misko13 misko13 komentáře u knih

Neochvějný Neochvějný Jack Campbell (p)

Cela seria 6 knih popisuje vojensky konflikt v jednej vzdialenej galaxii. Na pocuvanie popri praci celkom mila spaceopera.

07.03.2016 3 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

hladanie boha ... akehokolvek boha. Bravurne napisane. hlavny charakter je asi najlepsie napisana postava s akou som sa v knihach stretol.

26.02.2016 5 z 5

Skvela kniha, mnoho vyskumov, statistiky ktore nasledne boli podlozene experimentmi ktroe si vdaka prilozenej metodike mozeme sami overit. Dokonala prirucka ako postupovat pri vychove deti pokial z nich nechceme vychovat prazdnych konzumentov medialneho braku. Osobne posobim v oblasti medii a reklamy, a mnoho postupov poznam z tej druhej strany. Casto prazdni ludia tvoria prazdne umenie, len aby bolo, aby sa minul grant, alebo zaplatal vysielaci cas. A to malo kvality je prehluseno pasovou vyrobou brakov. A tym vsetkym mnoho dospelych ludi krmi svoje deti a seba samych. Vidim rodicov ako dobrovolne vkladau detom do ruk tablety mobily a najme hry. Na zaciatku so zamienkou vyucbovych programov co sa zmeni behom chvilky na bezduche hry. Na bezduche opakovanie rovnakych pohybov v rovnakych situaciach. Dokonala priprava na dospelost za beziacim pasom pokial robotnik nebude vystriedany robotom. Ciastocne ucim aj na skole a pomerne dobre poznam mladu generaciu, pravdou je ze vacsina hlada pomoc najskor mimo svoj rozum. Interent okolie ale aj s najjednoduchsim problemom si vacsina nevie rady. Da sa to zmenit ale bez dobreho vedenia sa velka cast mladej generacie strati vo vlastnej neschopnosti v prazdnych internetovych priatelstvach, ktore sa po skole okamzite rozpadavaju a v depresii. U mna je to kniha desatrocia.

16.12.2015 5 z 5

Kořist Kořist Steve Perry

take priemerne, jednoduche bez velkych myslienok, ku koncu sa to zlepsuje. Odporucam zacat citat od stvrtiny.

09.12.2015 3 z 5

Vezmi si skafandr a běž Vezmi si skafandr a běž Robert A. Heinlein

Klasicke SciFi pre 12-rocnych, ktore by som ocakaval v roku 1960. Rad som si zaspominal na davne pribehy plne mimozemstanov, ocakavanych a neocakavanych ciest daleko za moznu predstavivost a hrdinskeho chlapca s ktorym sa viac menej da stotoznit.

26.10.2015 2 z 5

Zajatci hlubin Zajatci hlubin Boris Zacharovič Fradkin

Klasicka sovietska csi fi, zvlastny rusky humor , ruske mena, ruske stroje ktore vydrzia naozaj vsetko, ruski vedci ktori dokazu vsetko aj keby... Autor v knihe predviedol velmi zaujimave vedecke myslienky, napr prechladnutie hmoty - je hmota ktorej molekuly, alebo atomy, neviem, sa vobec nepohybuju ci uz tlakom vysokou teplotou alebo prave prilis nizkou teplotou. O podobnej teorii som nedavno niekde cital. Kniha je zaujimavou sondou do minulosti scifi ked aj tato literatura bola pod drobnohladom cenzury. Je tam citit tematicke odstavce o usporiadani sovietskeho hospodarstva, alebo hodnotovom rebricku idealneho obcana.

23.10.2015 3 z 5

Pokolení starců Pokolení starců Brian Wilson Aldiss

Dost slaba kniha. Hranostaje a jazvece su asi najvacsie nebezpecenstvo ktoreho sa hrdinovia boja az je to komicke nie strasne, ludia su na seba pomerne dobri. Autor opisuje nejaky bezvyznamny zivot Sedivousa a ludi okolo neho. Jeho pribeh sa celkom nelogicky dostava do dalekej minulosti kde Aldiss donekonecna vysvetluje co sa vlastne stalo ze ludia stratili schopnost mnozit sa, hladali zmysel zivota v magii, vojne, roznych nabozenstvach a podobne. Vlada USA namiesto hladania plodnych ludi radsej zacala zbierat udaje o rozpade spolocnosti to akoze ak nase kosti najdu mimozemstania aspon budu vediet co sa stalo... Dej ide nejasnym smerom bez ciela, zase tie hranostaje, potom znova nejaky divny odskok do minulosti... Nakoniec, je kniha dokonca aj trosku napinava a mozno ludstvo predsa dostane druhu sancu... mozno za odmenu ked uz sa citatel preluska az ku koncu... Myslim ze tato kniha, alebo podobna, bola predlohou pre Cuaronov film potomkovia ludi. Film bol skvely.

21.10.2015 2 z 5

Planeta přeludů Planeta přeludů Ivan Foustka

Kniha pozostava z niekolkych poviedok. A povazujem ju za sci fi ako sa patri. Clovek osamoteny na marse neuvazuje kolko zemiakov zasadi ale rovno sa zblazni. Vdaka nie prilis velkej viazanosti na technicke detaily spisovatel dokaze napisat omnoho odvaznejsie pribehy. dokonca odvazujem sa napisat ze omnoho inspirativnejsie aj v ramci buduceho technickeho pokroku. Svoju malu recenziu pisem aj pod dojmom z knihy a filmu martan. A uvazujem ako by vyzeral startrek ktory by sa fantaziou obmedzil len na jasne technicke fakty. Mozno by sme nemali ani tablety a nemali by sme ani mobilne telefony a nevyvijali by sme hologramy ci 3d tlaciarne. Sci fi musi byt odvazne a klast si otazky a davat na ne odpovede - akekolvek odpovede spravne aj nespravne. To Foustkova kniha robi a preto je skvela aj ked v doslove si Foustka dokonale kopol do krestanov ale pokial ho to potesilo tak aspon mal viac radosti. Prave v tom doslove si neodpustil komentar opierajuci sa o "jasne technicke a fyzikalne fakty" a prave vtedy sa strapnil ... aspon z pohladu o 50 rokov neskor.

20.10.2015 5 z 5

Vzpoura proti času Vzpoura proti času Ivan Foustka

Klasicka SCI FI, Pravdupovediac mam ju radsej ako modernu. Nezamotava sa v podrobnych technickych opisoch moze si dovolit viac fantazie, a dava citatelovi viac priestoru na predstavivost. 3 hviezdy su asi malo ale stretnutiu s ramou by som dal 4 hviezdy a martanovi ktory je sice velmi ospevovany ale chyba mi v nom clovek by som dal 1 hviezdu.

11.10.2015

Neteleportovaný muž Neteleportovaný muž Philip K. Dick

Zaciatok sa rozbehol velmi nadejne a ocakaval som skvelu knihu, s mnohymi napadmi. Koniec je zabity, prilepeny uplne narychlo, akoby autor uz nemal chut pisat. Toto bola moja 2. kniha od Dicka ale uz viac casu mu nevenujem. Ked by som dokazal vyhrabat knihy co som pisal ako 15 rocny asi by to bolo na rovnakej urovni.

07.10.2015 odpad!

Rybářova naděje Rybářova naděje David Feintuch

Zaciatok nic moc, nekonecne spominanie na otca , konecne sa s nim stretneme... od polovice sa kniha rozbehne. davam len 2 hviezdy.

07.10.2015 2 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Po 2/3 knihy som mal dost. Je mozne ze posledna tretina sa poriadne rozbehla a stratil som kulturny zazitok. Z tak zaujimavej temy nevytazil autor nic. Filozoficke otazky ktorym sa venuje ma nezaujimaju. Podla tejto knihy vznika TV serial. Pribeh by som prirovnal k hypotetickej knihe zo sveta star wars ktora by opisovala usedavy a nudny zivot predavaca starozitnosti na planete Circarpous V ktory sa obava o svoje ksefty. Neviete ze taka planeta existuje vo svete star wars? Presne tento pocit vyjadruje moj pocit z knihy.

06.10.2015 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Moc ma to nevzalo, neviem si pomoct, na 2 raz som ju aj docital ale hrozne som sa nudil. Nepochopitelne a neuveritelne postavy a vztahy. Hlavny hrdina mal na moj vkus prilis vela stastia.

23.09.2015 3 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Mne sa to vobec nepacilo. Prijal by som len pribeh zo steny, boj proti nemrtvym, vsetko ostatne ma dost obtazovalo. Precitanych prvych 7 knih, a je to neeeeeenenenenennnnnoooooooorrrrrrmrmmmaaaaaalllllnnneneneeeeee roztahane. Autorovi drzim palce nech si s tym dobre zarobi ale je to nuda na en-tu.

23.09.2015 2 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Kultove, skoro uplne povinne Sci fi. Vystupit na povrch marsu a rozlozit si ohnik. Nieco prapovodne ludske co mi v modernej supertechnickej scifi chyba. Stretnut myslenie tak rozdielne ze sa nedokaze zmestit do naseho chapania. Ray Bradbury je u mna absolutny majster magickeho realizmu aj ked tuto knihu nevnimam ako plnokrvne sci fi - Je to viac.

23.09.2015 5 z 5

Praporčíkova naděje Praporčíkova naděje David Feintuch

Celkom sa mi to lubilo. Cestovanie vesmirom nadsvetelnou rychlostou, zahada obcas miznucich lodi. Zvlastne nastavene a krestansky ladene sci fi. Dej sa odohrava na malom priestore lode medzihviezdneho letu. A predsa je to zaujimave.

23.09.2015 5 z 5