moira2912

Volání netvoraVolání netvoraPatrick Ness

Slova mají sílu. Ohromnou sílu. Jak řekl sám Netvor:
"Příběhy jsou nejdivočejší ze všech šelem."
A tato kniha nese neuvěřitelně silný příběh.
Z počátku si to možná ani nemyslíte, přes paranormální prvky si řeknete: Další příběh ze života, pohádka, ani ne nejpoutavější, místy nedotažená...
Ale pak se do toho Ness opřel. Ukázal vám své mistrovské vypravěčské umění. A vy začnete kašlat na hlouposti, jde jen o děj samotný.
Jednoduchý příběh, přesto tak plný emocí.
S děsivými ilustracemi, které jen umocňují tíživý pocit, i když jste se někdy chování hlavního hrdiny museli smát.
Prostý, se svými mouchami.
A přesto jsem na poslední stránce brečela jako malá holka, a pak ještě minuty potom. Běžela za svou vlastní maminkou a musela jí říct, jak strašně ji mám ráda, obejmout ji. A pak jsem se zhroutila ještě více.
Přečtěte si tu knihu. Je to jedinečné dílko. Kniha je napsána především bravurním stylem, dokáže zapůsobit na emoce jako málo knih. A má jedinečné zpracování.
Doufám, že vás Netvor taky osloví. Doufám, že v knize také najdete to, co já.

26.06.2015

ZapletenýZapletenýEmma Chase

14.2.2015 - 4,5*
Původně jsem chtěla dát jen 4*, ale ten parchant Drew se mi zažral do mozku a damn, je zatraceně těžké se jej zbavit. .)
Líbil se mi styl vyprávění. Jako by Drew mluvil přímo k nám. A dostal se mi pod kůži, ten bastard. Pitomec a idiot a brilantní génius a parchant. A já mu celou dobu fandila. Kate byla inteligentní, silná osobnost, zásadová a úžasně normální, svým způsobem si sama sebe vážila a já jsem o ní četla ráda.
Zaláskovanost, ale skvěle napsaná. Bavila jsem se neuvěřitelně, smála se, odpočinula si a hlavně příběh prožívala a musela vědět, jak to s nimi bylo dál. Že budou mít svůj happy end.
Líbil se mi i způsob, jakým autorka Drewa psala. Všechny ty chlapské řeči, jejich pitomé uvažování, chování a poznámky gigola. Byl sexistický, sprostý, byl děvkař a zároveň dobrý všude, kde se to doopravdy počítalo, i když o tom sám nevěděl. O to více jsem si vývoj jeho charakteru užívala. Stejné s Kate. Jejich přáteli. Prostředí. Dialogy, různé šílené situace, pozadí. Užila jsem si to. .))

Anno DraculaAnno DraculaKim Newman

Anno Dracula je zatraceně propracovaný kousek s upíry ze staré školy.
(A při slovech upíři ze staré školy moje maličkost vydává zvuky jako "jupíííjupíííjouíííí" - a jsem zcela normální, příčetná, mladá dívka, prosím. :D)

Je to šílená směsice, autor místy působil až dojmem, že si udělal výzkum na slavné historické postavy britských (a jiných) dějin a vše do svého příběhu naházel, a zároveň to udělal tak, že je to zatraceně úžasné. A dává to smysl.
Drákulovský prvek. Místy mi to připadalo až trochu naivní, ale stejně pořád skvělé.
Jack Rozparovač se tam objeví taky. Muhehe.
Všechny ty kulturní a literární narážky (přičemž jsem si jistá, že jsem i tak polovinu nepostřehla a ta s děsivě zklamaným zvukem nadsvětelnou rychlostí nezaznamenána minula mou osobu), postavy jako takové a jejich charaktery, vystihnutí atmosféry Londýna devatenáctého století...
A celkově, zasazení těch detailů do příběhu, spojitost mezi tím vším, fascinovalo mě to.

Upíři. Jako bestie. Jako vládci a jako nejnižší společenská třída, prostě jako lidé.
Co-kdyby s královnou Viktorií a hrabětem Drákulou a říší, na kterou se upíři přisáli dychtivěji než pijavice. Ehm. Chápete, že jop? :D

Psaní mělo jiskru, kulisám nemůžu nic vytknout a pozadí ode mě prostě dostává 5*.
Děj byl dobrý, nijak extra komplikovaný a detektivka to ve své podstatě nebyla, ale četlo se to samo. Není to dokonalé, ale mně to sedlo.
A k tomu ta překvapivá část knihy na konci, kde byly dodatky, alternativní konec, scénář a to vše? Zatraceně se mi to líbilo a určitě by mi nevadilo, kdyby takové překvapení bylo i v jiných knihách. .))

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

„V knihách musí něco být. Něco, co si nedovedeme představit, když kvůli tomu zůstane žena v hořícím domě, něco v nich musí být. Jen tak pro nic za nic by tam člověk nezůstal.“
„Neměla rozum.“
„Měla zrovna takový rozum jako ty nebo já, možná lepší, a my jsme ji spálili.“ (str. 54)

Je to děsivá kniha.
Ale úžasná.

Slova paprskůSlova paprskůBrandon Sanderson

Zamotané, složité, chytré, kruté, plné naděje, tak opravdové, že jsem to viděla za očima jako reálný příběh, viděla jsem postavy jako opravdové lidi, cítila jsem bouři na vlastní kůži.
A létala jsem.
(A ty ilustrace!!!)
(A ten svět. Skoro se mi z toho chce plakat.)
Postavy se vyvíjely, byly neuvěřitelně různorodé, hloupé, brilantní, zlomyslné, hodné, štědré a zlé... a všechny propracované, před čím smekám. Každá postava v knize byla jedinečná, byla svá a měla vlastní příběh, problémy, konflikty, sny a touhy, svou minulost, dýchaly.
A já téměř ke všem měla vztah. A některé vážně, vážně nesnášela. A některým nadávala. A některé dokonce i prosila. A pár samozřejmě milovala.
A ten svět! Svět.
Sanderson.
Tahle kniha byla zaměřena spíše na Shallan, stejně jako první na Kalladina, a já jsem zvědavá, jak to bude pokračovat v dalších dílech. Hodně se toho odkrylo, více jsme prozkoumali svět, děj hodně rychle poskočil dopředu a stejně netuším, vůbec netuším, co mám čekat.
Well, kecám, vím, co mám čekat, ale skoro se bojím, co na nás autor vymyslí příště.
Umřu, než bude další díl.

(četla v originále, doufám, že je překlad stejně dobrý. .))

03.07.2016

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

17.11.2020 - 4,5*
Oh well, na vraha jsem nakonec nepřišla. Možná bych tomu měla dát 5*?

17.11.2020

NabíječNabíječAlice Clayton

Smála jsem se v podstatě v jednom kuse. Mělo to skvělé postavy, bylo to napsané uvěřitelně a reálně, miluju styl psaní autorky, způsob kterým to podala. Vážně poutavě. Miluju ten příběh, děj, nápady, překvapení a...
Tohle je zvláštní. Že jsem tak nadšená z knihy, kterou jsem četla skoro měsíc. :D

Bílá velrybaBílá velrybaHerman Melville

10.2.2020 - 3*
Taková zvláštní kniha.
Byly tam části, u kterých jsem se strašně smála a libovala si nad nádherným sarkasmem a narážkami. Ta připodobnění byla brilantní.
Pak tam byla věc, která byla kladem i záporem. Veškerá témata, o které autor zakopl. Na jednu stranu mě to hodně zajímalo. Na druhou to bylo místy až příliš zmatené a beze smyslu, takže tak.
A nakonec se tam nacházely i části, u kterých měl člověk chuť to celé přeskočit a už to mít za sebou.
Takže solidní průměr.

03.04.2020

Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaYuval Noah Harari

22.8.2019 - 4,5*
Jak spokojeně si dnes stojíme na tolika kostrách a mrtvolách a ani si to pořádně neuvědomujeme.

Tahle kniha se mi hodně líbila.
Byla jsem z ní smutná.
Hlasitě jsem se smála, ale také zachmuřeně měnila svůj pohled... na nejednu věc.
Myslím, že je to knížka, kterou by si každý měl někdy v životě přečíst. Je napsaná pro širokou veřejnost a probírá nejedno důležité téma.
Není ideální pro oddané věřící, jelikož především pro ně by mohly být některé pasáže nepříjemné. Harari se celkově nikdy nebojí říct svůj názor, pro což je tahle kniha tak skvělá. Když souhlasíte, i když se v názorech rozcházíte a autor vás nutí své postoje v hlavě pečlivě probrat, prozkoumat a obhájit. Jelikož je jeho podání objektivní a nechá vás myslet, aniž by vás zahnal do rohu složitými slůvky, nebo násilně nutil pouze svou pravdu.
Mně kniha sedla, jak stylem psaní a podáním, tak obsahem. :)

14.10.2019

Bludiště odrazůBludiště odrazůSergej Lukjaněnko

Bludiště odrazů je kniha, kterou jsem četla hodněkrát, někdy komplet od začátku do konce, někdy jen oblíbené scény.
Je to kniha, která mě, jako většina mých oblíbených kousků od Lukjaněnka, pohltila svou atmosférou. Má svůj specifický styl psaní, který je tak zatraceně realistický, až se nechce věřit, že je to jen příběh. Nemluvě o fantazii a nápadech. Nemluvě o postavách a jejich chování.
Sergej Lukjaněnko a jeho knihy, je na tom něco, co mi zatraceně sedne, už od prvního okamžiku před lety, kdy jsem poprvé do ruky vzala Noční hlídku. A pravidelně se k nim vracím a stále mě baví. .)

Pán ohněPán ohněPeter May

Podle toho, kolik lidí autor v poděkování zmínil, hádám, že jeho popis čínské kultury bude dost věrný. A ta se mi na knize zatraceně líbila. Všechny detaily, které evropana nenapadnou, kulturní narážky, zvyky, jídlo, pohostinnost...
Děj mě zaujal. Díky dobře zpracované dějové linii a velkému množství narážek jsem často hádala, co se stane, a i přesto mě autor často překvapil tím, co se na další stránce stalo. A ke konci to bylo zatraceně napínavé.
Co mě mrzelo - charaktery. Dobře nastíněné a promyšlené, ale místy se chovaly naivně a uměle. Čekala bych, k tak dobře zpracovanému pozadí a ději, něco... víc. Interakce postav - byly tam věrohodné scény, byly tam nereálné, některé se mi líbily a nad některými jsem se prostě zmateně kroutila hlavou.
Nebýt těch charakterů, užila bych si to více. Avšak i bez toho to nebyl vůbec zlý příběh a nápad a rozpor čínské/americké kultury mě zaujal. .)

DárceDárceLois Lowry

Dárce je nádherná, lyrická knížka. Ve své jednoduchosti strhující.
Fantazie a krutost, s kterou je kniha napsaná, melodičnost a poetika, bere za srdce a pozvedává na duchu, svými nádhernými nápady, promyšleností, reálností. A děsí.
Konec... dá se vyložit mnoha způsoby, každý ve své podstatě tragický a kouzelný.
Je těžké o tom psát. Lepší je si ji přečíst. .)

12.06.2015

Příběhy vašeho životaPříběhy vašeho životaTed Chiang

Ta. Kniha.
Některé nápady v té knize, sbírce povídek, jsou téměř dokonalé, některé nápady si damn zaslouží vlastní knihy, když už nic jiného, tahle kniha si zaslouží být všeobecně známá a uctívána.
Well. Tohle je možná trochu moc, ale...
Postavy skvěle zpracované, když zohledníme fakt, jak málo měli prostoru.
A zamilovala jsem si poznámky autora ke každé povídce, jak vznikla, proč a z čeho vznikla.
Je to takový malý poklad.
Nedokázala jsem to přečíst na jeden zátah, protože jsem každou povídku musela nějaký čas zpracovávat... a myslím, že i to je ukazatelem, jak moc na mě psaní Chianga zapůsobilo.

Magie ničiváMagie ničiváIlona Andrews

4,5 spíše než pět, ale stejně...
Ta magie.
Originální, propracovaný svět. Realistický!
Ten děj.
Ty postavy.
Miluju psaní Andrews, přestože píše o vlkodlacích, upírech, o všem, o čem jsem si myslela, že mě už dávno omrzelo, její worldbuilding, pozadí, magie, to vše mi dokáže vyrazit dech a nutí mě chtít vědět víc. Možná proto, že přestože je to vše paranormálno ... připadá mi to tak zatraceně přirozené. Když jsem otevřela knihu a četla první díl, nikdy bych si nepomyslela, že se svět posune až sem. Existuje zatraceně málo sérií, které se s každým dalším dílem stávají lepší.
Zase jsem se místy smála jako idiot. Místy to možná bylo trochu zdlouhavé, ale nahrazovalo to plno skvělých myšlenek a zpracování nápadů, fragmenty historie a mythologie...
V jednom bodě byl děj doslova epický a já scénu viděla před očima, damn, já ji prožívala.
Nemůžu uvěřit tomu konci.
A ta předmluva? Ta mě teprve vyděsila.
A potřebuju vědět, co bude dál!

Amulet SamarkanduAmulet SamarkanduJonathan Stroud

Nathaniel, hlavní hrdina, mi sice lezl na nervy, byl rozmazlený, pitomý a naivní, ale bylo prostě fajn číst o někom, kdo není úplně dobrý. Navíc ho naprosto vyvažoval Bartimaeus, džin, kterého Nathaniel vyvolal. Jistě, z části je to pohádka, ale vtipné narážky Bartimaea (a jeho komentáře pod čarou!!! :D) mi způsobovaly záchvaty smíchu. Dobrý děj, postavy, promyšlený originální svět... Po dlouhé době konečně YA/MG (?), u které jsem se bavila. .))
btw - Praha!! :D

NapálenýNapálenýKevin Hearne

9.2.2015 - 4*
Autor stále dokázal psát poutavě (i když místy popisoval až příliš), vytvářet děj, který byl vtipný, strhující a praštil vás do ksichtu. Postavy jsem milovala. A nesnášela. Děj a jeho zvraty skvělé, celkově mám Kroniky železného druida zatraceně ráda. Série je jiná, než většina urbanek. Originální. Co se psaní a pozadí týče, vše bylo logicky propojené, každý čin měl důsledek. A mytologie propojená se současností a z části i vědou. Nice touch. Postavy se chovaly lidsky a měly své chyby. Skvělá knížka. .)

26.09.2015

Dokážete udržet tajemství?Dokážete udržet tajemství?S. Kinsella (pseudonym)

27.6.2015 - 3,5*
Je to zaláskovanost. Předvídatelná, sladká, trošku hloupoučká, ale vtipná a čte se dobře. Pozadí a kulisy poutavé. Postavy jsou zpracované skvěle, mají své problémy, jsou lidské. Vztah hrdinů se vyvíjí, což se mi na příběhu hodně líbí. Pár poutavých aspektů, které dělají knihu reálnější. Zábavný styl psaní a nápad, kvůli kterému jsem si tu knížku přečetla znova. V jednu chvíli se to zamotá, ale neprotahuje se to a postavy se nechovají záměrně hloupě, aby se obsah nafoukl. Chovají se dospěle. :) Je to tak nějak věrné a realistické, na chick lit, a zároveň vtipné a lehce se to čte, což se mi na knize líbí asi nejvíce. .)

27.09.2015

Klub rváčůKlub rváčůChuck Palahniuk

6.8.2018 - 4,5*
Rozhodně to není vhodná kniha do nepohody. Člověk by pak mohl letět pro žiletku a udělat něco ukvapeného.
Sobě.
Jiným.
Intenzivní.
Temné.
Tyler. Total mindfuck.
Všechny ty detaily a random střípky informací.
Citáty, které si chcete vyvěsit na zeď, jelikož fuck. Není to pravda?
A pak přijde scéna, z které mrazí.
Atmosféra a fakt, že mě to úplně vtáhlo do sebe, i když je to kaleidoskopická břečka a pouze napůl racionální výklad.
A když už si myslíte, že víte, co se děje, zaskočí vás to.
Pět to má pro zpracování. Fakt, jak mě to vtáhlo.
Jelikož se tam objevují aspekty, nad kterými mi často zatrnulo.
Bloody hell. Co jsem to právě dočetla? @.@

02.02.2019

VladařVladařNiccolò Machiavelli

20.11.2020 - 4*
Spousta věcí použitelných i v dnešní době.
Až na jeden výrok na konci 25. kapitoly. :))))

20.11.2020

Kouzlo dýkyKouzlo dýkyKatharine Kerr

Je to jiné.
Je to epické.
Pohádkové, poetické a lyrické.
Je to klasická fantasy ze staré školy a jako taková se chová, jako taková má tu svou zatracenou atmosféru a kouzlo. Je vyprávěná stejným tónem, jakým vyprávějí své eposy bardi. Příběhy v příbězích mnoha postav, které se zdají ach, tak živé. Propracované. Postavy jako by dýchaly, ne vždy byly úplně reálné, ale zamilovala jsem si je.
A svět, který je postaven kolem postav, poutá a zaujme každým detailem. Ta zatracená propracovanost od geografie, jazyka, po území a jejich zvyky a všechno.
A má to svůj sladký, milý styl humoru, lehce jízlivý a ironický. Roztomilý styl psaní a zároveň ta složitost a to intrikování a vše špatné, co se vždy tak překvapivě vyrojilo, tak nečekaně, že to vyrazilo dech. A bylo k vzteku. A smutku.
Líbila se mi atmosféra, která krásně vykreslovala to středověké prostředí.
Líbilo se mi, jak byla akce, intriky, bitvy, magie, tajemno a city a vztahy skvěle vyrovnané. Bylo to vše propletené a někdy se mi chtělo řvát a přála jsem si, aby to bylo jinak.
Líbilo se mi i retrospektivní prokládání hlavního děje, kde mi to jinde zatraceně vadí, tady to vše dokonale podtrhovalo a zdůraznilo pointu, s kterou autorka pracovala.
Je to naivní, tím snesitelným, roztomilým způsobem, co se týče zaláskovanosti, takové, že si to jinak k příběhu ani neumíte představit.
Damn, tak zatraceně mě to bavilo.
A ten úžasný nápad s reinkarnacemi duší a propojeností.
Úžasné. :)

12.06.2015

Mezi slovem a mečemMezi slovem a mečemJana Rečková

Povídky Chasta jsou zvláštní, tak staromódně kouzelné, pohádkové a svým způsobem lyrické, zábavné a poutavé a naivní a plné naděje a zvláštního... světla. Jsou jako z jiného času a to mě na tom okouzlilo.
Je to příběh o hrdinovi, který je prostě sám sebou, prožívá svá dobrodružství a stále je sám sebou, i když být Chastem je být něčím naprosto nepochopitelným a, no, hrdinským. .) A přitom Chast svá dobrodružství řeší tak nehrdinským způsobem a přitom to vypadá jako jediná správná cesta, jak věci vyřešit... a nakonec jako hrdina zase vypadá.
Strašně se mi to líbilo, ta knížečka, která vyprávěla příběh, který si mě nárokoval.
Od dějů, po všechny postavy, styl psaní i ten svět. Mám Rečkovou a její psaní ráda. .)

Nepohledný princNepohledný princJohn Moore

Oh my, ta kniha! Už dlouho jsem nečetla tak vtipný a nápaditý příběh. Iracionální a skvělý. Připomíná mi svou absurditou Pratchetta. Až na technické odbočky, kdy se dopodrobna probírala magie. Tuhle část(i) jsem milovala. A postavy! Různorodé, živé, propracované. Šílený a zamotaný děj. Skvělá knížka. :))

DunaDunaFrank Herbert

Nečtu sci-fi často, možná proto pak pokládám každé jedno dílko za tak skvělé. Nebo mám možná jednoduše šťastnou ruku, co se týče výběru, každopádně mi Duna vyrazila dech.
Ještě jsem o ničem takovém nečetla. Ta promyšlenost, nejen světa, ale i děje, netušili jste, co se stane příště, možná tak doufali. Ty myšlenky, nápady a detaily, ta zamotanost a záludnost. Propracované charaktery, které dýchaly a občas vám plivly do tváře. Styl psaní a forma, ve které byl příběh podaný, propojenost a návaznost, to vše tvořilo skvělé, takřka dokonalé dílko, které jsem si nedokázala neužít. :)

Předtuchy smyslnostiPředtuchy smyslnostiNalini Singh

Slabší, než první díl, ale líbilo se mi, že jsem se o světě dozvěděla pár nových věcí, a postavy byly jiné, což bylo hezké, děj nic převratného, ale přečetla jsem to na jeden zátah, protože mě to vážně bavilo. .)

12.06.2015

Dcera čisté krveDcera čisté krveAnne Bishop

Tahle kniha je pro mě srdcová záležitost a přestože není dokonalá - má doopravdy daleko k dokonalosti - je plná nápadů - ta magie!!, zvláštního humoru, má skvělé postavy a děj, zamotaný, složitý, poutavý. A bolestný. Mám ji jednoduše ráda.

KostičasKostičasSamantha Shannon

Wow. Od této knihy jsem v podstatě nečekala nic, protože se mi o ní tu a tam někdo zmínil, ale já se ani neobtěžovala přečíst si anotaci a tak pro mě bylo objevení světa Kostičasu docela velkým překvapením. Dostala jsem více, než jsem čekala - originální, propracovaný svět, zvláštní systém magie, příjemné postavy...
Příběh sice je trochu předvídatelný, ale jízda to přesto byla parádní, autorčino psaní se mi líbilo a vedla děj způsobem, který mě pořád hnal dál, chtěla jsem nejen vědět, jak to bude pokračovat, ale hlavně jsem chtěla poznat více z jejího světa.
Postavy se mi líbily, chovaly se logicky a chytře, jen... kdyby ten konec byl trochu jiný. Chci říct, kdo by něco takového nečekal?

12.06.2015

Nejsem jako vyNejsem jako vyJodi Picoult

Je to úžasný příběh, který vypráví o Aspergerově chorobě, podobné a tak vzdálené autismu. Dozvěděla jsem se zvláštní maličkosti, o kterých jsem netušila.
Hádám, že autorčino vcítění do autisty je povedené - ne úplně věrohodné, ale dost dobré.
Je to navíc téma, o kterém jsem nikdy nečetla.
Postavy jsou skvěle propracované, děj byl dobře vedený, promyšlený a propracovaný. Je to příběh s dobrou poutavou zápletkou, což mě docela překvapilo, stejně tak jako množství kriminalistických postřehů, na které jsem narazila.
(I když ten konec! Chtěla bych vědět, jak to s některými dopadlo. :))
Styl psaní mi sedl, a některé detaily tomu opravdu dodávaly na kvalitě, jen mě rozladil tu a tam nějaký ten překlep.
Můžu na sebe prásknout, že jsem se dokonce jednou rozbrečela.
Líbilo se mi to. Moc.

NepoučitelnáNepoučitelnáLeah Raeder

Četla jsem to v originále, pár let zpět, tak doufám, že to překlad nezkazil. :)

Nemám slov.
(A potom, co jsem si po sobě přečetla, co jsem napsala, si nejsem jistá, jestli bych to vůbec měla zveřejnit. :D)

Well...
Propracované charaktery. Hlavní hrdinka nebyla pitomá nána. Hlavní hrdina byl drahoušek. Zdáli se mi tak pravdiví. Skvěle napsané scény a chování různých charakterů v různých situacích.
Skoro pořád jsem se tak strašně bála, co se krucinál může stát, a tak strašně jim fandila.
Děj měl několik zvratů, které jsem opravdu nečekala.
Atmosféru to mělo geniální. Už jen ten začátek...
A ten nápad s filmováním, který se tu a tam objevil? .))
Není to sluníčkový román, vlastně je tam strašně hodně špatného. Nope, ne špatného, prostě pravdivého.
Je to zatraceně realistické.
Koneckonců se na příběh díváme skrz oči dvou provinilců.
Ale je to krásně napsané. Ty krásné úseky, myšlenky...
Myšlenky, rozebraná témata, emoce, chování postav, ty situace... Další skvělá věc na knize.
Ale přesto je to napsané poeticky. Zní to pitomě, ale je to nádherné. A to to píšu já.
Ty momentky... když jsem se smála, tak hodně nahlas. Když byla vyděšená, byla jsem roztřesená.
Ještě pořád se klepu. Uvnitř.
Hodně zvláštní a krásná knížka.
Jako jízda na emocionální horské dráze. :))

(Můj den:
odpoledne: update Luu mi prostě nedal spát. A najednou jsem četla ten roztomilý krásný začátek, a najednou byla v půlce a myslela si, že to na chvilku odložím. Ale pak bych to možná ani nedočetla, protože jsem to vlastně ani nechtěla dočíst. Bála jsem se.
večer: A tak je to dočtený.)

05.09.2015

Ztracená bránaZtracená bránaOrson Scott Card

9.7.2015 - 4,5*
SPOILER
[Ta dě*ka! Ta zatracená, zkur*ená čubka! Kdybych ji rozdrásala na kousíčky a znova složila, jen abych ji stáhla z kůže, bylo by to málo. Jak mohla. Jak mohla?!!!]
KONEC SPOILERU
(spoiler spíše proto, že jsem nadávala jako dlaždič, ale... jak? Proč? Proč?)

- je to zvláštní kniha. Vypráví dvě dějové linie, jedna je o Dannym, kterou bych hodila pod YA, až na některé hilarious detaily, kdy se hlavní hrdina setkal s podsvětím. Jsou úžasné. Taky, Danny je malý génius a to, jak Card hází jen tak mezi řečí odborné narážky/vtípky na různé teorie, to jsem si zamilovala. I když je pravda, že se místy styl psaní svou... ne strohostí, ale rychlým tempem zdál až moc jednoduchý.
Druhá linie je o postavě Hněta, který žije v jiném světě (planetě?), příliš si nepamatuje svou minulost, ale má vzácný magický dar a je postavou, která je ze začátku nenápadná, ale čím více jsem o ní četla, tím více jsem si ji zamilovávala. A tuhle linii bych označila za plnokrevnou klasickou fantasy. Hnět (proč nezůstali u jména Wad? Well, sice by se to bilo s tím zbytkem přeložených jmen, takže je to nejspíše lepší, ale... Hnět vs. Wad? Chjo...) měl sice v knize méně prostoru, stejně bych ale nakonec řekla, že jeho linie byla lepší.
A dohromady to kupodivu pracovalo skvěle. Později.
- magie byla skvělá. Chci vědět více. Stejně tak pozadí. Už z doslovu autora jde poznat, že toho má ještě mnoho co nabídnout.
- kniha pokrývá docela velké rozpětí let, což je super. A přestože Ztracená brána nekončí cliffhangerem, stejně jsem zatraceně zvědavá, co Card nabídne příště.
- postavy jsou skvělé. Chovají se úžasně. Věrohodně.
Líbilo se mi to. Moc. :)

NezkrotnáNezkrotnáSylvia Day

Řekla jsem si, že to dorazím, protože je to trilogie. Proč jsem si sakra myslela, že je to trilogie? :D
Nezkrotná má pár postav, které se mi líbily, ale celkově se mi kniha zdála natahovaná, nudná a postrádala jakoukoli poutavost, kvůli které jsem se prokousala prvními dvěma díly. Nezachraňuje to už ani fakt, že se to dobře čte. Táhlo se to a v podstatě se tam pořád opakovalo to samé. I ten sex ztratil jiskru, což je u knihy, která je vlastně skoro jen o sexu, dost děsivé. xP