Friesenjung Friesenjung komentáře u knih

Jak se stát jiným Jak se stát jiným Édouard Louis (p)

Naprosto skvělý! Pro Čecháčky s povoláním syn/dcera samozřejmě nepochopitelné.

10.08.2023 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Nejlepší Murakami posledních pár let!!! Je to jako kdybyste posluchali dědu, jak ho v šedesátým osmým mlátili STBáci
Prostě pohodička.

18.08.2022 5 z 5

Deník pražského studenta Deník pražského studenta Pavel Kos

To je tak vtipný až chcípám

01.08.2022 2 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Lenka Elbe je krásná nadaná žena, která měla co říct a vybrala si zajímavé téma ke zpracování. Avšak způsob, jakým zvolila svou myšlenku předat nebyl vybrán nejlíp. Sama přiznala, že jí inspiroval Murakami, který je sám jednooký král mezi slepými a přijde mi, že Lence se jeho styl tak líbil, že si zakryla své nádherné talentované oči a nechala se vést králem fantasmagorií do propasti dolů Jáchymova, kde pohřbila zajímavý koncept knihy a knihou poplivala hroby vězňů v Jáchymově, byť záměr měl být zcela opačný.
Nezazlívám jí to, spíš bych potřeboval vysvětlit, proč tak postupovala. Proč je tam postava pojmenováná po ní? Proč se tam zničeno nic změní vypravěč? A proč je to nakonec nuda, když to ze začátku bylo dobrý?

03.02.2022 2 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

"Ty jseš úplně retardovaná, ÚPLNĚ!! A já úplně nahej, ÚPLNĚ," nechal se slyšet Murakami.

Takhle bych asi shrnul celkový pocit z knížky. WTF? Zase na jedno brdo knížka. Stejně jako Kronika ptáčka na klíček nebo Komturova smrt. Hlavní protagonista (přes 30, ženská se na něj vykašlala, plave, vaří) a najednou se objeví nějaká náctiletá pipka (rozmazlenej fracek, že to svět neviděl, chytrá jak rádio, přitom je to totální retoš). Tyhle ságy z díla Murakamiho jsou jako spojení Velkého Gatsbyho a Lolity dohromady a možná to jsou jediné dvě knížky, co kdy autor četl, protože ty jeho knížky jsou občas fakt děs. Jde vidět, že psaní má fakt vydřený a že talentu má tak 20% a zbytek jen těžká dřina a dřina. A kniha je akorát nuda a nuda.

Tomáši Jurkoviči, vím, že mě slyšíš!!! Já ti dám "nechal se slyšet"!! Asi milionkrát to pan překladatel použil a ty překlepy ještě k tomu! Stačí, že po tom Murakamim to ten editor nečte, tak aspoň vy byste si to po sobě mohl přečíst. Ale stane se, no. Na vaše překlady se stejnak vždycky nejvíc těším. Možná ještě víc, než na ty Murakamiho děsný narativy. Na něm jde fakt vidět, že ten příběh vymýšlí za chodu a sám neví, jak dopadne.

30.09.2021 1 z 5

Pokračování příště… Pokračování příště… Taťána G. Brzobohatá

To není kniha, to je komerční leták.
Velké zklamání. Taťána je inteligentní žena a mohla napsat něco lepšího než tuhle koláž nesmyslů.

18.09.2021 odpad!

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Pere se to ve mně. Mám z knihy smíšené pocity. Možná, že jsem se na knihu až moc těšil, obzvlášť na téma osamocení v horách (které bylo úžasné v Honu na ovci), bohužel nadšení ze mě postupně opadalo a byla to nuda, nuda a nuda. Jsem ochotný u Murakamiho přijmout opakování motivů z jeho předešlých knih. Tady ovšem tyto motivy byly zcela zcestně použity, navíc postavy byly ploché, nezajímavé, stylisticky to na hodně! (né-li všech, fuj) místech dřelo. Co se mi ovšem líbilo, byl úžasný překlad Tomáše Jurkoviče (proto jsem se také rozhodl číst knihu v čj a nikoliv v aj). Avšak sebelepší překlad nezalepí díry, které zanechal autor.

Dále pouze pro ty, co již četli (spoilery!):
V tomhle 700stránkovým maratóně Murakamimu došel jasně dech. Mám ho samozřejmě rád a spoustu chyb a přehmatů mu odpouštím, ale tohle se mi zdálo až příliš. Naprosto nevyužil potenciál, který se nabízel (samota - místo toho se objeví nějakej bělovlasej teplouš), já vim, tady chtěl navázat na jeho oblíbenou knížku Velký Gatsby, docela se mu to povedlo, ale mohl to udělat líp. Rolnička a nemrtvej mnich se mi hrozně líbila, to zase bylo super, tenhle japonský exkurz Murakamimu slušel, byť rád tam hází věci ze západu. Ovšem nápad s ideu totálně po****. Murakamimu filosofování nejde a definice idey v podání maestra tahala za uši. Pedofilsky se vyřádil na postavě Marie Akinawy a jejích prsatých problémech, a když zmizla, skákal jsem, že je v tahu. Najednou se objevila a její příběh zmizení mi byl muky. Střídání ich a er forem + popis jak trpěla v luxusní vile, kde se pár dní válela a žrala sušenky a pila balenou minerální vodu. Já nevim, to po tom Murakamim to nikdo nečetl? Vypadalo to jako kdyby to ke knize vůbec nepatřilo, bylo to trapný. A závěr? No, dejme tomu.

02.12.2018 2 z 5

Ad Fontes - Cursus Latinus Ad Fontes - Cursus Latinus Eva Kuťáková

Učebnice je nepřehledná, všechno je smíchané dohromady.

07.10.2018 odpad!

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Kdybych byl zlej, tak bych napsal, že to je o jednom mentálovi a vožralcích, zlatokopkách, sockách a Bůh ví (nebo neví, protože tu máme i ateisty) ještě čeho. Ale ne. Tohle je jenom trnité houští, kterým se musí čtenář prosekat snad každou knihou Dostojevského, aby se dostal k nádherným myšlenkám, které posunuli celou naši společnost a dostali nás blíž k pochopení naší psyché.

08.09.2018

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Snesitelná těžkost zblití aneb Filosofie pro děvkaře a děvky.

Taková všehochuť prostoupená pseudo-intelektuální filosofií, jenže filosofování a šoustání jaksi nejdou k sobě, a proto to celkově snižuje kvalitu díla. Kdyby to byla knížka jenom o životě v a mimo komunistické Československo, tak to je to super! Jenže Milan tam háže kdejaká velká jména, od Nietzscheho po Beethovena, zatímco hlavní hrdina ho už musí mít jak jehlu. K tomu postavy tak nesympatické, že vám je fuk jestli jim v příští kapitole spadne na hlavu TĚŽKÁ cihla nebo LEHKÉ pírko.
Snad nejsmutnější na tom je, že z celé knihy plné myšlenek o bytí se mi nejvíc líbila myšlenka o hovně.

17.08.2018 odpad!

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Taková post-moderní irská Dášeňka.

Hlavní hrdina i pes mi byli nesymaptičtí od začátku. Jazyk se snažil být básnický, ale upřímně jsem si více užil pasáže kdy nebyl.

02.03.2018 3 z 5

Amerika Amerika Franz Kafka

Knihu by neměl číst člověk, který nezná Kafkův život a pozadí jeho tvorby, nebo není:
- introvert
- oběť manipulátora
- oběť šikany

Snažíte se nějak upozornit hl. hrdinu, aby nějak jednal, ale on se stále nechá manipulovat ostatními.
Hodně rysů má podobné s Procesem od Kafky, ale tohle byla pro mě o mnohem větší psychická zátěž.

21.07.2017 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

NADČASOVÉ TÉMA.
Kniha velmi výstižně popisuje život těch, na které vláda ani korporace neberou ohled a přece jenom jsou to ti, kterých se jejich činnosti nejvíce týkají.

30.06.2017 5 z 5