moore.allonsy moore.allonsy komentáře u knih

Chemické látky v životním prostředí a zdraví Chemické látky v životním prostředí a zdraví Miroslav Šuta

Neskutečně nabitá knížka informacemi, které člověku otevřou oči, co se týče uvědomělé spotřeby. V každé části lidské činnosti je něco, co člověk pošpinil chemizací, která má dalekosáhlé dopady na životní prostředí, na organismy i na nás, aniž bychom věděli, co všechno průmyslově vyráběné produkty obsahují. Můžeme to ale zlepšit uvědomělou spotřebou a nakupovat produkty, které jsou ekologicky příznivé (ať už je to nákup sprchových gelů bez mikroplastů, parabenů, prací prášky bez chemie nebo nepodporovat koupě oděvů napuštěné chemií z výroby aj.)
Kniha je obohacená četnými velice zajímavými průzkumy a studiemi, jaké dopady chemikálie mají, vše zapadá do kontextu. Je to stručné shrnutí látek, se kterými se denně setkáváme, škodí nám, ale nikdo proti nim výrazně nebojuje. I pro laiky, doporučuji!

14.11.2020 5 z 5

Člověk mezi lidmi Člověk mezi lidmi Jiří Siegel

Občas vtipné, občas přitažené za uši, aby příběh vyzněl za každou cenu vtipně.

17.09.2020 3 z 5

Muž, který zapomněl, že má ženu Muž, který zapomněl, že má ženu John O'Farrell

Jak jednoduché může být zničit mezilidská pouta. Vztahy jsou kolikrát o rozhořčení, jednotlivá prohlášení nemají argumentační váhu, ale mají ranit toho druhého. Už nám nestačí jen z lásky žít a už nám není ani sedmnáct. Bojíme se slibů a přísah, nesplněných snů. Celá knížka je jedna filozofická úvaha, která nás může nakopnout v našem životě. Zasmějete se při ní, zamyslíte. Doporučuji. :)

01.06.2019 5 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Příběhy tady prožijete s postavami - jejich smůla a neštěstí se do vás zakousnou. Je to reálný příběh o mezilidských vztazích, každý to známe.

U útulku 5 U útulku 5 Edgar Dutka

Na to, že mu vydání rozmlouvali všude, kam soubor povídek autor zaslal, až překvapivě dobré! Nahlížíme do světa dětí z dětského domova, a ať už tam ocitli z jakéhokoliv důvodu (válka, odvedení rodičů, sirotci..) všichni mají společnou touhu. Být šťastný.

13.01.2019 4 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Hledejte si někoho s podobnými životními hodnotami - to mi přinesla tahle knížka. :)
Skvělá inspirace!

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Inspirující, občas vtipné, občas k pláči. Každý známe podobné perličky z vlastního života, kdy se setkáváme s lidskou nechápavostí, hloupostí či jen touhou pobavit okolí. Super!

Bezbranní Bezbranní Kati Hiekkapelto

Není to jenom detektivka - je to psychologický rozbor jak ze stran vyšetřovatele, tak z pohledu drogových dealerů a všech zúčastněných. Nikdy nevíte, co ve svém životě prožívá ten, s nímž zrovna mluvíte. A nikdy nevíte, jaký měl den a co se mu stalo - nemůžete všechny posuzovat a odsuzovat stejně. Jako plusový bod vidím věrohodné a brilantní zapojení uprchlické krize.

Otrok Otrok Sylva Lauerová

Začátek mi připadal typický pro tenhle žánr knihovny, ale co se dá dělat, autorka musela nějak vymyslet, jak vůbec začít a dostat se k hlavnímu sdělení knihy. Propracované detaily, vykreslená změna psychického stavu postav jak v jejich vztahu, tak i v ostatních sférách jejich života, a četný popis sexuálních scén - apod. - to tady všechno najdete. Pokud vás zajímá sadomaso, chcete si nějakým způsobem zvýšit sebevědomí, hledáte beletrii s dávkou informací, je to pravé ořechové.

13.01.2019 3 z 5

Milovat je umění Milovat je umění Petra Lázničková

Takový příběh, který se může stát komukoli z nás. Reálně a chytlavě zachycený podle skutečné podoby. Jako by ho život psal sám. Doporučuji!

Feťák Feťák William Seward Burroughs

Kniha nezamlčuje nejmenší podrobnosti o drogové závislosti, abstinenčních syndromech a principu fungování mysli závislého, naopak objevuje dřív opomíjené oblasti. Existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to droga. William je živoucí postava s podmanivou obrazotvorností. Jako bychom vše pozorovali jen tenkou stěnou z průhledného papíru a chybí málo, abychom do samotného příběhu vstoupili a zúčastnili se dění. Absolutní klenot ke čtení.

29.04.2018 5 z 5

Herák Herák Melvin Burgess

Knížka mě uhranula plastickým zobrazením každodennosti v branži drog, každodenností hrdiny, který je sice feťák, ale i tak mu začneme říkat Dehtíku. Úžasný rytmus kroniky lidí a myšlenkové pochody, spousta pozornosti věnované detailům. Příběh je vyprávěn s autentickým smyslem pro místo - squaty - a ukazuje, jak každý z nás má svou nepoznatelnou stránku. Jedná se o víceméně motivační knihu, proto to tentokrát dopadá dobře, ale ne vždy tomu tak je. Tihle protagonisté měli z pekla štěstí.

29.04.2018 5 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

No i Lou jsou obě vyloučeny z běžných poměrů, vymykají se průměru a řeší nespravedlnost světa. Jeho absurditu. Každá se pere se životem, jak umí. Lou ukazuje, že realita se zlomit nedá a No je důkazem ztráty vlastní identity, kterou ztratila a nenachází. Autorka věrně vystihla komplexní postavu ženy z ulice, správně se zaměřila na slabá místa současné společnosti, která běžně nevnímáme nebo vnímat nechceme. Hodně jí v tom jistě pomohly osobní poznatky z tématu bezdomovectví, které si předpsaním opatřila vlastním průzkumem a styky s lidmi z obou stran.

18.04.2018 5 z 5

Satan Satan Mario Mendoza

Vykreslení jak špatných tak pozitivních vlastností jednotlivce, vlastní hrdost ženy, falešné sympatie, pohrdání. Boj o přežití v těžké době. Knížka se pro mě stala inspirací a zamyšlením zároveň, doporučuji k četbě.

12.04.2018 5 z 5

Numerologie v praxi Numerologie v praxi Vladimír Škach

Trochu jednotvárná, nepřináší nicobjevného, než co sepsalo už tucet lidí před autorem. K tomuhle tématu se dá najít určitě poučenější literatura.

12.04.2018 2 z 5

Slova, která jsem si přál napsat sám Slova, která jsem si přál napsat sám Robert Fulghum

Je zajímavé si přečíst, co inspirovalo Fulghuma v životě i při psaní. Skvělé, že posílá tyhle myšlenky dál.

12.04.2018 4 z 5

Druhý život Druhý život S. J. Watson

Nápad dobrý, provedení dostatečné.

14.03.2018 2 z 5

Perly v kapse u vesty Perly v kapse u vesty Osho

Takže knížka mě bude ještě dlouho inspirovat při běžných toulkách životem.

14.03.2018 5 z 5

Město zmařených snů Město zmařených snů John Cheever

Povídky o lidech. O jejich tajemstvích. Nadějích. Snech.

07.03.2018 4 z 5

Co mi pan Kuka nakukal Co mi pan Kuka nakukal Radek Knapp

Vtipné. Inspirativní. Osvěžující. Výborná kniha vhodná ke čtení. :)

28.02.2018 5 z 5