modranka

Skandál na zásnubáchSkandál na zásnubáchElizabeth Beacon

Ako inak, opäť jedna z historických romancí, ktorá je v sérií až piata v poradí a je vydaná ako prvá. Niekedy to nevadí, ale v tomto prípade to je hodne cítiť. Autorka sa v príbehu odvoláva na situácie z predchádzajúcich častí a predpokladá, že čitateľ tejto časti je oboznámený s tým čo sa udialo. Navyše medzi časťami je časový rozdiel, a ak by sme čítali postupne sériové časti, potom by sme mohli sledovať Isabellu od jej dievčenských rokov. Keďže editor vydavateľstva neodviedol dobrú prácu, pomôžem mu. 1. A Less Than Perfect Lady, 2. Rebellious Rake, Innocent Governess, 3. One Final Season, 4. Most Unladylike Adventure... Séria Alstones!

08.11.2020

Oheň v srdciachOheň v srdciachZuzana Šulajová

Pre mňa príliš didaktické, príliš veľa postáv. Pri 250 strane som sa stratila a text odložila. Príbeh obsahuje kvantum nelogických dobových sekvencií, ako je správanie jedenásťročnej dievčiny aj politických nadväznosti. Je to proste guláš načítaných reálií. Keby sa autorka viac zamerala na príbeh a nie na hodinu dejepisu, mohol byť z toho pekný roman!

06.11.2020

Vánoční koledy lady OsbaldestoneovéVánoční koledy lady OsbaldestoneovéS. Laurens (pseudonym)

Odporúčam začať čítať od prvej časti, inak nenájdete niť k príbehu, aj keď samotný dej sa veľmi podobá na ten prvý! Deti sú o rok staršie, avšak pribudne k ním štrnásťročná sesternica, ktorá preberie úlohu vodkyne pátracej skupiny. Je to tak trochu výchovný príbeh, takže by mal byť zaradený do mládežníckej literatúry.

31.10.2020

Vánoční hostina lady OsbaldestoneovéVánoční hostina lady OsbaldestoneovéS. Laurens (pseudonym)

Celkom príjemná zmena... Taká skutočná vianočná pohoda so všetkým čo k nej patrí. Babička, vnúčatá, vianočná atmosféra a samozrejme tam niekde na okraj romatická láska. Poviedku zlupnete za dve tri hodiny. Celkom sa teším aj na druhú časť. Tento rok už autorka napísala štvrté pokračovanie Vianočných kroník lady Osbaldestoneovej.

09.10.2020

Svatební plánSvatební plánSophia Farago

V roku 2020 píše autorka uz 6-tu časť série. Dúfam, že vydavateľ bude mať dosť trpezlivosti vydať všetky časti. Je to zaujimava séria, lebo osudy súrodencov sa odvíjajú na pozadí skutočných dejín a politických udalosti.
Text je písaný zaujímavo a preklad je skvelý!

04.10.2020

Tajemství lady GwynTajemství lady GwynSabrina Jeffries

Hneď na úvod musím napísať, že pred touto časťou chýba este jeden príbeh, a to o najmladšom z bratov, ktorý sice nie je vojvoda, ale je súčasťou rodiny. Je to pribeh Heywooda a Cassandry, bol vydaný pod autorským názvom A PERFECT MATCH a je súčasťou antológie Seduction on a Snowy Night. V tejto časti sú už manželmi, ale nezasahujú do deja, tak pokojne čítajte. Druhá časť sa mi zdala dobrodružnejšie než prvá.

26.09.2020

Milenčiny vzpomínkyMilenčiny vzpomínkyJuliet Landon

Zaujímavá zápletka, ale zle volený literárny prejav.

Záhadná guvernantkaZáhadná guvernantkaKristi Ann Hunter

Úvodnou knihou celej serie je príbeh o Margarett a Nashovi pod názvom A Search for Refuge. V tomto príbehu sa zacina rozvijat cely pribeh o Haven Manor.

Odvážna dámaOdvážna dámaKristi Ann Hunter

Odporúčam najskôr prečítať prvú časť série. Ak ju neprečítate nebudete mať taký literárny zážitok aký zamýšľala autorka. Charakteristika postáv a základ celého príbehu je prave v prvej časti.

20.09.2020

Vojvoda bez srdcaVojvoda bez srdcaScarlett Scott

To čo sa dočítate a anotacii knihy a nie je tak úplne pravda. Bridget nie je členkou tajnej organizácie a Leo v noci nevládne najčiernejsim dušiam Londýna. Z celého textu bol zaujímavý iba záver a hromadu nelogických súvislosti mali zrejme vyvážiť sexuálne scény. Samotný dej príbehu bol vlastne o ničom. Poznámka pre vydavateľa. Ak sa rozhodnete začať vydávať sériu, začnite od prvej časti. Tou je pribeh Her Reformed Rake, ktorá je zároveň treťou časťou série Wicket Husbands.

13.09.2020

Vojvoda bez menaVojvoda bez menaScarlett Scott

Máloktorá americká autorka dokáže napísať peknú historickú romancu zasadenú do anglických dejín. A táto k ním určite patrí. Podľa Scarlett Scottovej každý anglický vojvoda musí mať za manželku rebelku. To len ako poznámka na okraj. Samotný text bol nudný, miestami hodne vulgárny, k žiadnemu z hlavných hrdinov som si nevytvorila sympatie. Nepomohlo ani to, že autorka striedala kapitoly určené prítomnosti a minulosti.

13.09.2020

Samantho, řekni ano!Samantho, řekni ano!Barbara Cartland

Moderná romanca zo sveta modelingu, obdobie tak okolo 1960. Text je písaný v prvej osobe a priznám sa, že som už dávno nečítala niečo tak zle spracované. Príbeh samotný je obstojný, ale pre dnešnú mladú literárnu generáciu asi nudný.

05.08.2020

Búrlivák a netýkavkaBúrlivák a netýkavkaSarah MacLean

Moje zlé hodnotenie chce trochu vysvetlenia. Autorka o tejto sérii napísala, že sa bude týkať obyčajných ľudí. Podľa jej videnia sú zlodeji, pašeráci a kadejakí zločinci hrdinovia a obyčajní ľudia. No pre konzervatívnu čitateľku, lebo práve tým je tento žáner určený, sú hrdinami charakterní a slušní ľudia, hoci z anglických slumov. Z mojej strany veľké sklamanie. Dialógy ploché, nudné a zbytočne natiahnuté. Už veľakrát som sa presvedčila, že iba málo amerických autoriek dokáže napísať peknú historickú romancu. Nie kvôli tomu, ze nevedia písať, ale preto, že sa vôbec neobťažujú naštudovať si základné reálie opisovaného obdobia. Nerozumejú vôbec mentalite anglickej aristokracie, tak došľaka, načo sa vôbec obťažujú písaním takej témy.

16.05.2020

Sladké vábenieSladké vábenieJohanna Lindsey

Zdá sa, že máme v rukách poslednú knihu od autorky! R.I.P. (1952-2019) a hodne to cítiť v texte. Text je nedopracovaný, mala som pocit, že ho dopísal niekto neskúsený, čo sa týka dobových reálií. Napriek tomu, a možno práve preto, som dala plný počet hviezdičiek. Pritom to mohla byť zaujímavá séria o troch sestrách.

13.05.2020

Studený výstrelStudený výstrelDani Pettrey

Z môjho pohľadu hodne slabší priemer, ale začína nová séria, tak som tie 3* dala. Kým v sérii Aljašská odvaha ma oslovila aspoň príroda, v tejto sérii ma neoslovilo vôbec nič. V príbehu mi chýbala "poriadna zápletka". I keď sa to od prvých strán javilo, ako niečo zaujímavé, autorka neskôr skĺzla do nudnej romantiky, sústredila sa na charakteristiku postáv budúcich častí, čím sa jej celkom úspešne darilo odpútať čitateľa od kriminálnej zápletky.

06.08.2019

NevěstaNevěstaHedwig Courths-Mahler

Krásna novela z obdobia I. svetovej vojny s plnou dávkou sentimentality realistického románu svojej doby. Určite sa oplatí prečítať. Príbeh bol dokonca sfilmovaný, ale odporúčam najskôr prečítať, potom pozrieť.

05.05.2019

Ožením se s PatriciíOžením se s PatriciíHedwig Courths-Mahler

Jasný obraz dvoch Američanov, ktorí prídu do Európy ako víchor a v celej rodine urobia prievan. Chvíľami to bolo humorné.
Otázka pre prekladateľa/ku prečo prekrstila z originálu hlavnú hrdinku Bertie na Patríciu.

27.03.2019

Nikdo není bez vinyNikdo není bez vinyHedwig Courths-Mahler

Jednohubka z obdobia buržoazneho spoločenského života, kedy sa rodičia starali o luxus svojich detí a muži cítili povinnosť k súrodencom a manželkám.

26.03.2019

Divoký výkřik láskyDivoký výkřik láskyBarbara Cartland

V záplave opisov sa mi akosi stratil dramatickejší dej. Ale to je len môj pocit. Určite si príbeh prečítajte.

25.03.2019

Hrad strachuHrad strachuBarbara Cartland

Jeden z najnapínavejších príbehov pani Carlandtovej. Od prvého okamihu vás nespustí z pozornosti. Prečo? To si musíte prečítať samé, nemá význam vám prezrádzať čo i len jednu scénu. I keď musím podotknúť, že záver je ako na tobogáne a chýbala mi v príbehu scéna z macochou, ktorá by bola za správanie k nevlastnej dcére nejakým spôsobom potrestaná.

21.03.2019

Není čas na láskuNení čas na láskuBarbara Cartland

Nechápem, keď autorka napíše, že ide o inteligentnú hlavnú hrdinku, prečo potom nechá jej inteligencia odšumieť ako bublinky zo šampanského. Kto už by uveril lekárovi, keď jej povie, že presne o dvadsaťjeden dní umrie? A Wynstan rozmaznaný fracek odrazu prestane milovať všetky milenky a zamiluje sa do neskúsenej panny? Ts...ts... Navyše mi celý text pripadal ako cestovný itinerár. Napriek mojím výhradám, sú opisy prírody a regiónu veľmi pekne spracované. Takže hor sa do Talianska.

20.03.2019

Templářský křížTemplářský křížElizabeth Chadwick

Posledná kniha série je zhrnutie Marshallovho života z predchádzajúcich častí. Kto miluje históriu križiakov - a tej tu je naozaj požehnane - určite si tento príbeh prečítajte. Čitateľky, ktoré v príbehu očakávajú romantiku aká bola v predchádzajúcich častiach série, možno budú sklamané, a zrejme aj unudené historickými reáliami, ale život je už taký. Je to nádherný historický román, nie historická romanca. Záver je strhujúci svojim tichým smútkom.
Obálka je vydarená hodna plného počtu hviezdičiek. Škoda, že sa nedajú hodnotiť aj obálky.

18.03.2019

Zadaná srdceZadaná srdceBarbara Cartland

Príbeh je z relatívnej nedávnej minulosti, čo je zvláštne, lebo u tejto autorky som zvyknutá na historické romance. Dej sa odohráva dva roky po 2. svetovej vojne, takže sú tu autá a telefóny - prvky modernej doby. Spoločnosť žije už kapitalizmom, nie feudalizmom - mladí ľudia sú síce liberálnejší, ale aj cynickejší. Bohaté ženské mláďatá ešte viac samopašné, lebo ich už nezväzuje morálka a tie mužské rovnako - len aby som vyrovnala sily.
Mladý muž menom Tally pôsobil na mňa ako rozmaznané decko a nie ako úspešný major z druhej svetovej. Tentoraz ma autorka vôbec nepresvedčila, že Jean s Tallym vydržia bohvieako dlho. Joan som vnímala ako novú korisť pre Tallyho.
Príbeh však bol napísaný veľmi pekne, bez naivných scén a tá troška nadprirodzených frekvencií dej síce oživila, no nepresvedčila.

17.03.2019

Podivné varováníPodivné varováníBarbara Cartland

V príbehu bolo všetko tak ideálne, až to chvíľami bolo nudné. Meno *Sedela* - pre mňa ako Slovenku - v texte pôsobilo divne, stále som to čítala ako sloveso *sedela* - no, ale čo už. Text je pôvodne anglický, takže veľmi namietať nemôžem. Keďže mi v príbehu chýbal aký taký konflikt, dávam len 3*

15.03.2019

Útěk do láskyÚtěk do láskyBarbara Cartland

Zaujímavý príbeh so štipkou špionáže. Celkom ma prekvapilo, že v novele bola anglická armáda spomenutá ako okupačná na francúzskom území, čo bola vlastne pravda. Hlavná hrdinka nebola taká naivná ako v príbehoch zo skoršieho obdobia a to dávalo celému deju akúsi modernejšiu iskru. Text má primeranú dĺžku bez zbytočnej a nudnej omáčky.

15.03.2019

Hlubiny srdceHlubiny srdceBarbara Cartland

Zaujímavý príbeh, veľmi pekne napísaný, i keď musím poznamenať, že rozhodnutie Virginie prísť inkognito za manželom - hoci kúpeným za milióny - sa mi nezdalo veľmi čestné a ešte potom chcela, aby za ňou dobehol ako tajtrlík.

11.03.2019

Věrný zhýralecVěrný zhýralecElizabeth Rolls

Veľmi pekný príbeh i keď musím povedať, že český názov sa tak veľmi nezhoduje s tým, čo som si prečítala. Opak bol pravdou, ale uznám, že originál názov The Dutiful Rake (Spoľahlivý gróf) by bol asi nudný, ale oveľa viac vystihuje dej. A teraz k samotnému deju. Páčilo sa mi ako sa autorka zhostila témy nedorozumenia medzi medzi partnermi a nachádzaní cesty k sebe. Erotika - bez ktorej nie je možné dnes čítať tento druh literatúry - neprekročila hranicu porna, zostala v polohe príjemného šteklenia v žalúdku. U mňa plný počet hviezdičiek, naozaj som nemala čo vytknúť.
Pozn. Určite si knižku prečítajte ako prvú v sérii Spolehlivý hrabě, lebo jej pokračovanie má priame napojenie v postave Jacka.

11.03.2019

Lhostejný poručníkLhostejný poručníkBarbara Cartland

Rozkošná mladá nezbednica - tak sa dá označiť hlavná hrdinka. Príbeh mal spád, scény premyslené. U mňa plný počet hviezdičiek.

08.03.2019

Muž z temnotMuž z temnotA. Herries (pseudonym)

Príbeh je súčasťou série alžbetínska doba, no pokojne môžete čítať samostatne. Postavy z prvého dielu sa tu vyskytujú len veľmi okrajovo, ale téma záhadnej bytosti sa ťahá z prvej časti a prelína sa cez celú sériu.

07.03.2019

Zlá macechaZlá macechaBarbara Cartland

Zápletka trochu pritiahnutá za vlasy, ale napínavá. Záver mi trochu pripomínal kovbojku. Zbraň v rukách 8 ročného chlapca sa mi nepáčil, ale na tú dobu to asi bolo účelné. Napriek svojim výhradám dávam plný počet hviezdičiek, lebo som si pri tomto príbehu oddýchla.

06.03.2019