misantroop misantroop komentáře u knih

Zdařilá demokracie Zdařilá demokracie Edgar Wolfrum

Výtečná analýza poválečného vývoje SRN a pozdějšího znovusjednocení. Literatura pro studenty politologie a sociologie. Zároveň velmi zajímavé z hlediska vyrovnání se Němců s démony druhé světové války. Velmi dobře a čtivě napsané.

29.11.2022 5 z 5

Převrat - Pravda, fámy a lži o 17. listopadu Převrat - Pravda, fámy a lži o 17. listopadu kolektiv autorů

Absolutní odpad, který má verifikovat autorův pohled na svět. Se světem seriózní literatury to má asi stejně společného jako vláda Talibanu s promenádou v plavkách. Už výběr respondentů ukazuje kam směřujeme. Vydáno 2019 kdy Islám bylo hlavní téma těchto idiotů, takže tím tohle téma přímo prostupuje. V roce 2022 očekávám publikaci na téma "Rusko - maják civilizace v osidlech spiknutí Západu". Takové bláboly by v devadesátých letech zapadali do magazínu Hrom. Další příspěvek v dezinformační bouři od idiotů pro idioty, neověřitelné bláboly zalité omáčkou ze spiknutí.

22.11.2022 odpad!

Nová studená válka aneb jak Kreml ohrožuje Rusko i Západ Nová studená válka aneb jak Kreml ohrožuje Rusko i Západ Edward Lucas

Jak níže uvádí kolega, dnes obecně známé informace, ale cenné.

01.11.2022 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Mám Rudiše rád a celkem mi sedí i tenhle druh románu. Postupem času mě bavil víc a víc a rozsahem myslím ladil k tématu a zpracování. Neskutečně mě iritoval výraz "velitelka", ale "pivní magnetismus" to napravil. Podědil jsem ho totiž také. Takže za 4 hvězdičky.

26.10.2022 4 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Průměrná povídková kniha, nic mě nějak fatálně nezaujalo, nicméně povídky byly poměrně čtivé. Ale po odložení ve mě nic zásadního nezůstává.

23.10.2022 3 z 5

Dějiny Komunistické strany Československa Dějiny Komunistické strany Československa Jacques Rupnik

Zásadní studie pro pochopení vývoje Komunistické strany Československa. Od dělnických začátků a odštěpení od Sociální demokracie můžeme sledovat taktiku a vývoj strany. Nekolik postřehů:
- Šmeralův austromarxismus
- bolševizace v roce 1928 vynesla do čela radikální křídlo
- podřízení se Kominterně, nástroj prosazování požadavků SSSR
- od napadání státních struktur a nacionalismu ke KSČ, jako zastánkyni zachování ČSR v době mnichovské krize
- vedení KSČ v sovětském exilu, po válce tato garnitura přetlačí ve vedení domácí odbojáře
- vzestup KSČ ve volbách po válce
- obsazení institucí, ministerstev a policie, proniknutí do státní a obecní správy
- mocenský monopol a jeho uchvácení bez sovětské vojenské pomoci

30.09.2022 5 z 5

Viking Vike v zemi Mávinků Viking Vike v zemi Mávinků Runer Jonsson

Knihy o Vikingu Vikem mě bavili jako dítě a baví mě i jako dospělého. Viking Vike sází na chytrost a ne na sílu a Runer Johnsson ví jak na to. Skvělá zábava pro rodiče i děti.

26.08.2022 4 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Tuto knihu jsem objevil díky čtenářské výzvě a musím říct, že mě velmi překvapila. Jedná se o typický realistický román, který zachycuje těžký život na Šumavě v období druhé poloviny 19. století. Zachycuje přelom starého světa na úsvitu moderní éry a každodenní chléb obyvatel této oblasti, lesníků, pytláků, dělníků, vrchnosti a jejich osudy. Klostermannovo vyprávění je psáno poměrně moderním jazykem, přesto si udržuje jisté dnes staromilecké, poetické, i když částečně kruté kouzlo. Hory, bažiny a hluboké lesy tvoří pozadí příběhů ve kterých se lidské osudy ukazují v tragických i idealistických odstínech. Rozpory mezi bavorským i českým elementem, mezi vrchností a chudinou, mezi vzdělaností a prostotou ukazují překvapivě živé obrazy o tehdejším životě. Za mě je to obrovské překvapení, protože autora jsem vůbec neznal, ale kniha mě vtáhla okamžitě do děje. Knihu doporučuji všem vnímavým duším se slabostí pro temný šumavský kraj na přelomu moderní doby.

25.08.2022 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Tato Steinbeckova kniha odráží 30. léta v Kalifornii, autorovi zkušenosti a nelehký život dělníků. Steinback má talent, zachytit obyčejné lidi a jejich vztah ke světu v němž žijí. Kniha je 90 let stará a krásně dokumentuje, jak překotně se svět za tu dobu změnil. Jak konzumní je náš život dnes ukazuje porovnání našich tužeb a tužeb hlavních hrdinů. Stejně tak realita rasové segregace, zachycená v knize, nám dnes může připadat jako ozvěna z dob dávno minulých, ale není to tak dlouho co byla realitou každodenní.
Klasické dílo americké literatury, ale za mě nepřekoná mou oblíbenou Pláñ Tortila.

24.08.2022 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Ustav nese poměrně klasické známky Kingovi tvorby, Maine, ospalé městečko, děti které okolnosti donutí dospět. Po několika stránkách má čtenář pocit, že postavy zná a známým se lépe rozumí. Z poslední Kingovi tvorby je Ústav určitě lepší než Outsider.

20.08.2022 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Čtivá detektivka od české autorky, kterou jsem zkusil díky čtenářské výzvě. V knize dostávaji relativně malý prostor sami vyšetřovatelé. Vyprávění se soustředí především na obyvatele vesnice, v níž se děj odehrává a na jejich životní boje. Za mě příjemné seznámení s autorčinou sérii o vyšetřovateli Bergmanovi.

02.08.2022 4 z 5

Osamělí Osamělí Håkan Nesser

Objeveno diky čtenářské výzvě a jsem naprosto spokojen. 15 stránek před koncem jsem stále netušil jak se může příběh rozuzlit. Postavy, reálie i příběh mě bavili, takže za mě naprostá spokojenost.

31.07.2022 5 z 5

Později Později Stephen King

Krátká a svižná jednohubka v klasickém Kingově stylu. V hlavní roli kluk, v půlce máte pocit, že postavy znáte a tady mě moc bavil i konec (konce jsou ale u novějších Kingových knih trochu slabinou).

28.07.2022 5 z 5

Nebezpečný národ Nebezpečný národ Robert Kagan

Kagan se věnuje v této knize zahraniční politice USA do roku 1898. Sleduje ohromující expanzi, kterou si země prošla, od etablujiciho se státu až k celosvětové mocnosti. Konfrontuje idealistickou, liberalistickou a republikánskou rétoriku na níž je USA založena s reálným vývojem. USA je v tomto historickém porovnání zemí plnou rozporů a její historie sledem paradoxů. Výborná kniha, mělo by se jednat o první díl plánované dvoudílné práce.

27.07.2022 5 z 5

Pro Čechy je nebe nízko Pro Čechy je nebe nízko Mojmír Hampl

Hamplova analýza českého světa se sestává z autorových úvah, v nich zasazuje naše přemýšlení, jednání a zvyky do autorovi bohaté zkušenosti se světem okolním, globálním. A je to zamyšlení zajímavé a v mnoha ohledech inspirativní a současně bolestivé. Autor si neklade za cíl věnovat se tématu v akademickém duchu, ale spíše na úrovni fejetonistické úvahy.
Téma českého pasivního přístupu k sobě samým, kdy máme tendence hledat viníky, díky nimž se nám nedaří, tak jak by jsme zasloužili, je z mého pohledu tím nejzásadnějším co autor výborně popsal. Myšlenek a trefnych postřehů obsahuje publikace celou řadu. Za mě výborná publikace k zamyšlení nad naším směřováním i současnému stavu věcí veřejných a přístupu k nim.

26.07.2022 5 z 5

Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Poválečná Evropa: Dějiny od roku 1945 Tony Judt

Naprosto skvělá práce, věnující se poválečné historii v politických, kulturních i sociálních souvislostech. Kromě výborného zpracování z faktografickeho hlediska je napsaná čtivým a svižným jazykem. Jedna z knih k nimž se milovník moderní historie bude mít důvod vždy vracet.

19.07.2022 5 z 5

Jak si uvařit vesMÍR Jak si uvařit vesMÍR Kamila Rundusová

Po prolistování tohohle blábolu jsme to pod rouškou tmy odnesli do popelnice na papír. Ráno jsem šel kolem do práce a leželo to vedle, asi to vyvrhla.
Edit: O dva dny později se popelnice začala pohybovat a vydávat v noci zvuky. Mám podezření , že ji popadl démon.
Edit 2: Na sídlišti se začaly dít divné věci, naproti prý soused zapálil knihovnu.
Edit 3: V průchodu se v noci objevil obchod Gelato magiko. Soused se na mě divně dívá, když venčím psa
Edit 4: Popelnice začala terorizovat sídliště. Z Gelato magiko se kouří a non stop se ozývá ezoterická hudba. V nonstopu na rohu jsem viděl Wima Hofa pit pivo s Babicou. Soused po mě křičel divné věci.
Edit 5: Cestou z práce mě pronásledovala zdemonizovaná popelnice. Zamkl jsem se doma a dobývá se na mě soused s nožem. Křičí, že mám žít tady a teď. Mám strach a podezření, že to on tu knihu vyndal.

30.06.2022 odpad!

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Výborná kniha z oboru mezinárodních vztahů. Kissinger zde popisuje svůj náhled na vývoj mezinárodních vztahů a vliv Vestfálského systému na současné rozpoložení. Jako ostřílený pragmatik a muž praxe poskytuje úvahy praktické, ale zároveň vychází i z modelu americkéh idealismu, který na první místo veškerého zájmu dosazuje participační vládu, demokracii a široké občanské svobody. Zároveň tento model porovnává s oblastmi, kde toto přesvědčení není převládajícím prvek, ať se jedná o Asii nebo Blízský východ. Pokud jde o hodnocení knihy samotné, tak jí ocení jak studenti mezinárodních vztahů tak i laická veřejnost, která se zajímá o historii 20 století, hledá odpovědi na otázky týkající se mezinárodního uspořádání a budoucího vývoje. Vzhledek k věku autora mě ale vyrazila dech kapitola věnované moderním technologiím, kde si myslím, že Kissinger předkládá skvělý popis vývoje i pokládá zásadní otázky oproštěné od patetických frází. Pro někoho může být Kissinger vzhledem k jeho postojům a jeho historické účasti na zahraniční politice USA kontroverzní postavou. Čtenář, který ale bude přistupovat k autorovi nezaujatě, musí dle mého názoru nutně dojít i k tomu, proč USA hrály nezpochybnitelnou roli světového hegemona ve 20. století. Za mě neuvěřitelně erudovaná a zásadní kniha autora, který měl možnost se v reálném životě podílet na událostech, které měnily dějiny. Jeho postřehy jsou neocenitelné a předává v nich své zkušenosti, stejně jako dokumentuje své brilantní analytické schopnosti.

15.03.2022 5 z 5

Dějepisectví ve 20. století Dějepisectví ve 20. století Georg G. Iggers

Průvodce historiografií 20. století. Popisuje přístupy, které se v tomto století pokusily vyrovnat s popisem historie a jejich východiska.

03.02.2022 4 z 5

Češi mezi pravdou a lží: Příběhy z české historie očima novináře Češi mezi pravdou a lží: Příběhy z české historie očima novináře Pavel Šafr

Kniha pro mě byla trochu rozporuplná. Podtitul "Polemika s nacionalistickým a marxistickým dějepisem" autor dle mého názoru neuplatňuje důsledně. Část publikace se tedy věnuje tomuto tématu a část je spíše autorovým pohledem na historické události a české prezidenty, bez uvedeného srovnání. Některé postřehy jsou určitě zajímavé, některé svádí k polemikám, to ale záleží na čtenářovu naturelu. Vířit veřejnou debatu je dle mého názoru důležitou součástí novinářské práce a jsem rád za každého žurnalistu, který to dělá. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že kniha je ušita trochu "horkou jehlou" z prací autora, které se pokusil urovnat do určité koncepce, která není vždy dodržena. V části, která se věnuje moderním dějinám je pár postřehů, které mi přišli založené na fakticky ne úplně správných základech (například Rumunsko od určité féze studené války projevovalo odklon od SSSR směrem k ČLR, což autor v této pasáži nereflektuje), ale vzhledem k tomu, že se jedná o názorovou knihu a ne odbornou historiografickou práci, tak to nelze autorovi vyčíst jako chybu. Celkově jsem určitě rád, že takové knihy vycházejí a hodnotím jí kladně, nicméně se nemohu zbavit pocitu, že kniha nenaplňuje fakticky to, co v podtitulku nabízí. Čtvrtou hvězdu dávám za zveřejnění československé situce z pohledu diplomatického zastoupení USA po převratu 1948. S odstupem času musí nestranný čtenář ocenit výstižnost této zprávy. Musím ještě doplnit osobně laděnou poznámku. Pavla Šafra mám spojeného s dobou, kdy v roce 2008 nastoupil jako šéfredaktor do Reflexu a já ho přestal odebírat, ačkoliv to nebylo způsobené konkrétně jeho osobou. Od roku 2015 vede Forum 24 a částečně negativní náhled, který jsem dříve zaujal k jeho novinářskému působneí mě opustil, tak jak několik posledních let zaznamenávám jeho práci.

01.02.2022 4 z 5