mistrikova

FimfárumFimfárumJan Werich

Pohádková kniha mouder pro dospělé čtenáře plná metafor a psaná velmi čtivě. Ukazuje nám široké spektrum lidských vlastností, hodné, zlé, naivní, hloupé i vychytralé. Vztahy mezi mužem a ženou, chudákem i boháčem. Každý si v něm najde ponaučení. Díky Werichově stylu vyprávění i humoru a nadsázce, které mi tolik připomíná jeho slavné filmové role, bude vždycky patřit tato milá kniha do mé knihovny.

19.03.2017

Meno ružeMeno ružeUmberto Eco

Než jsem se odhodlala napsat komentář k tomuto světově proslulému dílu, musela jsem ve svých myšlenkách nechat doznívat tento poutavý historický detektivní příběh. Po přečtení komentářů pode mnou, mám pocit, že vše o této knize bylo řečeno...pro mě tato kniha má dvě roviny: četla jsem ji ve slovenštině. Což je mi po češtině nejbližší jazyk. A v rámci svého tréninku, abych slovenský jazyk nezapomněla, jsem se pustila do čtení. O to těžší bylo čtení, protože text byl psán poněkud archaicky a komplikovaně, asi přesně tak by psal skutečně mnich žijící ve středověku. Druhou rovinou je filozofický rozměr, zamyšlení se nad člověkem samým, jeho nicotností, taková sonda do duše člověka "temného" středověku. Demagogie, zakázané knihy, smilstvo mezi mnichy, inkvizice atd....to vše tam čtenář najde. Viliam je postavou, která zastřešuje zdravou logiku a pokrokového člověka v pravém smyslu slova. Prostě mistr Eco psát uměl geniálně a věřím, že jeho knihy budou číst i další generace čtenářů.

09.03.2017

DetektivDetektivArthur Hailey

V poslední době si říkám, že skvělé knihy, které jsem kdy přečetla, jsou napsány autory, kteří již bohužel nežijí. Naprosto perfektní detektivka mě vtáhla do děje. Troufnu si prohlásit, že neotřelé téma o detektivovi, bývalém knězi, jež je na stopě sériovému vrahovi, náboženskému fanatikovi, popis struktury a fungování miamské policie i právního systému USA, úvahy nad správností trestu smrti, určitě zaujme ještě více generací. Postupné rozplétání souvislostí a detailů zdánlivě nesouvisejících při vyšetřování, častečně retrospektivní vyprávění i z pohledu více zúčastněných aktérů a překvapivý obrat i vysvětlení motivu vraždy byly ingrediencemi celého příběhu. Za mě palec nahoru.

15.10.2017

ProkurátorProkurátorPaulina Świst

Nechci se příliš opakovat v komentářích pode mnou. Nicméně bych knihu hodnotila jako čtivou erotickou krimi pro ženy. Oddychovka, od které nelze očekávat nějaké bourání stereotypů či hluboké myšlenky. Prostě žánr, kdy hlavní hrdinka je sice chytrá a úspěšná ve svém oboru, ale zároveň naivní a hraje si na emancipovanou. A jak to tak většinou bývá, zamiluje se do typického macha alias klátiče žen, který je unášen v osobním životě pudem a v práci nesnáší buzeraci. Nevím, jestli bych si knihu někdy znovu přečetla, ale jako letní čtení doporučuji všem, které nechtějí nad dějem knihy nijak přemýšlet.

16.08.2020

Mramor a plátnoMramor a plátnoStephanie Storey

Moc krásná kniha zachycující krátký časový úsek: Michelangela Buonarottiho a Leonardovi da Vinci, jejichž životy se časově i místně protnuly. Autorka čerpala z historicky doložených reálií. Miche mi byl neskutečně sympatický svojí houževnatostí a odhodláním překonat veškeré své vnitřní pochybnosti o sobě a překážky, a moc jsem mu držela pěsti. Leonardo neskutečně geniální snílek a bohém se vším všudy, zachycen již v létech, zkušený i naivní zároveň. Kdo Florencii alespoň trochu zná, zorientuje se v místopise. Určitě si někdy přečtu znovu.

22.11.2020

StmíváníStmíváníStephenie Meyer

Nejprve jsem viděla všechny díly ságy ve filmovém zpracování, až poté jsem četla knihu. Přiznám se, že již nespadám do kategorie young adult...takže jsem spíš už jen adult :-) a o upírech jsem četla poprvé (nejsem fanynka fantasy), ale odhodila jsem všechny předsudky a moc ráda jsem se začetla. Za mě super, romantika jako hrom... 5*

JoštJoštZdeněk Grmolec

Kniha se mi líbila. Autor si dal práci a popsal nejenom život moravského markraběte a římského krále Jošta, ale i geopolitické vztahy té doby. Sleduje zavedenou známou linku, kdy Jošt se politicky i finančně postupně vzmáhá, zatímco český král Václav IV. prolévá hrdlo alkoholem a nechává za sebe vládnout jiné a obírat se o majetek. Dále se také dozvídáme o životě Joštových bratrů Jana Soběslava a Prokopa i o bratranci Zikmundovi alias lišce ryšavé a jeho taženích proti Turkům. Souhrnem: je to kompaktní dílko, které pobaví i poučí a doporučuji jej k přečtení.

24.12.2020

Karel IV. - Tajný deníkKarel IV. - Tajný deníkJosef Bernard Prokop

Nejsem historik, ale čím jsem starší, tím cítím větší potřebu se vzdělávat v historii...od malička jsem ráda četla historické romány od např. Vaňkové...po dlouhé době jsem sáhla opět po tomto žánru a udělala jsem dobře...od knihy jsem nemohla odtrhnout oči...nevadily mi ani pasáže, ve kterých jsou vzpomínky na mládí Karla IV. a jeho otce Jana Lucemburského prolínající se s přítomností - dobou, kdy se Karel IV. počtvrté oženil (s mladou polskou princeznou)...

Věřím tomu, že kdyby povinná četba zahrnovala i takto pěkně a čtivě napsaný román o našem nejvýznamnějším panovníkovi, určitě by si studenti středních škol odnesli z hodin dějepisu více než jen nabiflovaná data bitev...

09.07.2016

KonkláveKonkláveRobert Harris

Kdo má rád Řím, Vatikán a zajímá ho fungování nejvyšších pater katolické církve, tak je to ta pravá kniha pro něj. Kniha jistě čerpá z reálných pramenů, ačkoliv závěr je dost nevěrohodný a spíše vyzní jako groteskní výsměch církvi jako demagogické instituci. Nechybí intriky, které se klidně během reálného konkláve mohly objevit, stejně jako hříchy kardinálů porušujících desatero přikázání...Kardinál Lomeli není světec, ale skromný, vnitřně o své víře pochybující duchovní, kterému od začátku knihy držím pěsti. Knihu jsem přečetla za 1.5 dne. A doporučuji.

Osamělý střelecOsamělý střelecJohn Grisham

Rudd je sice právník, ale spíše takový ranař, který v tom umí chodit lépe než kdokoliv jiný. Za mě 5* . Dobře jsem se bavila. A doporučuji k přečtení.

VykonavatelVykonavatelJuan Gómez-Jurado

Právě jsem ji dočetla, trvalo mi to asi 2.5 dne...chtěla jsem změnu, a proto padl můj výběr na tuto prvotinu i v rámci čtenářské výzvy. Nemohla jsem od ní odtrhnout oči. Čtivé, strhující, napínavé... Fikce i skutečnost v jednom, dotýkající se ožehavého tématu sodomie kněží. Člověka to donutí přemýšlet nad tím, co se skutečně asi odehrává v pozadí Vatikánu - kdo a jak tahá za nitky... Autor ač Španěl, mistrně popisuje nejenom několik staletí trvající rigiditu a dogmatické vedení katolické církve, ale i fungování italské kriminálky a vatikánských tajných služeb... Kniha jde ke konci rychle do překvapivého finále... Prostě super!!!

15.01.2017

KobraKobraFrederick Forsyth

Kniha je strhujícím popisným thrillerem o drogovém kartelu zásobujím celý svět kokainem a aktivitě tajných služeb, které se snaží na příkaz prezidenta USA zničit tento bussiness. Ač zřejmě fikce čerpající ze skutečných reálií, zrovna v této době, kdy je Evropa zaplavena imigranty, kteří se skutečně zapojují do nelegální činnosti mafie jako Cosa nostra, N'dranghetta či Camorra, mi přijde kniha neskutečně aktuální. Stojí za přečtení.

20.08.2017

Noc jako stvořená pro nevěruNoc jako stvořená pro nevěruZdena Frýbová

Při čtení této knihy jsem se smála i nahlas a to téměř od začátku do konce. Zdena Frýbová krásně popsala duševní pochody muže "v přechodu" žijící dosud ve spokojeném manželství, který se bezhlavě zamiloval do ženy, jež je opakem jeho současné manželky, a který se snaží svoji nevěru "ospravedlnit" ve své hlavě i před milenkou. Závěr knihy je v duchu: " Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne a boží mlýny melou jistě a spolehlivě." Kniha se mi moc líbila a doporučuji ji jako skvělé oddychové čtení.

25.09.2017

Mahulena, krásná pannaMahulena, krásná pannaJaroslav Seifert

Jedna z mých oblíbených pohádkových knih... Co k tomu dodat? Určitě si ji nechávám v knihovně i pro své děti...

20.07.2016

SfingaSfingaRobin Cook

Knihu Sfinga jsem si vybrala, protože je od světoznámého autora, který píše napínavé sci-fi, alespoň tak jsem to pochopila z různých recenzí. Vzhledem k tomu, že pracuji v nemocnici, snažím se nevybírat si knihy s lékařskou tématikou... Aby člověk přišel na jiné myšlenky... Mám tuto knihu rozečtenou a pokaždé se musím přemlouvat k pokračování ve čtení... Hlavní hrdinka, mladá egyptoložka, mi přijde tak naivní, až je to neuvěřitelné. Přitom příběh by mohl mít docela zajímavou zápletku i průběh děje by mohl být napínavý... Ale autor tu knihu pokazil tím, že využívá stereotypní archetypy mužů, kteří se kolem egyptoložky točí: přítel lékař, který neuznává její profesi a podceňuje ji anebo dva machos - Řeka a Francouze... Děj se pak stáčí do takové "červené knihovny", což mě začalo nudit. V některých chvílích jsem si říkala, že hlavní hrdinka by měla konečně na tu svou naivitu nějak doplatit. Strašně mě rozčilovala. Knihu dočtu, ale moc dobré ohodnocení nedám...moje první kniha od Robina Cooka a jsem zklamaná.

19.07.2016

Cizinec přicházíCizinec přicházíMika Waltari

Ačkoliv nejsem čtenářka severských autorů, díky Čtenářské výzvě jsem sáhla po finském klasikovi M.Waltarim. A musím se přiznat, že knihu o 140 stránkách jsem zhltnula za 1 den a nelitovala jsem svého výběru ani minutu. Ač je dílko napsané v roce 1937, stále má co říci čtenářům i v dnešní době: příběh zasazený do chudého finského venkova, kde na zpustlém statku žije mladá žena se svým manželem, nevyléčitelným alkoholikem a slabochem, starým hospodářem Hermannem a nově příchozím tajemným, trudnomyslným čeledínem Altonenem je sondou do myšlenkových pochodů všech zúčastněných postav. Květnatost i symbolika jazyka vtahuje do děje čtenáře, pro kterého je pak mnohem snazší představit si pochmurnou atmosféru, pocit bezmocnosti hlavní hrdinky a drsnou přírodu Finska, která dotváří smyslové požitky z celého díla. Vyústění příběhu je k zamyšlení, což byl zcela jistě autorům záměr, který se ve své době vzniku díla však nesetkal s kladným ohlasem především ze strany církve a příběh byl na svou dobu poněkud kontroverzní.

19.11.2017

Nový MěsícNový MěsícStephenie Meyer

Druhý díl se mi líbil kvůli tomu, jak se prohlubovalo přátelství mezi Jacobem a Bellou a přiznám se, že jsem Jacobovi držela pěsti. Jinak tento díl byl oproti prvnímu trochu slabší.

Cela smrtiCela smrtiJohn Grisham

Trochu jsem byla rozpolcená, jestli fandit šikovnému právníkovi Adamovi (když už se tak snaží), aby se mu podařilo pro dědečka, bývalého Kukluksáka, získat milost/doživotí, nebo ne, protože jeho děda nebyl žádný svatoušek. Autor asi chtěl ve čtenáři vyvolat vnitřní polemiku o trestu smrti: ano/ne, pochybnosti o možnosti odsouzení nevinného, zadostiučinění pozůstalých, dlouhé čekání na výkon spravedlnosti, způsob popravy...tahle kniha je skvělá. Přinutí vás k zamyšlení v průběhu čtení i poté.

03.02.2020

Alžběta II.: Život moderní panovniceAlžběta II.: Život moderní panovniceSally Bedell Smith

Když si odmyslíte tu spletitost všech jmen a postav kolem Alžběty II., tak jsou to dva příběhy v jednom: biografie britské panovnice a historie Velké Británie za posledních víc než 60 let. Doporučuji přečíst.

03.02.2020

Kavárna na plážiKavárna na plážiL. Diamond (pseudonym)

Oddychová romantická a zároveň i vtipná knížka o třicátnici, která stále hledá svoje místo v profesním a milostném životě, mě docela bavila. Asi nejvíce mě rozesmály hlášky jako "retrosoulož" a "postkoitální sendvič se šunkou". Kniha tak trochu ze života třicítky se bude třicítkám dobře číst :-)
Přečteno za 1 den.

04.02.2020

SóloSóloWilliam Boyd

Moje první knižní bondovka a i když ji nenapsal Flemming, moc se mi líbila. Ačkoliv se odehrává v roce 1969, má přesah i do dnešní doby. Heslovitě: občanská válka v rozděleném africkém ministátečku, ropa, vyšší zájmy západních zemí, milostné pletky Jamese Bonda, komplikovaná zápletka s odhalením ke konci knihy. Za mě příjemná oddychovka. Doporučuji.

10.02.2020

Doktor JesseniusDoktor JesseniusJaroslava Černá

Kniha o jednom z našich nejznámějších lékařů v pojetí autorky bylo zajímavé čtení, i když místy nudné (pasáže, kdy Jan Jesenius zpytoval svědomí nebo bědoval ve vězení). Líbil se mi popis rudolfínské doby i vztahy mezi tehdejšími učenci (Brahe, Kepler) a vztah k politice, víře a vlastenectví. Ale něco mi na stylu vyprávění nesedělo, proto jen 4*.

23.12.2020

Hrana rozkošeHrana rozkošeEve Berlin

Své kolegyni - velké čtenářce romantických milostných románů a fanynku 50 odstínů šedi - jsem pořídila tuto trilogii...než jsem jí ji ovšem darovala, tak jsem si všechny 3 díly přečetla, abych věděla, jestli by se jí to vůbec líbilo...musím říct, že ve srovnání s filmem 50 odstínů šedi (knihu jsem nečetla) mi toto dílko přijde stravitelnější...kdo očekává stříkání krve ala BDSM, tak bude zklamán...hrdinka je většinou jen plácnutá přes zadek...muži většinou vystupují jako vysokoškolsky vzdělaní šovinisté...nicméně všechny 3 díly jsou velmi čtivé, děj plyne rychle a rozuzlení příběhu se dá i předpokládat...nicméně jako romantická oddychovka s erotickým nádechem je pravou volbou na letní čtení...a kolegyně byla velmi spokojena (začetla se ještě v práci)... :-D

10.07.2016

Lesk rodu Borgiů - Purpur a mečLesk rodu Borgiů - Purpur a mečHenri Pigaillem

Psáno formou deníku/kroniky...kniha se mi líbila, i když se v ní vyskytovalo dost vedlejších postav (jmen), takže bylo nutné se soustředit více na dějovou linii...zpětně po přečtení knihy jsem si uvědomila, že život tehdy a dnes byl podobný...vraždy a války, intriky, domluvené sňatky kvůli získávání dalších hmotných statků a mocenského vlivu...zhýralost kardinálů a papežů, kteří si vydržovali konkubíny, kurtizány, měli nemanželské děti, pedofilie, prodávání odpustků...historie se v některých skutečnostech opakuje a od toho je historická literatura, která nám nastavuje zrcadlo...

11.07.2016

Vesmír, jaký jeVesmír, jaký jeJiří Grygar

Tuto knihu jsem četla ještě na gymnáziu a díky tomu mi pak fyzika nepřišla tak nudná a lépe se mi chápala teorie relativity. Dobře napsaná populárně naučná kniha o vzniku a fungování vesmíru..

18.07.2016

Zloděj ze SevillyZloděj ze SevillyJuan Gómez-Jurado

Kniha se mi velmi dobře četla. Děj plynul rychle a hlavní hrdina Sancho, ač zloděj ale přesto "klaďas", si mě získal svým důvtipem a houževnatostí, díky níž překonával své životní peripetie. Autor popisuje Sevillu v 16. století, život jejich obyvatel různých sociálních vrstev na pozadí války Španělska proti Anglii. Fiktivní setkání Williama Shakespeara a Miguela de Cervantese dějovou linii okořenilo a přinutilo mě přemýšlet, zda přeci jen nebylo možné, aby se Shakespeare vydal v přestrojení do ciziny načerpat inspiraci... Knihu doporučuji!

06.04.2017

Králova komnataKrálova komnataJuliette Benzoni

Pokračování Čas travičů se mi velmi líbilo. Nečekala jsem, že děj knihy bude ke konci tak gradovat a byla jsem napjatá jak pověstné "gatě". Rozuzlení bylo překvapivé a pro mě nečekané, obzvláště když záporná postava zasáhne kladně do děje...a víc již neprozradím

19.06.2017

Srpnové světloSrpnové světloWilliam Faulkner

Tuto knihu jsem zvolila v rámci čtenářské výzvy a musím se přiznat, že to pro mě výzva byla. Několikrát jsem knihu odkládala, četla se mi špatně. Nejenom kvůli stylu psaní a paralelním pohledům více postav na ten samý příběh, snahu o retrospektivu, ale i pro mě naprosto nezáživným tématem amerického jihu po občanské válce, kdy bylo zrušeno otroctví, avšak rasová otázky se táhla celou knihou.
Hlavní postavou byl Joe Christmas, míšenec, jehož osud byl již zpečetěn od narození nebo spíše předurčen. Dle mého názoru paranoidní schizofrenik, vrah a násilník, rochnící se v bídě, špíně a sebelítosti, spoléhající se na determinující osud a očekávání ostatních lidí, že bude přesně takový, jaký je. Ponurý román od autora alkoholika, oceněného mnoha literárními cenami. Dávám 2 hvězdy - jednu za to, že autor dostal Nobelovu a Pulitzerovu cenu a druhou za to, že se tématu rasismu a bídy věnoval...kniha mi nic nedala...spíše pocit prázdnoty a beznaděje, kterou v sobě román má.
Vzpomněla jsem si na svého pradědečka, který říkával (velký čtenář klasických románů od všech světových autorů vydaných v té době): "Tak jsme, babičko, přečetli všechny ty americký autory, ale stejně se mi styl jejich psaní nelíbí. Jsou nějací divní."

06.07.2017

GolemGolemKarel Štorkán

Krásná kniha s ilustracemi napsaná velmi čtivě, zavede čtenáře do pražského židovského ghetta, kde máme možnost nahlédnout do běžného života Židů, nad nimiž má ochrannou ruku primas Maisel a posléze rabi Löw. Dějová linie sestává z různých poučných příběhů o soužití Židů a katolíků, lásce i zradě ve všech sociálních vrstvách společnosti včetně pikantních zápletek ze dvora Rudolfa II. Zrod Golema je již jen vyústěním potřeby ochránit ghetto před vlnou nenávisti a rabováním flagelanty a pobudy. Docela povedené nenáročné dílko, které by mohlo zaujmout i náctileté středoškoláky.

03.09.2017

Karel IV. - Císař a císařovnaKarel IV. - Císař a císařovnaJosef Bernard Prokop

Kniha mne nezklamala. Pokračování vyprávění Karla IV. o zážitcích z mládí i o vztahu s Alžbětou Pomořanskou a předchozími manželkami má tvar sinusoidy. Občas se čtenář nudí, když se vyprávění stáčí do podrobnějšího popisu cestování po Evropě, ale zároveň mne bavilo sledovat proměnu Alžběty z ufrflané, tvrdohlavé, vypočítavé mrchy v dospělou relativně rozumnou královnu.

28.12.2017