modranka modranka komentáře u knih

Čajovna U dvou růží Čajovna U dvou růží Jaromíra Hüttlová

Príbeh by bol skvelý, keby autorka nepoužila prítomný čas.

03.05.2023 2 z 5

Dál a výš I Dál a výš I Marie Kyzlinková

Spoločenský román aj pre -násť ročné. Hoci som všetkými desiatimi za emancipáciu žien, ale táto hlavná hrdinka mi poriadne liezla na nervy. Nie tým, že chcela byť samostatná, ale tým ako sa správala.

17.07.2022 3 z 5

Rozvod na zkoušku Rozvod na zkoušku Marie Blažková

Príbeh bol sfilmovaný pod názvom Klatovští dragouni. Dnes ako film pre pamätníkov

01.03.2022 4 z 5

Svatební cesta do Londýna Svatební cesta do Londýna Eleanor Webster

Tak toto bolo naozaj odtrhnuté od reality a najmä dobových reálií. Navyše bol text nudný, dejové sekvencie sa motali stále dookola, hlavný hrdina mi bol nesympatický a ani hlavna hrdinka (možno mala vzbudiť u čitateľa ľútosť, kvôli svojej slepote) nebola nič moc. Časovo sa mi nepodarilo dej zaradiť , len predpokladám tak prelom 18. - 19. storočie (rozvoj poľnohospodárstva). Preto je zarážajúce, že hlavný hrdina rozdal pôdu nájomcom. Ak sa autorka rozhodne písať historickú romancu tak nech zabudne na myslenie 21. storočia. Navyše ak tato autorka vyštudovala históriu.

03.10.2021 1 z 5

Popelka a vévoda Popelka a vévoda Janice Preston

Romantický príbeh, ktorý ukrýva aj nástrahy obyčajného života, ktoré musí najstaršia sestra riešiť. Nedajte sa však pomýliť názvom knihy. Nejde o žiadnu Popolušku. Veď čítajte! Príbeh je písaný plynulo a až na niekoľko opakujúcich sa dejových sekvencií, samotný námet sa mi zdal originálny, tak ako u všetkých doteraz prečítaných autorkiných diel.

12.09.2021 5 z 5

Skandál na zásnubách Skandál na zásnubách Elizabeth Beacon

Ako inak, opäť jedna z historických romancí, ktorá je v sérií až piata v poradí a je vydaná ako prvá. Niekedy to nevadí, ale v tomto prípade to je hodne cítiť. Autorka sa v príbehu odvoláva na situácie z predchádzajúcich častí a predpokladá, že čitateľ tejto časti je oboznámený s tým čo sa udialo. Navyše medzi časťami je časový rozdiel, a ak by sme čítali postupne sériové časti, potom by sme mohli sledovať Isabellu od jej dievčenských rokov. Keďže editor vydavateľstva neodviedol dobrú prácu, pomôžem mu. 1. A Less Than Perfect Lady, 2. Rebellious Rake, Innocent Governess, 3. One Final Season, 4. Most Unladylike Adventure... Séria Alstones!

08.11.2020 4 z 5

Oheň v srdciach Oheň v srdciach Zuzana Šulajová

Pre mňa príliš didaktické, príliš veľa postáv. Pri 250 strane som sa stratila a text odložila. Príbeh obsahuje kvantum nelogických dobových sekvencií, ako je správanie jedenásťročnej dievčiny aj politických nadväznosti. Je to proste guláš načítaných reálií. Keby sa autorka viac zamerala na príbeh a nie na hodinu dejepisu, mohol byť z toho pekný roman!

06.11.2020 1 z 5

Vánoční koledy lady Osbaldestoneové Vánoční koledy lady Osbaldestoneové Stephanie Laurens (p)

Odporúčam začať čítať od prvej časti, inak nenájdete niť k príbehu, aj keď samotný dej sa veľmi podobá na ten prvý! Deti sú o rok staršie, avšak pribudne k ním štrnásťročná sesternica, ktorá preberie úlohu vodkyne pátracej skupiny. Je to tak trochu výchovný príbeh, takže by mal byť zaradený do mládežníckej literatúry.

31.10.2020 4 z 5

Vánoční hostina lady Osbaldestoneové Vánoční hostina lady Osbaldestoneové Stephanie Laurens (p)

Celkom príjemná zmena... Taká skutočná vianočná pohoda so všetkým čo k nej patrí. Babička, vnúčatá, vianočná atmosféra a samozrejme tam niekde na okraj romatická láska. Poviedku zlupnete za dve tri hodiny. Celkom sa teším aj na druhú časť. Tento rok už autorka napísala štvrté pokračovanie Vianočných kroník lady Osbaldestoneovej.

09.10.2020 4 z 5

Svatební plán Svatební plán Sophia Farago

V roku 2020 píše autorka uz 6-tu časť série. Dúfam, že vydavateľ bude mať dosť trpezlivosti vydať všetky časti. Je to zaujimava séria, lebo osudy súrodencov sa odvíjajú na pozadí skutočných dejín a politických udalosti.
Text je písaný zaujímavo a preklad je skvelý!

04.10.2020 5 z 5

Tajemství lady Gwyn Tajemství lady Gwyn Sabrina Jeffries

Hneď na úvod musím napísať, že pred touto časťou chýba este jeden príbeh, a to o najmladšom z bratov, ktorý sice nie je vojvoda, ale je súčasťou rodiny. Je to pribeh Heywooda a Cassandry, bol vydaný pod autorským názvom A PERFECT MATCH a je súčasťou antológie Seduction on a Snowy Night. V tejto časti sú už manželmi, ale nezasahujú do deja, tak pokojne čítajte. Druhá časť sa mi zdala dobrodružnejšie než prvá.

26.09.2020 3 z 5

Milenčiny vzpomínky Milenčiny vzpomínky Juliet Landon

Zaujímavá zápletka, ale zle volený literárny prejav.

20.09.2020 2 z 5

Záhadná guvernantka Záhadná guvernantka Kristi Ann Hunter

Úvodnou knihou celej serie je príbeh o Margarett a Nashovi pod názvom A Search for Refuge. V tomto príbehu sa zacina rozvijat cely pribeh o Haven Manor.

20.09.2020

Odvážna dáma Odvážna dáma Kristi Ann Hunter

Odporúčam najskôr prečítať prvú časť série. Ak ju neprečítate nebudete mať taký literárny zážitok aký zamýšľala autorka. Charakteristika postáv a základ celého príbehu je prave v prvej časti.

20.09.2020 4 z 5

Vojvoda bez srdca Vojvoda bez srdca Scarlett Scott

To čo sa dočítate v anotácii knihy nie je tak úplne pravda. Bridget nie je členkou tajnej organizácie a Leo v noci nevládne najčiernejším dušiam Londýna. Z celého textu bol zaujímavý iba záver. Hromadu nelogických súvislosti mali zrejme vyvážiť sexuálne scény. Samotný dej príbehu bol vlastne o ničom. Poznámka pre vydavateľa. Ak sa rozhodnete začať vydávať sériu, začnite od prvej časti. Tou je príbeh Her Reformed Rake, ktorá je zároveň treťou časťou série Wicket Husbands.

13.09.2020 1 z 5

Vojvoda bez mena Vojvoda bez mena Scarlett Scott

Máloktorá americká autorka dokáže napísať peknú historickú romancu zasadenú do anglických dejín. A táto k ním určite patrí. Podľa Scarlett Scottovej každý anglický vojvoda musí mať za manželku rebelku. To len ako poznámka na okraj. Samotný text bol nudný, miestami hodne vulgárny, k žiadnemu z hlavných hrdinov som si nevytvorila sympatie. Nepomohlo ani to, že autorka striedala kapitoly určené prítomnosti a minulosti.

13.09.2020 1 z 5

Samantho, řekni ano! Samantho, řekni ano! Barbara Cartland

Moderná romanca zo sveta modelingu, obdobie tak okolo 1960. Text je písaný v prvej osobe a priznám sa, že som už dávno nečítala niečo tak zle spracované. Príbeh samotný je obstojný, ale pre dnešnú mladú literárnu generáciu asi nudný.

05.08.2020 2 z 5

Búrlivák a netýkavka Búrlivák a netýkavka Sarah MacLean

Moje zlé hodnotenie chce trochu vysvetlenia. Autorka o tejto sérii napísala, že sa bude týkať obyčajných ľudí. Podľa jej videnia sú zlodeji, pašeráci a kadejakí zločinci hrdinovia a obyčajní ľudia. No pre konzervatívnu čitateľku, lebo práve tým je tento žáner určený, sú hrdinami charakterní a slušní ľudia, hoci z anglických slumov. Z mojej strany veľké sklamanie. Dialógy ploché, nudné a zbytočne natiahnuté. Už veľakrát som sa presvedčila, že iba málo amerických autoriek dokáže napísať peknú historickú romancu. Nie kvôli tomu, ze nevedia písať, ale preto, že sa vôbec neobťažujú naštudovať si základné reálie opisovaného obdobia. Nerozumejú vôbec mentalite anglickej aristokracie, tak došľaka, načo sa vôbec obťažujú písaním takej témy.

16.05.2020 1 z 5

Sladké vábenie Sladké vábenie Johanna Lindsey

Zdá sa, že máme v rukách poslednú knihu od autorky! R.I.P. (1952-2019) a hodne to cítiť v texte. Text je nedopracovaný, mala som pocit, že ho dopísal niekto neskúsený, čo sa týka dobových reálií. Napriek tomu, a možno práve preto, som dala plný počet hviezdičiek. Pritom to mohla byť zaujímavá séria o troch sestrách.

13.05.2020 5 z 5

Studený výstrel Studený výstrel Dani Pettrey

Z môjho pohľadu hodne slabší priemer, ale začína nová séria, tak som tie 3* dala. Kým v sérii Aljašská odvaha ma oslovila aspoň príroda, v tejto sérii ma neoslovilo vôbec nič. V príbehu mi chýbala "poriadna zápletka". I keď sa to od prvých strán javilo, ako niečo zaujímavé, autorka neskôr skĺzla do nudnej romantiky, sústredila sa na charakteristiku postáv budúcich častí, čím sa jej celkom úspešne darilo odpútať čitateľa od kriminálnej zápletky.

06.08.2019 3 z 5