Morbidus

O čem sním, když náhodou spímO čem sním, když náhodou spímAndrej Babiš

Jsem poměrně apolitický člověk, který tuhle knihu kdysi dostal zdarma v jednom nejmenovaném obchodě. Ničím mě nezaujala, takže jsem po ní sáhl až nyní, v době, kdy jsem byl na čas bez internetu a hledal něco ke čtení.
Tahle kniha je už na první pohled podivná. Na zadní stránce žádné info o obsahu, na přední straně v podstatě oznámení, že má smysl ji číst s limitací do roku 2035 (přičemž trvanlivost bude daleko nižší). Tak jsem ji otevřel a přečetl; drobné chybky bych snad přešel, ale text bez zarovnání do bloku? Že je to samonáklad mi došlo, ale kdo prováděl korekce, ilustrace či tisk? Nedozvěděl jsem se. Tak jsem došel sem a nakonec zjistil, že autor avizovaný na obálce ani není autorem - což každý pořádný autor či čtenář nutně musí brát jako urážku.
Mám i další výhrady, ale asi už je jasné, co si o knize myslím. Jediným pozitivem je snad jakýsi teoretický pohled do budoucna (kde se většinou setkávám s... textem v cíli, nikoli však v cestě). Až nebude „autor“ zaměstnaný tak, jak tvrdí obálka, mohl by příště knihu zkusit napsat sám. Když totiž náhodou spím já, rozhodně nesním o zemi, kde je plýtváno dřevem/papírem na knihy, kterým před vydáním nebyla věnována dostatečná péče...

02.09.2020odpad!

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

V poslední době jsem přečetl hodně knih - ovšem Trhlina překonala mé nejdivočejší představy. Nemohu napsat mnoho - zejména kvůli mé polemice ohledně několika zásadních faktů a případným spoilerům.
Už od samotného počátku to zapáchalo Lovecraftovským hororem a taky že ano. Už v první třetině knihy má jsem chrochtal blahem. Střední část zpomalila a já se trochu bál sestupné tendence, ovšem zbytečně. Poslední část je... nepopsatelná. V tomhle spočívá (minimálně pro mě) ta pravá hrůza - v opuštění ostrova příčetnosti, ve vstupu do temných vod absurdna, které naše omezená mysl není schopná vstřebat.
Jak je možná patrno, jsem nadšen a rád bych dal více než pět hvězd. Pokud nelpíte na akčním ději a potrpíte si na temnou atmosféru, je pro vás Trhlina jako dělaná.

Dopsáno. Jdu si zabalit. Tríbeč čeká...

24.03.2019

ZhubniZhubniStephen King

Tahle hubená bachmanovka klame názvem. Ano, sice se v ní masivně hubne, ale spíše než o účinné dietě se lecos dozvíte o spravedlnosti a odplatě. Děj se rozjíždí pěkně plynule, na čas zpomalí, a pak se ještě prudčeji rozjede do překvapivého finále. Nemůžu říct, že bych se někde vysloveně nudil, zejména Ital Ginelli měl skvělé průpovídky.
Pro mně šlo o nenáročnou oddechovku při učení. Z mé strany spokojenost.

09.04.2019

OsvíceníOsvíceníStephen King

Na tuhle Kingovku jsem se hodně těšil. A věru jsem nebyl zklamán, dokonce bych řekl, že předčila má očekávání! Kniha se rozjíždí pozvolna, ale jakmile se přesuneme na hrací plochu (čti: hotel Overlook) atmosféra začíná řádně houstnout. Psychologie postav je výborně zvládnutá, samostatnou kapitolou je v tomto ohledu Jackův duševní vývoj (či spíše rozklad). Ke konci knihy už se z toho stává hotový pád do maelstörmu šílenství. Perfektní.
Další slova jsou zbytečná, za mě plná palba.

MájMájKarel Hynek Mácha

Máj jsem znal ze školy, kde na mě moc dojem neudělal.
Nyní jsem si ho po letech znovu přečetl... a zapůsobilo to na mě dost silně. Nádherné verše, krajina a bolavý tragický příběh. Pro romantiky téměř povinnost, určitě jsem ho nečetl naposled.

12.05.2019

Dlouhý pochodDlouhý pochodR. Bachman (pseudonym)

Jednoduchá zápletka se rozvíjí v poutavý příběh o životě a smrti. Hlavně ve druhé části mi při některých scénách přebíhal mráz po zádech. Myslím, že hlavní síla této knihy spočívá v tom, že ačkoli sledujeme osudy soutěžících, duchem stále patříme k anonymním divákům. Není snad právě touha po troše temnoty důvodem, proč podobné příběhy vyhledáváme?
I přes trochu náhlý konec parádní čtivo. Já svou dávku temnoty dostal.

02.02.2019

Vítejte v LovecraftuVítejte v LovecraftuJ. Hill (pseudonym)

Jako startovní díl naprosto geniální. Od prvních stránek se (ne)zřetelně rýsuje zápletka, skrze kterou je pak současně s rozběhnutým příběhem odhalována psychika dětí Zámkových (a vlastně i ostatních protagonistů). To opravdové Zlo zůstává skryto v pozadí, tohle je zatím jen malá ochutnávka. :-)
Kresba je naprosto famózní, nepamatuji si, že by mi v jiných komiksech tak sedla. Tak či onak, pravidla byla načrtnuta, partie rozehrána a čtenáři vrtá hlavou, co se do prkýnka bude dít v dalším díle...

14.03.2020

Dítě tmyDítě tmyMiroslav Pech

Četlo se to jedna báseň a první dvě části příběhu jsem děj doslova hltal. Atmosféra devadesátek jak vyšitá. Postavy, dialogy, zvraty - vše zvládnuto na jedničku. A neměl bych problém dát plnou palbu, kdyby...
Asi takhle - nejsem kamarád s přílišným vysvětlováním. Ale v té třetí části mi prostě „něco“ chybělo. Řekněme, že ten konec byl příliš rychlý, příliš náhlý. Beru to, příběh asi neměl skončit dobře. Přesto mi v hlavě hlodají otázky, a to dosti zásadní.
Ale ten feeling starých horrorových pecek z toho přímo dýchá. Dobře zvolená ilustrace na obálce knihy neklame tělem a předznamenává, o co zhruba půjde.
Prostě temný návrat do dětských let.

19.06.2020

DraculaDraculaBram Stoker

Úvodní sekvence deníkových zápisů Jonathana Harkera byla perfektní. Pak však kniha pokračovala a k mému zklamání nabrala (s nepravidelnými výkyvy) sestupnou tendenci. Někde v půlce už můj zájem opadl; vlastně jsem fandil starouši Drákulovi a doufal, že ta užvaněná banda klaďasů dostane na frak.
Za mě trochu zklamání. Zub času zaúřadoval a hororová atmosféra se přetavila v romantismus. Nicméně stále jde o klasiku, ve které se inspirovala řada autorů - a proto bylo fajn si to přečíst.

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

S hodnocením jsem zprvu váhal. Začátek se zdál být pomalejší a většinou jsem dokázal odhadnout, co se stane dál. Ale jak jednotlivé zvraty nenápadně získávaly na intenzitě, původně pulpová atmosféra se zvrtla v něco opravdu mrazivého. Od určitého okamžiku se věci dají do pohybu a vy dobře víte, kam vše směřuje a že to pravděpodobně skončí katastrofou. Finální část knihy je skutečně děsivý zážitek, od kterého se nedá odtrhnout a ze kterého čtenáři bude běhat mráz po zádech.
Mohl bych napsat ještě mnoho, ale nakonec dám stejně plný počet hvězd. Na knihy jako tahle se prostě nezapomíná.

10.03.2019

Strašidelná vaginaStrašidelná vaginaCarlton Mellick III

Solidní úleťárna. Je to něco trochu jiného než jsem prve očekával, ale pobavilo mě to. Každý příběh už samotnými náměty leží někde za hranicemi běžného myšlení. Přesto děj nějakým záhadným způsobem držel pohromadě a dával smysl.
Pokud vám nevadí trocha prasárniček, úchyláren a absence pointy, jde o pohodové odpočinkové čtení. Kniha pro každého, kdo se nebojí zkusit něco nového.

12.04.2019

SvědectvíSvědectvíStephen King

Jak jsem při aktualizaci přečtených knih zjistil, mé hodnocení a komentář se vypařil někam do nicoty. Což mé systematické já nemůže nechat jen tak. Proto jej doplňuji znovu a v aktualizované verzi. :-)
Ačkoli je kniha vzhledem k (současné) korona-situaci aktuální, virus chřipky řádící v první části knihy je vzhledem ke své nakažlivosti mnohonásobně horší. Stačí zakašlání a víte, že daná postava je odepsaná. Právě ono šíření viru a cesty přeživších postapokalyptickým světem je pro mne nejzábavnější částí knihy.
Pak bohužel nastane zlom. Jakmile se postavy začnou shlukovat do útočiště Dobra, začne mi většina kladných postav neuvěřitelně lézt na nervy. A zůstane to tak bohužel až do konce. Trochu uspokojivého rozptýlení mi zde přinesl pouze kabrňák Harold, zapálený Popeláč a démonický Randall Flagg. Popravdě, dočítal jsem to na sílu.
Ačkoli je mi pointa románu sympatická, King dokáže odvyprávět i lepší příběhy na menším prostoru. Je to dobré, ale moje topka to není. :-)

17.04.2020

KrysařKrysařViktor Dyk

Velmi krásný a smutný příběh. Kniha si mě i přes svůj krátký rozsah získala, děj je hodně intenzivní. Setkání s Faustem bylo třešničkou na dortu.
Skvělá klasika.

03.02.2019

Mrtvá zónaMrtvá zónaStephen King

Zvláštní čtení. Trochu jako kdybych si objednal čaj a místo toho dostal ledový čaj. Chci tím říct, že to bylo něco trochu jiného, než co jsem očekával, ale stále jsem spokojen.
Je to poklidná a smutná kniha. Ukazuje se v ní, jak společnost vnímá člověka, který nějakým způsobem vybočuje z davu. Nejenže John ztratí téměř vše, co ho v životě dělalo šťastným; dokonce není šance, že by to někdy získal zpět. Stillson je pak jeho přesný protipól - prakticky z ničeho stoupá stále výš a výš.
Jednotlivé příhody se postupně propojují s Johhnyho nešťastným životem až do neodvratného finále. I přes depresivní vyznění je konec knihy tak nějak... správný?

17.02.2019

Vraždy podle abecedyVraždy podle abecedyAgatha Christie

Agathu Christie jsem čítával někdy v pubertě. Tehdy jsem to ještě vnímal jako složité čtení. Když jsem se teď po letech rozhodl si zase nějakou detektivku přečíst, přišlo mi to naopak jako super oddechovka.
Aniž bych chtěl psát spoilery, zde byl hlavní zlosyn jasný sotva se vyskytl na scéně. Záludností této knihy je, že se tváří jako thriller, ale ve skutečnosti zůstává čistokrevnou detektivkou. Je to napínavé čtení od začátku až do konce. Čím více této autorky čtete, tím více rozeznáváte její nenapodobitelný styl.
Hercule Poirot prostě opět nezklamal a jeho hovory s Haistingsem celé věci dodávají potřebný nadhled. Skvělá volba pro milovníky napínavé literatury. :-)

28.05.2019

Fantóm OperyFantóm OperyGaston Leroux

Neviděl jsem ani film, ani muzikál... tahle kniha byla mým prvním setkáním s Fantomem opery. A byl jsem velice mile překvapen - očekával jsem, že se tím budu prokousávat a on to byl svižný a čtivý příběh! A docela mě to dostalo.
Jedinou výtka (což je dáno očekáváním čtenářů dnes a kdysi) se týká místy nepřirozeného chování ústřední trojice (výjimečně se odkážu na předchozí komentář, který to skvěle shrnuje). I tak jsem si postavy oblíbil a nevadily mi.
Napínavý nadčasový příběh, který stojí za přečtení.

30.01.2020

SkvrnaSkvrnaGillian Flynn

Pomalý začátek, starý dům, houstnoucí atmosféra... přesně jak to má v dobrém horroru být. A pak se to zlomilo, jako by si autorka řekla, že vlastně chce napsat něco většího. Jakkoli mám otevřené konce v lásce, posledními stranami jsem byl poměrně zklamán. Ději by prospělo, kdyby se ke konci tolik nerozjel do ztracena.
Ono by to ve výsledku až tolik nevadilo. Dominuje čtivý děj, pevná vazba a celkově krásný vzhled knihy. Ovšem na druhou stranu - svazky horrorových povídek (zahraniční i české) za podobnou cenu najdete ve větším počtu příběhů a v horrorovější verzi. Už jen kvůli tomu musím knize snížit hodnocení. A to je škoda, protože ve větším množství příběhů podobného ražení by z toho mohla vzniknout vykutálená záležitost.
I tak ovšem Skvrna poskytne fajn příběh k ukrácení dlouhé chvíle.

ToToStephen King

Dlouho jsem se na ni chystal. A pak ji dlouho četl. Bylo to super. Všechny postavy, i ty záporné, jsem prostě žral (slovní hříčka, nejsem Pennywise). Strašící pasáže, pověsti obklopující Derry a vůbec celá myšlenka této knihy je pro mne velice přitažlivá. Za mně jedna z nejlepších kingovek.
Na druhou stranu mě mírně zarmoutil konec, který mi prostě neseděl. Byl v jistém smyslu logický, ovšem současně podivně bolestný. I tak měl příběh své kouzlo a pointu, které mě i přes délku knihy vtahovaly do děje až do samotného konce (což se mi například u Svědectví nestalo).
Tahle kniha si získala mé srdce. Nikdy nezapomenu. Pět hvězd.

17.11.2019

John na konci umřeJohn na konci umřeDavid Wong

Tuhle knihu si buď zamilujete, nebo ji se znechuceným výrazem odložíte.
Nic mezi tím.
Jak napovídá počet hvězdiček, jsem ten první případ. Tenhle druh humoru mi neskutečně sedl, tím spíš, že děj je přes všechny ty pubertální hlášky míněn vážně. A taky se vážných věcí dotýká - těch věcí, nad kterými občas všichni (nebo minimálně já) přemýšlíme, ale jelikož odpověď nemáme (a nejde o banality), takže nad tím jen mávneme rukou. (Chyba!)
Je pravda, že někde za půlkou se tempo trochu vytratí, v textu jsou chyby a některé pasáže působí zničehonic tak vážně, až je to trochu pěst na oko. Ale odhlédnu-li od těchto nesrovnalostí... je to prostě nářez. :-)

01.01.2020

Sto hororů ve sto slovechSto hororů ve sto slovech* antologie

Čteno už dříve, dnes jsem se k této knize shodou okolností vrátil. Příběhy jsou většinou (minimálně pro mě) vtipné a svižné. U žádného z autorů jsem se vyloženě nenudil (byť někteří autoři mi seděli více a jiní méně). Je kumšt napsat krátký fungující příběh, ale tady se zadařilo.
Za mě spokojenost. :-)

01.02.2020

Koruna stínůKoruna stínůJ. Hill (pseudonym)

Zámek a klíč je pecka, o tom žádná. Pro mě osobně je tento díl asi nejslabší - zase tolik se toho v něm nestane. Samozřejmě se objeví další klíče, nové vztahy mezi postavami a projeví se Ninin alkoholismus. Finta konečně zahájí aktivní pátrání po klíčích, ovšem věci nevycházejí úplně podle jeho plánu...
Kresba je famózní, jako vždy. Chtěl jsem (výjimečně) dát jen čtyři hvězdy; ovšem Koruna stínů je prostě ,,must have'' artefakt, stejně jako magická skříňka z perfektního epilogu. Tahle mrazivá hororová série je prostě hudbou pro moji duši.

18.03.2020

OniOniM. E. Pocha (pseudonym)

Román pro lidi s otevřenou myslí, který se čte zatraceně svižně. Zpočátku kniha klasicky vykládá na stůl karty v podobě jednotlivých postav a jejich vzájemných vztahů, později přichází ke slovu efektivní řezničina. Úchylárny, bizarnosti a kuchací scény se střídají jak na běžícím páse. Nejvíce mne však dostal náhlý výskyt jedné z postav (nebudu spoilerovat) a nečekaný konec příběhu (který mi nepřijde tak nesmyslný, jak by se mohlo zdát).
Nejde o žádné převratné dílo a ani si na něj nehraje. Na některých místech se musel pousmát, jiné části děje (ne)příjemně zadrnkaly na struny temnoty v mém nitru. Pochválit musím i zdařilou obálku knihy, která (i bez dalších varování) jasně říká, s jakým typem literatury má čtenář co do činění.
Zájemci si v mém hodnocení mohou hvězdičku odmyslet či přimyslet. Oni vědí proč.

28.04.2020

CizinciCizinciMort Castle

Tento román pro mne byl velkým překvapením. Přestože anotace vám zcela přesně řekne, oč zde kráčí, plně vám to docvakne až při četbě. Jenže tou dobou už jste chyceni a nezbývá vám než sledovat nerovný souboj mezi psychopatem a jeho obětmi. Dokonce i pro horrorové otrlce jde o zatraceně silný materiál (zejména druhá polovina mě doslova sežvýkala a vyplivla); dovedu si představit, že slabší povahy tuto knihu nedočtou.
Přitom nejde ani tak o mordy samotné, jako spíše perfektně zvládnutou psychologii postav. A to jak obyčejných lidí, tak samotných Cizinců, kteří si z „normality“ a společenského postavení ukovali masky. Je to tak, právě „normalita“ je tím, co zde děsí nejvíce. Příběh mezi řádky klade mnoho otázek o nás samých i o lidském společenství jako takovém. Závěr je třešničkou na dortu, ale kdo si všímá detailů, pointu včas odhalí (případně bude překvapen).
Taktéž musím pochválit temnou obálku knihy, která obsahu mimořádně sluší a na první pohled dodává knize vlastní horrorovou identitu. Na další knihy podobného ražení se nemohu netěšit.
Není-li vám horror cizincem, zde chybu neuděláte.

VrbyVrbyAlgernon Blackwood

Tato kniha mě uhranula. Vzala mě od pramene Dunaje až do vzdálených končin, kde se rozprostírá proměnlivá krajina plná vrb. A zatímco se dvojice vetřelců (neboť čím jiným zde ústřední dvojice postav je?) chystá přenocovat, věci se dávají do pohybu. Čtenáři společně s postavami pak nezbývá než konsternovaně přijmout, že se zde vyskytuje cosi mimo lidské pojetí existence.
Jako mé první setkání s autorem ve mně příběh vzbudil nadšení; až mě zamrzelo, že u nás není vydávaný hojněji. Přitom se vzhledem i počátkem příběhu tváří zcela mírumilovně; jenže je tu určitá zákeřná plíživost. Pocit, že věci nejsou v pořádku se do mysli vkrade zcela nenápadně a pak už není návratu. Celé prostředí opanuje znepokojivou atmosférou, zatímco na pozadí všech věcí ordinuje cosi lidským rozumem a smysly nepojmutelného. Což mi imponuje.
Skvělý horrorový příběh pro přemýšlivé jedince.

SvědectvíSvědectvíStephen King

Kniha odstartovala velmi slibně. V první části se krásně rozbují superchřipka, následovaná panikou a chaosem. A potom... ticho. Kniha nejprve sleduje osudy jednotlivých přeživších, posléze i větších skupinek. Potud příběh pěkně odsýpá a je to paráda.
Ovšem někdy v půlce vyprávění, kdy se proudy cestovatelů stékají ve společnost, příběh výrazně zpomalil. Nemůžu říct že by se nic nedělo nebo že bych se vysloveně nudil, ale připadalo mi, že se děj zasekl. Pak náhle bum, přišel nápad a děj se opět rozjel. Konec mne trochu zklamal a posledních pár kapitol mě příliš nebavilo, ale zvládl jsem to.
Vůbec to není špatné čtení, kupodivu mi v pozdější fázi ani nevadila fantasy tématika Dobro versus Zlo. Avšak závěrečná pointa mi připadala trochu slabší na tak dlouhou knihu. Na plný počet hvězd to nevidím.

26.01.2019

Pěšky mezi buddhisty a komunistyPěšky mezi buddhisty a komunistyLadislav Zibura

Dost jsem se nasmál, zejména v Nepálu. Čína na mě působila unavenějším a depresivnějším dojmem, ale stejně jsem se musel smát. Nedozvěděl jsem se ani tolik o zemi samotné, jako spíše o lidech, kteří ji obývají. Pokud bylo cílem přimět čtenáře, aby se vydal na vlastní pěst na cesty, byl jsem inspirován vrchovatě.
Smysl pro humor a nadsázka nechybí, určitě si časem přečtu něco dalšího. :-)

01.03.2019

ŠtěniceŠtěniceBen H. Winters

Tohle vůbec není špatná záležitost! Na knihu jsem narazil v knihovně zcela náhodou a ani nevím, co mě přimělo si ji půjčit - prostě mi přišla zajímavá. Brouka mi do hlavy sice nenasadila, ale rozhodně na ni jen tak nezapomenu.
Aby bylo jasno, považuji tuto knihu spíše za horor, než za thriller (jak se potenciální čtenáře snaží zklamat obálka). Ovšem proč polemizovat o žánrech, hlavní je, že jde o svižné čtivo, které lze bez problémů zdolat za jeden či dva večery! Atmosféra (společně s množstvím štěnic) houstne takřka geometrickou řadou. Finále zapadne na ta správná místa, i když uznávám, že jde o lehké zklamání. Nicméně jsem rád, že některé otázky zůstaly nezodpovězeny. Za prvé mi otevřenost konce sedí a za druhé - to musí být řečeno vše?
Zábavná psychologická jednohubka. :-)

22.01.2020

Klíče královstvíKlíče královstvíJ. Hill (pseudonym)

Zatímco mi v minulém díle něco chybělo, tento to bezezbytku dohání. Na pozadí vztahových a klíčových problémů (v tomhle díle je doslova překlíčováno) stupňuje Finta své útoky a rafinovanost způsobů nalezení jeho vytouženého klíče. Jak se mu to bude dařit neprozradím, ale konec mě nadchnul před lety i dnes, když jsem komiks četl znovu.
Tentokrát je každá část pojata jinak (ne tak kompaktně, jako minulé díly), ať už se to týká kresby (řeč je zejména o první kapitole) nebo způsobem vyprávění příběhu (zde exceluje například Únor). A jako celek to funguje naprosto famózně. Jen se obávám, že kladným postavám pomalu dochází čas.

20.03.2020

Tak pravil ZarathustraTak pravil ZarathustraFriedrich Nietzsche

Úmyslně v tomto případě nehodnotím hvězdami (komu by chyběly, nechť si přimyslí 4 až 5 hvězd), neboť filozofie je vždy subjektivní a pouze takto ji lze po obsahové stránce hodnotit.

Ke knize mě zprvu přivedla pouhá zvědavost. O to více mne překvapilo, že si s nastíněnými myšlenkovými postoji docela sedím; ačkoli jak znám sebe a své okolí, mám pocit, že na tohle člověk musí být do určité míry vnitřně nastavený. Je to v podstatě vyprávění o niterném osvobození sebe sama od svazujících konvencí (ať už náboženských, společenských či lidských).
Text je poněkud obstarožní (co chtít po více než 100 let starém díle) a často i nepříliš čtivý. Naštěstí se většinou hlavní myšlenka či podobenství dá zavčas pochopit a zbytek je jen její rozvíjení a vštěpování. Někdo by k ní mohl namítnout, že tato kniha je kolébkou extremistických hnutí - jde však o stejný případ, jako kritizovat (např.) horrorový román s tím, že podněcuje lidi k násilí. Jde tedy spíše o nezralý výklad, nikoli o chybnost samotného díla (které navíc v tomto případě dokonce k davům zastává antagonistický postoj). To je třeba mít na paměti.
Za mě jde o filozofický příběh/výklad o tom, jak se nebát být sám sebou a naučit se s tím aktivně žít.

Tak pravil Morbidus.

Milenci ze snů / S Meluzínou sůl lízatMilenci ze snů / S Meluzínou sůl lízatHonza Vojtíšek

Netradičně začnu celkovým vzhledem knihy. Ilustrace obálky i nitra (barevně odlišené) jsou super; děj nenapovídají, spíše doplňují. Co víc, člověk si může nalepit názvy děl jak chce (což u mě znamená, že jsem minimálně jeden nalepil vzhůru nohama, ale už jsem se s tím trochu smířil). Je to originální a líbí se mi to.
Co se týče příběhů, každý z nich hraje na trochu jiné struny děsu. S Meluzínou sůl lízat je tichý, plíživý horror; od začátku víte, že je něco v nepořádku, přičemž to stále sílí a roste až do finální katarze. Příběh Milenci ze snů je temná psychologická záležitost ze života traumatizovaného člověka; stále častěji uniká do světa snů, kde na něj čekají jeho zhmotnělé touhy... a noční můry.
Za mě velká spokojenost. Máte-li rádi literární horror, tady bych neváhal...