moničina moničina komentáře u knih

Nikdo nemusel zemřít Nikdo nemusel zemřít Luděk Kubát

Opäť, dej prebiehal v ľahko podanom sviežom štýle, dobrá interakcia medzi postavami, jednoduchý ale pritom nie nudný dej., taka správna oddychovka cez prázdniny, napr. na chate.

12.08.2023 4 z 5

Čas madon Čas madon Naďa Horáková

Páčil sa mi jej štýl písania, jediné čo mi vadilo bolo to, že niektoré veci tam vyzneli dosť naivne. A moc sa mi páčil opis všetkých (väčšinou trochu extravagantnejších) postáv a ich interakcie s oboma kriminalistami. A práve tí kriminalisti mi zneli naivne a málo mužne a drsne. A pohodička na kriminálke, žiaden zhon a to, že vôbec mohli riešiť prípad s nízkou škodou robí celý pŕibeh naivným.

07.07.2023 3 z 5

Start do neznáma Start do neznáma Jiří Marold

Vyšlo v druhom vydani pod názvom Vražda ve stínu stadiónu.

02.07.2023

Vražda ve stínu stadionu Vražda ve stínu stadionu Jiří Marold

Vyšiel pôvodne pod názvom Štart do neznáma.

02.07.2023

Zločin přichází za tmy - Kriminální příběh z roku 1978 Zločin přichází za tmy - Kriminální příběh z roku 1978 Jiří Marold

Vyšiel v roku 1978 pod názvom Konec žltých vikomtu. Štýl písania mi sadol, celý príbeh znel uveriteľne. I keď je mi jasné, že autor tam asi cielene zakomponoval bigbitovu skupinu, tieto skupiny boli za socíku pre komunistický režim tŕňom v oku a rovnako ako režim aj autor ich tu vykresloval ako neschopných a nekultúrnych kvázi hudobníkov a primitívov, ktorí absolútne nevedeli hrať, iba chlastali, fetovali a robili neplechu a podieľali sa na kriminalite. Proste, pre režim aj autora to boli závadové skupiny, tzv.nepriatelia režimu.

02.07.2023 4 z 5

Chemická formule smrti Chemická formule smrti Jiří Marold

Vyšla už v roku 1981 po názvom Preparát X. Celkom ma to bavilo, mám rada krimi z toho obdobia a aj so špioážnou zápletkou. Niektoré časti však pôsobili trochu naivnejšie.

02.07.2023 4 z 5

Bajonet po Němcích Bajonet po Němcích Jaroslava Šálková

Krásne vykreslené prostredie prírody a osád rozosiatych aj na ťažšie prístupných miestach, letná pohodička a život v nich. Oliva Foglová je sympatická osôbka a aj ostatní starousadlìci majú svojské povahy. Celé to sa mi páčilo, super knižka na leto niekde v prírode, štýl autorky mi sadol a netradičné prostredie tiež. Samotné krimi trošku pokulháva a je skôr len takým doplnkom. Škoda, že autorka nenísala ďalšie voľné pokračovania.

25.06.2023 4 z 5

Nebezpečná bezpečnost. Státní bezpečnost 1948 - 1956 Nebezpečná bezpečnost. Státní bezpečnost 1948 - 1956 Karel Kaplan

Naprostosto súhlasím s nižšie uvedeným komentárom. Ťažkopádny štýl. Trvalo mi tri dni, kým som sa tým celým prelúskala.

16.06.2023 2 z 5

Příručka pro bohy Příručka pro bohy Jan Udo Holey

Hm, takže podľa autora sú nemci/ germánci vyvolaný národ z hľadiska duchovenstva a jeho vyspelosti, práve tu by podľa neho malo byť veľa potomkov atlanťanov. Práve oni na celom svete. Napr. Jedna ukážka: na jednom mieste uvádza "Svet si němcu odkakživa váži a rešpektuje je, jsou totiž jiní. Nekteré národy nebo rasy z toho mají strach". Tak už len kvoli takejto na viacerých miestach nenápadne prezentovanej nadradenosti germánov táto kniha putovala rovno do koša, aj knižnej búdky by jej bolo škoda. Je to podobná zhovadilost ako Kysuckého knihy a žvásty o vyvolenosti tentoraz slovanov.
Ďalšie obrovské mínus je nesystematickosť a chaotické podávané informácie, celé to nemá hlavu ani pätu. Obrovský rozdiel tejto knihy a napr. vynikajúcej knihy "Bojíte sa smrti ?", ani sa mi nechce veriť, že ide o dielo rovnakého autora.

28.05.2023 1 z 5

Taxikář Taxikář Petr Čepek

Veľmi vtipné, trefné kometáre na jednotlivé osoby a ich správanie a reálny triezvy pohľad na ponovembrový vývoj a "zlaté" devedesiate roky. Autor si rozhodne nedával servítku pred ústami a len nám pripomenul čo za doba vznikla po revolúcii, ironicky ale pravdivé vykreslenie politikov, podnikateľov, úžery a rôznych parazitov v spoločnosti. Nevyhol sa ani rómskej téme. Napriek surovosti deja v niektorých častiach knihy som sa pri čítaní dobre bavila na všetkých tých postavičkách, ktorých tak vtipne ironicky vykreslil. To vyvrcholenie deja bolo ale dost umelé a nenadchlo ma.

25.05.2023 4 z 5

Divné údolí Divné údolí Jan Frána

Bohužiaľ, nenadchlo ma to. A nie je to len preto, že nejde o krimi, ale celé je to také strašne naivné s chaotickým dejom a nebavilo ma to. Chýbalo mi napatie, napr. nejake tajupne pôsobiace paranormálne záhady, a vyústenie a závery boli jalové. Jediné, čo sa mi páčilo bola atmosfera v ich partii, kamarátstvo, špecificky slengový žargón a opis prostredia. A info o tom, ako sa dali viaceré postavy vlastne dohromady. Obávam sa, že autor už asi nebude v buducnosti robiť nové krimi, i keď je tam náznak, že možno bude nejaký príbeh nekriminalneho žánru kde zapoji do deja deti trampov. Je to pre mňa obrovské sklamanie.

08.05.2023 2 z 5

Vražda v Mariánských Lázních Vražda v Mariánských Lázních Zdeněk Třešňák

Sklamalo ma, že názov úplne nekorešponduje s dejom. Tešila som sa na vykreslenie atmosféry lázenského prostredia a že dej bude súvisieť s láznemi a ich hosťami. A namiesto toho tam bol tuctový a trápny manželský trojuholník, ktorý sa mohol udiať v hocijakom meste a lázne s tým nijak nesúviseli. A k tomu ten záver, kde polícia vypátrala veĺké nič a páchatel sa pridal sám priznať. Veľmi trápny záver.

26.04.2023 3 z 5

Popraviště v parku Popraviště v parku Jan Cimický

Páčil sa mi štýl písania, príbeh super, opis vnútorného zmýšľania páchateľa dobrý, ale to vyvrcholenie príbehu bolo trochu gýčové a chýbalo mi tam nejaké solídne uzavretie.
Takže taká nenáročná pohodovka.

21.03.2023 4 z 5

Stratení v horách Stratení v horách Robert K. Lesniakiewicz

Veľmi som sa tešila na tú knihu, keďže milujem tému ako záhadné úmrtia a zmiznutia v horách. Ale výsledok je rozpačitý. Prvá časť knihy bola fajn, bol to taký stručný prehľad nevyriešených prípadov počas takmer 200 rokoch, ale namiesto nudných ďalších dvoch kapitol mohli byť jednotlivé prípady podrobnejšie rozoberané. Len napr. o záhade okolo prípadu sudcu Kasznica je dosť prístupných informácii napr. aj na webe. Alebo mediálne známa smrť pri Batizovskom plese alebo zmiznutie nad Vyšnými Hágmi boli v knihe vyslovene len narýchlo odbavené. Takto to celé vyznelo skôr encyklopedicky. Je to škoda, preškoda, konečne sa niekto chytil toho, aby spracoval túto tému a známe i neznáme prípady do knihy a výsledok vyšiel nanivoč. A celé mi to vyznelo akoby neusporiadane, prípady boli uvedené len kusovo bez nejakého aj možného prepojenia.

21.03.2023 3 z 5

Medzi nebom a zemou Medzi nebom a zemou Václav Neuer

Zaujímavá zápletka, vierohodný dej aj opis prostredí, v ktorých sa to odohrávalo. A moc sa mi páči interakcia medzi kriminalistami, ten ich pocit spolupatričnosti, ktorý sa v dnešnej dobe už vytráca. Som zvedavá na pokračovanie, čo bude ďalej s Jankou. A dúfam, že Ledecký nepójde tak skoro do dóchodku. Rozhodne je to menej surové ako dánovky a bez vulgárnosti.

27.02.2023 5 z 5

Šľachta Bratislavskej stolice Šľachta Bratislavskej stolice Gábor Strešňák

Pre tých, ktorých zaujíma genealógia je kniha určite užitočná, mne to pomohlo doplniť viaceré informácie, i keď je škoda, že jednotlivé rody sú tam opìsané stručne. Ale na detailnejši opis by musela kniha vyjsť ako viaczväzkové dielo.

27.02.2023 4 z 5

Drama desatera dní Drama desatera dní Ellery Queen

Mám odjakživa queenovky rozdelené vyslovene na skvelé a zúfalé, neexistuje medzi nimi nejaká priemerná kniha. Nikdy sa mi nestalo u žiadneho autora, aby som citila takýto extrém. Niektoré queenovky sú totiž strašne prekombinované a až skoro nereálne a toto je jedna z nich. A celkovo, štýl písania mi tu nesadol. A vadil mi aj natiahnutý začiatok a urýchlený záver, ktorý pôsobil maximálne nevierohodne a ukážkovo ako taký lacný americký gýč.
P.S. kniha bola uverejnená aj pod názvom " Zázrak trvá devét dnu" spolu so " Srdcová čtyŕka" v jednej knihe.

22.02.2023 2 z 5

Banská Štiavnica a okolie z neba Banská Štiavnica a okolie z neba Bohuš Schwarzbacher

Krásny estetický zážitok, perfektne vybraný uhol záverov na vrchy a pohorie.

03.02.2023 5 z 5

Akce Přehrada: "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele Akce Přehrada: "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele Aleš Pivoda

Absolútne nezáživné, a doslova suhlasim s tm, co napisal NightShade.

25.01.2023 2 z 5

Tak to nebylo! Tak to nebylo! Stanislav Brázda

Verím v psychotroniku, mam uz k danej téme čo to prečítané, ale to, čo bolo predvádzané v tejto knihe, to je snáď špatný vtip. Nedôveryhodné vyplody, závery, a tie percentá to je absurdnosť. Psychotronik používal percentá zapojenosti do zločinov a tiež na charakterizaciu osôb, to je úplná fraška. Táto kniha skor degraduje psychotroniku a úplne ju dehonestuje. Akurat s astrologom suhlasim, jeho vyklad posobi vierohodne.

25.01.2023 odpad!