MonikaJanka Online MonikaJanka komentáře u knih

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

(SPOILER) Po dva a pol mesiaci hotovo! Pred Vianocami som knihu odložila s tým, že to nedočítam a to mi chýbalo okolo 250 strán. Po Novom roku mi niečo vnuklo, aby som to predsa len dočítala. A neľutujem.
Najšokujúcejší moment v knihe pre mňa bol, ako jedna z postáv prišla o dieťa a ani jej nebolo umožnené mať ďalšie.
Prečo takmer každá hlavná mužská postava v knihe behala za ženami?

14.01.2024 5 z 5

Naši iní Naši iní Olesia Jaremčuk

Výborná knižka, ktorá vám rozšíri obzory. Po vojne by sa hodilo napísať pokračovanie o tom, ako kto prežil vojenský konflikt, keďže mnoho opisovaných oblasti je teraz vo vojnovej zóne alebo je okupovaných.

03.11.2023 5 z 5

Slepá vŕba a spiaca žena Slepá vŕba a spiaca žena Haruki Murakami

Moja druha zbierka Murakamiho poviedok. Najprv som čítala zbierku "První osoba jednotného čísla." Keďže sa mi poviedky prevažne páčili, rada by som skúsila aj nejaký román od neho.

03.09.2023 5 z 5

Tajomná komnata J. K. Rowlingovej Tajomná komnata J. K. Rowlingovej Sean Smith

Pekný životopis Rowlingowej do roku 2000. Privítala by som, keby autor ešte napísal aj pokračovanie.

13.07.2023 5 z 5

Atlas: Príbeh tatka Slaného Atlas: Príbeh tatka Slaného Lucinda Riley

(SPOILER) Výborne zakončenie série Sedem sestier, dozvedela som sa odpovede na (takmer) všetky otázky. Len by ma zaujímalo, že či sa Main syn volá Hermes.

21.05.2023 5 z 5

Poselství z Ukrajiny Poselství z Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj

Naliehavé a múdre slová. Jedna z najsilnejších kníh, ktoré som čítala.

15.04.2023 5 z 5

Ľudia Ukrajiny: Každý má svoj vojnový príbeh Ľudia Ukrajiny: Každý má svoj vojnový príbeh Branislav Ondrášik

Na toto sa nedá dať menej ako päť hviezd. Reportáže o ľuďoch, ktorí zostali na vojnovej Ukrajine.

14.03.2023 5 z 5

Vlast Vlast Fernando Aramburu

Skúšala som čítať v českom aj slovenskom preklade. Nepomohlo. Len mi proste nesadol štýl radenia krátkych kapitol. V jednej kapitole je postava A v súčasnosti, postava B o 20 rokov skorej, v ďalšej je postava C o päť rokov neskôr atď. Kto si má pamätať, čo sa komu kedy stalo v knihe? A to som už prečítala všeličo. Rada by som si ten príbeh prečítala, pokiaľ by sa autor rozhodol zoradiť kapitoly približne podľa časovej osi.

05.11.2022

Volodymyr Zelenskyj – Ukrajina v krvi Volodymyr Zelenskyj – Ukrajina v krvi Gallagher Fenwick

To čo mi chýbalo v knihe o Zelenskom od Serhija Rudenka, som našla tu. Asi by som bola spokojnejšia, keby som tieto knihy čítala v opačnom poradí.

12.09.2022 4 z 5

Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny Sergej Rudenko

Oveľa lepšia kniha o Zelenskom, než od manželov Čermákových. Oceňujem to, že som sa dozvedela o tom, ako to chodilo na Ukrajine v posledných rokoch (autor najviac priestoru venuje prezidentskej kariére Zelenského). Chýbalo mi tam viac informácií o Zelenského detstve a mladosti, jeho rodičoch a manželke Olene. Privítala by som taktiež nejaké vysvetlivky k ukrajinským reáliam pre českého (aj slovenského čitateľa, v celej knihe je len jedna).

14.08.2022 3 z 5

Superveľmoc? - Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne Superveľmoc? - Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne kolektiv autorů

Výborná objektívna kniha o súčasnej Číne na našom trhu. Mohla by tam byť aj kapitola o čínskom vesmírnom programe, keďže aj tam sa Čína úspešne angažuje.
P.S. privítala by som niečo podobné aj o Rusku na ten štýl.

15.02.2022 5 z 5

Zemí šelem Zemí šelem Jules Verne

Verneovka, ktorú sa oplatí prečítať.

26.12.2021 4 z 5

Tajomstvo závoja Tajomstvo závoja Soňa Bulbeck

Postrehy a dojmy Slovenky zo Saudskej Arábie.

11.10.2021 3 z 5

Petr Novák: Klaunova zpověď Petr Novák: Klaunova zpověď Miroslav Graclík

Nemám čo vytknúť, jedna z najlepších kníh od autora.

26.04.2021 5 z 5

Co drží Měsíc na obloze? Co drží Měsíc na obloze? Michael Büker

Súhlasim s predchádzajúcim recenzentom. V knihe mohla byť aspoň párstranová príloha fotiek Mesiaca.

31.05.2020 4 z 5

Černé ptáče: Pravdivý příběh Nabarveného ptáčete Černé ptáče: Pravdivý příběh Nabarveného ptáčete Joanna Siedlecka

Súhlasím s tým, že kniha mohla byť napísaná lepšie, ale aspoň sa dozviete ako to asi v skutočnosti bolo. Mnohé scény a postavy v knihe Pomaľované vtáča (Nabarvené ptáče) majú svoj predobraz v skutočnosti, ale bez tej krutosti a sadizmu.
Malý postreh: je vidieť, že autorka je Poľka (z hľadiska viery), v záverečnej časti uvažuje, ako sa vodí pánovi Kosińskému po smrti.

01.05.2020 3 z 5

Maco Mlieč / Mamka Pôstková / Horký chlieb Maco Mlieč / Mamka Pôstková / Horký chlieb Jozef Gregor Tajovský (p)

Keby zmenšili veľkosť písma, tak by sa jedna-dve poviedky ešte zmestili.

12.04.2020

Putovanie do staroveku Putovanie do staroveku Vojtech Zamarovský

Je to výcuc z kníh Vojtecha Zamarovského. Ako úvod do jeho diela to postačuje.
V roku 1991 vyšla táto kniha pod názvom Návrat do staroveku.

08.12.2019 3 z 5

Španělští Bourboni Španělští Bourboni Juan Granados

Poslednú kapitolu by som rozdelila na dvoje. Prvá polovica sa venuje otcovi Juana Carlosa Juanovi Bourbonskému, ktorý sa nikdy nestal španielskym kráľom, kým druhá je venovaná jeho synovi, ktorý sa stal kráľom Španielska.

09.10.2019

Dějiny Španělska Dějiny Španělska Jiří Chalupa

Pokiaľ neviete o dejinách Španielska nič alebo veľmi málo, tak je toto pravá kniha pre záujemcov. Dejiny sú v nej dovedené do súčasnosti (2016). Ja osobne som si ujasnila, kto boli karlisti a aj aké strany bojovali v španielskej občianskej vojne (táto kapitola sa mi veľmi ťažko čítala, na vine nebol autorov štýl, ale popisované udalosti.)
Môžem len odporúčať.

15.09.2019 5 z 5