moira2912 moira2912 komentáře u knih

Svatava Svatava Jolanta Trojak

10.12.2023 - 4*
Posloucháno na mujRozhlas - Četba s hvězdičkou.

Narazila jsem na knížku náhodou, anotace mě zaujala, znělo to jako zábavný příběh, který mi obzvláštní klasickou fantasy řadu, kterou obyčejně čtu. Měla jsem pravdu, líbilo se mi to, moc. A zároveň jsem četla málo, pokud vůbec nějakou knížku, podobnou této.

V první řadě - zpracování Rozhlasu bylo skvělé. Po prvních několika minutách si mě příběh získal a kdybych měla čas, poslouchala bych celou knihu na jedno posezení.

Je to zábavná knížka o okultismu, příběh o hledání sebe sama jedné mladé dívky (a krátké epizody existencí kolem ní, pěkně barvitá sebranka). Podivná směsice vážného a smutného, a absurdna. V jednu chvíli zde máme úvahy nad životem, spirituálním světem. A v další špinavou, ošklivou stránku života a lidí. Prapodivná jízda, kde člověk pořádně netuší, co se stane za pár stránek. Popravdě si nejsem jistá, zda se knížka měla brát jako vážné podaní, nebo taková spíše satira. Já se zcela určitě přikláním spíše k takové temnější, smutnější komedii.

Mělo to své mouchy - jedna z nich fakt, že se příběh vinul jako klikatá stezka, děj jako takový tam pořádně není, ale i tak mě lehce rozladilo, že se některé "dějové linky" prostě jen tak opustily. Proto hvězdička dolů, pro ten trošku ztracený finiš.

V jiných aspektech kniha překvapila až nečekaně příjemně - kolem a kolem byla třeba spirituální stránka příběhu zapracovaná do knihy skvěle. Popsat krátce takové téma není snadné, a přestože to tak trochu vyznělo vyšinutě, což nejspíše i mělo, i tak to znělo dobře.

Nejsem si jistá, jak dobře by se mi četla papírová kniha, v jednom místě jsem i s audiem měla trochu krizi, ale poslouchání a především atmosféra, kterou ta forma navodila, to zachránily. Ve výsledku jsem ráda, že jsem na příběh narazila, a určitě po nějaké době zkusím i papírovou formu.

10.12.2023 4 z 5

Podvrženec Podvrženec Roger Zelazny

9.8.2015 - 4*
2.11.2023 - 4* Druhé čtení. Je to milý příběh, s takovou pohádkovou atmosférou, čte se to jednoduše a prakticky samo. Je to kouzelná směska fantazie, pohádky a klasické fantasy, nepříliš zamotané, ale zároveň magické a je tam vše, co by mělo.

03.11.2023 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

31.10.2023 - 3,5*
Babička je krásná, atmosférická knížka. Ale jak psalo hodně jiných recenzí, neumím si moc představit, že bych ji četla jako dítě nebo před maturitou a dala mi to, co jsem si z příběhu odnesla teď, že by mě prostě a jednoduše bavila. Až část Viktorky.

Především pro současné čtenáře je vykreslení světa babičky, jelikož už je to pro nás prakticky jiný svět, něco precizního. Dostala jsem se čtením do úplně jiného času a postupně poznávala generace nazpět, jejich zvyky a rituály, jak rok ubíhá, což bylo moc pěkné. Je to naivní, není to úplně realistické v tom, že je to zromantizované a idealizované, houpeme se na něžných vlnkách oceánu vyprávění a veškeré bouře a obrovské vlny ošklivé části reality jsou jaksi jen mráčky a nerovnosti v dálce. Přesto jsem ráda, že jsem si knihu konečně přečetla a jsem zvědavá, jaký názor na ni budu mít za dalších mnoho let, až se k ní vrátím.

31.10.2023 3 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

9.3.2023 - 3,5*
Krásná knížka, a když píšu krásná, myslím neuvěřitelně nádherně designově zpracovaná.
Co se týče příběhu, je to taková pěkná YA. Nejvíce zasáhne atmosféra příběhu a nápad za příběhem, postavy a děj samotný jsou spíše hezký průměr, což jsem tak od YA očekávala, takže jsem spokojená.
Pro ten pocit dokonalého čtení pro pochmurný, deštivý den si to ty 4* zaslouží. :)

30.10.2023 4 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

9.3.2023 - 5*
Nádherné scény a psaní a závan dětství, smíchané s temnými elementy a fackami reality, které až bolestivě vytrhnou ze snění a kontrastují s pohledem dítěte.
Příběh, psaní, ilustrace, zpracování. Vše zasáhlo v tom nejlepší slova smyslu. :)

30.10.2023 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

20.11.2020 - 4*
Spousta věcí použitelných i v dnešní době.
Až na jeden výrok na konci 25. kapitoly. :))))

20.11.2020 4 z 5

19.11.2020 - 4*
Některé byly brilantní a měly neuvěřitelně trefnou pointu.
Jiné byly lehce zvláštní.
Všechny byly morbidní.
Nestrhlo mě to tak jako kdysi, ale stále je to sbírka básní s perfektními ilustracemi. A za překlad smekám, musel to být oříšek. *smích*

October 19, 2014- 4*
To je tak roztomiloučce morbidní a někdy prostě jen tak depresivní, až se chce řvát. Nedá se to nezbožňovat. A ty ilustrace... za fantazie...

19.11.2020 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

17.11.2020 - 4,5*
Oh well, na vraha jsem nakonec nepřišla. Možná bych tomu měla dát 5*?

17.11.2020 4 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

15.7.2018 - 4*
Čekala jsem od toho více, možná proto jsem byla trochu zklamaná.

Klady:
- hrdinky, které byly totálně kick-ass. A tím nemyslím druh, který sáhne po svém meči a vše vyřídí ručně a stručně (hello, Kate). Narážím na jejich skrytou sílu, odhodlání, silnou mentalitu. I jejich priority byly postavené ve správném pořadí, což mi u YA vždy zlepší náladu
- charaktery byly komplexní. I záporáci. A fakt šlo vidět, jak se všichni mění a vyvíjejí. Především si ale zůstaly po celou dobu věrné. Propracované rodinné vztahy.
- zamotaný děj
- zajímavá myšlenka a pojetí Zimy (aka národ Staryk)
- antisemitismus. To geniální propojení s lichvářstvím (a Rumpelstiltskinem), které vás donutilo přehodnotit některé stereotypy. Židovská kultura.
- psaní samotné. Autorka ví, jak vykreslit obrázek a často jsem se v jejím vypravěčství ztratila. Krásně dokázala podat život na vesnici způsobem, který vtáhl svou lyrikou do sebe.
- tohle není zcela klad, a nejsem si jistá, jestli v tom nevidím více, než bylo myšleno... ale Flek? Tsop a Shofer, který řídil spřežení? Novik nakonec má polský původ...

Zápory:
- Novik čtu především pro atmosféru a roztomilé pojetí zažitých trendů. A přestože tato kniha byla technicky ve všech částech skoro dokonalá, něco mi chybělo. To kouzlo, které autorka obvykle do svého psaní vloží. Ano, byly tam kouzelné scény. Ale celkově... to vyznělo nakonec ne úplně hladce. Jako by to zadrhávalo a kousky příběhu do sebe zapadaly jen díky logice, ne pro příběh samotný.
- kniha si ne úplně udržela mou pozornost. Autorka vykreslovala situaci, ale tam, kde mě to mělo pohltit... tam mě jiné POV místy iritovaly.

Je to rozhodně lehký naprůměr a dobré zpracování pohádky. Silné charaktery jsou největším plus, ale i zbytek je nadprůměr.

Hm, když si to tak přeberu... kniha pro mě možná byla nešťastně blízko knize Medvěd a slavík, což je absolutní demoliční koule, co se atmosféry týká. Přestože v ději nejsou až tak podobné, rezonovalo to. Jop, rozmazlila jsem se na předchozí trilogii a Silver to teď odneslo.

08.11.2020 4 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

1.11.2020 - 4,5*
O Michalu Ajvazovi jsem slyšela kdysi na střední škole. Přišel mi zajímavý a řekla jsem si, že si od něj jednou určitě něco přečtu. Jak to tak bývá, trvalo doslova roky, než se tak stalo. A stejně mě musela do obličeje praštit jistá recenze, abych se k tomu dokopala. Ano, koukám na tebe, K. *smích*

Ta kniha mě okouzlila. Už od prvních stránek. Náhle jsem se vrátila do doby, kdy jsem začínala číst. Když jsem byla podstatně mladší a fantasy literaturou nepolíbená, držela v ruce knihu Čarodějův synovec od Lewise (ne že by si knihy byly až tak podobné. Narážím spíše na ten úžas nad neprobádanými kouty reality, cizími zeměmi a novým světem, který je hned vedle našeho, místa hned na dosah ruky, pokud se člověk správně podívá.). Znovu jsem užasla nad tím, kam nás příběh může zavést, jaké kouzlo se skrývá mezi obyčejně vypadajícími řádky, jak i ten největší nesmysl náhle dává dokonalý smysl.

Je to podivná kniha, ale mně se strašně líbila. :)

01.11.2020 5 z 5

Bez jablka Bez jablka Miloš Říha

28.10.2020 - 4,5*
Bavila jsem se. ^^
Byla to původně četba do MHD, ale v současné době se z toho stala spíše četba na zvednutí nálady. :) Je to vtipně podaná tragédie a komedie života a vztahů člověka v krátkých článcích na různá témata jak z pohledu chlapa tak ženské.
+ super ilustrace k tomu.
Ne vše se mě ještě týká, ale co jo, to sedělo dokonale. *smích*

31.10.2020 4 z 5

Šedá Šedá Dalibor Vácha

Asi bych začala tímto: Wow. Tohle jsem nečekala.
Obálka ve mně vyvolala dojem, že to bude young adultka. Příběh o puberťačce, kterou ta holčina v superhrdinské póze na coveru představuje. Z anotace drsnější a špinavější, ale stále YA.
Ha! Ani náhodou.
Je to zamotaný příběh plný špíny, intrik a akce, během které se hraje se životy.

Hned z prvních pár stran mě ta atmosféra Československa doslova praštila do obličeje. Atmosféru má kniha jako bodnutí nožem. Nebo možná pomalé táhnutí žiletky po kůži zad.
Gradování atmosféry bylo skvělé. Nejen celkové příběhu, ale i epizodové, krátkodobé scény.
Reálná historie, fikce a mýty se v Šedé míchaly neskutečným způsobem, který mě neuvěřitelně nadchl.

Co se týče charakterů, klobouk dolů. Člověk z prvních pár vět okamžitě poznal, z pohledu koho čte. Každá postava byla individuální se svými pohnutkami a logicky na základě svého charakteru reagovala.

Jsem z Šedé nadšená? Rozhodně. Prostě miluju svět, ve kterém je příběh zasazen. A kniha napsaná historikem se zaměřením na války a historii Čechoslováků se prostě pozná. Smekám.

24.08.2020 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

10.5.2020 - 4,5*
Upozornění a poznatky představené v této knize vedly k zamyšlení a vypíchly věci, nad kterými jsem se upřímně nikdy dříve nepozastavila. Z tohoto pohledu je tato kniha skvělá a měl by si ji přečíst každý, jak pro vytříbení svých vlastních názorů, tak u některých pro prosté "otevření očí".
Jedinou věcí, která ke konci lehce zmáhala - kniha byla napsaná za určité politické situace a za daným účelem, což jde hodně znát. Je to proti-trumpovská práce od začátku do konce. Což neznamená, že je špatná nebo nesprávná.
Je to krátká knížka, do které stojí za to investovat čas. :)

10.05.2020 5 z 5

Kniha prokletých Kniha prokletých Jana Rečková

7.4.2020 - 4,5*
Je to cynické a jako pohádka, bojujeme s netvory a pronášíme zaklínadla. Ke konci mě to chytlo a až do poslední stránky nepustilo. I když jsem byla tak zuřivá kvůli nespravedlnosti a příšerné zákeřnosti. A ztraceným snům.
Je to kniha, která je jako život.
Skoro lituji, že jsem ji četla. Tak mě rozzuřilo, jak smutně dopadla.
Dobrý konec totiž ne vždy znamená to nejlepší pro ty, které jsme se naučili mít rádi.
Ne pro ty, které osud určil jako prokleté.

07.04.2020 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

10.2.2020 - 3*
Taková zvláštní kniha.
Byly tam části, u kterých jsem se strašně smála a libovala si nad nádherným sarkasmem a narážkami. Ta připodobnění byla brilantní.
Pak tam byla věc, která byla kladem i záporem. Veškerá témata, o které autor zakopl. Na jednu stranu mě to hodně zajímalo. Na druhou to bylo místy až příliš zmatené a beze smyslu, takže tak.
A nakonec se tam nacházely i části, u kterých měl člověk chuť to celé přeskočit a už to mít za sebou.
Takže solidní průměr.

03.04.2020 3 z 5

Protože se stmívá Protože se stmívá Jana Rečková

21.1.2020 - 5*
Dávám knize čistých pět, protože je to z mého pohledu úžasná a unikátní kniha. Pro psaní Jany Rečkové mám už dlouhá léta slabost a prakticky většina z jejích povídek mě strhla. Každá má nějaký originální, někdy šílený, jindy zneklidňujícím způsobem fantaskní a přesto tak reální nápad.

Co se týče sborníků povídek, nikdy vám nesednou všechny povídky. Většina lidí je nedokáže přečíst na jedno posezení - osobně jsem knihu četla od 26. května 2018 (nejdříve po vydání, kdy se mi dostala do rukou :)) a myslím, že je to tak i nejlepší. Když se přejíte velkým množstvím dobrého jídla najednou, neuvědomujete si, jak je každé sousto delikátní. Myslím, že každá z povídek autorky si zaslouží svou chvilku slávy, jelikož za to každá jedna stojí.

Protože se stmívá představuje fantasy příběhy s hrdiny, které dneš už jen tak nepotkáte. Rečková kdysi zmínila, že napsal jistou knihu, protože jí chyběl typ hrdiny, o kterém chtěla číst. Zatím jej pokaždé napsala tak, abych se do něj zamilovala také. :)
Najdete zde příběhy skrývající děsivá tajemství, nosící masku normálnosti.
Mezi povídkami se schovávají nápady, které vypíchnou každý aspekt vašeho života a změní váš pohled na ně.
Především je to však česká autorka a z jejích slov cítíte, že píše o domovu. Jak obraty slov a pojmenováním různých prvků, tak i prostým stylem popisu a světa. Je to z českého prostředí a to je tak nějak milé, i když píše o naprosto příšerném ději.

Je to kniha, ke které se budu vracet. :)

22.01.2020 5 z 5

Ohnivý cejch Ohnivý cejch Nalini Singh

Byli roztomilí. Sice Mercy a Rileyho nemám nejraději z už přítomných párů, ale Mercy je silný charakter a Riley je miláček. A jejich vztah - vlk a kočka (hell, yeah!) - damn, byla zábava je sledovat. Právě díky tomu se objevovaly nové, zajímavé detaily. Ohledně smeček a jejich zvyků. A svět se stále rozvíjel. Pohledy ostatních postav prohlubovaly hlavní děj na pozadí.

11.01.2020 4 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

5.10.2015 - 4,5*
Bylo to skvělé.
Ani ne tolik nápadem nebo dějem, ale tou zatraceně úžasnou atmosférou.
Námět byl svým způsobem také originální, a s pozadím, které autorka vymyslela, se skvěle doplňovaly. A Drak! Nápad s drakem, Sarkan, damn, chci taky svého. I když to byl tak upjatý idiot.
Hlavní hrdinka byla jiná, než jiné protagonistky. Byla jistým způsobem roztomilá katastrofa, ale dostala se mi pod kůži. Charaktery celkově byly... jiné a lepší, než v ostatních příbězích a bývalých pohádkách.
Fungování vztahů. Magie. Všeho. Líbilo se mi to pro svou originalitu a svoucnost a syrový potenciál.
Děj byl také skvělý. Byly tam zvraty, které mě zarazily. Byly tam scény, které jsem nečekala, a které dělaly příběh tak nějak reálnější a, jistým způsobem, i tvrdší. Celkově to bylo napsané dobře, bylo to chytré, dobře zkonstruované, malé detaily příběh prohlubovaly, když si je zpětně uvědomíte, hodně se mi to líbilo. :)

14.10.2019 4 z 5

Spousta Spousta Brandon Sanderson

23.9.2018 - 5*

(Legion - 22.9.2018 - 5*)
Co je unikátní, co mnoho příběhů nemá - originální myšlenka, to zaprvé. Ale zadruhé - mnoho spisovatelů nám představí pár charakterů a my... se o ně nezajímáme. Sanderson nám představí jeden charakter a jeho halucinace a tadadadam - máme postavy, pro které bychom skočili do ohně. Toto je jednoduše Talent.

“My name is Stephen Leeds, and I am perfectly sane. My hallucinations, however, are all quite mad.”

(Legion: Skin Deep - 22.9.2018 - 4,5*)
Způsob, kterým Sanderson dokáže vyeskalovat atmosféru, jak dokáže vybičovat napětí, které tak pečlivě a dokonale vykresluje... smekám.
Všechny ty detaily ohledně charakterů, autor si s nimi hrál do neuvěřitelné míry. Nope, ne hrál, on je pečlivě stavěl. Krůček po krůčku nám představuje osobnosti s jejich tisíci drobnými zvyky a zvláštnůstkami. Až vykreslil obrázek, který se stal neuvěřitelně živým. A dokonale tak příběh prodal.

“Your hallucination...”
“Yes?”
“Your hallucination has hallucinations.”
“Yes.”

(Lies of the Beholder - 23.9.2018 - 5*)
Obrázky na začátku kapitol?
brilantní
Navodily polovinu atmosféry samy o sobě.
A konec? @.@
Bloody hell...

14.10.2019 5 z 5

Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Jan Amos Komenský

22.7.2019 - 3,5*
Začátek byl skvělý. Byla jsem z něj vážně nadšená. Plno skvělych myšlenek a postřehů, které jsou aktuální i dnes.
Střed mě začal trochu zmáhat. Plus fakt, že jsem se začala v nejednom názoru s Komenským rozcházet.
A konec? Fakt, že poslední kapitola (spíše kapitoly) byla v podstatě oslavování boha, to pro mě zabila.
Nejsem věřící a myslím, že i kdybych byla, tak to stěží strávím. Každou druhou řádku se mi úplně rozběhly oči. Oops.
Naštěstí jsem měla modernější verzi češtiny, takže se to dalo číst, ale i tak jsem si musela na jazyk zvykat.
Zprůměruji to na 3*. ^^

14.10.2019 3 z 5