Mishak Mishak komentáře u knih

Kolonie Kolonie Sam Marsden

Na tuhle knihu jsem se hodně těšila, ale byla pro mě spíše zklamáním. Příběh je hodně slabý, nedomyšlený a nedotažený. Rozhovory většinou o ničem, prázdné, opakující se a postrádající nějakou hloubku. Svět na Marsu prakticky nepopsaný a nezajímavý – vždy se něco nakouslo, ale jen mezi řečí a pak se k tomu už nikdo nevracel (viz. Nákaza, vital, kara, atd.). Postavy jsou málo vykreslené, nedokázala jsem si je oblíbit, protože i jednání dospělých bylo dost dětinské – vezměte si jenom paní prezidentku, hrůza! A to ani nemluvím o stránkách 82-84, na kterých jsem našla totálně okopírovanou scénu z Titaniku.

Co se knize ale upřít nedá, je obrovská spousta nádherných myšlenek, které stojí za to si vypsat. Díky nim také přidávám jednu hvězdičku k celkovému hodnocení. Na druhou stranu ale dostanete i spoustu velmi trapných okamžiků. Jsem asi moc přísná – hold nejsem cílová skupina a kniha mi nesedla.

24.02.2021 2 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Kniha je zařazena do pohádek pro děti a mládež. Předně musím říct, že jsou v ní zpracovaná velmi náročná témata a je jich tam docela dost. Navíc je pohádka opravdu temná a plná intrik a vražd, o kterých si nemyslím, že by bylo vhodné číst malým dětem. Na druhou stranu s těmi staršími dětmi už by se o příběhu daly vést rozmluvy, které by určitě byly poučné a velmi hluboké.

Mně osobně velmi trvalo se příběhu začíst (až nějakých 150 stran, což je poměrně dost) a četbu jsem prokládala ještě jinou knihou. Konec je však velmi pěkně zpracovaný a obsahuje hodně krásných myšlenek.

Ilustrace českých dětí jsou opravdu nádherné! Jsou to malí umělci! :)

Kniha má rozhodně něco do sebe, i když je podle mě na děti moc náročná.

22.02.2021 3 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Tohle je hodně povedená kniha! První kniha tohoto autora, která dokáže shodit knihu Pacient z prvního místa! Je promyšlená do puntíku, krásně všechno zapadne do sebe a má poselství (i když ne zrovna zabít manžela, který vás týrá). Čte se skvěle. Střídání dvou vypravěčů dokáže dokonale držet v napětí. Příběh je velmi drsný, některé části knihy jsem musela hodně rozdýchávat. Taková je to síla!

Já miluju zajímavé obálky a grafické úpravy knih a musím říct, že knihy pana Fitzeka jsou vždy naprosto dokonalé! Ladí s příběhem a dokážou i dokreslit atmosféru příběhu. Pan Fitzek je autor, u kterého jako u jednoho z mála čtu poděkování, protože jsou prostě skvělá!

17.02.2021 5 z 5

Šampion Šampion Marie Lu

Každý díl je lepší a lepší! Tento už není ani předvídatelný. Dozvíme se minulost Kolonií i Republiky, i jak došlo k rozdělení USA, což je skvělé. V takovýchto knihách to vyhledávám. A není to vůbec zdlouhavou a nudnou formou. V několika faktech a odstavcích krásně vysvětleno.

Postavy jsem si zamilovala a Day bude pro mě vždy ten nejskvělejší chlap a nejlepší knižní hrdina!

Já si prostě nemůžu pomoct, ale tenhle závěr trilogie má prostě jeden z nejlepších konců! Emotivní, srdcervoucí (alespoň pro mě), utrápený a prakticky dokonalý!

Sérii jsem si i na podruhé velmi užívala a stále ji řadím mezi své srdcovky.

11.02.2021 5 z 5

Fenomén Fenomén Marie Lu

Musím se přiznat, že tenhle díl si nevybavuji tak dobře, jako ten první (víc mi prostě utkvěl v paměti spíše on). Ale tenhle je mnohem propracovanější. Postavy jsou hlouběji vykreslené, takže působí mnohem živěji a reálněji, kapitoly jsou delší a velkou míru hraje v příběhu už i politika a intriky – což je super!

Už si netroufám úplně tvrdit, že je děj předvídatelný, i když na něco jsem přišla poměrně brzy. Něco mě však dokázalo i při druhém čtení šokovat, což je skvělé! Jen se nedokážu ubránit pocitu, že většinu času naši hrdinové běhali sem a tam bez nějakého hlubšího smyslu.

Sérii stále řadím mezi své srdcovky a tenhle druhý díl už úplně k oddechové knize neřadím.

06.02.2021 5 z 5

Legenda Legenda Marie Lu

V době, kdy kniha vyšla, byla, dá se říct, výjimečná. O dystopiích, kdy jedinci bojují za svobodu a kdy utopistické společnosti utlačují chudinské sektory, se toho moc nenapsalo a už vůbec ne pro mladší čtenáře (alespoň ke mně se nic nedostalo). Já si knihu zamilovala, už když jsem ji četla poprvé a ani při druhém čtení nemůžu říct opak. Ano, je to naivní, přímočaré a krátké, ale pro mě je to srdcovka a nedokážu se tomu vzepřít. Děj je předvídatelný, spoustu toho pochopíte velmi brzy, ale nevím, jestli je to tím, že už mám něco načteno, nebo tím, že čtu sérii podruhé a lecco si pamatuji. Kniha se skvěle čte a Day je můj hrdina už několik let! Dá se říct, že i první knižní miláček. Ale co si budeme povídat, věk hrdinům nevěřím.

Stručně a jasně řečeno: pro mě je to srdcovka, ale teď už odpočinková četba. Ale ráda se k ní jednou zase vrátím. :)

02.02.2021 4 z 5

Z počátku jsem si říkala, že hodnotit tuhle knihu bych vůbec neměla, protože se v ní odráží spoustu zla ze strany lidí, spousta nepochopení vůči psychickým, ale i jiným nemocem a neskutečně moc smutku. Při čtení jsem svůj názor změnila. Kniha je zpočátku velmi drsná. Ale při jejím čtení se kolikrát usmíváte, zaznamenáváte si nádherné myšlenky a tajíte dech při komunikaci s malou Sheilou společně s její učitelkou Torey, aby neřekla něco špatně, atp. Kniha je nádherným svědectvím toho, co s dítětem dokáže udělat opětovaná láska! Je to vždy to hlavní, co dítě potřebuje!

Obdivuji práci téhle pedagožky! Kolik má pochopení, citu, lásky. Věřím, že zvládne najít cestu ke každému dítěti. Je to velmi inspirativní kniha pro mé povolání.

23.01.2021

Zákon jednoho Zákon jednoho Ashley Saunders

(SPOILER) Vezmeme to pěkně popořádku. V první části knihy jsem tajila dech. Byla napínavá a vážně skvělá. Jediný problém je, že skončila moc brzo. Druhá část také ještě šla, ale potom kvalita začala klesat. Moc mě mrzí, že autorky nechaly dvojčata stále spolu (kromě malé chvíle). Kdyby je rozdělily a každá dívka měla jiné přesvědčení a svůj vlastní příběh – to by teprve byla paráda! Jedna v Komuně a ta druhá u generála Rotha? To by přece bylo skvělé a knihu by to posunulo ještě dál. Takhle jsme většinu času sledovali na chlup stejný příběh jenom ze dvou pohledů, což je škoda, protože potenciál byl mnohem větší.

Kniha byla čtivá, to ano. Některé momenty opravdu stály za to, ale i přesto je kniha za mě průměrná. Pro mě bude však mít tahle kniha zvláštní význam, protože je první knihou, kterou jsem zkusila lepíkovat.

Nemůžu se ubránit pocitu, že v Deklaraci smrti bylo stejné téma zpracováno lépe…

21.01.2021 3 z 5

Inspekce Inspekce Josh Malerman

(SPOILER) Kniha mohla být mnohem kratší a osekanější – vše bylo hrozně natahované. Sáhodlouhé popisy myšlenek většiny postav mě ubíjely… Nehledě na to, že když si přečtete zadní desky knihy, je v popisu shrnut celý její děj a nic extra výjimečného se v ní nestane.

Navíc po přečtení dění v první věži (což je cca 200 stran) se dostanete do stejného příběhu ve věži druhé a to je teda dost vopruz. Nehledě na to, že autor už na konci asi zapomněl, že má dvanáctileté hrdiny příběhu a zdánlivá „romance“ mezi dívkou K a chlapcem J byla na mě trochu moc. A o pro mě nereálném konci už ani nemluvím.

Knihu jsem přečetla, ale pokud byl jejím smyslem záměr šokovat v závěru nebo svou myšlenkou, nestalo se.

Poznámka: Autorův Bird Box naprosto zbožňuju a kvůli němu jsem se pustila i do téhle knihy, která mě tedy spíše zklamala…

15.01.2021 2 z 5

Iko Iko Marissa Meyer

Možná jsem už na takovéhle příběhy stará, ale miluju Měsíční kroniky a po delší době jsem se konečně dokopala k přečtení téhle navazující komiksové knihy (jen tak pro pořádek – komiksy zrovna nevyhledávám). A musím říct, že tahle kniha nádherně pohladí po duši. Navíc Iko neztratila ani špetku ze své vtipnosti a ostatní postavy jsou také stále stejné. Je tedy ale pravda, že jsem si je představovala úplně jinak. I přesto je kniha nádherně zpracovaná!

Příběh je jednoduchý, svižný. Stránky utíkají a najednou jste na konci. Opravdu skvělá odpočinková kniha. Už se těším, až si přečtu další díl.

07.01.2021 4 z 5

Dárek Dárek Sebastian Fitzek

Miluju knihy tohoto autora! Akorát tahle mi přišla nějaká … jak to říct… nedomrlá? Byla čtivá, takže se četla sama. Postavy byly super, snadno si je oblíbíte. Kniha byla i parádně zamotaná, ale… A tady se na chvilku zastavím… Nějak jsem zvládla většinu odhadnout a to mě moc mrzí. Možná to bylo jen mým rozpoložením, nebo momentální náladou, že jsem si z knihy nesedla na zadek, ale závěrečný twist, který u Fitzekových příběhů tolik zbožňuju, mi tak úchvatný nepřišel. Vlastně byl i dost zbytečný (a ano, mluvím o posledních několika stránkách). A moc mě to mrzí.

Každopádně je to jedna z knih, které stojí za to si přečíst. Někdy to určitě zopakuju, protože na její čtení asi nebyl ten nejvhodnější moment, a třeba na něco změním názor. Hodnotím 3,5 hvězdičkami.

PS: Já prostě miluju autorova poděkování na konci jeho knih! Jsou nápaditá, originální a vždy krásně ladí s příběhem (podotýkám, že šifru jsem neluštila, nějak jsem se k tomu nedokopala :D). Líbí se mi grafická zpracování knih i obálky, které tematicky ladí k příběhům.

31.12.2020 4 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Velmi čtivé, napínavé. Sice nevím, jestli by to v reálu mohlo fungovat a taková spousta lidí se nechala zastrašovat, ale námět je tedy opravdu originální. Čekala jsem trochu něco jiného, možná větší psycho a více nervy drásající příběh, ale ve finále nejsem vůbec zklamaná. Právě naopak! Krátké kapitoly nutí k nepřerušovanému čtení, protože si neustále budete říkat: Ještě jednu kapitolu a pak už půjdu spát. A hle! Najednou bude půlnoc (tak jsem to měla po ty dva večery já :D).

Líbilo se mi, že zde bylo krásně vyobrazeno, jak se oběti nedokážou s prožitým traumatem vyrovnat. Provázejí je děsivé sny, myšlenky na sebevraždu, atd.

A asi je konečně na místě se trochu zamyslet. Opravdu bychom si měli hlídat, co všechno sdílíme na sociálních sítích – někdo tam opravdu postuje celý svůj život.

Za mě takový lehčí thriller, ale velmi čtivý.

09.12.2020 4 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

DO HELU! Tak tohle bylo něco!!!

Skvěle promyšlený svět! Kombinace moderního světa s fantasy postavami byl super tah! Zprvu se budete hodně ztrácet a říkat si, jestli to nevzdat, ale když vydržíte, objevíte skvělý příběh. Ovšem jak se to vezme. Ve zkratce se dá říct, že těch 800 stran je o ničem, ale tak sakra dobře se to čte, že to autorce prostě odpustíte. A když přijde ten epický závěr na posledních stech stránkách? Budete ho hltat plnými doušky.

Bryce mi byla zpočátku hodně nesympatická, ale postupem času si ji prostě oblíbíte, i kdybyste nechtěli! Navíc ta Danika? OMG! Jak ta to měla všechno promyšlený! A chlapi jsou v téhle knize prostě chlapi, což je super! Akorát ty narážky na sex byly kolikrát do příběhu tak hrubě nastrčené, že jsem se musela smát. Působily na mě strašně nepatřičně.

Sečteno, podtrženo: Kniha se skvěle čte. Moc jsem si užívala sarkasmus mezi Huntem a Bryce a neskutečně jsem si zamilovala Ruhna a Syrinxe! Moc se těším na další díl, protože před jeho čtením si dám znovu tuhle bichličku. 5 hvězd si však schovám na později.

19.11.2020 4 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Po prvním díle jsem se bála, že budu mít problémy se začíst. Hlavně proto, že se změnily hlavní postavy. Ale opak byl pravdou. Je to trochu jiný příběh než Dopisy ztraceným, ale líbil se mi úplně stejně! Možná v některých chvílích i o něco více.

Líbilo se mi, že nebyl odstřihnutý Declan, ale že jsme se o jeho příběhu dozvěděli více a dokonce se i posunul!  Rev je sympaták. Emma mi občas připomínala mě samotnou – také více mluvila, než přemýšlela a byla tak neskutečně upřímná, že to někdy bylo až na škodu. Moc se mi líbila i cesta do Mattovy minulosti a moc jsem mu držela palce (že by další kniha byla o něm? Nezlobila bych se!). Upřímně – Declana s Revem bych ráda měla za kamarády! Jsou tak úžasně sví a oddáni jeden druhému. V dnešním světě se zrovna tohle nehledá snadno.

Sečteno, podtrženo: autorka píše opravdu poutavě a má pořád co nabídnout. Hlavně v příběhu opět nechyběly ty wau momenty prozření, že vše je jinak, než se na první pohled zdá. Postavy jsou skvělé a vracíme se i k těm známým. Opět je to příběh s těžším tématem, ale čte se skvěle!

Hodnotím 5 hvězdičkami a nadšeně očekávám další knihu (snad se dočkám).

01.11.2020 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Miluju tuhle knihu! Skrývá obrovské poselství a velmi smutný příběh. Četla jsem ji už podruhé a opět jsem ji přečetla jedním dechem za den! A myslím, že jsem ji rozhodně nečetla naposledy!

Kniha je zařazena mezi četbu pro mládež, ale já to v ní nevidím. Tenhle příběh má smysl číst v jakémkoli věku, má hlavu i patu a přináší určité poselství. Pokud jste někoho ztratili, možná se v ní najdete.

Příběh je velmi čtivý - citlivé vyprávění o vyrovnávání se se smutkem ze ztráty blízké osoby vás vtáhne a nepustí. Vyprávění z pohledu dvou sympatických hlavních postav je skvělé.

Na závěr to řeknu jednoduše. Jsou knihy, o kterých dokážu mluvit hodiny, i kdyby nebyly moc dobré. Tahle kniha je za mě naprosto dokonalá a já o ní nedokážu mluvit ani pět minut v souvislých větách. Řeknu vám jen jedno: tohle si musíte za každou cenu přečíst!

29.10.2020 5 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Na tuhle knihu jsem se moc těšila! 600 stran příběhu a navíc bleší písmo? Paráda! Mohu zůstat v příběhu dlouho a to miluju, jenže je tu jedno velké ALE!....

Z prvních 300 stran jsem byla nadšená! Potom se to začalo trochu zamotávat, ale také se to ještě dalo. Ale těch posledních 200 stran bylo hotový utrpení (od Božího hodu tuším)! Jestli autor čekal, že z jeho odhalení záporáka padnu na zadek, tak to rozhodně ne! Trochu předvídatelné a prakticky zbytečné. O neustálém tahání z průšvihu Hodného pána ani nemluvím… Možná by osekání děje pomohlo, možná ne, ale já jsem spíše zklamaná. Je zde hodně zakomponované náboženství, což mě spíše odrazovalo. Navíc ta překombinovanost?

Co jsem si však užívala, bylo hledání významu v podtrhaných slovech (žádný jsem bohužel neobjevila) a v dopisech od Davida, mluvě Hodného pána, atd. Ta velká písmenka v kombinaci s těmi malými dávaly krásné stopy a symboly – jenže jsem je odhalila mnohem dřív, než postavy v příběhu…

Postavy v knize jsou skvěle vykreslené a nejde si je neoblíbit.

Navíc ta obálka? Je skvělá! Při bližším zkoumání se v ní dá najít spousta skrytých věcí.

Za mě průměr a mám pocit, že číst ji někdy znovu už nebudu…

27.10.2020 3 z 5

Cela Cela Benjamin Oliver

Kniha nebyla úplně špatná, ale dá se říct, že mi úplně nedala to, co jsem očekávala. Prakticky nic se pořádně nevysvětlilo. Pořád jen spekulace o něčem a zbytek si domyslete, nebo si počkejte, nebo nevím. I přes všechny moje zapsané poznámky jsem nedokázala proniknout více do příběhu a hledat „skryté“ jak se říká. Myšlenka je skvělá, ale proč ji nerozvinout ještě víc do hloubky?

Luco jako postava mi nebyl zrovna moc sympatický. Myslím, že jsou tam lepší postavy. Navíc jsem se nemohla vyznat pořádně v jeho myšlenkách. Nejdřív budeme zachraňovat Wren a žárlit na každého, potom se to otočí a jde nám o Kinu. No jako v tom aby se někdo vyznal. Občas byly fakt otravné a docela hloupé (př. pokud je to tak, jak to je, pak to tak je - jakože co?) . A několikrát jsem se přistihla, že vlastně děj ani nevnímám a myslím na něco úplně jiného. I když několik fajn myšlenek se našlo (např. není lepší žít svobodně ve zpustošeném světě než otročit v utopii?).

I přes tyhle všechny nedostatky nechápu, jak mě nedokáže nechat chladnout Lucův pobyt v Bloku! Mě prostě zajímá, jak to bude dál. Nechám tomu nějaký čas a pak uvidím, jestli se vydám po Lucově cestě i nadále, nebo už ne.

06.10.2020 2 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Tohle byla opět bomba! Knihu jsem přečetla za necelé dva dny a nemohla se prakticky odtrhnout. Opět jsem tápala a dělala si poznámky, co si od které stránky o všem myslím, ale stejně jsem hlavního „padoucha“ neodhalila! A musím říct, že celou dobu jsem netušila, co je skutečnost a co Emmina fantazie. Paráda! Autor nám v příběhu objasní mnohem více skutečností, než lze očekávat, což je skvělé a neustále vás to nutí skládat si celý příběh dohromady, i když s velmi obsáhlými okolnostmi.

Je to má druhá kniha od tohohle autora (první byl Pacient, který mi přišel lepší – nejspíš to ovlivnilo prostředí děje). A vím, že mám nového oblíbeného autora, od kterého chci přečíst každou knihu!

27.09.2020 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Ze začátku jsem se hodně bála, jak zvládnu číst o Hladových hrách, když nebudou z pohledu Katniss. Bála jsem se zbytečně, protože jsem se hodně rychle začetla a nemohla knihu prakticky odložit! První dvě části byly nabité dějem, zvraty, napínavostí. Třetí část byla pomalejší, ale nikoli zbytečná. Bavila mě vlastně úplně stejně. Moc se mi líbilo, že jsme se dozvěděli o vzniku her zase o mnohem víc. Nejvíce jsem uvítala vznik písně Oběšencův strom – moje srdcovka!

Postavy byly nádherně propracované. Zamilovala jsem si Sejana a Lysistratu. Hlavní postavy Snow a Lucy Gray se skvěle doplňovaly. Možná to bude hlavně tím, že oba byli zdatní manipulátoři a lidé, kteří hlavně za vším hledali vlastní prospěch - alespoň já mám z nich takový pocit po prvním přečtení.

V knize je zaznamenáno obrovské množství filozofických otázek a už jen kvůli nim jsem chtěla knihu okamžitě začít číst znovu, protože mi určitě nějaká důležitá proklouzla mezi prsty. Strašně moc mě bavilo rozpolcení v myšlenkách Snowa, i když ve třetí části už ho moc nebylo. Za mě je to tak neskutečně slizká a odporná postava. Skrz naskrz prolezlá zlem, ale zároveň o něm nedokážu přestat přemýšlet a tak strašně moc mě baví! Potřebuji vědět, jak to s ním bylo dál…

Inu, autorka nezklamala! Opět!

23.09.2020 5 z 5

Reborn Reborn Alex Scarrow

První knihu jsem přečetla jedním dechem, s touhle druhou jsem měla trochu problémy.

Ano, jedná se pořád o ten samý vir. Ano, lidé se stále skrývají a přežívají. Ale já už jsem v tom necítila ten potenciál, který mi kniha nastínila v prvním díle. Někdy mi to přišlo překombinované, komunikace viru mezi sebou a jeho "růst", atd. na mě občas působilo dost nelogicky (alespoň pro můj mozek).

Nějak jsem se utvrdila v tom, že začátky pandemií a apokalyps mě baví číst mnohem více, tzn. že první díl knihy se mi četl mnohem lépe a bavil mě i víc. Navíc se u něj dostavovalo i mrazení a strach či frustrace, ale tady? Nic. Opakuji NIC! Častěji jsem se přistihla při tom, že jsem zakoulela očima a říkala si, už zase? A listovala knihou v naději, že ona kapitola bude krátká. Pak se ale zase naskytl úsek, který jsem naprosto hltala! Nechápu...

Přesto však hodnotím průměrem a budu doufat, že další díl mě opět utvrdí v tom, že tahle série stojí za to.

17.08.2020 3 z 5