chodí Pešek okolo, nedívej se na něho. Kdo se na něj koukne, toho Pešek bouchne. Ať je to ten, nebo ten, toho praští koštětem.“
I když je uzel příběhu vystavěný na jiné "vraždící" dětské říkance, tato mateřinková mi neustále během četby hrála v hlavě. Nejenže jsem několika momenty překvapení dostal od Peška, rozuměj Agathy, po hlavě, ale celý průběh mi tuto populární dětskou hru připomínal. A ani ta belgická pralinka na závěr mi coby fanouškovi navoskovaného kníru, předobrazu amerického doutníku v baloňáku, nechyběla;-) Kdo je vrah se totiž dozvíte až v epilogu!... https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/chodi-pesek-okolo-nedivej-se-na-neho-10487

29.08.2018

NikdykdeNikdykdeNeil Gaiman

Pro milovníky mysteriozního Londýna, svělý překlad, krásné obraty!

07.08.2018

Báječná léta pod psaBáječná léta pod psaMichal Viewegh

Pro mě asi nejlepší Viewegh, nepřekonaný, právem uváděný v maturitní češtině, a film se taky povedl - Vetchý se Šafránkovou nemají chybu!

07.08.2018

ČelistiČelistiPeter Benchley

Musím uznat, Spielbergův film je lepší!;-)

02.08.2018

Lekce tvůrčího psaníLekce tvůrčího psaníMichal Viewegh

Rychlé čtení - novelka - skoro jako povinnost, co rok to kniha.

Satori v PařížiSatori v PařížiJack Kerouac

Kerouac pátrá po původu svého francouzského jména, od rodné Kanady po Francii.

Účastníci zájezduÚčastníci zájezduMichal Viewegh

Lepší než film, který zachraňuje Klepl s Holubovou. Kniha na dovolenou jak dělaná!

02.08.2018

Beatles: Výpověď o jedné generaciBeatles: Výpověď o jedné generaciAntonín Matzner

Jeden z nejlepších životopisů slavné čtyřky od českého autora srovnatelných s těmi zahraničními a v mnohém i lepší!

02.08.2018

Andělé všedního dneAndělé všedního dneMichal Viewegh

Četl jsem dvakrát. Kdysi a pak ještě jednou po filmu od Alice Nellis. Téma smrti není Vieweghovi, dnes už víc, cizí.

VertigoVertigoPatrik Girgle

Hezká nostalgie svobodných 90. let na vlnách sexu i rock´n rollu, a Cena Knižního klubu samozřejmě;-)

Král krysaKrál krysaJames Clavell

Další z KMŽ - knih mého života - ke které se budu vracet!!!

Alžběta II. - Pracující ženaAlžběta II. - Pracující ženaAnastázie Harris

Historicky nenáročný, chronologicky občas zmatený, nicméně zajímavý novinářský (s nádechem lifestylového tématu v ženském magazínu) pohled do světa nejdéle "sloužícího" monarchy na světě.

VybíjenáVybíjenáMichal Viewegh

Vedle Báječných let můj nejoblíbenější román od Viewegha. Film jsem neviděl, radši. Chci si uchovat svoji fantazii v napojení na svůj život spolu s knihou.

SpáčiSpáčiLorenzo Carcaterra

KMŽ - kniha vás opravdu vezme a oproti výbornému filmu (s Bradem Pittem, Dustinem Hoffmanem či Robertem de Direm) jde ještě více do drsných detailů, jak už to v knihách bývá...

01.08.2018

Džungle před tabulíDžungle před tabulíE. Hunter (pseudonym)

Z dílny slavného detektivkáře a duchovního otce Steva Carelly Ed McBaina ještě coby Evan Hunter (mimochodem také scénáristy slavných Hitchockových Ptáků z pera Daphne du Maurier). Čtenáři se nechce věřit, že novela byla napsána už v první polovině padesátých let, kam se pak hrabe nějaká fimová "džungle" v Nebezpečných myšlenkách s Michelle Pfeiffer!;-)

01.08.2018

Než se setmíNež se setmíReinaldo Arenas

Taktéž skvělé filmové zpracování (i když ne tak obsáhlé jako kniha) s neméně skvělým Javierem Bardemem v hlavní roli (jedna z prvních, kde ukázal svůj hereckým um a předvedl svou angličtinu) a Johny Deppem v několika vedlejších menších, ale výtečných partech (bachař, prostitutka, transvestita), a i Sean Penn se ve filmu objeví: https://www.csfd.cz/film/15337-nez-se ...

MiseryMiseryStephen King

Tuhle knihu neodložíte!!! A musím dodat, že zároveň jedna z nejpovedenějších filmových verzí Kingových knih!!!

The BeatlesThe BeatlesGottfried Schmiedel

Jedna z mála knih o Beatles, která vyšla v tehdejším Československu před r. 1989. Bylo super si tak přečíst další knihu o Beatles, ještě než začaly vycházet v devadesátých letech a později kvanta jiných. Klidně aj ve slovenčině!;-) Dodnes občas mluvím o své oblíbené kapele jako o "štyroch chalanov z Liverpoolu";-) Krásný překlad z německého originálu, který jsem také držel v ruce.

Nezbytné věciNezbytné věciStephen King

Moje první setkání s "mistrem hororu" Stephenem Kingem! Takřka KMŽ ("Knihy Mého Života";-) - od té doby jsem doživotním fanouškem!!!

Kameny bolestiKameny bolestiMilena Agus

Zvláštní, ale velmi poutavý příběh ženy o "pravé lásce", stejně tak i film převedený do francouzských reálií, z literárních italských: https://www.csfd.cz/film/403014-kamen ...

31.07.2018

Čarodějův učeňČarodějův učeňOtfried Preußler

Krásný rozprávkový až hororový příběh mého dětství;-) a samozřejmě něco pro mou bujnou fantazii:D

31.07.2018

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Znáte tu slavnou filmovou scénu z filmu Revenant, kde oscarový Leonardo DiCaprio zápasí s medvědem, který ho takřka rozdrápe zaživa? Tato sekvence, ve více než dvouhodinovém filmu, trvá asi 10 minut. Medvědín čtete déle než koukáte na film, a věřte, že i když vám, jako Leonardovi, nejde o život, ten pomyslný dráp medvěda na své kůži cítíte, jak se pomalu, ale jistě do vás zarývá...https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/medvedim-drapem-do-ctenarova-srdce-10367

30.07.2018

Lásku, ne válkuLásku, ne válkuDanielle Steel

I na exkurzi do světa Danielle Steel jsem se vypravil..;-) 60. léta, od smrti JFK po hippies až válku ve Vietnamu...

26.07.2018

Všichni prezidentovi mužiVšichni prezidentovi mužiCarl Bernstein

Téma mé bakalářské práce a pořád jedno z nepřekonaných témat souboje politické moci s novináři, opravdu coby hlídacími psy demokracie.

26.07.2018