moira2912 moira2912 komentáře u knih

Nějak... nějak už mě to nebaví. A nějak mi to začíná připomínat Anitu. :D

26.09.2015 3 z 5

Napálený Napálený Kevin Hearne

9.2.2015 - 4*
Autor stále dokázal psát poutavě (i když místy popisoval až příliš), vytvářet děj, který byl vtipný, strhující a praštil vás do ksichtu. Postavy jsem milovala. A nesnášela. Děj a jeho zvraty skvělé, celkově mám Kroniky železného druida zatraceně ráda. Série je jiná, než většina urbanek. Originální. Co se psaní a pozadí týče, vše bylo logicky propojené, každý čin měl důsledek. A mytologie propojená se současností a z části i vědou. Nice touch. Postavy se chovaly lidsky a měly své chyby. Skvělá knížka. .)

26.09.2015 4 z 5

Ocelové srdce Ocelové srdce Brandon Sanderson

4.4.2014 - 3,5*
Už ze začátku jsem měla problémy se do toho začíst. Miluju Sandersona všeobecně, doopravdy. A ani tato kniha nebyla špatná. Ale něco mi v ní chybělo.
Po částech to mělo všechno. Skvělé postavy, které se chovaly uvěřitelně, autor z nich nedělal nic víc, než byly, měly své slabosti a chybky. Dobrý děj, pekelné zvraty. Skvěle propracovaný svět, magii, která upoutala, pozadí, které bylo uvěřitelné a dobře vykreslené.
Výjimeční a jejich schopnosti, jak se chovali, vše ohledně nich. Celkově vše, co se jich týkalo, jak to měl autor vymyšlené, zaujalo, potěšilo, překvapilo. Tucty schopností, příběhy v příběhu jiných postav, přístroje a vybavení. Je to všechno zatraceně originální a tak všechno...
Ale mě to prostě nesedlo. Dohromady by mě to mělo srazit na zadek. Já však jen četla a věděla, že je to příběh a chtěla jsem to mít za sebou.
(Možná to je proto, že jsem dočetla The Thousand names a jsem nedočkavá se pustit do druhého dílu?)
Sequel si přečtu, protože to byla dobrá kniha a má zatraceně velký potenciál atd atp. Ale na Ocelovém srdci je něco, co mi nesedí. Možná to v dalším díle přejde.

26.09.2015 3 z 5

Ztracená brána Ztracená brána Orson Scott Card

9.7.2015 - 4,5*
SPOILER
[Ta dě*ka! Ta zatracená, zkur*ená čubka! Kdybych ji rozdrásala na kousíčky a znova složila, jen abych ji stáhla z kůže, bylo by to málo. Jak mohla. Jak mohla?!!!]
KONEC SPOILERU
(spoiler spíše proto, že jsem nadávala jako dlaždič, ale... jak? Proč? Proč?)

- je to zvláštní kniha. Vypráví dvě dějové linie, jedna je o Dannym, kterou bych hodila pod YA, až na některé hilarious detaily, kdy se hlavní hrdina setkal s podsvětím. Jsou úžasné. Taky, Danny je malý génius a to, jak Card hází jen tak mezi řečí odborné narážky/vtípky na různé teorie, to jsem si zamilovala. I když je pravda, že se místy styl psaní svou... ne strohostí, ale rychlým tempem zdál až moc jednoduchý.
Druhá linie je o postavě Hněta, který žije v jiném světě (planetě?), příliš si nepamatuje svou minulost, ale má vzácný magický dar a je postavou, která je ze začátku nenápadná, ale čím více jsem o ní četla, tím více jsem si ji zamilovávala. A tuhle linii bych označila za plnokrevnou klasickou fantasy. Hnět (proč nezůstali u jména Wad? Well, sice by se to bilo s tím zbytkem přeložených jmen, takže je to nejspíše lepší, ale... Hnět vs. Wad? Chjo...) měl sice v knize méně prostoru, stejně bych ale nakonec řekla, že jeho linie byla lepší.
A dohromady to kupodivu pracovalo skvěle. Později.
- magie byla skvělá. Chci vědět více. Stejně tak pozadí. Už z doslovu autora jde poznat, že toho má ještě mnoho co nabídnout.
- kniha pokrývá docela velké rozpětí let, což je super. A přestože Ztracená brána nekončí cliffhangerem, stejně jsem zatraceně zvědavá, co Card nabídne příště.
- postavy jsou skvělé. Chovají se úžasně. Věrohodně.
Líbilo se mi to. Moc. :)

26.09.2015 5 z 5

Nepoučitelná Nepoučitelná Leah Raeder

Četla jsem to v originále, pár let zpět, tak doufám, že to překlad nezkazil. :)

Nemám slov.
(A potom, co jsem si po sobě přečetla, co jsem napsala, si nejsem jistá, jestli bych to vůbec měla zveřejnit. :D)

Well...
Propracované charaktery. Hlavní hrdinka nebyla pitomá nána. Hlavní hrdina byl drahoušek. Zdáli se mi tak pravdiví. Skvěle napsané scény a chování různých charakterů v různých situacích.
Skoro pořád jsem se tak strašně bála, co se krucinál může stát, a tak strašně jim fandila.
Děj měl několik zvratů, které jsem opravdu nečekala.
Atmosféru to mělo geniální. Už jen ten začátek...
A ten nápad s filmováním, který se tu a tam objevil? .))
Není to sluníčkový román, vlastně je tam strašně hodně špatného. Nope, ne špatného, prostě pravdivého.
Je to zatraceně realistické.
Koneckonců se na příběh díváme skrz oči dvou provinilců.
Ale je to krásně napsané. Ty krásné úseky, myšlenky...
Myšlenky, rozebraná témata, emoce, chování postav, ty situace... Další skvělá věc na knize.
Ale přesto je to napsané poeticky. Zní to pitomě, ale je to nádherné. A to to píšu já.
Ty momentky... když jsem se smála, tak hodně nahlas. Když byla vyděšená, byla jsem roztřesená.
Ještě pořád se klepu. Uvnitř.
Hodně zvláštní a krásná knížka.
Jako jízda na emocionální horské dráze. :))

(Můj den:
odpoledne: update Luu mi prostě nedal spát. A najednou jsem četla ten roztomilý krásný začátek, a najednou byla v půlce a myslela si, že to na chvilku odložím. Ale pak bych to možná ani nedočetla, protože jsem to vlastně ani nechtěla dočíst. Bála jsem se.
večer: A tak je to dočtený.)

05.09.2015 5 z 5

Nová hlídka Nová hlídka Sergej Lukjaněnko

Líbilo se mi to. Po některých recenzích jsem si nebyla jistá, jak mi to sedne, ale vážně jsem se ráda vrátila do světa Hlídek. :)
Kniha spíše teoretizuje, autor se často zamýšlí, vrací se k věcem, které známe, a vysvětluje je podrobněji. Což je strašně fajn. Přidal do příběhu nové náměty, jeho svět jde stále dál, vyvíjí se... je to prostě moje láska. :)

30.06.2015 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

„V knihách musí něco být. Něco, co si nedovedeme představit, když kvůli tomu zůstane žena v hořícím domě, něco v nich musí být. Jen tak pro nic za nic by tam člověk nezůstal.“
„Neměla rozum.“
„Měla zrovna takový rozum jako ty nebo já, možná lepší, a my jsme ji spálili.“ (str. 54)

Je to děsivá kniha.
Ale úžasná.

30.06.2015 5 z 5

Úklony a úklady Úklony a úklady Gail Carriger (p)

Finishing school mě strašně baví, YA se skvělými charaktery, úžasným pozadím, a ty nápady! A styl psaní. !!! :D Je to jiná paranormálka, steampunk, slečny vychovávány jako dámy a chlapci jako gentlemani, a gentlemani jako šílení vědci a dámy jako špiónky. Strašně se mi to líbí. Nejvíce asi kvůli těm absurdním situacím, ke kterým stále docházelo, a já se jim musela smát. :D

Amulet Samarkandu Amulet Samarkandu Jonathan Stroud

Nathaniel, hlavní hrdina, mi sice lezl na nervy, byl rozmazlený, pitomý a naivní, ale bylo prostě fajn číst o někom, kdo není úplně dobrý. Navíc ho naprosto vyvažoval Bartimaeus, džin, kterého Nathaniel vyvolal. Jistě, z části je to pohádka, ale vtipné narážky Bartimaea (a jeho komentáře pod čarou!!! :D) mi způsobovaly záchvaty smíchu. Dobrý děj, postavy, promyšlený originální svět... Po dlouhé době konečně YA/MG (?), u které jsem se bavila. .))
btw - Praha!! :D

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Krásný a smutný příběh.
Strašně mě štvalo, jak autor občas něco vyzradil předem, ale...
Ty příběhy, osudy postav...
Ta fantazie. Ta snivá představivost, ty pohádkové příběhy v příběhu (ty jsem opravdu milovala a smekám před tím nápadem, Maxovi příběhy jsem milovala nejvíce), ty kruté pravdy. Ty byly strašné. A tak nějak krásné.
Autor dokázal psát velmi citlivě, dokázal vás vtáhnout a vy jste děj viděli před očima, dokázal psát i ironicky a dokázal stvořit krásné dílko.
Zlodějka knih se skládá z mnoha malých střípků, tvoří dechberoucí celek.
Ta přirovnání, pojmenování, poznámky a komentáře!
Je to citlivě napsaná knížka, která nepíše o ošklivosti přímo a doslova, a přesto vás mrazí a děsí.
Poutavé dílko.

Zapletený Zapletený Emma Chase

14.2.2015 - 4,5*
Původně jsem chtěla dát jen 4*, ale ten parchant Drew se mi zažral do mozku a damn, je zatraceně těžké se jej zbavit. .)
Líbil se mi styl vyprávění. Jako by Drew mluvil přímo k nám. A dostal se mi pod kůži, ten bastard. Pitomec a idiot a brilantní génius a parchant. A já mu celou dobu fandila. Kate byla inteligentní, silná osobnost, zásadová a úžasně normální, svým způsobem si sama sebe vážila a já jsem o ní četla ráda.
Zaláskovanost, ale skvěle napsaná. Bavila jsem se neuvěřitelně, smála se, odpočinula si a hlavně příběh prožívala a musela vědět, jak to s nimi bylo dál. Že budou mít svůj happy end.
Líbil se mi i způsob, jakým autorka Drewa psala. Všechny ty chlapské řeči, jejich pitomé uvažování, chování a poznámky gigola. Byl sexistický, sprostý, byl děvkař a zároveň dobrý všude, kde se to doopravdy počítalo, i když o tom sám nevěděl. O to více jsem si vývoj jeho charakteru užívala. Stejné s Kate. Jejich přáteli. Prostředí. Dialogy, různé šílené situace, pozadí. Užila jsem si to. .))

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Je to zvláštní. Četla jsem to do pěti do rána a myslela si, že tomu asi dám čtyři. Ale pak jsem nad tím po probuzení uvažovala... a ještě více... a postavy se mi tak nějak zpětně dostaly pod kůži. Náhle i ten nápad vypadal geniálně. Autorka to napsala skvěle. Úžasně realisticky. Vztahy tam jsou prostě... x))
Propadla jsem tomu. S dvoudenním zpožděním. :D

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Smála jsem se v podstatě v jednom kuse. Mělo to skvělé postavy, bylo to napsané uvěřitelně a reálně, miluju styl psaní autorky, způsob kterým to podala. Vážně poutavě. Miluju ten příběh, děj, nápady, překvapení a...
Tohle je zvláštní. Že jsem tak nadšená z knihy, kterou jsem četla skoro měsíc. :D

Černá díra Černá díra Charles Burns

Jesus!!
Úžasná kresba.
Ta originalita, fantazie...
Ale je to děsivé.
Krásně morbidní.
Nope, prostě jen morbidní.

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Viděla jsem jako první film a uvažovala, o kolik to může být lepší.
O hodně, btw. :))) Skvělý příběh.

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Slova mají sílu. Ohromnou sílu. Jak řekl sám Netvor:
"Příběhy jsou nejdivočejší ze všech šelem."
A tato kniha nese neuvěřitelně silný příběh.
Z počátku si to možná ani nemyslíte, přes paranormální prvky si řeknete: Další příběh ze života, pohádka, ani ne nejpoutavější, místy nedotažená...
Ale pak se do toho Ness opřel. Ukázal vám své mistrovské vypravěčské umění. A vy začnete kašlat na hlouposti, jde jen o děj samotný.
Jednoduchý příběh, přesto tak plný emocí.
S děsivými ilustracemi, které jen umocňují tíživý pocit, i když jste se někdy chování hlavního hrdiny museli smát.
Prostý, se svými mouchami.
A přesto jsem na poslední stránce brečela jako malá holka, a pak ještě minuty potom. Běžela za svou vlastní maminkou a musela jí říct, jak strašně ji mám ráda, obejmout ji. A pak jsem se zhroutila ještě více.
Přečtěte si tu knihu. Je to jedinečné dílko. Kniha je napsána především bravurním stylem, dokáže zapůsobit na emoce jako málo knih. A má jedinečné zpracování.
Doufám, že vás Netvor taky osloví. Doufám, že v knize také najdete to, co já.

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Je to úžasný příběh, který vypráví o Aspergerově chorobě, podobné a tak vzdálené autismu. Dozvěděla jsem se zvláštní maličkosti, o kterých jsem netušila.
Hádám, že autorčino vcítění do autisty je povedené - ne úplně věrohodné, ale dost dobré.
Je to navíc téma, o kterém jsem nikdy nečetla.
Postavy jsou skvěle propracované, děj byl dobře vedený, promyšlený a propracovaný. Je to příběh s dobrou poutavou zápletkou, což mě docela překvapilo, stejně tak jako množství kriminalistických postřehů, na které jsem narazila.
(I když ten konec! Chtěla bych vědět, jak to s některými dopadlo. :))
Styl psaní mi sedl, a některé detaily tomu opravdu dodávaly na kvalitě, jen mě rozladil tu a tam nějaký ten překlep.
Můžu na sebe prásknout, že jsem se dokonce jednou rozbrečela.
Líbilo se mi to. Moc.

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Šílená kniha, poetická, absurdní a kreativní a promyšlená a hodně mě bavila. :))

"Kontrola spočívá v určité negativní zpětné vazbě s vestavěnou "bezpečnostní pojistkou", protože samotná existence té tištěné řádky závisela na tom, že ji neuvidím; zjevná možnost, že bych ji mohl vidět, je jednou z vyloučených 'nemožností' základního obvodového schématu." - hehehe

Osudová přitažlivost Osudová přitažlivost Jaime Reed

Líbil se mi styl psaní. Příběh byl z pohledu dospívající a taky to podle toho vypadalo, nadávky, středoškolský život a chování, je to jedna z autentičtějších knih a za to má plno plusových bodíků.
Žádný trojúhelník.
Trošku jinak pojaté paranormálno, což se mi taky líbí.
Postavy fajn, magie i příběh ke konci upoutal, i když se nad ním zas tolik přemýšlet nemusí. Takový hezký průměr a na to, kolik se v tomto žánru už napsalo knih, i originální.
A má to takovou kouzelnou americkou atmosféru. :)

12.06.2015 3 z 5

Nocí zlomená Nocí zlomená Patricia Briggs

Přestože toho autorka v této sérii napsala už hodně, vážně hodně, pořád se nevykrádá, stále nachází něco nového a kvalita psaní neklesá, díky čemuž mám Briggs vážně ráda. :)