Mooneylan

DraculaDraculaBram Stoker

Dracula....ach! Po tolika filmovych, serialovych a divadelnich zpracovanich si konecne precist original! Je to zazitek.

Nicmene se musim dostat k jednomu tematu. Setkavam se s nazory, ze je kniha "divna", dej je nezazivny, jazyk je nesrozumitelny, vlastne to vubec neni desivy atd atd... lidi, no tak ???? Draculu napsal Bram Stoker v 19.stoleti! Samozrejme ze takova kniha bude pro cloveka dnesni doby nesrozumitelna (pokud tedy literaturu 19.stoleti nectete pravidelne a uz se v tematu dokazete orientovat). Dracula, jako jeden z mala titulu, polozil zaklady pro moderni horor. At uz psany, nebo filmovy. Z jeho tematu cerpaji svou inspiraci tvurci dodnes a jeste dlouho cerpat budou. Jasne, pokud jste zmlsani Draculou s Garym Oldmanem, nemuzete cekat ze originalni kniha vas srazi do kolen. Ale zkuste se na Draculu divat ocima cloveka v 19.stoleti, a treba na chvilicku zazijete to, co jste citili jako deti, kdyz jste poprve cetli Harryho Pottera ????

31.05.2019

Záhada hlavolamuZáhada hlavolamuJaroslav Foglar

Nikdy jsem se nedostala k tomu, abych si přečetla příběhy o Rychlých šípech. Nechtěla jsem skládat dohromady komiksy, které vyšly. Nechtěla jsem se tím příběhem zabývat, vždyť jsem o něm slyšela už tolikrát! Vždyť tam nebude nic nového...
Omyl! I když jde o chlapecké dobrodružství, a komiksy jsem stále nepřečetla, tak příběh Rychlých šípů mě chytnul a nepustil! Možná je to tím, že mám teď dospělejší odstup a vidím, co všechno se skrývá ve Stínadlech. Tak propracovaná kultura chlapeckých skupin a jednotlivých čtvrtí! Jakoby se někde udála odchylka v čase a prostoru a společnost se smrskla jen na tyto party a jejich zvyky a tradice. Tajemstvím protkaná Stínadla jsou nebezpečnější a mnohem temnější, než by si kdo byl schopen připustit. A všudypřítomná honba za ctí, tajemstvím ježka v kleci i vyřešením záhady by se dala krájet, jak moc je hustá a skoro nedýchatelná.
Nechápu, že jsem s tímto dobrodružstvím tak otálela.. A přece, nejraději bych si vetkla do kabátu žlutý špendlík a poslechla si vontskou bojovou píseň, odněkud z bezpečí opuštěného kostela a jeho chodeb..

26.08.2019

HarleenHarleenStjepan Šejić

Krásně zpracovaný origin oblíbené záporačky DC universa Harleen. I když je tam vše jen tak naznačené a mnoho věcí by zasloužilo celou sérii (například samotná transformace doktorky Quinn nebo vedlejší linka s Poison Ivy), tak proces stockholmského syndromu je tady báječně vykreslený. A to doslova. Grafika je naprosto geniální. Titul vás neosloví jenom jako kvalitní komiks, ale i jako sběratelský kousek, co jistě ocení i knihosyslové jako jsem já :)

LakomecLakomec. Molière (pseudonym)

Má oblíbená hra od Moliéra! I když jsem vždy tento kousek viděla jen jako televizní inscenaci (chvalořečte pana Preise!) nebo divadelní představení, vždy mi vykouzlil úsměv na tváři. Musela jsem ale přečíst originál! Tedy...přečíst.. Propadla jsem audioknihám, no! Snad se to počítá :) I když je konec jak vystřižený z kolumbijské telenovely (nebo jsou kolumbijské telenovely jak vystřižené z Moliéra...?), tak je to pořád velice líbivé dílo, které by nemělo minout nikoho, kdo zbožňuje komedii a trochu té klasiky.

Továrna na AbsolutnoTovárna na AbsolutnoKarel Čapek

Nepřestane mě udivovat, jak byl Čapek progresivní a úžasný spisovatel. Trochu mě mrzí, že jsem na něj jako školačka zanevřela a odmítala si číst jeho tvorbu. Dostávám se k ní až jako dospělá a díky tomu snad můžu říct, že jeho dílo oceňuji o to víc. Továrna na absolutno je úžasné sci-fi, které otevře oči nejednomu člověku moderní doby.

SvědectvíSvědectvíStephen King

Jeden z mých oblíbených Kingových románů. V roce 2020 snad ještě aktuálnější, než kdykoli jindy. Když Kapitán Trips, vražedná chřipka zachvátí Zemi, není úniku! Leda byste měli štěstí a přežili... Pak se ale ženete do náruče samotnému ďáblu! Nebo obstojíte?
Post apokalyptický příběh plný napětí, přátelství, naděje a znovuzrození rozhodně stojí za přečtení. Stejně jako jeho adaptace v seriálové minisérii. Plánuje se remake, tak zbystřete! :)

27.03.2020

Bílá nemocBílá nemocKarel Čapek

Bílou nemoc jsem slyšela jako audioknihu. I když jsem ji měla mít přečtenou před dávnými věky k maturitě, tak jsem ji já ostuda slyšela až nyní, v roce 2021. Možná to tak bylo lepší, protože právě tak jsem dokázala ocenit aktuálnost tématu. Světová pandemie a Bílá nemoc? Člověka až zarazí, jak neuvěřitelně přesné to dílo je. Určitě doporučuji zamyslet se nad dohnáním klasické literatury. Vykouknou na vás zajímavé poklady, které by neměly zůstat zapomenuty.

22.02.2021

Pí a jeho životPí a jeho životYann Martel

Tématika pro mě nebyla nikterak nová, a vlastně ani překvapivá. Na druhou stranu jde o titul, který je skvěle napsaný a čtenáře nutí číst další a další stránku, než knihu slupne stejně dychtivě, jako Richard Parker čerstvého zlaka.
Vyvrcholení a vlastně poselství celé knihy je zde úderné, trefné a ten zvláštní pocit o vás samých zůstane ještě dlouho na jazyku. Nicméně slibovaného Boha jsem ani na konci knihy nenašla ;)

13.01.2020

Já, robotJá, robotIsaac Asimov

K mnoha knihám jsem ještě neměla možnost se dostat. Stejně to platilo pro titul Já, robot. Naštěstí jsem objevila Ameriku, tedy audio knihy. Myslím, že to bylo zatím nejlépe strávených osm hodin poslechu :) Zákony robotiky a jejich aplikace na technologický výzkum v přelomovém sci-fi díle mistra Asimova je úžasný zážitek.

22.02.2021

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IVOsudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IVJaroslav Hašek

O Švejkovi jsme se učili, o Švejkovi jsme slyšeli, Švejka citujeme, když voláme "Na Bělehrad!" nebo "...žral, kdybys mi dal." Ale ruku na srdce, kdo ho kdy doopravdy četl? Já určitě ne :D Až nyní, kdy jsem si tuto klasiku poslechla ve formě audioknihy, vyprávěné mistrem Werichem. Konečně dostal Švejk i jiný tvar, než mu vtisknul nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. Jestli ještě váháte nad čtením klasiky, sáhněte po audioknihách. Ulehčí vám život a rozšíří obzory! :)

Já už chci domůJá už chci domůJ. H. Krchovský (pseudonym)

Nádherná sbírka depresivních básní. Co víc dodat?

Jestliže, bože, jsi, tak už mě neser
podmínky, kterýs dal, jsou prostě nefér!
Nikdo mi neřekl, při cestě na svět,
že jednou budu zas muset jít nazpět

05.03.2020

Ospalá slovanská díraOspalá slovanská díraPetr Jaroněk

(+ SPOILER) Spíš ospalá, než slovanská. Spíš díra, než trhák...

Na knihu jsem se opravdu moc těšila. Sleepy Hollow je téma, které mě opravdu hodně baví a jako film od Tima Burtona neměl chybu. A se slovíčkem "slovanská" byla pro mě kniha neodolatelným cílem. Po jejím přečtení jsem byla ale zklamaná. I když si autor dal evidentně práci s dohledáním některých historicky přesných termínů, zapomínal na příběh.
Ten jako kdyby neměl vůbec prostor se vybudovat a nastolit tu správnou atmosféru. Vše se děje rychle a nesmyslně. Čtenáři je tajemný jezdec "dost šumák". Celou dobu se těšíte na to "slovanské". Co z tohoto slovíčka ale dostanete je pouze umírající bůh uprostřed lesů, příslib pohanských rituálů hluboko v lese, u jejichž ohňů se ani nestačíte ohřát a korunuje to pár stránek na dvorci boha Roda. A aby toho nebylo málo, zdánlivě zajímavá romantická linka započne, vygraduje a vyhasne během několika nepodstatných stran.
Věřím, že kdyby se autor rozhodl své dílo rozšířit a obohatit o více detailů, s chutí si ho přečtu znovu a dám pět hvězdiček. Teď to ale bohužel udělat nemůžu...

15.01.2021

Metro 2033Metro 2033Dmitry Glukhovsky

O Metru vím už dlouho, ale dostala jsem se k němu až v roce 2021, kdy jsem se měla chystat na LARP vybudovaný na základě této knihy. Metro jsem slyšela jako audioknihu (díky bohům za tu technologii!) a byla dokonalá od začátku do konce. Nejvíc mě oslovil detailní popis Arťomových "nočních můr". Autor je popisuje tak přesně, jak je cítím i já, když se v noci budím nevysvětlitelným strachem a pak jsem znovu a znovu pohlcena do toho samého snu, ze kterého není úniku. A konec? Ach ten konec jsem nečekala! I když autor dává velice silné signály během celého příběhu, kdo mohl tušit... kdo by se odvážil tušit? Mrazí mě, když si na to vzpomenu. Těším se, až si pustím další díl. Protože už teď se chci vrátit do těch temných tunelů.

12.04.2021

Mrtvá šelmaMrtvá šelmaJiří W. Procházka

Báječná detektivka! Využívá reálné historické informace, takže se i něco přiučíte. A kdo jste z Tábora tak v knize poznáte každou uličku. Přečtete jedním dechem! :)

01.08.2018

(Ne)normální(Ne)normálníGwendolyn Willow Wilson

Zajímavý YA příběh o dívce, která se zoufale snaží vymanit z područí své rodiny a kulturních stereotypů a zároveň si udržet chladnou hlavu a užít si život naplno. Díky tomu že získá superchopnosti se jí to možná podaří :)
Protože se jedná o Young Adult, nemůžeme tady čekat krvelačné scény plné epických scén. Na co je tento příběh ale bohatý je spousta emocí, vhled do situace dospívající dívky skvěle skloubené se supehrdinskými problémy.
Za mě dobrý! :)

Poslední kontinentPoslední kontinentTerry Pratchett

Terryho Pratchetta miluju a vykreslení jeho podivnosti Austrálie mě dostalo. Nicméně si nejsem jistá, jestli jsem vše pochopila tak, jak jsem měla? Mnoho věcí mi unikalo a mnohdy ani nedávalo smysl, i když jsem si vše přečetla poctivě ještě jednou. Asi bych se měla ztratit v prostoru a poklábosit s nějakým bohem o stvoření evoluce, třeba tomu budu rozumět lépe O:)

Pátý elefantPátý elefantTerry Pratchett

Další Terryho záležitost :)
Celá myšlenka těžby tuku, politických míchanicí mezi upíry, trpaslíky a vlkodlaky, akční scény za odborného dohledu Hlídky a pocit, že vám Vetinari stále dýchá na záda je prostě k nezaplacení! Zvedněte oba palce! Igorové, vy zvedněte všechny! :)

Metro 2035Metro 2035Dmitry Glukhovsky

(+ SPOILER) Závěr postapokalyptické trilogie Metro dává rozuzlení, na které tak dlouho čekáme. I když jsem po doposlouchání audio knihy zůstala zírat do prázdna (a prázdno jsem měla i v hlavě), postupně to pusto nahradil zmar, opuštěnost ale taky naděje na lepší zítřky. Celá kniha byla skvěle namluvená, příběh byl přesně to, co jsem od Metra a jejích obyvatel čekala. Ale teď nutně potřebuju vědět, co se stalo s Arťomem a jak to dopadlo s lidmi v Metru. Chci pokračování, chci vědět víc! Chci zpátky do Metra!

01.09.2021

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiRansom Riggs

Poprvé jsem viděla film. Nadchnul mě, protože koho by nenadchla Eva Green v modrých šatech a s dýmkou? Ale musím říct, že oproti knize se jedná o slabý odvar celého světa, který autor vymyslel. Na druhý díl jsem přeskočila plynulým pohybem a jsem zvědavá, co se v podivném světě s těmi podivnými lidmi ještě odehraje.

05.10.2021

StalkerStalkerArkadij Strugackij

Nejlepší! Škoda, že je příběh tak kratičký, snesla bych klidně celou sérii.

09.07.2018

EmanuelaEmanuelaEmanuelle Arsan

Erotická filosofie a vhled do erotického světa tak, jak jej neznáme (ale možná bychom si přáli poznat). Nádherné setkání se smyslnou sexualitou a jejím pojetím i na vyšší, než fyzické úrovni.

17.08.2018

Američtí bohovéAmeričtí bohovéNeil Gaiman

Právě jsem dočetla. Dlouho jsem Americké bohy odkládala, pak ale přišel seriál a já už další cliffhanger nesnesla. Musela jsem se přesvědčit na vlastní oči, jak to celé dopadne.

Čtu tady dost protichůdných názorů. Buď že je to absolutní bomba, nebo naopak odpad. Já bych šla zlatou střední cestou :)

Příběh má nápad. Na tom se snad shodneme všichni. Bohové, kteří jsou vytrženi z rodné země a jen díky víře svých následovníků jsou znovu stvořeni v Americe. Přežívají na každé modlitbě, na každé obětině. Jejich tváře se mění s tím, jak lidé vnímají nové svátky. (Například když se Ostara (Easter) musí dělit o svůj svátek s Ježíšem, achich ouvej). A do toho přicházejí noví bohové. Média, technologie, doprava,... Kdo vyhraje? Kdo zůstane u moci?

Celý plot twist se nakonec zvrhne v nečekanou situaci. Nechci házet tolik spoilerů :) Nicméně vyvrcholení celého příběhu je nečekané, zcela v božském slova smyslu.

Co mi v knize vadilo, bylo vypuštění některých detailů o bozích, které by jistě dodaly mnohem více šťávy. Nedovedu si představit, že bych Americké bohy četla jako neznalec božských panteonů. Byla bych zmatená a nevěděla bych, o čem je řeč. Na druhou stranu - s tím, že jsem věděla o co se jedná, tak jsem si užila ty jemné nuance náznaků božskosti jednotlivých postav.
Mrzí mě plytkost příběhu. Vše je zpracováno rychle, bez detailů, bez hlubšího zakousnutí se do světa a jednotlivých příběhových linek. Vše sledujete z jedoucího auta a nestačíte ani zírat, co všechno se děje - a najednou je to u konce. Některé scény jsou opravdu krásné - například Stínova vigilie. Takové scény jsou propracované, prožité a vtáhnou vás svou skutečností. Ale další scény mi přijdou zbytečně osekané, jako kdyby na ně Neil zapomněl, nebo se s nimi nechtěl moc obtěžovat. Hlavně aby to už bylo u konce.

Můj názor? Americké bohy jsem si nesmírně užila. I přes malá škobrtnutí v detailech je kniha nadčasová, mytická, a originální. Jako doplnění doporučuji shlédnout seriál, i když se vyprávěním odlišuje od knihy. Ucelí vám to pohled na celý božský vesmír kolem nás :)

02.07.2019

SvědectvíSvědectvíStephen King

Jedna z mých velice oblíbených kingovek.
Postapo říznuté náboženským tématem? A to vše převyprávěno samotným Mistrem? To prostě chceš!

08.07.2019

Návrat královny ChrysalisNávrat královny ChrysalisKatie Cook

No dobre, priznam se... Nenavidim cokoli ruzoveho a My Little Pony je to nejruzovejsi, co si muzete predstavit. Precist jsem je ale musela a proto muzu rict, ze... ach bohove....ze ponici jsou super. Maji vychytane hlasky, jejich svet je propracovany a cela myslenka pony sveta ma svih. Pribehy jsou vtipne a mnohdy maji takove narazky, ktere pochopi jen dospeli.
MLP je zlo...ruzove, obalene v cukru a zabalene do duhy. Tak se vam bude alespon lepe polykat a vy si nakonec budete muset pripustit, ze se vlastne dobre bavite ;)

08.07.2019

Pytel kostíPytel kostíStephen King

Po dlouhé době další King, ke kterému jsem se dostala. Díky bohům za to! Příběh se dá řadit do klasické "kingovky" - je tam spisovatel, malé dítě se speciálním nadáním a nějaké to nadpřirozeno. Co víc si přát? Jedině klid na čtení, abyste si to pořádně užili. Tak směle do toho! :)

05.02.2020

Amélie a tmaAmélie a tmaPetra Neomillnerová

Jednoduchý young adultový příběh o mrtvé dívce a její matce, které jsou po pražských povodních v 19. století "uvězněné" ve svém domě na břehu Vltavy. Pokud vám nevadí pár nesrovnalostí, například že se může duch oblékat do nových šatů atd, tak si jistě užijete příjemný příběh. Co mi imponuje na této knize nejvíc je nádherná kresba pana Kupčíka. Díky!

05.03.2020

Preludia & nokturnaPreludia & nokturnaNeil Gaiman

Když si myslíte, že můžete vyvolat a zajmout Smrt a místo toho se vám podaří zajmout Sen... No, podle mě by bylo lepší zemřít. Zahrávat si s Věčnými pro vás totiž nikdy neskončí dobře. Ať už jste obyčejný člověk, nebo třeba Lucifer.
Preludia a Nokturna jsou prvním dílem nesmírné, fantastické a snové série Sandman, která vás očaruje a ze svých snových světů už vás nepustí. Dokonalá kresba, dokonale propracovaný svět a silné charaktery. Doporučuji k šálku earl graye a smyčce ambientní hudby.

26.03.2020

Krásná temnotaKrásná temnotaFabien Vehlmann

(+ SPOILER) Na Krásnou temnotu jsem se nesmírně těšila. Miluji vše bizardní, morbidní a makabrózní. Temota taková ale není. Teda, ne tolik, jak byste si mohli myslet...
Kontrast malých postaviček kreslených vysloveně dětským způsobem s reálnou kresbou mrtvé holčičky Aurory, která se pomalu rozkládá uprostřed lesů, je první věcí která vás překvapí.
Co je ale zajímavější je bytí postaviček. Jsou to snad vzpomínky nebo osobnosti zemřelé Aurory? Nebo fantaskní bytůstky, které se vzali bůhví odkud? Na to nepřijdete, ale o to je to zajímavější.
Centrem celé knihy jsou ale drobné příběhy, které se postavičkám dějí. V první řadě je potřeba najít jídlo, co tedy jíst? Sušenky z tašky mrtvé Aurory brzo dojdou, tak co jíst její maso? Nebo červy, kteří vylézají z jejích útrob? Nebo jíst ostatní postavičky? A co si vlézt do knízda, kde vás nakrmí ptačí máma...teda... to asi nebylo moudré, když vám ptačí mamka narve zobák do krku a roztrhne vám tím čelist a hrdlo... Jop, to se tam děje...
Z celé knihy mám obrovské vzpomínky na školku. Pamatujete si, jak jste chtěli vědět jak fungují křídla u much, tak jste je prostě utrhli? Nebo jste sezobli mravence, protože jste chtěli vědět jestli je kyselej? A tahá to kamarádku stejně tak jako vás, když jí vezmete za copy a pořádně s ní zacloumáte? Zdánlivě nevinné věci, ke kterým ještě nemáte vypěstované morální hodnoty v této knize ožívají, a i když vás z nich mrazí, tak s nimi musíte souznít...
Genialita, doporučuji před spaním ;)

29.01.2021

Lovci snůLovci snůNeil Gaiman

Nepřestane mě fascinovat rozměr Snění. Když se Příběh odehrává v Japonsku tak je nadmíru jasné, že Sen bude mít hedvábné kimono a jeho palác bude vypadat jako ta nejkrásnější pagoda.
Ponořte se do vyprávění o Jezevci, Lišce a Mnichovi a nechte se vtáhnout na cestu, na jejímž konci najdete....

01.04.2021

Čarodějky na cestáchČarodějky na cestáchTerry Pratchett

Před dávnými časy jsem je četla, právě teď jsem je i doposlouchala v podání skvělé paní Slavíkové. A musím říct, že scéna s kloboukem stařenky Oggové se prostě neomrzí!

06.04.2021