Onlinemisantroop

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

První případ Oddělení Q a moje druhé setkání s Carlem Mørckem a Asadem. Protože mám podobné myšlenkové nastavení jako Carl, tak dělám věci zásadně jinak, než mi ostatní říkají. Z toho důvodu jsem se velmi dlouho vyhýbal severským krimi románům. Do tohoto vlaku jsem ale nastoupil v zastávce Adler Olsen a musím říct, že mě to pohltilo.
Žena v kleci je velmi čtivá kniha a poradil jsem si s ní za tři dny. Jako první v sérii ještě nenabízí tak vybroušené charakteristiky hlavních aktérů ale o životní situaci Carla se dozvíme dost. Případ sám mě bavil a vyšetřování jsem si užil. Více nebudu prozrazovat. A teď hned na další díl.

06.02.2021

Vzkaz v láhviVzkaz v láhviJussi Adler-Olsen

Třetí případ Oddělení Q v pořadí. Za mě opět za plný počet. Autora jsem si velmi oblíbil. Nechci spoilerovat a přidám tedy pár postřehů v bodech, které nic neprozradí.
- V tomto díle se opět více vybarvují charaktery postav z Oddělení Q a jejich okolí. Ve vzduchu se ale pořád vznáší trochu tajemství.
- Zajímavý námět je izolace náboženských sekt a spolků, stejně jako vystoupení z nich.
- Rozkrytí motivací, identit a modusu operandi zúčastněných je tu krásně vygradované do chvíle kdy vyústí v napínavý závěr.
- V knize se objevují aktuální témata tížící dánskou společnost.
Knihu nemůžu než doporučit a pokračuji v čtení série.

27.02.2021

Prokletý krajProkletý krajMichaela Klevisová

V hlavních rolích této knihy se vyskytují především ženské postavy. Autorka v příběhu propojuje tři generace a staví jejich příběh na pozadí Šumavských hvozdů a historii, která tudy procházela. Kniha je čtivá a je v ní pár emocionální momentů. Nejedná se úplně o detektivku ale spíš o drama.

26.09.2021

Složka 64Složka 64Jussi Adler-Olsen

Čtvrtý díl série. Postavy se nám více přibližují, kromě hlavního případu kolem ostrova Sprogo se rozvíjí i linie událostí kolem Carla. O Asadovi stále nevíme moc, ale zase o trochu více než dříve.
Rozuzlení mě bavilo. Další dobrá rána do série Oddělení Q, která mě bavila. U čtvrtého dílu mohu už svědomitě říct , že jsem fanoušek.

06.05.2021

NesmírnýNesmírnýJussi Adler-Olsen

Další případ Oddělení Q. Rozuzlení mě opět bavilo, což je u detektivky asi nejzásadnější. Nové informace se dozvíme i o případu, který se týká Carla a jeho přítele Hardyho. Další střípky z minulosti Asada tradičně přispějí do celkové mozaiky. Šestý díl v sérii a kvalita pořád zůstává na vysoké úrovni.

Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstvaYuval Noah Harari

Yuval Noah Harari: "Sapiens - Stručné dějiny lidstva" je jedna z nejzajímavějších knih co jsem kdy držel v ruce. Je expanze Homo Sapiens historii genocidy? Jak a proč nám evoluce umožnila se narovnat? K čemu vlastně slouží řeč v kmenu? Jak sdílený mýtus pomáhá tvořit kulturu a ta historii? Co přinesla kognitivní revoluce, objeveni ohně? Jak zemědělská revoluce zmenila vývoj? Jaký je nás vztah k ostatním tvorum na planete? Jake jsou výhody a nevýhody matriarchatu a patriarchatu? Co žene vpřed vývoj? Je to obchod, politika nebo náboženství? Co je to štěstí a jak se dá poměřit, jako opomijene měřítko úrovně lidstva v historii? A co bude dál? Stojime právě teď na začátku epochy, která úplně revolučně změní všechen vývoj Homo Sapiens? Spoustu otázek a uvah k zamyšlení. Brilantně napsaná knížka, která Tě donuti se zamyslet nad tím, jak pristupujeme k různým věcem v historii i současnosti.

28.06.2020

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Napínavé, propracované a promyšlené. Mistrovsky napsaná kniha, kterou považuji za moderní klasiku.

03.04.2021

Pod kupolíPod kupolíStephen King

V krizové situaci vyplouvají na povrch nejen skutečné charaktery lidí ale i to co bylo skryto pod povrchem zdánlivě obyčejného amerického městečka.
Pod kupolí je pro mě jedna z nejčtivějších Kingových knih a i přez poměrně velký rozsah jí čtenář přečte velmi rychle. Od první stránky se rozjede v akčním tempu a brzy vykreslí charaktery postav. King se zde překonal a tuhle knihu nejde nepřidat mezi to nejlepší co můžeme mít v knihovně.

25.11.2020

Dům na samotěDům na samotěMichaela Klevisová

Čtivá detektivka od české autorky, kterou jsem zkusil díky čtenářské výzvě. V knize dostávaji relativně malý prostor sami vyšetřovatelé. Vyprávění se soustředí především na obyvatele vesnice, v níž se děj odehrává a na jejich životní boje. Za mě příjemné seznámení s autorčinou sérii o vyšetřovateli Bergmanovi.

Templáři. Fakta a mýtyTempláři. Fakta a mýtyMichael Haag

Faktograficky skvěla zpracovaná kniha. Ideální pro všechny kteří si chtějí udělat pořádek v Templářských záležitostech, s touto tematikou začínají nebo si chtějí pouze rozšířit obzory.
Od úvodu který v souvislostech ukazuje původ náboženství, které hráli roli v tomto příběhu se posuneme k rozvoji a pádu samotných Templářů až se nakonec ocitneme v rovině populárních konspiračních teorií i dopadu Templářského kultu na populární kulturu.

05.05.2016

PerlaPerlaJohn Steinbeck

Steinbeck umí psát o těch nejchudších. O těch kterým štěstí nestojí nablízku a osud jim nedává jinou možnost než se s ním prát všemi prostředky. Je to ale čtení smutné protože tak je to na světě zařízeno odjakživa a všude. Tuhle knihu přečtěte na jeden zátah a bohužel není moc veselá. Steinback je ale mistr vyprávění a tato novela to dokazuje. A bohatství nepřináší do života automaticky štěstí.

21.02.2018

OutsiderOutsiderStephen King

První část knihy mě nadchla a měl jsem pocit, že graduje k velkolepého finále. V druhe části ale ztratila tempo a rozuzlení mě moc nenadchlo. King umi vtáhnout do děje a má talent vytvořit dojem, že postavy jeho vyprávění velmi dobře znáte ale konec trochu ztrácel dech. Stejně je ale King dále můj favorit ve vesmíru literatury.

19.10.2020

Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!Jan Novák

Nijak výrazně mě to neoslnilo, nicméně kniha jako taková určitě neurazí. Kresbu považuji za mnohem lepší než scénář samotný. Zaujme pasáž o tom jak Zátopek na své soupeře mluvil, čímž je znervózňoval.

28.05.2016

Čtyři roční dobyČtyři roční dobyStephen King

Moje oblíbená knih od Kinga, čtyři novely a spoustu nocí plných snů z nich

24.08.2017

Sbohem, armádoSbohem, armádoErnest Hemingway

Jednoduchý Hemingwayův styl. První světová válka v Evropě a v ní dobrovolník ze Spojených Států. Hrůzy války i příběh muže, který během těchto hrůz našel jiné hodnoty než dobrodružství. Klasika světové literatury.

20.12.2017

Rudý ZemanRudý ZemanJaroslav Kmenta

Čtivě napsana kniha, jak je u pana Kmenty dobrým zvykem, popisujici vyborne Zemanův návrat do velké politiky. Jeho motivace a okolí jsou asi tou nejhorší části, urceno pro silne povahy.

28.06.2020

ZabijáciZabijáciJussi Adler-Olsen

Moje první setkání s Oddělením Q a autorem. A určitě ne posledni.

18.01.2021

Česko na křižovatceČesko na křižovatceVáclav Cílek

Velmi dobrá kniha plná zamyšlení nad současným stavem.
Ze všeho se mi nejvíc formou i obsahem (rozuměj souhlasím s tim) líbila stať pana Honzáka.
Wollner, Slonková a Šafr také velmi dobří, vyniká p. Szàntó.
Nejvíc mě ale oslovují rozhovory s panem Dobrovským a především s panem Kysilkou, který hodnotím informačně a usazováním věcí do kontextu jako nejlepší z celé knihy.
Všiml jsem si na některých knižních serverech jak je kniha shazována a prezentována jako zavádějící. Při bližším zkoumání člověk opět vidí v akci profily, které v reálu neexistují. Což krásně podtrhává jedno z hlavních témat. Záměrně neuvádím o čem jednotlivé statě jsou a posouzení nechám na laskavém čtenáři a jeho vlastní intuici.

21.02.2021

Putinovi trollovéPutinovi trollovéJessikka Aro

Naprosto zásadní kniha ohledně aktuálního dění.
Jsme ostřelováni ve válce která nebyla vyhlášena a je vedena zakeřnými prostředky. Tohle by si měli přečíst všichni!
Po dočtení se mi z toho udělalo až fyzicky špatně.

07.03.2021

Babišovo Palermo IBabišovo Palermo IJaroslav Kmenta

Z obsahu je člověku zle. Nicméně si myslím, že současné situace naší republiky a politiky vypovídá především o tom, jak nová média a způsoby manipulace ovládají veřejné mínění.
To co je označováno za PR je sprostá propaganda a vyhrává ten kdo má více peněz na ovládání veřejného mínění médii nebo dokáže vytvořit silnější dosah na sociálních sítích.
Po Babišovi zůstane potopa a my se v ní pořádně vymácháme.

29.07.2021

BluesBluesVáclav Hrabě

Blues, poezie, šedesátá léta, inspirace beatnickou generací.

05.05.2016

Konec punku v HelsinkáchKonec punku v HelsinkáchJaroslav Rudiš

Román o čtyřicátnické deziluzi z života i o náctileté touze se vzepřít světu a nikdy se nestát jedním z nich. V románu se objevuje zmínka o Mírovém koncertu Olofa Palmeho z roku 1987, který se odehrál v Plzni - Lochotíně.

15.05.2016

Cesta pravého mužaCesta pravého mužaDavid Deida

Po knize jsem sáhl víceméně ze zvědavosti i když mě trochu odpuzoval podtitulek "Duchovní průvodce pro muže". Kniha je napsaná relativně čtivě ale zároveň jsem měl pocit, že některé myšlenky i přímo pasáže se stále opakují. Co mě trochu iritovalo při čtení bylo neustálé opakování termínů jako "hluboká láska" a "nejvyšší pravda" které ve mě probouzejí tmářskou nedůvěru. Když pominu tento fakt, je spoustu pasáží z knihy u kterých jsem musel uznat, že jejich popis znám ze svých zkušeností a mohu je napasovat ať již na své zážitky nebo zážitky, které jsem viděl u svých přátel. Vzhledem k tomu, že jsem si knihu přečetl v roce kdy dovršuji třicet let svého života, mám už dost zkušeností na to abych chápal většinu autorových postřehů nicméně myslím, že část mi jich zůstává skryta. Jsem zvědav jestli se někdy ke knize vrátím ve starším věku, jak bude moje hodnocení znít potom. Zajímavé kniha pro ty, kteří se amatérsky zajímají o psychologii nebo si chtějí přečíst něco směřujícího k rozvoji osobnosti. Rozhodně obsahuje pasáže, které Vás donutí se zastavit a zamyslet. A v tomto směru Vás určitě posune dále.
Poznámka na konec: Nemohu se ale pořád zbavit dojmu, že kniha by měla mít spíše podtitulek: "Jak probudit a přijmout svou dominantní roli ve vztazích a naučit se přemýšlet o dopadech svého postoje, slov a činů na své vztahy k ženám a okolí". Možná, že ve čtyřiceti ale uvidím po opětovném přečtení této knihy vše jinak.

29.05.2016

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Brilantně napsaná kniha, která Vás vtáhne do děje a zapojí všechny Vaše smysly.

26.06.2016

Nezbytné věciNezbytné věciStephen King

Plíživě rozehraný příběh o tom jak pro lidi znamenají více jejich představy o věcech než jejich opravdový význam. Příběh o starých křivdách, které šikovný manipulátor dokáže využít k svému prospěch. Jedna z Kingových nejlepších knih.
Ale počkat. Vy už jste tu někdy byl.

01.01.2017

O psaní - Memoáry o řemesleO psaní - Memoáry o řemesleStephen King

Skvělá kniha rozdělená na několik částí.
První část potěší fanoušky Stephena Kinga. Je to stručný životopis ve kterém popisuje zážitky a momenty kterého ho ovlivnily a formovaly v jeho životě. Vzpomíná na dětství, dospívání i to jak se dostal k prvním pokusům o autorské psaní.
Ve druhé části autor popisuje s humorem svoje poznatky o psaní a přibližuje je čtenáři. Rozhodně se nad něj nijak nepovyšuje a provádí ho světem který velmi dobře zná a jehož zákoutí jsou pro něj důvěrně známá stejně jako všechny jeho nástrahy i potěšení.
Skvělá kniha pro ty kteří by rádi načerpali inspiraci, sílu k psaní nebo prostě jen rádi nakoukli pod pokličku do Kingovi kuchyně, ať už literární nebo jeho osobního života. A na mě po přečtení téhle knihy působí jako ještě větší sympaťák než kdy před tím.

07.01.2017

Stráže! Stráže!Stráže! Stráže!Terry Pratchett

Moje nejoblíbenější kniha ze série Zeměplochy.

01.02.2017

Opuštěná společnostOpuštěná společnostErik Tabery

Erik Tabery v teto knize zkoumá vztah Čechů k politice, republice a demokracii. Nejedná se o knihu o historii ale o zamyšlení nad souvislostmi. Kniha obsahuje řadu citací a odkazů. Pro čtenáře, který si dává věci do souvislostí ideální čtivo.

19.10.2020

V zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politikuV zajetí geografie: Jak lze pomocí deseti map pochopit světovou politikuTim Marshall

Výborná analýza aktuálního vývoje světového dění na základech geopolitiky. Doporučuji. Perfektní čtivá forma a zpracování.

29.11.2020

Dolores ClaiborneováDolores ClaiborneováStephen King