mmouse mmouse komentáře u knih

Encyklopedie sexuality Encyklopedie sexuality Ernest Wilhelm Julius Borneman

Vynikající slovníkové dílo autora, který se celý život zajímal o fenomény na pomezí sexuologie a věd o člověku. Mnoho pojmů souvisejících s erotikou a sexualitou rozvinutých ve vyčerpávajícím kontextu a v encyklopedické přesnosti navede zájemce o tento obor ke studiu dalších pramenů. Nezbytnost pro kohokoli, kdo se více zajímá o sexualitu a erotiku.

13.02.2024 5 z 5

Encyklopedie pohlavního života - Dospělí Encyklopedie pohlavního života - Dospělí Christiane Verdoux

Zajímavě pojatá kniha o sexuálním životě od francouzských autorů svojí doby. Neztotožňuji se s podáním některých témat (např. pohled na homosexualitu), které je dnes už poněkud překonané. Na druhou stranu obsahuje obrazový materiál, který přestože je vysoce edukativní, je zřídka prezentován v jiných publikacích (fotografie porodu, apod.). Knihy z této série patřily mezi ty, které jsem toužil vlastnit v období dospívání (samozřejmě šlo o díly pro mladší a starší školní věk) a toto přání jsem si přes bazar splnil až v dospělosti, kdy už to takový "sekec" nebyl. Celkově je to zajímavě pojatá série, která by, možná s dílčími úpravami, asi mohla kvalitně pomoci v sexuální edukaci i dnešních dětí a dospívajících. Podobně kvalitních publikací na našem trhu dlouhodobě není mnoho.

13.02.2024 4 z 5

Život markýze de Sade Život markýze de Sade Jindřich Štyrský

Jeden ze základních pramenů o životě Markýze de Sade od neméně zajímavé umělecké osobnosti z období české avantgardy, která se mimo jiné zabývá i erotikou a jejím inspiračním zdrojem a významem pro psychický život člověka, surrealisty Jindřicha Štyrského, uměleckého kolegy malířky Toyen, by neměl uniknout nikomu, kdo se zajímá o uvedené osobnosti. Vůbec nejzajímavější a přitom mimořádně čtivý je však určitě Sadův románově pojatý životopis od Františka Kožíka nazvaný Černé slunce, který vychází z přesných reálií a snaží se na rozdíl od mnoha jiných děl (např. zábavný, ale biograficky nepřesný film Quills P. Kaufmana z r. 2003) nezkresleným způsobem zachytit jeho životní příběh, sexuální založení, které bychom dnes už dokázali nazvat jako sadomasochistické, jeho šlechtický původ, volnomyšlenkářskou intelektuální orientaci a logický boj se společností a jejími pokryteckými světskými i náboženskými strukturami, který vyvrcholil až do vytvoření modelu ucelené a na 18. století mimořádně odvážné a kontroverzní filosofie dobra a zla, několik desítek let věznění po různých věznicích a žalářích především z politických důvodů, jeho spoluúčast na francouzské revoluci, osvobození i opětné "odstranění" umístěním do ústavu pro choromyslné v Charentonu v závěru života, kde pod vedením liberálního ředitele ústavu píše divadelní hry a organizuje představení se sborem chovanců (téma převzato a neopakovatelně zpracováno J. Švankmajerem ve filmu Šílení z r. 1995, v hlavní roli s J. Třískou). Sadovy knihy, zejména 120 dnů Sodomy (na svou dobu velice drsná a v roce 1975 opět velice kontroverzním způsobem zpracovaná ve filmu Saló aneb 120 dnů Sodomy P. Pasoliniho), jsou považovány za prakticky první systematickou klasifikaci toho, co dnes sexuologie považuje za úchylky nebo odchylky sexuality, v dřívějším psychoanalytickém pojetí sexuální perverze, nejmodernějším pohledem pak sexuální aberace či variace, které, nejsou-li zdrojem kriminálních činů, nepředstavují hrozbu ani pro jimi nadané jedince ani pro okolní společnost. Ačkoliv (můžeme-li věřit dochovaným pramenům) sám Sade nebyl agresivní tvor, který by rád páchal skutečné zlo, slovo "sadista" se díky dlouhodobému potlačování komplexnější perspektivy ujalo jako to, které popisuje násilí bez konsenzu, tedy násilí sociálně neakceptovatelné, narozdíl od sadomasochismu, jež je formou pouhé erotické hry, která předpokládá plný vzájemný souhlas stejně zaměřených osob, nevede k poškození zdraví a staví na vzájemné morální úctě a respektu, odehrává se za účelem pouhé erotické satisfakce, která může mít i jen výhradně duševní ráz a která ve svém důsledku směřuje ke zkvalitnění intimního erotického vztahu mezi stejně založenými partnery a může představovat tvořivou a zábavnou formu individuální i společenské seberealizace (kluby BDSM a fetiš nadšenců, sběratelů erotických pomůcek i kulturních artefaktů, erotické přehlídky a veletrhy apod.); jako taková je zajímavým obrazem přírodní a divošské složky v nás a jejího průmětu do charakteru naší sexuality v kontextu vývoje lidské kultury. Toto vše si autor při svém pobytu nejen v bastile ve své době ještě nemohl dovolit "užívat". Z dalších zajímavých pramenů o životě "božského Markýze" stojí za zmínku ještě například kniha "Sade" Gilberta Lelyho nebo titul "Sade: Život, legenda" Jeana-Paula Brighelliho, vydaná v r. 2003 nakladatelstvím Marenčin PT slovenského spisovatele a básníka, výtvarníka, scenáristy, překladatele a kritika, pokračovatele surrealistické školy Alberta Marenčina. Knihu Černé slunce ovšem vnímám jako základní pramen o životě Markýze de Sade. Je velice čtivá a díky své románové formě snadno přístupná všem čtenářům.

13.02.2024 3 z 5

Bouře Bouře Régine Deforges

Zajímavá erotická novelka z pera francouzské beletristky přináší zamyšlení nad vztahem mezi láskou a sexualitou, nad propojením mezi tělesnou potřebou a citem, propojením obzvláště charakteristickým pro ženu, a nad jeho (v případě hlavní postavy příběhu sebezničující) hloubkou. Nad perverzně orientovanou sexualitou, vztahem mezi sexuální perverzí (deviací) a šílenstvím (duševní nemocí). To vše se vešlo do tohoto krátkého příběhu s atmosférou temné balady. Jen škoda, že knihy tohoto typu vycházejí v naší krajině v nákladu několika set výtisků zhruba jednou za 30 let. Čtenářská základna tohoto žánru nebude asi u nás příliš široká, a to i přes to, že máme bohatou knižní tradici.

18.07.2021 5 z 5

Andělské drápky Andělské drápky Alejandro Jodorowsky

Mistrovský kousek pro milovníky umění a BDSM. Obě položky jsou povinné. V opačném případě ji budete považovat za vyhozené peníze nebo dílo ďáblovo.

24.04.2021 5 z 5

Perverze Perverze Wolfgang Berner

Zatímco biologicky orientovaná věda se shoduje, že sexuální orientace a preference mají zásadní genetickou složku, psychoanalýza tradičně tvrdí, že tyto jevy jsou důsledkem prostředí a výchovy, a že se tedy jedná o léčitelnou psychickou "nemoc" (tento pohled se tradičně líbí i církvi, která nikdy plně neuznala homosexualitu jako přijatelný "hřích"). V pojmosloví psychoanalyticky orientované psychologie se hovoří o "perverzích" (doslova zcestnosti, zvrácenosti) tam, kde moderní sexuologická škola začala používat pojem "sexuální deviace" (označující odchylku od typického sexuálního chování). Nejnověji se hovoří dokonce už o sexuálních "variacích", jako o variantách lidské sexuality, zasahujicích široké spektrum alternativ. Zajímavé pro získání komplexnějšího náhledu na problematiku sexuality.

17.04.2021

Promrdané roky III Promrdané roky III David Černý

Umění má provokovat. Nikoli ovšem v samoúčelném smyslu, přesněji ve smyslu laciné komerce. Má provokovat k cítění, myšlení. Mrdání v životě jest důležito. Umělci jsou ti, kdo to vědí nejlépe. Bez mrdání není fantazie ani kvalitní tvorba, mimo jiné snad i proto, že sex spaluje v mozku látky toxické. Kdybychom jako lidé více mrdali, celá společnost by byla zdravější. A bezvýchodná promrdanost času, která je společným jmenovatelem všech lidských životů ve všech dobách, je k této myšlence zajímavým kontrapunktem. Myslím, že přesně v tomto duchu je zvolen název této knihy. David Černý je jedním z těch umělců, kteří si takovou provokaci podle mého můžou dovolit, neboť svojí dosavadní prací prokázal, že je schopen více, než jen banálního vyjádření. Jsou to pěkné a zajímavé plastiky. Obal knihy odkazuje k albu Michaela Jacksona Thriller.
Mezi nejznámější díla D. Černého patří slavná miminka na Žižkovské věži, kinetická hlava Franze Kafky před Škodovým palácem v Praze (dnes před obchodním centrem Quadrio), socha svatého Václava jedoucího na mrtvém koni v pasáži Lucerna, růžový tank na Kinského náměstí v 90. letech, který již byl z důvodu našeho opětného směřování na Východ odstraněn. Všechna tato díla podle mého názoru zajímavým způsobem obohacují veřejný prostor (daleko lépe, než by je obohacovaly například další vkusně žluto-červené oblouky McDonalda, ikdyž kuřecí nugetku si občas rád zakousnu). Ikdyž umění samozřejmě zdaleka ne každý ocení (a přesněji řečeno, těch, co je ocení, je ve všech dobách pouze menšina). Možná je to proto, že umění je estetická deviace.

06.04.2021

Sunstone 1 Sunstone 1 Stjepan Šejić

Fetiš a BDSM jsou fajn. Když najdete stejně zaměřené lidi, dá se s nimi užít spousta legrace. Setkat se s nimi můžete na internetu nebo v klubu, o kterém se dozvíte nejspíš zase na internetu. Dříve to lidi měli v tomhle směru mnohem těžší. Dnešní doba je mnohem tolerantnější k některým věcem než ty předchozí, ikdyž ideální to stále není. Každopádně, dnes už si v zemích kulturního světa mohou, alespoň ve městě, dvě holčiny, co se jim líbí latex, svazování a bičíky, vyrazit za kulturou. O tom, co spolu dělají za zavřenými dveřmi svého bytu, nemusí nikdo nezvaný nic vědět. Někteří to zkrátka rádi jinak a navázání hlubokého citového vztahu při vzájemném erotickém splynutí je věcí zcela běžnou. Tento komix je velice zdařilou sondou do světa BDSM vztahů a krásných fetiš oblečků v moderním světě. Autorovi bych vytkl snad jen velkou vzájemnou podobnost v kresbě postav, které se mi někdy trochu pletou do sebe i díky podobně barevně laděnému oblečení, což je ovšem součást autorova stylu. Trochu otravné je malé písmo v bublinách, které se proto hůř čte, a někdy až zbytečná ukecanost, kdy autor zřejmě chce do knihy vložit hodně myšlenek a psychologického obsahu. Jinak ale velmi líbí - jde o první dílo svého druhu u nás. Graficky je kniha i celá série velmi pěkná, hřejivá, prostě příjemná odpočinková četba pro lidi, které bere tohle téma (nebo ještě nevědí, že je bere). :) Jednoduše - fajn záležitost! :)

24.08.2020 5 z 5

Antropologický slovník Antropologický slovník Jaroslav Malina

Slovník je k dispozici zdarma v on-line verzi na stránkách Masarykovy univerzity.

05.05.2020

Základy BDSM pro začátečníky Základy BDSM pro začátečníky Michelle Fegatofi

Kniha americké spisovatelky popularizuje fenomén BDSM, objevený pro širší veřejnost v posledních letech zejména románovou a filmovou trilogií Padesát odstínů. Obsahuje některé českou BDSM komunitou kritizované nepřesnosti a chyby. Pro vážné zájemce o toto téma doporučuji zejména literaturu naší autorky dr. Lenky Blažejové - Teremové (Lady Aradia) a její knihy Povolání domina, Jablko ze Sodomy, Sexuální deviace? a další. Přednášky české BDSM komunity (BDSM.cz, bdsmlide.cz) o tématice BDSM a sexuálního fetiše jsou též umístěny na YouTube (Beseda o BDSM sexualitě na FHS UK 2012, 2013, 2016).

23.06.2019 3 z 5

Povolání domina Povolání domina Lenka Blažejová (p)

Ačkoliv pro někoho může tato kniha znamenat pouze "nudu, nudu, šeď, šeď" (jinak 50 odstínů šedi), pro jiné to zůstane unikátní kniha od u nás první autorky, která začala publikovat z populárního pohledu o tématu sexuálních deviací. Kniha s provokativní obálkou pojednává povídkovou formou o reálné praxi v autorkou provozovaném sadomasochistickém studiu. Lady Aradia, která je vystudovanou psycholožkou, se stala první profesionální dominou veřejně známou u nás - tedy i mimo komunitu BDSM zaměřených lidí.
Téma je o problematice neobvyklých (či spíše v minulosti dosud příliš nediskutovaných) potřeb v sexualitě minimálně u části lidské populace. Kniha přináší nezkreslený pohled na tuto oblast ukázkou zaměření různých klientů a reálných "lekcí" v BDSM studiu. Z mého pohledu kniha první volby (byť obtížně sehnatelná) pro každého vážného zájemce o otázky sexuálního fetišismu a konsenzuálního sadomasochismu (BDSM).
Z dalších knih autorky lze doporučit např. podobně orientovanou knihu Jablko ze Sodomy nebo další titul Sexuální deviace?, který se snaží i o širší psychologické vysvětlení tématu. Z dalších našich autorů stojí za zmínku knihy Josefa Kubíka Sexualita bez tabu a V žáru erotiky, které rovněž přinášejí zajímavý pohled na tématiku fetiš/BDSM vztahů, či kniha Hledání bolesti od Daniely Sembdnerové a Jiřího Ransdorfa.
BDSM a fetišisticky zaměřenou sexualitu lze možná v podstatě popsat jako intenzivní touhu po určité formě návratu do psychických stádií dětské sexuality (psychoanalytické pojetí), který, až je-li předehrou nebo doplněním (někdy i alternativou) běžného sexu, přináší takto zaměřenému člověku potřebné, při běžných praktikách nedosahované intenzivní sexuální vzrušení. Tento "návrat" je u něj (nebo u ní - neboť tato forma sexuality se týká obou pohlaví), z dosud neobjasněných příčin a na rozdíl od statisticky "normálních" jedinců, nezbytný k úplnému prožitku sexuálního a psychického uvolnění a uspokojení. V tomto smyslu lze korektně (tedy podle zásad "SSC - safe, sane, consensual" - z angličtiny "bezpečně, s rozumem a s bezvýhradným vzájemným souhlasem") provozované BDSM dnes vnímat jako tvořivou erotickou hru, která obohacuje život a prohlubuje kvalitu a vnímání partnerského vztahu snahou o hlubší porozumění psychickým a sexuálním potřebám sebe i druhého a partnerovým i vlastním vnitřním hranicím. Mohlo by být zajímavé vědecky sledovat, zda vzrušení, dosahované při BDSM či fetiš praktikách, je ekvivalentem vzrušení, dosahovaného "normálním" jedincem při obvyklém sexuálním aktu, nebo zda se jedná o zcela novou kvalitu (z hlediska produkované mozkové chemie je to pravděpodobné - adrenalin, apod.).
Vzhledem k dosud přetrvávající tradici částečné tabuizace plnohodnotné diskuze o sexualitě ve všech kulturách nelze dosud jednoznačně určit, jaké jsou skutečné potřeby a projevy v sexualitě u "většinové společnosti". Některé výzkumy (např. prof. Flegr) ukazují, že statisticky významné procento běžné populace při sexu alespoň příležitostně používá praktiky, které do oblasti BDSM přirozeně přesahují (např. zdůrazněná sexuální dominance muže a submisivita ženy v sexuálním životě nebo naopak, "drsnější" sexuální praktiky či alespoň fantazie, apod.).
BDSM, jakožto formu vzájemně plně akceptované erotické hry s množstvím vyspělých tvořivých a estetických aspektů, je nutno striktně odlišit od patologických forem lidské sexuality, které vedou k násilným trestným činům s ublížením na zdraví oběti.

23.06.2019 5 z 5