Morsie Morsie komentáře u knih

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

K Mapě Anny jsem přišla jak slepý k houslím. No, až tak ne, ale když mi ji přinesl bratr jako dárek, doopravdy jsem nevěděla, co čekat.

Nicméně po pár přečtených stránkách – první povídce – mi došlo, že tohle brácha koupil jen čirou náhodou. Po čtivu pro náročné by s úmyslem určitě nesáhnul.
Mně to ale nevadí. Ba naopak, té náhodě jsem opravdu vděčná, protože díky tomu jsem měla možnost okusit jedno ze současných kvalitních českých děl.
Nevšední, inteligentní, procítěné, zábavné a chytré. A i když je to trochu těžší kalibr, mně se Mapa Anny četla s lehkostí!

Je to jedna z mála povídkových knížek, které jsem vůbec kdy četla a z ještě většího mála, které mě vůbec bavily. A právě proto si té knihy tolik cením.

22.09.2014 4 z 5

Všechny podoby lásky Všechny podoby lásky Aminatta Forna

Jak už jsem psala ve své recenzi, ze Všech podob lásky jsem byla tak trochu v rozpacích. No lépe řečeno jsem čekala děsnou nudu.
Já hloupá! Nuda se rozhodně nekonala! i když je příběh poměrně rozvleklý a zdlouhavý – jenže to má svoji podstatu. To tu ale vypisovat nebudu, jednoduše tu knihu si přečtěte, je úžasná. Teda pro mě určitě.

Tak či onak jsem se Všemi podobami lásky strávila pár úžasných odpolední, kdy jsem měla čas přemýšlet nad složitostí a zároveň i jistou jednoduchostí lidského života, a taky nad životem svým vlastním.
Tohle je právě ta z knih, která ve vás zanechá stopu, donutí vás přemýšlet a rozšíří vám pohled na svět.

Všechny podoby lásky rozhodně patří k dílům, ke kterým je jednou toužím vrátit.

22.09.2014 5 z 5

Trojice Trojice Sarah Lotz

Já a Trojice, no to byla láska na první pohled. A vlastně ani nevím proč, obálka je celkem prostá a podle názvu jsem ani v nejmenším netušila, jak veliký to bude nářez. No ale padli jsme si do oka a ještě že tak!

Vážně bych nečekala takhle velice vyspělou a propracovanou knihu, netradiční a originální a ještě k tomu s mým oblíbeným tématem – apokalypsou. Řekněte, co víc jsem si asi tak mohla přát? Já, šílená fanynka Supernatural, která je při zmínce o nějakých nadpřirozených silách ihned v pozoru!

Každopádně úžasně namixované, autorka přesně ví, co dělá, a hru kočky s myší ovládá bravurně. Tohle je velice inteligentní thriller, který může směle konkurovat knihám i takového spisovatele, jako je sám Stephen King.
Čtení jsem si užila od prvního slova až po poslední tečku a kdyby měla kniha o dvě stě stran víc, četla bych bez mrknutí oka dál.

Jsem opravdu nanejvýš ráda, že jsem Trojici v knihkupectví potkala, a že mezi námi přeskočila jiskra. Vážně nerada bych se ošidila o takový knižní požitek!

16.09.2014 5 z 5

Final cut – Vrah z internetu Final cut – Vrah z internetu Veit Etzold

Tak tohle je zase po dlouhé době kniha, která mě totálně pohltila! A taky mi do hlavy nasadila myšlenku, co když moji kamarádi už dávno nežijou! Trochu paranoidní představa, já vím, ale co když?
Každopádně doufám, že se Final cut nedostane do rukou nějakého psychopata, který by chtěl tuhle techniku uvést v praxi. Protože to by byl vážně průser.

Tak či onak je to naprosto geniální, strhující a napínavý příběh, který mi nedal spát, dokud jsem ho nepřečetla. Velice propracované, promyšlené a svou podstatou děsivé.

No a teď už nezbývá než jít vesele chatovat!

12.08.2014 5 z 5

Chraň nás od zlého Chraň nás od zlého Lisa Collier Cool

Ok, tak na tuhle knížku jsem se opravdu hodně těšila! Jako že hodně! A kdo by se mi divil, mně takové protřelé supernaturalistce. No jo, Supernatural je můj denní chleba - ale i ten chleba se někdy přejí a tak jsem potřebovala změnu. Ne snad, že bych začala sledovat Ordinaci v růžové zahradě, ale vrhla jsem se do náruče mé milované literatury.
A dobře jsem udělala!
Protože Chraň nás od zlého je na rozdíl od Supernatural podle skutečné události. A koho by z toho nemrazilo v zádech? No já se klidně přiznám, párkrát jsem se přistihla, jak sleduju stěny, jestli neuvidím nějaké podezřelé stíny. A pak jsem dokonce několik dní po přečtení usínala s lampičkou. A nestydím se za to!

Od začátku až do konce hrůzu nahánějící a to ne snad tolik kvůli stylu vyprávění, ale kvůli té autenticitě a opravdovosti. Fakt vás to znejistí.

A po čtení takové knížky mám pak někomu vysvětlovat, že se mi zdálo o Incubovi! A víte co? Byl docela sexy :D

04.08.2014 5 z 5

Dukanova dieta 2014 s novými recepty i pro vegetariány Dukanova dieta 2014 s novými recepty i pro vegetariány Pierre Dukan

No, nemyslete si, nejsem žádný dietářský maniak, k téhle knížce jsem se dostala jak slepá k houslím. Totiž přes svoji švagrovou. Ta má s Dukanovou dietou velkou zkušenost – a musím říct, že veskrze pozitivní!

Nicméně, tahle knížka se dostala do středu mého zájmu poté, co jsem z ní ochutnala jedno jídlo. Tak tak, švagrová mě pohostila, já byla na vrcholu blaha a ona mi pak prozradila, že je to recept z téhle kuchařky. Inu, jak jednoduché.
V každém případě jsem si knížku půjčila, protože jsem byla těmi recepty ohromená – spousta vegetariánských jídel. Nedalo se odolat.

No, ať už Dukana držíte nebo ne, tahle kuchařka, pokud rádi jíte a vaříte, se ve vaší knihovně neztratí!

29.07.2014 4 z 5

Tři vteřiny Tři vteřiny Anders Roslund

A zase ti seveřani! Jako kdyby už toho nebylo dost. Ale víte co? Ono toho vážně není dost! A zvlášť pak tak senzačních thrillerů, jako je právě tenhle.
Když jsem dostala knížku do ruky, nijak zvlášť se mi do ní nechtělo. Ovšem potom, co jsem zjistila, co jsou zač autoři - jo, to bylo jiný kafe.
Skvěle propracované, mrazivě děsivé svou podstatou. Protože když si uvědomíte, že tohle je vlastně normální, začne vám běhat mráz po zádech. Bavila jsem se, byla jsem napnutá, zvědavá jak to dopadne a především jsem se od čtení nemohla utrhnout. Čtivý styl, jakým je kniha psaná, vás prostě pohltí. Nemůžete se urvat - ani na tři vteřiny!
Autoři se vytáhli a já se vůbec nedivím, že se to stalo bestsellerem. Zkrátka tady se pozná, že to do rukou vzali kumštýři od fochu.

Thriller, který stojí za víc jak tři vteřiny pozornosti!

23.07.2014 4 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Ok, nebudu nic předstírat, tahle kniha je prostě no... ÚŽASNÁ! Napínavá, zábavná i trochu romantická. Proboha, vždyť já ještě ani dobře nevím, do jakého žánru ji mám zařadit.
Mně je to ale vlastně fuk, protože na tom, do jaké škatulky to patří, fakt nesejde! Jde prostě o to, že je to brilantní čtivo, které vás nejen vtáhne, ono vás doslova pohltí, uzme! Autorovi tímto skládám poklonu, je to vážně mistr svého řemesla a svou práci odvádí na víc jak sto dvacet procent.
Skvěle vyvážená dávka napětí, humoru i romantiky dělá z Šesti let víc, než jen další thriller v řadě. Je to knížka, která stojí za to, která vám nedá spát, dokud ji nedočtete. A někdy ani potom ne!

Vlastně ani nemá cenu, abych tady dál plácala, udělejte si o tom svůj vlastní úsudek!

15.07.2014 5 z 5

Prime time Prime time Liza Marklund

Ok, počtvrté s Annikou a počtvrté úžasné! Jen s tím rozdílem, že tentokrát to bylo ještě o něco úžasnější!
Ne, nekecám, vážně to bylo fantastické. Vlastně ani nemám co dodat? Můžu tu jen opěvovat, jak skvěle jsem se bavila, můžu vyzdvihovat autorčin talent i to, jak ji "Agathovský" styl svědčí - to můžu, ale stejně bude nejlepší, když si to přečtete!
A koukejte si to přečíst, budete z toho na větvi stejně jako já!

Prostě senzační v každém jednom slově. Liza je jediný autor, který mě baví, i když píše knížky, které mají víc, jak tři sta stran. Prostě si mě omotala kolem prstu a já ty její příběhy žeru. A Prime time jsem doslova hltala!

Královna severského krimi je tu tentokrát ve své nejlepší formě a svůj titul si právem zaslouží!

A víte co? Já si jdu Prime time přečíst znovu!

14.07.2014 5 z 5

Malá kniha štíhlosti Malá kniha štíhlosti Lauren Slayton

Zase jsem se jednou nechala zlákat a koupila jsem si knížku o hubnutí. Stává se mi to pravidelně každé léto. A kdo by se divil? Z každé výlohy na člověka křičí ty roztomilé, maličké plavečky. Pak ty kypré tvary, které si jeden v zimě pochvaloval, jsou rázem nehezkými faldy!
Je to hrozné, ať se snažím sebe víc, v něčem jsem prostě pořád ženská!
V každém případě, a bych se nerozkecávala o své postavě, Malá kniha štíhlosti zas takovou chybou nebyla. Je to docela praktická, a především stručná - což já velice oceňuji - příručka pro zdravý, aktivní a štíhlý život.
Jo, padlo mi to do noty a nejen svým obsahem, včetně lákavě vypadajících receptů, ale i hezkou grafikou.

Jo, jo, pro takové pecivály, jako jsem já, je to knížka jak dělaná!

26.06.2014 4 z 5

Nahý mezi vlky Nahý mezi vlky Bruno Apitz

Ke knížce jsem přistupovala se značnými rozpaky. Mám ráda literaturu, která se zabývá druhou světovou válkou a vším, co přinesla. Tady jsem si ale tak jistá nebyla. Totiž jedna věc je literatura faktu a druhá pak klasický román.
Dalším faktorem, který mě trochu odrazoval je fakt, že všichni hlavní protagonisté jsou komunisti. Ale na druhou stranu komunisti ve druhé světové a komunisti potom, to je přece jen trochu rozdíl.
A nakonec já to nechtěla číst kvůli politice, ale hlavně mě zaujal ten příběh - malý chlapec uprostřed Buchenwaldu.

Inu, jak často ráda říkám, není dobré soudit knížku jen podle toho, co si o ní člověk přečte - je třeba si ji přečíst sám. A v tomto případě to platí dvojnásob!
Nahý mezi vlky je úžasný příběh, který vás chytí za srdce. Jistě, komunismus se tam často ozývá, ale ne tak, aby narušil hlavní myšlenku příběhu. Totiž tady vedle sebe v úzké blízkosti stojí dva protipóly. Na jedné straně bezmezná krutost a na té druhé nekonečná laskavost - oboje plynoucí z lidského srdce.

Zajímavý příběh, který stojí za povšimnutí!

25.06.2014 4 z 5

Cena nevinnosti Cena nevinnosti Rebecca James

Tak tohle byla u mě naprostá sázka do loterie! Když jsem si tu knížku přinesla domů, sama nad sebou jsem se podivovala a nemohla jsem pochopit, jak jsem si něco takového mohla koupit!

Já a Young Adult? To se musela stát nějaká chyba v Matrixu - při nejmenším.

Nu což ale, knížku už jsem měla doma a já nejsem ten typ, že bych nesnědla, co jsem si zrovna navařila. A ještě že jsem taková, jinak bych se ošidila o tu nejúžasnější večeři o pěti chodech a lahodném dezertu!
Řeknu to narovinu, z téhle knížky jsem ještě teď dost vypláchnutá a vůbec mi to nevadí. Bylo to senzační čtení a já si užívala každou stránku. A co na tom, že už jsem na to trochu moc stará?

Překvapivě propracovaná a vyspělá knížka, která zdaleka nezapadá jen do svého žánru. Autorka mi kápla do noty a doufám, že to nebylo naposled!

23.06.2014 4 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Další z mých letních zářezů! Tentokrát se léto skví i v názvu!

Nicméně, nebudu zbytečně dlouho chodit kolem horké kaše a naplno řeknu, že je to fantastická knížka! Jak já nejsem nijak velkou zastánkyní historických románů s detektivním potenciálem, tak u Tajemství letního odpoledne jsem si to naopak neskonale užila!
Vlastně ani nevím, jak správně zformulovat svoje myšlenky. Je to prostě chytré, inteligentní, nápadité, propracované a v neposlední řadě nesmírně napínavé a čtivé.

Téhle knížce vlastně ani nemám co vytknout - prostě se povedla od začátku až do konce a já jsem nesmírně ráda, že jsem na ni v knihkupectví narazila! Mé letní odpoledne s ní bylo víc než uspokojující.

15.06.2014 5 z 5

Nefilim Nefilim Asa Schwarz

Nefilim! Miluju mytologii, miluju angelologii – tedy když vyšla knížka s názvem Nefilim, musela jsem ji mít!
A ještě že jsem vším tím kolem andělů tak posedlá! Kdyby ne, ošidila bych se o tenhle velice originální a neotřelý thriller.

Výborně zpracované, výborně propracované, napínavé jak kráva a plné mytologie a úryvků z bible. Tuhle knížku jsem si prostě chtě nechtě musela zamilovat!
Každopádně mně se tu nejvíc líbí ten autorčin záměr - že nefilim slouží především jako metafora. Metafora k lidské zkaženosti.

Jak jsem psala, neotřelé, nevšední, taky ale důmyslné a chytlavé. Během jednoho odpoledne jsem měla celý příběh v sobě.
A teď ho nechávám zrát - protože to se s dobrými příběhy dělá!

05.06.2014 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Silo, boží Silo!!!

Vážně a upřímně jsem se chvíli bála, aby to nebylo jen nějaké typické klišé o puberťácích a pro puberťáky. Bohudík moje obavy se ani v nejmenším nenaplnily! Naopak - tohle kolem pubertální literatury ani neutíkalo.
Je to vyspělé, dospělé, propracované a promyšlené. Každý jednotlivý detail má svůj význam a přesně zapadá do konceptu celého příběhu.
Ale nejde jen o to, jak kvalitně je to zpracovaná kniha, nejpodstatnější je samotný příběh. Lidstvo ve své nejzákladnější podstatě - kruté, sobecké, lstivé.
Na nějaký idealismus můžete klíďo zapomenout - tady se hraje tvrdě, realisticky. Love story a hrdinská gesta se nekonají - protože když vám jde o kejhák, tak jde všechno stranou.

Ze Sila mám ještě teď husí kůži a spodní čelist se mi pořád ještě nepodařilo nasadit zpátky. Prostě bomba!

Tahle knížka ve všech směrech předčila moje očekávání.

04.06.2014 5 z 5

Chceme to, co máte vy Chceme to, co máte vy John Lanchester

Bóže, do téhle bichle se mi ale solidně nechtělo! Bohužel už patřím do té sorty čtenářů, kteří mají tři sta stránek jako takový mezník. No, ano, je to špatné, ale kdo by se v téhle uspěchané době divil.

Tak jako tak jsem ale ráda, že jsem z tohoto svého stereotypu vystoupila a zase jednou si přečetla, pěknou, kvalitní a hlavně tlustou knihu.
Totiž kdybych se držela svých pravidel, ošidila bych se o takový skvost, jako je právě Chceme to, co máte vy!
Jak mě kniha nezaujala anotací, tak obsahem mě uchvátila! Číst si Chceme to, co máte vy, je jako otáčet stránky ve starém albu s fotografiemi. Je to úžasný výřez z osudů několika lidí, obyvatel jedné ulice.

Chceme to, co máte vy má zvláštní kouzlo a tím kouzlem si vás podmaní. Najednou vám nepřijde, že je to tak dlouhé.

Zvláštní knížka, která stojí za to číst!

28.05.2014 5 z 5

Smolný rok Smolný rok Joshilyn Jackson

Ach, Smolný rok! To byla prostě a jednoduše láska na první pohled. Hrozně se mi zalíbila ta obálka - věděla jsem, že to je ta kniha, kterou právě hledám!
Věděla jsem, že to je ta kniha, kterou si vezmu ven na louku, kterou budu číst ve stínu růžového keře a naprosto splynu s příběhem. Věděla jsem to.

Tahle knížka je skvělá letní oddechovka, která ale v mnoha směrech překvapí. Není to jen prvoplánová romantika a já nevím co, je to příběh, jaký jsem ještě nikdy nečetla. Smolný rok mě naprosto odrovnal a já ještě teď stěží přicházím na ta správná slova, jakými bych obsáhla všechny ty pocity, co ve mně vyvolal.

Občas se mi stane, že narazím na knížku, která mě uchvátí, no určitě bych to nečekala od titulu, který je zařazený v regálu mezi společenskými romány.

Fakt boží, dlouho jsem se tak nebavila a jen doufám, že autorka brzy vydá něco dalšího. A doufám, že mě znovu ohromí!

25.05.2014 5 z 5

Vzpomínky a zamyšlení Vzpomínky a zamyšlení Michail Gorbačov

Můj další úlovek z veletrhu Svět knihy! Ano, přiznávám, domů jsem šla jak vánoční stromeček!

No každopádně životopis Michaila Gorbačovova mě v mnoha směrech velice mile překvapil. Původně jsem totiž spíš víc čekala nějaké náročné politické výpovědi, ale místo toho jsem se dočkala jen Gorbačovova skutečného života. Života jako úplně obyčejného, běžného člověka.
Vzpomínky a zamyšlení tedy doopravdy přináší jen jeho vzpomínky a zamyšlení. Na dětství, na rodinu, na jeho milovanou ženu, ale i na politickou funkci a jeho touhu po reformě a pozvednutí celého Ruska.

Zkrátka tady se prezentuje, a já věřím, že nejen prezentuje, jako zcela obyčejný, velice inteligentní a zároveň k druhým vnímavý člověk.

Opravdu příjemná knížka, která ukazuje velkého politika v jeho prosté lidskosti.

22.05.2014 4 z 5

Hledej ve svém nitru Hledej ve svém nitru Chade-Meng Tan

No jo, tak to abych přestala zuřit a házet věcmi přes celou místnost - nebo tedy podle téhle knížky bych měla. Jinak nedojdu štěstí a spokojenosti.
Ale vážně, komu někdy nerupnou nervy? Kdo by někdy s chutí svému šéfovi/podřízenému s radostí nezakroutil krkem? To se prý nedělá, máme se zastavit a zamyslet a nechat to na rozumu. No, asi na tom něco je, ale kdo má na to mít nervy?

No, každopádně na tuhle knížku jsem narazila náhodou na veletrhu Svět knihy. Zaujala mě svou vlastně docela pitomou obálkou. Nebo já jsem si nejdřív říkala, že je pitomá. Proč je v barvách nejpopulárnějšího vyhledávače? Inu, pak mi to došlo - autor je jeden z prvních, kdo tam pracoval. Teď mi ta obálka připadá spíš chytrá.

Tak jako tak, Hledej ve svém nitru jsem si prolistovala a hned vzápětí pořídila. Je vtipná a hlavně má co do sebe, a pro takového nerváka jako jsem já, je jako dělaná!

21.05.2014 5 z 5

Manželský omyl Manželský omyl Jennifer Probst

Inu do třetice všeho dobrého a zlého. Nebo tentokrát bych spíš mohla říct fakt dobrého. Dvě předchozí knihy jsem četla a bavily mě, jenže tahle? Ta mi fakt sedla do noty!

Vlastně ani nevím čím, je to docela průhledný romanťák. Ale na druhou stranu má pár svých vážně světlých chvilek a především pak úžasné hlavní postavy. Ty jsem si fakt zamilovala a užívala si každou stránku.
Jistě, Manželský omyl asi nikdy nevstoupí do dějin literatury jako nějaké úžasné, nevídané dílo, ale to by člověk asi ani od knížky s takovým názvem nečekal. Pro mě to byla příjemná, vtipná oddechovka na dvě odpoledne. Moje očekávání bylo navíc předčeno, takže já jsem vážně spokojená.

Zkrátka, občas to chce knížku pro relax.

13.05.2014 3 z 5