Monika_cz Monika_cz komentáře u knih

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Knihu jsem četla s velkou pauzou,ale nebyl to vůbec žádný problém. Stačilo se podívat na poslední slova a hned byl člověk zase v obraze. Kniha se čte sama, je to lehké, romantické čtení plné jídla a cestování. Příjemné postavy a prostředí. Děj s očekávaným, i když trochu překvapujícím, koncem. Nádherné dorty a další dobroty, takže nedoporučuji číst na noc, budete na to mít chuť až do rána.

27.11.2023 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

(SPOILER) Kniha se četla velice dobře, líbil se mi styl, jakým byla napsaná. Líbilo se mi, že byla kniha spletená a vše se odhalovalo na konci. Čtenář si tak mohl vše postupně skládat celý příběh, bohužel jsem některé pasáže nepochopila. Abych to uvedla na pravou míru, danou pasáž jsem pochopila, ale nějak mi některé nezapadaly do hlavní dějové linie.

Z tématu dómů, kde ukrajují jiné reality, jsem byla nadšená. To samé z tématu druhé šance, kdy stačí jedna pilulka a můžete změnit vlastní život. Ale asi bych se spíš klonila k variantě udělat z toho knihy dvě.

Poslechla jsem si také rozhovor autora, kde vysvětluje knihu. Je to zajímavé, ale myslím si, že kniha by se měla pochopit jako taková, bez vysvětlování (u některých autorů to ani nejde). Některé kapitoly, jako třeba Xavier, jsem nechápala pořádně, jak zapadají. Takže občas trochu zmatení.

Chválím zajímavé kapitoly, jako například nekonečné putování pouští nebo Ellino proskakování dómy (realitami, časem?). Super zápletka s divadlem a použité scény z reálného světa, což jsem zjistila až po poslechu autora, což je škoda, mohlo se to objevit rovnou v knize.

Jinak hodnotím jako čtivé, poutavé a možná by měl člověk dát knize druhou šanci, třeba pochopí víc.

Na konci knihy je vypsaný playlist, který poslouchá Jenny, bylo by super kdyby byl takto třeba na Spotify.

26.11.2022 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Byla jsem velice překvapena a potěšena. Většinou tyhle žánry nečtu a velice jsem se bála, že se bude jednat vyloženě o červenou knihovnu. Naštěstí jsem se pletla. Kniha je z části romantická, ale je plná cestování a poznávání. Musím přiznat, že jsem se dozvěděla hodně informací o Kodani a hlavně o místním jídle (doporučuji číst s jídlem). Kniha je velice čtivá a inspirující (například to, jak se hlavní hrdinka staví k práci a sama m sobě).

05.04.2022 5 z 5

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

(SPOILER) Jelikož jsem milovnice Jurského parku, došla jsem po dlouhé době i k této knize. Tato kniha je otcem celého jurské světa, takže jsem musela knihu přečíst. Byla jsem velice překvapena, jak blízko je kniha novým dílům na stejné téma.

Na začátku mi trochu trvalo se začíst, těšila jsem se na hlavně na průzkumnickou část. Příběh je z pohledu novináře Malona, který se do toho všeho pouští vlastně jen kvůli ženě. Společně s novinářem se na výpravu přidají dva profesoři, kteří si vzájemně oponují a dohadují se (a to až do konce). Posledním badatelem je Lord Roxton, který je nejlépe připravený na nebezpečné situace.

Celé dobrodružství je plné napětí, nebezpečí a objevů. Badatelé se setkávají s "novými" tvory, které již dávno nemají být na našem světě. Setkáváme se s několika druhy dinosaurů, prehistorických zvířat, hmyzu a rostlin, ale také tvorů lidem podobným.

Konec je rychlý a celkem nečekaný. Celkově musím knihu hodnotit jako velmi dobré dobrodružství a zajímavé čtení.

01.03.2022 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

(SPOILER) Opět mistrovské dílo. Na začátku jsem se trochu bála, že se bude jednat o příběh plný pouze obchodní hantýrky, ale pak se to vše rozjelo. Děj se hodně motá také kolem uměleckých děl, některá jsem si musela vyhledat a musím říct, že to byl i dost naučné. Závěr byl opět dokonalý, a tak nečekaný, že jsem se musela i vracet, abych vše správně pochopila a něco nevynechala.
Jako nejlepší a zároveň nejnechutnější byla část s latrínou. Nechápala jsem, kam autor chodí na takovéto nápady, ale popis a představa celé té scény byla naprosto dokonalá. Sice jsem se pak necítila úplně nejlépe, ale stálo to za to. Nejhorší asi ta část s rozmočenou ruličkou a vykonáním potřeby.

01.12.2021 5 z 5

Hobita jsem předčítala, takže čteno delší dobu, když byl čas na čtení i poslech. Je to zajímavá kniha a dobře se četla. Jedná se o trochu pohádkové putování, kde je na začátku dáno, kdo je dobrý a kdo špatný. To se ke konci trochu mění, když trpaslíky postihne dračí nemoc. Nejlepší pasáže jsou s drakem, který je neskutečně chytrý. V knize jsou smutné pasáže, ale také pasáže velice vtipné (např. na konci při dražbě jsme se velice pobavili). Plus má kniha nádherné ilustrace, které skvěle doprovázejí příběh (vydání 2002).

13.11.2021 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Kniha je něco úplně jiného, než jsem čekala. Od autora jsem četla už několik knih, hlavně jeho detektivní sérii, ale tohle bylo něco zcela jiného. Je to klidně čtení, které Vás drží a nepustí. Je plná napětí. Do první poloviny nevíte, co si myslet. Nechci nic prozradit, ale myslíte na to nejhorší a i přes to hlavnímu hrdinovi fandíte. Pak se vše vyjasní a odkrývají se postupně další věci, o kterých jste neměli ani tušení. A závěr je zase něco překvapujícího.

16.09.2021 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Knihu jsem četla velice dlouho, očekávala jsem něco jako Harry Pottera (jak slibovala obálka), ale bylo to docela jiné. Doporučuji si ke knize vzít mapu Londýna, je tam velice podrobný popis míst, kde se postavy pohybují. Na začátku se kniha četla rychle a dobře, pak na scénu přicházely další a další postavy a děj se stával velice zamotaný. Autor často nakousne něco, co se pak moc nevysvětlí. Velice cením humor, přesně tento druh humoru mám ráda. Bylo tam dost fantasy, autor umístil do děje skoro vše, co se dalo. Uvidíme, zda dám šanci ještě druhému dílu.

27.04.2021 3 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Doporučuji všem, jak pro rozvoj v práci, v tvorbě, tak pro rozvoj člověka samotného.

23.02.2021 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Kniha neurazí. Na začátku jsem byla velice napnutá, pak se to trochu opakovalo a táhlo a napětí přišlo až na posledních pár stránkách. Průměrné čtení.

12.12.2020 3 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Na začátku jsem chtěla dát plný počet hvězd, kniha mne nadchla. Bylo to zase něco jiného, ztráta paměti, vzpomínky a vstup do reality, kterou Alice neznala. Nakonec jsem musela jednu hvězdu ubrat, protože se kniha trochu vlekla a byla tak nějak velice všední. Konec byl opět napínavý. Děj se točí hlavně kolem Alice, ale také kolem její rodiny. Kniha je obohacena o části, které píše Alicina sestra a o blog, který píše jejich prababička. Takže pohled na děj je hned ze tří stran. Musím uznat, že jsem se při čtení cítila jako Alice se ztrátou paměti, kniha dobře vtáhne do děje a na samém konci vše zapadne do sebe stejně tak jako vzpomínky hlavní hrdinky.

07.10.2020 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Druhá kniha od autorky a musím říct, že slabší. Autorka opět odhalila něco nečekaného na závěr. Co se mi moc nelíbilo, tak že se něco hodně opakovalo, třeba véice často pocity a spekulace ohledně vztahu otce a dcery. Jinak se mi ale kniha líbila, hlavně odlahelní na konci. Kniha je plná myšlenek a nevyřčených slov.

02.08.2020 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Opět napínavé, čtivé. Připomnělo mi to filmy Saw, které mi drásají mysl, ale ráda se na ně podívám. Velké plus: opět se čtenář dozvěděl něco navíc - Leopoldovo jablko, Kongo, dostihy, opium, loutkáři...ale jinak stále podobné, stále Harry bojuje se svou závislostí, stále ho chce někdo zabít, ale stále musíte číst další a další díl, protože je to prostě bomba, protože máte Harry tak moc rádi.

"Veškerá slova, jež měla říct ve společnosti lidí, které milovala, místo slov, jež vyplňovala ticho ve společnosti lidí, kteří jí byli lhostejní."

16.07.2020 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Kniha byla mnohem lepší než očekávání. Harry je prostě úžasný kriminalista a Nesbø neskutečný spisovatel. Až do konce jsem netušila, kdo za vším stojí. Navíc úžasná propojenost z předešlých dílů. Opět jsem se dozvěděla i něco navíc (třeba původ slova deadline).

22.05.2020 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Opět úžasné a neuvěřitelné. Harry je moje oblíbená postava, jeho myšlení a postoj se mi strašně líbí. Kniha Spasitel mě opět na samém konci se vším překvapila, i když možná nejvíce jsem byla překvapená ohledně Kristoffera, to bylo nečekané, jen tak mimochodem oznámené a vložené do celého děje. A pak tedy bylo velice zajímavých poslední pár stran. Takže opět klobouk dolů.

04.03.2020 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Asi jako většina lidí, tak i já jsem knihu znala, ale dostala jsem se k ní a po seriálu. Kniha je super, je tam napětí, akce, rychle se čte. Povídky jsou ucelené, některé mě bavily víc, například Zrnko pravdy a možná proto, že to nebylo v seriálu a já si užila jen knihu.

05.02.2020 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Již čteno ve škole před několika lety, teď kvůli výzvě. Bylo to horší čtení, musela jsem na několikrát, i když je to krátké. Je to pro mě takový střed, spíš klasické drama o lásce a smrti. Krásná čeština.

23.12.2019 3 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Do první poloviny bych knize dala 3*, děj se táhnul a musela jsem se ke čtení téměř nutit, nedokázala jsem do knihy zakousnout. Ale od druhé poloviny má kniha 5*. Je to dokonalé. Výprava na lodi, mejdan, smrt...

20.12.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Musím říct, že při čtení této knihy jsem zůstala stát s otevřenou pusou. Spoustu toho, jsem čekala, už jak začalo téma Židé, co se dělo, víme všichni, ale tento pohled byl zcela unikátní. Četla jsem několik knih z války, ale nikdy ne z takového pohledu.
A žloutkové věnečky? To je nezapomenutelný. Kniha je úžasná, čtivá, velice dobře napsaná, určitě se pustím do další.

12.11.2019 5 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Je divná. To je asi to první, co jsem si myslela při čtení prvních vět této knihy. Je to mnoho zvláštní věcí, jeden příklad za všechny: zastřihávání víček. Asi jako většina jsem tuto větu četla několikrát dokola. Kniha je však dokonalé dílo. Ukazuje naši touhu po někom s kým můžeme sdílet úplně vše, naši touhu po majetku a to, jak k sobě člověk lidi a věci připoutá. Je to ukázka toho, že když máme peníze, můžeme všechno, máme všechno, ale zdraví si za ně nekoupí nikdo. Doporučuji, stojí to za to.

04.11.2019 5 z 5