mmister

Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múreMačací kožuch a ťava pri Čínskom múreDominika Sakmárová

Kouzelné historky z Taiwanu a Číny (a ze Spiše), odvyprávěné autorkou, která je zvídavá a upřímná, ale zároveň taky milá a laskavá a s velkým vypravěčským talentem.

Kniha je zajímavá jak pro lidi, který chtějí cestovat v "ľahu", tedy z gauče (jak popisuje autorka v jedné historce), tak pro lidi, kteří Čínu nebo Taiwan už sami navštívili.

Historek je opravdu hromada, autorka nám je servíruje v podstatě jako jednohubky, obvykle tak na tři čtyři strany textu. Ideální na krátkou cestu tramvají, u které se můžete zasnít nad historkami z "východu, avšak dalekého".

Dominice přeju spoustu prodejů a těším se na knihy z dalších zemí. :)

22.12.2020

Pokrok: Deset důvodů, proč se těšit na budoucnostPokrok: Deset důvodů, proč se těšit na budoucnostJohan Norberg

Domníváte se, že svět jde od desíti k pěti, všechno se zhoršuje a katastrofy jsou za dveřmi? Autor vás v deseti fakty nabitých kapitolách vyvede z omylu a nalije vám optimismus do žil. Co lepšího od knihy chtít?

Svoboda volbySvoboda volbyMilton Friedman

Spousta příkladů z knihy byla těžko přenositelná už v prvním vydání, ono přece jenom je něco jiného USA v roce 1980 a Československo v roce 1992. Tím spíše platí pro USA 1980 a Česko 2020. Avšak ekonomická analýza daných problémů je nadčasová, stejně jako pečlivý pohled manželů Friedmanových.

A historické lekce, např. z Velké hospodářské krize nebo z počátků hospodářské politiky USA jsou samozřejmě platné stále. Stejně tak jako obecné zákony ekonomiky a politiky, které manželé Friedmanovi odhalují.

Kniha je psaná velmi přístupným jazykem, aby jí porozuměla široká veřejnost.

SocialismusSocialismusLudwig von Mises

Mises v tomto díle vyvrací jeden argument pro socialismus za druhým, rigorózně a velmi zevrubně. U některých argumentů se domníváte, že jsou nápadem posledních pár let, ale pak čtete tuto sto let starou knihu a vidíte, že Ludwig von Mises už se s nimi dávno vypořádal. Jeho široký intelektuální záběr je dechberoucí.

LiberalismusLiberalismusLudwig von Mises

Stručná a jasná obhajoba liberálního řádu. Člověka až překvapí, jak aktuální jsou témata v knize napsaní před téměř sto lety.

14.12.2020

Velká čínská kapitalistická revoluceVelká čínská kapitalistická revoluceRonald Harry Coase

Jeden z největších ekonomů 20. století Ronald Coase a jeho spoluautor Ning Wang vydali v roce 2012 fascinující knihu, která popisuje přeměnu maoistické Číny do jedné z nejdynamičtějších tržních ekonomik světa během pouhých zhruba třiceti let. "Velká čínská kapitalistická revoluce" jde proti zavedené ortodoxii a proti propagandistickému pojetí hospodářských dějin, jak je razí čínská vláda.

Kniha přináší svědectví o tom, koho v Číně bylo nutné zavřít do vězení, jakým jazykem bylo nutné prodat reformu politbyru, protože v začátcích bylo samozřejmě nemyslitelné mluvit o kapitalismu. Jak říká jeden vtip, Deng měl dvě skupiny poradců: Jedna měla za úkol přicházet s reformními nápady a druhá skupina měla za úkol najít jejich marxistickou interpretaci. A jak Deng skutečně řekl: „Zbohatnout je báječné.“

Jak jsem potkala BruselJak jsem potkala BruselKateřina Farná

Excelentní kniha. Ani po téměř šesti letech strávených v Bruselu jsem o tomto městě nevěděl skoro nic. Kniha je nabytá informacemi a výborně zpracovaná. Teď abych jel do Bruselu znova!

12.12.2020

Letuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidíteLetuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidítePetra Jirglová

Velmi příjemné a zábavné čtení. Autorka je přidrzlá a přisprostlá, což je plus, protože nudných cestopisů si každý může koupit dvanáct do tuctu. Autorka je ale taky sympatická a velmi vtipná, nejednou se vám stane, že u jejích příběhů vyprsknete smíchy.

Při čtení máte chuť odletět do Dubaje, do Melbourne nebo do Moskvy a prožít si tam bláznivých a bezstarostných pár dní přesně tak, jak je autorka popisuje. Do vánoční zimy ideální kniha.

01.11.2019