Misoponia Misoponia komentáře u knih

Čtvrtá revoluce Čtvrtá revoluce Luciano Floridi

"Proto také tato kniha není určena pro odborníky, ale pro každého, kdo má zájem o rozvoj našich technologií a o to, jaký vliv mají na nás samotné a na předvídatelnou budoucnost lidstva." (str. 6) Tato citace z knihy hned na začátku upozorňuje na podle mě největší nedostatek téhle publikace. Zabírá široké spektrum témat, ale nejde moc do hloubky. Jako úvod do problematiky dobré, ale pokud už máte načteno k tématu více, asi vám nic nového nepřinese.

01.01.2021 3 z 5

Příšerně nahlas a k nevíře blízko Příšerně nahlas a k nevíře blízko Jonathan Safran Foer

Mám pocit, že zde forma mírně zvítězila nad obsahem. Námět byl dobrý, styl psaní zajímavý (prokládání textu fotkami, změny stylu atd.). Je tam víc dějových linií, Oskarova linka se četla skvěle, ale příběh Oskarových prarodičů mě až tak nezaujal. Bohužel Oskar mi jako hlavní postava byl nesympatický a přijde mi nereálné, že by devítiletý kluk mohl takhle jednat a mluvit, chápu, že byl autista, ale působilo to strašně uměle, jako by se autor snažil vtělit do své postavy. Myslím, že devítileté děti (ani autistické a hyperinteligentní) se prostě takhle nechovají.

29.04.2020 3 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Asi jsem toho od Kinga četla už moc, ale tohle mě ničím nenadchlo. Navíc mě štvaly dialogy, všechny ty postavy tam mluvily stejně, nevím, jak to popsat líp, ale byly to takové ty klasické kingovské věty a všechno zakončeno stejnými slovy. Nic moc. Raději se koukněte na seriál, ten bude možná lepší.

31.01.2020 2 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Nedočteno, ženský román zahalený do hávu druhé světové války.

29.01.2020 2 z 5

Návrat do Valbone Návrat do Valbone Josef Habas Urban (p)

Myslela jsem, že to bude fiktivní příběh založený na skutečné události, jehož hlavními postavami budou ti tři zmizelí studenti. Nebylo tomu tak. Nevadilo by mi přeskakování mezi postavami, kdyby bylo jasné, proč autor zvolil tenhle styl vyprávění. Ve zkratce: blbě se to četlo, spousta chyb v textu hlavně ze začátku (stylistické a hrubky), korektura asi moc neproběhla. Postavy na sebe mluví a skoro každá věta je zakončena vykřičníkem. Nevím, zda tak autor chtěl budovat napětí, ale horší už by bylo jen kdyby ty věty napsal velkými písmeny. Nelogický a vpravdě (hm, zrovna tohle slovo bylo v knize jako "v pravdě" a tyhle chyby mi fakt dost vadí) pitomý závěr. Nedoporučuji. Jsem ráda, že jsem si tenhle román nekoupila, ale půjčila z knihovny.

22.12.2019 2 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Myslela jsem, že kniha bude o tom, jak se nákaza šířila na zemi a ono se to celé odehrávalo v laboratoři. Zklamání. Autor taky všude zdůrazňoval, kde jaká postava v tom momentě udělala nějakou hroznou chybu, což zjistí hned za chvíli (čímž chtěl asi vybudovat napětí). Na dobu, ve kterou to bylo vydané asi dobrý, ale jinak nuda. Postavy mi byly ukradené, stejně jako to, jak to nakonec dopadlo. Filmové zpracování fakt už nedám.

07.07.2019 3 z 5

Prastaré tajemství květu života 1 Prastaré tajemství květu života 1 Drunvalo Melchizedek

Snůška blábolů. Při čtení první poloviny jsem měla chuť knihu odhodit, naštěstí druhá polovina byla trochu snesitelnější. Nesdílím autorovy "vize" světa, i když ony to ani vize nejsou. Mimozemšťani, egyptské pyramidy, meditace, při které se mu zjevili andělé, egyptský Thovt, 46+2, ozónová díra, krystaly, matematika, květ života atd. atd. Knihu jsem četla jen a pouze proto, že se v ní inspirovala kapela Tool při tvorbě hudby a textů, což je tak jediné pozitivum na tomhle škváru.

18.01.2019

Konec hry Konec hry Samuel Beckett

Námět zajímavý a možná to v době svého vzniku mělo i nějakou výpovědní hodnotu nebo to mohlo fungovat jako snaha varovat před hrozbou atomového konfliktu. V současnosti je ale tohle téma již natolik vyčerpané, že mi čtení této hry nic nedalo, ba mě někdy nudilo. To, co fungovalo v Čekání na Godota, zde prostě nefunguje.

18.01.2019 2 z 5

Citrusový sad Citrusový sad Larry Tremblay

Už od prvních stránek mi dost vadilo, že je příběh psaný tak jednoduchým jazykem. Jednoduché věty, absence rozvinutějších souvětí, popisů a nějakého dalšího vysvětlení jednání postav a jejich psychologie mi nesedělo k závažnému tématu. Kniha je ale krátká, takže se dá přečíst rychle.

13.09.2018 2 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Knihu jsem četla, protože jsem viděla první dva díly seriálu v hlavní roli s Amy Adams. Chtěla jsem si potvrdit mou domněnku ohledně vraha. Trefila jsem se. Někteří čtenáři na Goodreads psali o tom, jak je konec překvapil atd. atd. Asi nečetli mnoho knih tohoto žánru. Pro mě byla kniha spíše nudná, sice se četla dobře, ale děj je vlastně o ničem. Tyhlety krimi romány mě nějak přestávají bavit. Nemám ráda knihy, kde dopředu uhádnu děj, kniha mě musí něčím překvapit nebo zaujmout, což se zde nestalo. Ale jako oddechová četba na dovolenou asi dobrý. P.S. Připadalo mi, že autorka se inspirovala tvorbou skupiny Nine Inch Nails, konkrétně albem The Downward Spiral z roku 1994, čemuž by napovídaly i názvy dílů seriálu. Seriál i kniha mi prostě připomněla tohle album a tvorbu téhle skupiny.

30.07.2018 3 z 5

Dívka jménem Sus Dívka jménem Sus Jonas T. Bengtsson

Knižní jednohubka, která mě zaujala hlavně tématem pomsty, ale určitě nedosáhla mých očekávání. Konfrontace? Nikde. Musela jsem si zvykat na autorův styl psaní, skoro každý odstavec začínal stejně - Sus sedí, Sus si sedne, Sus přikývne, Sus sleduje, Sus se podívá, Sus pokrčí rameny... jednoduchost jazyka. Trochu mi v knize chyběl větší popis Susiny minulosti.

"U stolků uprostřed místnosti sedí důchodci a intenzivně se prohlodávají denním tiskem. Sus je nechápe. Má vůbec smysl sledovat zprávy, když už stejně brzy umřou? Možná se děsí toho, že se svět řítí do sraček. Že je dožene rakovina nebo že uklouznou ve vaně, než se budou smažit ve velkém černém hrnci." (str. 33)

05.04.2018 2 z 5

Autoškola 2017 Autoškola 2017 Ondřej Weigel

Výborná učebnice autoškoly, která obsahuje vše potřebné k úspěšnému napsání testu při závěrečných zkouškách v autoškole. Líbilo se mi, že kniha obsahuje velké množství testových otázek.

04.09.2017 5 z 5

Autoškola? Pohodlně! 2017 Autoškola? Pohodlně! 2017 Zdeněk Schröter

Velmi dobrá učebnice autoškoly, která obsahuje spousty fotek ke konkrétním případům uvedeným v zákoně, což je skvělé, protože si popisovaný problém lépe představíte. Bohužel mi v knize chyběly plné texty souvisejících předpisů - kniha obsahuje pouze některé paragrafy, celé znění je sice dostupné na internetu, ale mně lépe vyhovuje učení z tištěné učebnice, proto mi tyto pasáže v knize chyběly, otázky na tuto problematiku se totiž vyskytují v závěrečných testech.

04.09.2017 4 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

Z knihy jsem zklamaná. Očekávala jsem horor, první třetina (vojáci v pevnosti) je nejlepší část knihy, plná napětí. Bohužel v druhé polovině se děj zvrhne do červené knihovny a konec je divný, jako by autor nevěděl, jak příběh ukončit. Příběh i chování postav je předvídatelné a opravdu mě štvalo, že autor postopadesáté popisuje, jak se mlha převalovala v roklině nebo popisuje nemoc a zkroucené ruce jedné z postav. Kniha mi přišla zbytečné dlouhá. Znovu bych to nečetla.

19.02.2017 2 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Tak především, nebyl to horor, zařazení do tohoto žánru nechápu. Stokrát jsem měla knihu chuť odložit. Příběh je tuctový, často nudný a předvídatelný, s nezajímavými popisy. Na to, jak je kniha tenká, mi trvalo dost dlouho ji přečíst. Pokud čekáte horor nebo nějaké napětí, tak Lunapark nečtěte, protože se ničeho z toho nedočkáte. Je to spíš taková hodně nudná a rozvleklá detektivka.

17.02.2015 2 z 5

Silo Silo Hugh Howey

První část (Holston) byla výborná, nejlepší z celé knihy a nejčtivější. V příběhu pak bylo až moc vaty a hluchých míst, postavy řešily furt to samé dokola, nebavilo mě číst co si kdo myslí a jak se cítí stále znova a znova. Vadil mi hollywoodský styl psaní příběhu a rozdělení postav na ty hodné, zlé a hero postavy. Byly tam zajímavé momenty a situace, ale být po mém, hodně bych příběh pokrátila.

14.11.2014 4 z 5

Vlak Sunset Limited Vlak Sunset Limited Cormac McCarthy

Takové nějaké divné, v průběhu čtení mě to vůbec nezaujalo. Docela vyčerpané téma: věřící člověk vs. nihilista, přijde mi, že McCarthy nepřišel na nic nového. Už ani nemám chuť se podívat na stejnojmenný film natočený podle knihy.

04.06.2013 2 z 5

Studijní předpoklady a logika - testy Studijní předpoklady a logika - testy Sylvie Kouřilová

Tahle publikace mi hodně pomohla při přípravě na TSP na Masarykovu univerzitu. Obsahuje těžší příklady, které se vyskytují v reálných testech, což je super, protože většinou jsou v tomto typu publikací jen ty nejlehčí základní příklady a realita je potom úplně jiná :). Vše je podrobně vysvětleno na příkladech. Doporučuji.

04.06.2013 4 z 5

Release 2.1 : vize života v digitálním věku Release 2.1 : vize života v digitálním věku Esther Dyson

Nejedná se o odbornou literaturu, spíše o populárně naučnou. Autorka prezentuje své názory na různá témata a vyloženě mi vadila snaha přiblížit problematiku vkládáním nevhodných příkladů a přirovnání, snaha ilustrovat problém vkládáním osobních jmen aktérů (např. Alice se rozhoduje, že změní práci...). Navíc je dnes (2013) tato kniha, která vyšla v originále roku 1998, velice zastaralá. Internet a digitální technologie od té doby prošly určitým vývojem.

06.03.2013

Heroinové deníky Heroinové deníky Nikki Sixx (p)

Přečteno během jednoho dne. Docela síla, čtivé.. Výborná grafická stránka knihy, skoro jako komiks, autorem byl (podle str. 406) Paul Brown. Komu se kniha líbila, doporučuji podobnou: Marilyn Manson: Dlouhá trnitá cesta z pekla http://www.databazeknih.cz/knihy/dlouha-trnita-cesta-z-pekla-17181

30.01.2013 5 z 5