mistrikova mistrikova komentáře u knih

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Anotace ke knize osvětluje základní dějovou linku. Jen dodám, že Hynek Tas z Boru je drsoň, co více dodat. Zvládne každou situaci a často se dostává až do extrémních situací, které přináší středověk 14. století.
Hynek se dostane do služby krále Václava IV., opilce, podivína a dle popisu autora knihy i psychopata, který má radši své psy než lidi. Tedy čtenář má takový letmý vhled do doby vlády Václava IV. a života jeho poddaných. Kniha je čtivá, ale intuitivně jí chybí něco, co by mě lákalo si ji přečíst znovu.

04.09.2022 4 z 5

Tupý meč Tupý meč Zdeněk Jirotka ml.

Kniha mi ležela dlouho v knihovně. Obsahuje tři kriminální příběhy z 90. let, jejíž hlavní postavou je Jakub Kramář, který se nějakým způsobem buď zaplete do nějakého zločinu jako svědek anebo sám jako zvědavý reportér časopisu Revue pátrá a vyšetřuje na vlastní pěst. Kniha se mi moc líbila, příběhy uvěřitelné, rozhodně musely být inspirované nějakými kriminálními případy. Doporučuji k přečtení.

04.09.2022 5 z 5

Císařský kurýr Marie Terezie Císařský kurýr Marie Terezie Zdeněk Grmolec

Kniha je mile napsaná, naivním stylem a obsahuje spletenec samostatných příběhů vícero postav, které spolu v některých částech knihy souvisí i nesouvisí. Hlavní postavou je Šimon Vidlák, který dezertuje z vojny a dostává se nejprve do rajhradského kláštera, kde se naučí starat se o nemocné a léčit pomocí bylin. Poté se dostane do služby na Špilberk do Brna a pomocí známosti se šlechtou se dostane až do služeb císařovny Marie Terezie.
Autor knihy se také zmiňuje o životě Židů v Praze, Třebíči a Brně za vlády Marie Terezie. Kniha byla čtivá, ale podruhé bych ji už nečetla.

04.09.2022 3 z 5

Největší poklady světa Největší poklady světa Javier Martínez-Pinna

Tato kniha mne zaujala svým odborným populárně-naučným vyprávěním o ztracených pokladech, po kterých pátrají celé generace. Zejména se autor zaměřil na poklady Střední a Jižní Ameriky, pátrání španělských kolonizátorů po pokladech inckých říší, střet s Indiány a jejich kulturou, ale také poklady ukryté ve 2. světové válce nacisty. Dozvídáme se o námořních pirátech 15.-17. století a také o politicko-ekonomické situaci v době námořních výprav do Nového světa. Kniha se mi líbila, doporučuji k přečtení.

04.09.2022 4 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

S panem doktorem Honzákem v lecčems souhlasím, ačkoliv nás dělí velký věkový rozdíl. Tato kniha mne velmi obohatila. Nyní si dokáži představit, jakým způsobem se například vyvíjela léčba psychiatrických onemocnění v 60.letech (jak elektrokonvulzivní terapie, tak experimentální využívání LSD), ale také mi přinesla spoustu informací např. o psychopatech a jiných poruchách osobnosti vyskytujících se v naší společnosti.
Povídání formou rozhovoru rychle ubíhalo.

04.09.2022 5 z 5

Mutace Mutace Robin Cook

Sci-fi příběh z pomezí molekulární biologie a genetiky o genetické manipulaci s lidským genomem a etickými i bio-psycho-behaviorálními důsledky u geneticky modifikovaného jedince. Předběhl svou dobu, kdy byl napsán a určitě lze ocenit, že autor se snažil dozvědět se o genetickém inženýrství co nejvíce. Mínus za překlad, kdy mne iritovalo sekvencování místo sekvenování a jiné nesmysly. Stran děje přitažené za vlasy zejména v tom smyslu, že se rodiče k vysoce inteligentnímu desetiletému dítěti chovali jako k dospělému a selhali naprosto ve výchově a nevymezili mu žádné hranice. Zejména když matkou je psychiatryně. Asi pohled na způsob výchovy dětí v Americe. Knihu jsem dočetla se sebezapřením, protože dospělé osoby (rodiče), vysokoškolsky vzdělaní, jednali a chovali se naprosto neuvěřitelně a nevyzrále.

30.07.2022 2 z 5

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Dost často jsem slýchávala, že přečíst F.L.Věka je výzva. Už jen kvůli tomu, že jde o rozsáhlé dílo z doby národního obrození, psané A.Jiráskem, jehož styl psaní bývá náročný ke čtení. A ani bych neřekla. Jen musí čtenář ke čtení mentálně dorůst. Moc mě bavil příběh i popis života lidí a doby národního obrození. A v duchu jsem porovnávala děj knihy a seriálu.

Hraběnka Cagliostrová Hraběnka Cagliostrová Maurice Leblanc

Krátký román/detektivka s hlavním hrdinou s přezdívkou Arséne Lupin z dob jeho mládí a začátku jeho lupičské kariéry, kdy potkává neméně zkušenou, vychytralou a protřelou hraběnku, se kterou prožije nejen milostné dobrodružství.

12.07.2022 5 z 5

Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo (komplet, dvousvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Ten příběh zná každý, byl několikrát zfilmován a na jeho motivy vznikl i muzikál. Nicméně nic z toho se nevyrovná knižní podobě díla, které zaujme i dnešního čtenáře a jistě si zaslouží patřit do domácí knihovny. Dumas ve svém díle rozehrál nejenom příběh o nenaplněné lásce, zradě a pomstě, ale i popis bonapartistické doby a tehdejší společnosti. Nutí čtenáře se zamyslet nad tím, jak daleko může zajít pomsta, jak napomoct tomu, aby boží mlýny mlely rychle a jistěji, a zda pomsta ve finále chutná sladce nebo hořce. Do jaké míry může člověk obětovat sám sebe. Líbil se mi psychologický vývoj Edmonda Dantése i jeho vnitřní souboj mezi svojí pomstou padni komu padni i schopností odpouštět a slitovat se. Geniální dílo.

Cizí dluh Cizí dluh Kinga Litkowiec

Četla jsem jako e-knihu, kterou jsem si gratis mohla stáhnout zdarma k nákupu KD jako odměnu. Oddychovka pro ty, kteří nehledají nějaké hluboké filozofické myšlenky, děj knihy minimální, počet sprostých slov maximální, charakter hrdinů: samý citový deprivant a bezmozek, sexuální scény bez nápadu...tak si říkám, jestli si ta spisovatelka psaním takových kravim něco neřeší...Dočetla jsem se sebezapřením, když už jsem tu knihu rozečetla a splnila si výzvu. Dvě hvězdičky za snahu autorky.

12.07.2022 2 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Přidávám se do zástupu těch, kteří hodnotí detektivku jako klasickou detektivku s takovým tím lehce nervózním, introvertním, bručounským detektivem, který byl z Paříže poslán do vyhnanství na francouzský venkov. A nachází zalíbení v tomto prostředí bretaňského venkova, kde se rychle střídá počasí a zároveň se pomalu rozplétá případ vraždy starého hoteliéra. Trvalo mi, než jsem se začetla, asi do 2/3 knihy, a pak nabral děj knihy spád.

19.04.2022 4 z 5

Karel IV. - Císař a synové Karel IV. - Císař a synové Josef Bernard Prokop

(SPOILER) Přidávám se ke komentářům pode mnou. Kniha mě bavila, ale na druhou stranu mi vadilo, jak Karel IV. protěžoval Václava, který toho velmi zneužíval. Bylo poznat, že pro císaře byl Václav vymodlené dítě a zároveň tklivá, romantická upomínka na Annu Svídnickou. Navíc Václav byl vykreslen autorem jako rozmazlené dítě, ze kterého vyrostl hejsek, pijan a budižkničemu. Charakterově se císaři vůbec nepodobá, a to císaře trápí, ale není již schopen jeho jednání usměrnit. Alžběta časem dospěla a byla císaři oporou, i když zjistila, že Karel IV. zplodil nemanželského syna, což ji hluboce ranilo. Líbilo se mi fiktivní setkání obou nevlastních bratrů. Samozřejmě, že čtenář musí očekávat záplavu státnických mouder a diplomacie. Nicméně v tomto díle jde zejména o retrospektivu života císaře Karla IV. a uzavření jeho panovnické epochy.

28.01.2022 4 z 5

Mediciovci: Mocný muž Mediciovci: Mocný muž Matteo Strukul

(SPOILER) Kniha se mi líbila. Nejde o žádnou harlekýnku, ale historický román, který se drží faktů. I když obsahuje i romantickou linku mezi Lorenzem de Medici a Lucrezii Donati, nebo erotické scény, ve kterých se autor zjevně vyžívá, v popředí je především popis politických vztahů a renesančního života. Ačkoliv doba renesance byla charakterizována právem, věděním, náboženstvím, nic z toho neubralo na syrovosti ani z politických intrik na evropské půdě, při potyčkách, usurpátorství a vykořisťování mezi městskými republikami nebo vévodstvími ani násilí. Autor popisuje velmi dobře vztahy mezi Florencií, Milánem, Benátkami a Římem, kdy každý si chtěl urvat kus moci i bohatství pro sebe. Děj je tedy zasazen do doby, kdy Lorenzo de Medici v mladém věku přebírá moc nad Florencií a jako postava se vyvíjí. Vnitřně zápasí s požadavky, které jsou na něj kladeny jako na nejvyššího představitele vládnoucí třídy ve Florencii, zároveň i jako manžela v nešťastném domluveném manželství, milence a přítele. Do děje sem tam zasahuje postava Leonarda da Vinciho, který je zachycen ve svých mladých letech, plného nápadů a ideí, předbíhajícího svoji dobu. Spiknutí Pazziů proti rodu de Medici připravované již dlouho vrcholí vraždou Galeazza Sforzu a také Giulliana. Tím ztrácí Florencie podporu milánského vévodství a ocitá se v nejistotě.

Triumf Viscontiů Triumf Viscontiů Bellinda Rodik

Krásně popsaný příběh renesančního malíře Bonifazia Bemba, který byl velmi oblíbeným umělcem Francesca Sforzy a Marii Bianci Visconti. Autorka popisuje jeho dětství i Bembovu nešťastnou platonickou lásku k Marii Biance Visconti i intriky na dvoře Francesca Sforzy. Čtenář se zde také dozvídá o vzniku tarotových karet, tzv. Trionfi, i o jejich roli ve spiknutí proti vládcům Milána. Kniha stojí za přečtení.

Pohlednice z Itálie Pohlednice z Itálie Alex Brown

Kniha je oddychové čtení, taková harlekýnka. Rozhodně nečekejte, že by se děj odehrával někde v Itálii. Naopak, hrdinka žije v Londýně a pracuje pro starší manžele, kteří pronajímají sklady k uložení věcí. A od toho se odvíjí příběh. Pátrání po majitelce věcí ze skladu, která nezaplatila za pronájem. Kniha mě zklamala. Podruhé bych jí už nečetla.

28.01.2022 2 z 5

Z příkazu krále Z příkazu krále Kate Emerson

Historický román vystavěn na základě reálné historické postavy, která se vyskytovala na dvoře Jindřicha VIII., Elisabeth Brookeové, přezdívané Bess. Spisovatelka se zabývá obdobím po popravě Kateřiny Howardové, kdy Jindřich opět hledá další manželku. Zalíbí se mu Bess, ale ta před ním prchá ke svým rodičům a setkává se s Williamem Parrem. Opět je v tomto příběhu vykreslen život na královském dvoře, intriky i nešťastné lásky. Autorka se vyzná v tudorovské historii a ačkoliv se příběh někdy ubírá i směrem červené knihovny, jde o povedené dílko.

Karavana z Benátek Karavana z Benátek Muriel Romana

Moc pěkné zpracování života Marca Pola od teenagerského věku, kdy se ve svých rodných Benátkách zamiluje do Donatelly, své první lásky, návrat jeho otce Niccola a jeho bratra Mattea z dalekých cest a útěk Marca za cestovatelským dobrodružstvím s krásnou otrokyní Núrzad. Během dlouhého několikaletého putování s otcovou obchodní karavanou za Kublajchánem zažívá spoustu dobrodružství. Poznává zvyky cizích krajů a národů a často se ocitá na pokraji života a smrti, ať při pouti přes velehory Nepálu, poušť Gobi, nebo při setkávání s nebezpečnými nepřáteli a bojovníky Kaduem, Abakou aj. Jak získává obchodní i diplomatické zkušenosti a podléhá dobrodružné povaze, vrhá se často bezhlavě do vyhrocených situací. Můžeme pozorovat, jak se i vyvíjí jeho charakter a z naivního chlapce se stává mužem. Oceňuji nejenom popis samotného cestování, ale i zmínku o zvycích národů a politické situaci na dálném Východě a Orientu.

19.09.2021 5 z 5

Mezi dvěma královnami Mezi dvěma královnami Kate Emerson

Kniha je romantickým zpracováním života Anne Bassette, která byla skutečnou historickou postavou a jejíž otčím byl Arthur Plantagenet, který byl zprvu ve službách Jindřicha VIII., než u něj upadl v nemilost. Sledujeme snahu její matky dostat Annu i jeji sestru Catherine ke dvoru jako dvorní dámy současné manželky Anny Boleynové. Situace však na královském dvoře je nejistá, plná intrik a obav z toho, že být milenkou krále skýtá jak výhody, tak nevýhody a nebezpečí v podobě stejného osudu, který potkal Annu Boleynovou. Král hledá milenku i budoucí královnu, protože i nadále touží po mužském dědici. Autorka zde čerpá z dostupných historických pramenů, ve kterých Anna Bassettová mohla být jednou z jeho milenek, a tak se roztáčí soukolí dvorských intrik i milostného jiskření mezi Annou a králem...i dalšími nápadníky. Pěkná kniha. Zajímavé čtení.

12.09.2021 4 z 5

Černý tulipán Černý tulipán Alexandre Dumas, st.

Anotace výše uvedená ke knize prakticky vykresluje dějovou linii. Jen dodám, že nakonec dobro zvítězí nad zlem.

12.09.2021 4 z 5

Mnich Mnich Matthew Gregory Lewis

Knihu jsem četla po té, co jsem viděla asi dvakrát filmové zpracování, které spíše lyricky naznačovalo dějovou linii. Můj velký obdiv autorovi, který dokázal již ve svých 19 letech napsat tak čtivé a zároveň velmi vyzrálé dílo zabývající se hned několika smrtelnými hříchy najednou...prostě nadčasové...

12.09.2021